VLISSINGSCDE COURANT De Ovemimg der Liefde. No. 86. Woensdag 25 Juli 1894. 323te Jaargang. FSUILLET' BUREAU: Kleine Markt I r°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. De nieuwe geweren. De Residentie-bocle, het gerucht tegen sprekende dat over de quaes tie der in voering van nieuwe geweren in het ministerie verdeeldheid zou ontstaan zijD, houdt echter vol dat de nieuwe geweren voor het leger toch zullen komen. Het blad kreeg ook nog nadere inlich tingen, volgens welke de gevraagde 10 millioen voor dat doel niet eens voldoende zijn. Daarvoor zou men toch slechts de 100 duizend geweren hebben, die noodig zijn voor de mobilisatie, terwijl er nog 50 duizend in reserve en depöt gehouden worden. Het is evenwel zegt het blad te verwachten dat er nog rechters op het Binnenhof zijn. Van daar uit kon wel eens klinken Op de plaats rust of zelfs Ingeruktmarsch En dat te meer na zeker geval van pensioneering. Uit dit stuk van de Residentie-bode blijkt dus, als hare inlichtingen juist zijn, dat onze tegenwoordige minister van oor log geen goedkoope minister zal zijn. Als de invoering van een nieuw geweer reeds zoovele millioenen verslindt, hoeveel millioenen zullen dan niet noodig zijn als de minister zijn programma van reorganisatie des legers volledig ten uit voer mag brengen, flet leven eens minis ters is echter gewoonlijk in ons land nog al kort, misschien zal het bij dezen duren minister ook wel het geval zijn. Neerbosch. In den Geneeskundigen Raad van Gel derland en Utrecht bracht prof. van Overbeek de Meijer Neerbosch ter sprake. Hij herinnerde aan hetgeen in de Mede- deelingen" daaromtrent werd gezegd Bij een onverwacht bezoek bleek de voeding voldoende en goed te zijn. «Op meerdere slaapzalen waren reeds ventilatie-apparaten aangebracht, terwijl gedurende den zomer de ventilatie-in- richtingen aan de ramen op die vertrek ken zal worden aangebracht." Spr. deed naar aanleiding daarvan verschillende vragen. Uit het antwoord van den adj.-in- specteur bleek, dat hij het niet op den weg van het Staatstoezicht achtte om, zooals de heer van Overbeek de Meijer wenschte, aan te dringen op wijziging U 1 T G E V'E B F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. 13.) «Juffrouw Von Hersfeld heeft zware hoofdpijn," zei de oude vrouw, zich schamende om den leugen, dien ze ver telde, »ze laat zich verontschuldigen." «Juffrouw Von Hersveld," vroeg de eene heer, zie, dan zon ik hier misschien nog eene bloedverwante vinden. Mijne nicht is eene mevrouw Von Hersfeld." »Clemence heeft geene bloedverwanten," zei mevrouw, «ze is eene wees en woont bij ons in." De dominé was niets op zijn gemak. Hij wischte zich onophoudelijk niet zijn zakdoek het voorhoofd. »Is deze juffrouw Von Hersfeld eene PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.86 per drie maanden. der statuten en verandering in het toe zicht. In de regeling der bevoegdheid van den geneeskundige zijn alle punten aangenomen, behalve wat zijne bemoeiing met de voeding betreft, daar men hier tegen principieel bezwaar had. De dokter ziet alle kinderen bij aan komst, en deze worden, met het oog op de veelvuldig voorkomende tuberculose, aanvankelijk afgezonderd gehouden voorts houdt hij 2 maal 's maands over alle kinderen visitatie.Omtrent de lijfstraf fen kon de adj.