VLISSINGSCDE COURANT De OmÉ| der He. No. 85. Maandag 23 Juli 1894. 329te Jaargang. Binnenland. riülLLIT BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de ürma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dlusdag-, Donderd» en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Eage- land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Vlissingen, 21 Juli. Naar de Midd. Courant verneemt, is het bezoek der Koninginnen thans defini tief bepaald op Dinsdag 21 Augustus tot Zaterdag 25 Augustus. Gisteren avond werd besloten tot het vormen van eene eerewacht, dieHH.MM. de Koninginnen bij hare komst alhier zal begeleiden, en uit de navolgende heeren bestaatA. A. A. E. Gewin, com mandant, J. Siegers, onder-commandant, A. Benier, M. van der Beke Callenfels, W. S. Bosch, C. Dommisse T.Cz., J. W. Uraaijer, J. H. Houbaer, J. Jansen, P. de Maret Tak, J. H. van Munster, A. van Ockenburg, benevens een vaandel drager. Het tenue voor de beeren is bepaald. Het zal bestaan in hoogen hoed, zwarten rok, wit vest met dito pantalon en rij laarzen, oranjebandelier met dito ster op de borst. De hoofdstellen van de paarden zullen van oranje rozetten voorzien worden. In de Nieuwstraat, de Vrouwestraat, de Hooikade met de Rommelkade, Potten - kade en den Steenenbeer, de Korte Noord straat en in de Slijkstraat zijn buurtcom- iuissiën opgericht, ter voorbereiding van de feestelijkheden ter gelegenheid van de komst der Koninginnen. In de -ZV. TJtr. ct. vindt men bet vol gende, ons welwillend toegezonden ar tikeltje, waarop wij de aandacht onzer lezers vestigen. De heronthulling van De Ruyter's standbeeld. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van Woensdag j.l., dat bij ge legenheid der heronthulling van het ver plaatste standbeeld van onzen grooten zeeheld, Michiel Adr. De Ruyter, aan H. M. de Koningin eene miniatuur-af beelding van genoemd standbeeld zal worden aangeboden, deelt een onzer le zers, geboren Vlissinger, ons mede, dat hij dit denkbeeld der feestcommissie niet gelukkig acht. En wel om deze reden, dat bet minia tuur-standbeeld reeds in het bezit is van ,2.) Op bet albumblad stond Nora aan den arm van een jongen officier in dragon dersuniform. Mevrouw Maubert schreef den uitroep aan andere oorzaken toe dan de ware. «Een mooie groep, is 't niet?" zei ze. «Zoo iets treft bet hart van een jong meisje." «Was ze. is ze de bruid van dezen man?" «Maar kleine, wat een vraag! Wat zou ze anders zijn zijne vriendin Nu zijt ge toch al te eenvoudig. Als twee luitjes zich op dergelijke wijze laten photo£rafeeren? dan bestaat er toch meer I-I. M. en zich in eene der zalen van het lustslot Soestdijk bevindt. Onze zegsman vermoedt, dat deze om standigheid wellicht aan de feestcom missie onbekend is. Wij weten niet, of dit laatste juist is en evenmin, of de opmerking tijdig ge noeg komt om op de plannen der feest commissie invloed te kunnen uitoefenen. In elk geval achtten wij de mededee- ling gewichtig genoeg, om er op deze wijze de publieke aandacht op te ves tigen. IBlijkens achterstaande advertentie zal door den heer De la Mar, directeur van den schouwburg in de Nieuwstraat alhier, zijne afscheidsvoorstelling beden avond gegeven worden, en zulks wijl door burg. en wetb. op zijn verzoek, om deze mor gen (Zondag) te doen plaats hebben, afwijzend is beschikt. Onze stadgenoot, de beer Eduard F. Matthews Ez, legde op 19 en 20 dezer te Antwerpen met uitstekend gevolg examen af als tweede stuurman op de groote vaartna eene studie van ongeveer 4 maanden aan de »Ecole de navigation" aldaar. Van 14 tot 20 Juli zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 239 en met de nachtbooten 642, daarheen yertrokken met de dagbooten 288 en met de nacht- booten 676, alzoo samen aangekomen 881 en yertrokken, 964, dus in het ge heel vervoerd 1845 passagiers Men meldt ons De commandeur der ijzeren scheep makers, A. de Vries, die als opzichter is gedetacheerd bij den bouw van het Pantserdekscbip Evertsenwordt tenge volge zijner bevordering totmeesterknecht bij de Marinewerf te Amsterdam, met lo Augustus