-inspecteur niets meedeelen, omdat hij dat punt niet beeft onderzocht. Wel weet hij, dat een af keurenswaardige provoost door een nieuwen vervangen wordt. In de ventilatie is verbetering ge bracht, door het aanbrengen van roosters van voldoende afmeting, tuimelramen en ventilatiekokers. Het nieuwe ziekenhuis is in gebruik genomen en is zeer goed. Uit deze mededeelingen, vooral wat de ventilatie-inrichtingen betreft, leidde de heer van Overbeek de Meijer af, dat de heer van ft Lindenhout nog altijd on bevoegde deskundigen raadpleegt, zoo dat die inrichtingen niet aan de nieuwe eischen voldoen. Hij wenschte daarom bepaald aandrang op verbeterd deskun dig toezicht, en ten slotte vcreenigde Je Raad zich er mede, dat de geneeskundige adjunct-inspecteur in die ricktiDg zal werkzaam zijn en daarop krachtig zal aandringen. {H. Ct.) Binnenland. Vlissingen, 24 Juli. Gisteren avond had eene vergadering der geheele Feestcommissie plaats, die door bijna alle leden bezocht werd. Defi nitief werd aangaande het programma voor de komst der Koninginnen nog niets vastgesteld, omdat eerst het antwoord van fl.H. MM. moet gekomen zijn. Woensdag avond vergadert de sub commissie voor den «optocht en Vrijdag avond die voor de «versiering." Wij kunnen tevens mededeel en dat op het voorloopig programma voorkomt, be halve de heronthul'.ing van het stand beeld van De Ruyter, een watertochtje op de Schelde met een der dagbooten van de Maatschappij «Zeeland," waar dochter van baron Walter, die zoolang als een kluizenaar op zijn jachtslot ge woond heeft?" vroeg de Franschman weer. «Daar kaD ik mij niet verder over uitlaten," zei dedomiDé, «bescheidenheid is me in deze zaak als plicht opgelegd." «Maar mijn waarde dominé! Als ik u zeg, dat ik landen en zeeën doorkruist heb, om deze jonge dame te viuden. Dat hare moeder, bare grootmoeder, de gravin de F résange, mij hebben opgedragen een beroep op het hart van het arme kind te doen voor wie het zich ver klaart, voor hare moeder of voor den echtgenoot, dien men haar heeft opge drongen Mevrouw Teichmann hoorde vreemd op en wilde iets iu het midden brengen. Doch de vreemde ging voort, zonder daarop te letten. «Ge begrijpt, dominé, dat ik er nu nog meer op aandring, mevrouw de barones van Tromberg te zien, daar ik meen, als vertegenwoordiger der familie schijnlijk de Nederland, begeleid door eenige oorlogschepen, een bezoek aan het Badhuis en een aan de de Ruyterten- toonstelling op het Raadhuis. Zooals men weet, komen HH. MM. Donderdag 23 Augustus hier, zeer waar schijnlijk met een extra-trein. Het in onderscheidene bladen voorko kende bericht,, dat het pantserdekschip "Evertsen bij de komst der Koninginnen alhier onmogelijk kon afioopen, is, naar wij uit goede bron vernemen, voorbarig. Omtrent dat afloopen kan nog niets met zekerheid worden gezegd. De komst der Koninginnen te Middel burg is bepaald op Dinsdag 21 Augustus des namiddags te half twee. Op dat uur heeft een huldebetoon plaats in de Abdij vóór het paleis, waarbij eenige koren uit de kindercantate »M. A. de Ruyter" zullen gezongen worden. Des middags half drie verleent II. M. de Koningin-Regentes audiëntie. Des avonds te half zeven bieden de Prov. Staten H.H. M.M. de Koniu- ginnen een diner aan. Des avonds alge- meene illuminatie, die door H.H. M.M. ?n oogenschouw zal genomen worden. Ook is aldaar is eene eerewacht gevormd van een twintigtal heeren. Als commandant treedt op jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet. De kermis is weder voorbij, en de gedurende eenige dagen zoo drukke stra ten, waar zij hare tenten had opgeslagen, hebben haar gewoon voorkomen herkre gen. Wat het weder betreft, trof zij het in de regenperiode, waarin wij thans reeds zoo lang verkeeren, niet best. Er is bijna geen enkele dag verloopen of stroomen van regen verjoegen de wan delaars en deden zelfsbun invloed gevoelen in sommige niet hermetisch gesloten kermistenten, waar soms de parapluie dienst moest- doen. Of in deze omstandigheden allen, die naar Vlissingen kwamen om daar ge durende de kermisdagen hun brood te verdienen, tevreden zullen zijn, zal wel niet zoo wezen. Het bezoek uit naburige plaatsen was ook tengevolge van de bijna tropische regenvlagen minder dan op andere jaren, terwijl beweerd, wordt dat de Frésange en gevolmachtigde van de grootmoeder der jonge mevrouw, er het recht toe te hebben." De dominé was opgestaan. «Doe mijnheer, wat u goed dunkt, maar eerbiedig ook mijne rechten. Ik hen alleen verantwoording schuldig aan hen, die het meisje aan mij toevertrouwd hebben. Maar waarom, als uwe bewering juist is, wendt ge u niet tot den baron Van Tromberg zelf?" «Maar dominé," riep de Frésange«ik wil juist een onderhoud met de dame hebben, om te weten of het met haar wil is, dat men haar hier verborgen houdt en ge. De jonge grondeigenaar mengde zich nu ook in het gesprek. «Ik bid u, geef toe, dominé, welk gevaar ligt er in een gesprek met de jonge dame in uwe tegenwoordigheid Is uw verantwoording niet veel grooter, als ge aan hare naaste bloedverwanten belet, zich met haar in verbinding- te stellen. Dat zou u nog wel in ongelegen de aanstaande feestviering ook al geen goed heeft gedaan. Alles bijeengenomen, mogen wij zeggen dat bij de kermis slechts enkelen welvoeren. Het doet ons overigens genoegen te mogen constateeren dat, over het geheel genomen, alles in de beste orde is af- geloopen, dat er wel veel vroolijkheid, maar weinig losbandigheid heerschte en de politie geen zware taak te vervul len had. Gedurende 1893 embarqueerden alhier aan boord van 2 schepen van de Ham burg-Amerikanische Packetfahrt-Actien- Gesellschaft 282 landverhuizers 3e klasse, waaronder 197 volwassenen en 85 kin deren. Men schrijft ons uit Middelburg Met de komst van H.H. de Koningin nen zal de Abdij geheel gerestaureerd zijn. Reeds enkele jaren lang werd aan die restauratie nu en dan gearbeid, doch men kon bijna geen vooruitgang be speuren. De komst van de Koninginnen zal evenwel aan dézen onhoudbaren toe stand gelukkig een eiude maken. De poort aan Je zijde van de Lange Burcht is bijna reeds geheel gereed, terwijl aan de zijde van de provinciale griffie en aan de zijde der provinciale bibliotheek ook met kracht wordt doorgewerkt. Ook aan het paleis van den Commissaris der Ko ningin wordt met kracht gewerkt aan het in gereedheid breDgen van de lokalen voor de ontvangst van H.H. M.M. de Koninginnen. Aan de firma Whitehead Co. te Fiume is opgedragen de vervaardiging van 3 complete torpedo-lanceerinricbtingen ten behoeve van de in aanbouw zijnde pant serschepen Kortenaer, Evertsen en Riet Hein De gemeenteraad van Meerkerk heeft met algemeene stemmen besloten de ker mis af te schaften. Voor het eindexamen der kweekschool voor machinisten te Amsterdam zijn ge slaagd 11 leerlingen, afgewezen 8 leer lingen. heden kunnen brengen." «God, God, wat eene gëschiedenis," jammerde de zustereene getrouwde vrouw, en daar wordt mij niets van Een oogenblik wankelde de oude man. Maar hij herinnerde zich. zijne belofte en: «Ik blijf er bij, heeren," zeide hij; „Cle- mence zult ge niet spreken." De beide bezoekers haalden de schouders op en verwijderden zich met een stomme buiging, door den dominé uitgeleid. Maar wat beteekent dat alles toch zei zijne zuster half snikkend, toen hij weer binnenkwam. «Hebt ge u werkelijk zoover vergeten eene joDge vrouw onder deze verdachte omstandigheden in huis te nemen «Ook aan u ben ik geen verantwoor ding schuldig," sprak hij «toch wil ik wel verzekeren, dat ik uiets heb gedaan, dat tegen mijne eer strijdt, of de hand heb geleend tot iets onrechtvaardigs. Overigens kunt ge gerust wezeq,

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1