a. s., als zoodanig vervangen door den commandeur der scheepstim merlieden, C. van Hoek. Het gezelschap, onder directie van den beer H. van Os, dat gisteren avond zijne eerste voorstelling in het Grand Hotel gaf, verschafte aan bet zeer talrijk op gekomen publiek een prettigen avond. Frauleïn Ebert, die als concertsangerin bet programma opende, zingt veel beter dan het gros der zangeressen, die wij bij zoogenaamde' café- chantant-gezelscbap- pen te hooren krijgen. De heer Burton werkte met zijne sprekende en zingende automaten zeer goed en werd levendig toegejuicht. Nog sterker klonken de toe juichingen echter bij bet optreden van den jongeheer L. Davids, met den titel van Miniatuur Komiek en Ooupletzanger, fin de siècle. Het kleine manneke met zijn fijn stemmetje toonde reeds een ge oefend coupletzanger te zijn en vertelde aan het publiek zeer wijze dingen, die men anders niet gewoon is uit zulk een kleinen mond te hooren. Veel genot schonk ook de musicale clown Agoston met zijn automaat Pipino. Bijzondere vermelding verdient de beer Arwey, wiens vlugheid verbazingwekkend was. De dameskapel luisterde een en ander met hare scboone muziek op. Van 14 tot 20 Juli zijn alhier door 222 beeren en 73 dames, totaal 295 person: n, van de zeebaden gebruik ge maakt. Te Middelburg bestaat bet plan als geschenk der burgerij aan de Koningin aan te bieden eene schilderij van bet stadhuis, op bet doek gebracht door den bekenden stadsschilder Klinkenberg. Aan de T. N. Ct. wordt uit Middelburg medegedeeld dat alleen in de Lange Delft al tiointig duizend gulden voor de a. s. feestviering zijn bijeengebracht. Het Z. D. vermeent te mogen mede- deelen dat op bet programma van de feestelijkheden bij het verblijf van onze Koninginnen te Middelburg voorkomt de gedeeltelijke uitvoering van de kin dercantate Michiel Adriaansz. de Rnyter vóór bet paleis in de Abdij. Het programma moet echter, voegt bet blad er bij, nog door H. M. de Konin gin-Regentes goedgekeurd worden. te Baarn van bare Zwitserscbe reis te- dan vriendschap zou ik denken." Clemence zweeg. Ze wist niet, wat te denken. Het album zou misschien de oplossiDg geven. Weer sloeg ze een blad om. Nora in Moorsche kleederdracht. «En wat is dit?" vroeg ze. Dat portret vereeuwigt de scheiding der verloofden," was bet antwoord. „Hoe moet ik dat begrijpen, mevrouw, wilt ge mijne eenvoudigheid hier niet een weinig tegemoet komen Wel zeker. Zooals ge reeds weet, was Nora een wees. Ze bad veel, ja, alles aan de familie Tromberg te danken en vooral aan den oudsten zoon, op wien bet vaderlijk erfgoed overging. Ze raakte verloofd met hem. Of het de liefde was, die baar naar zijn aanzoek deed luisteren of wel de dankbaarheid, ge zult bet zelve beoordeelen. Op zijn wenscb werd nie mand met hunne verhouding bekend gemaakt en telkens als zij er op aandrong, zich in de wereld, als toekomstige echtgenooten te vertoonen, wist hij dat onder allerlei voorwendsels te ver Donderdag ochtend zijn de beide Konin ginnen in den besten welstand te 8.10 schuiven." »Ze wachtte en wachtte. Ze ontzei zich de genoegens, waarop bare jeugd en schoonheid baar recht gaveD, om zijnent wil en leidde bet leven van eene, die van de wereld is afgezonderd. Dat kon zoo niet duren. Haar geduld raakte ten einde. Op een avond in den Carnavalstijd bezocht ze, zonder zijne voorkennis, een gemaskerd bal in bet kostuum, waarin ge baar bier ziet. Ze deed bet niet lichtzinnig, onberaden, in gezelschap van den eersten den besten, maar onder de hoede van zijn eenigen broeder. Toen ze terugkwamen, werden ze op bare kamer verrast door Erwin, en deze schoot een revolver af op zijn broeder en zoo was de verloving aan een eind. Later is bet tot eene verzoening gekomen tusscben beide mannen. De oudste schonk ver giffenis en stond zelfs zijn eerstgeboorte recht af. Sedert heb ik weinig meer van hem gehoordalleen weet ik, dat bij ongehuwd is gebleven. Maar du het ver- olg van de geschiedenisNora in haar Het Dagblad meldt dat H. M. de Ko ningin-Regentes baar particulieren secre taris, jhr. De Ranitz, tevens beooemd beeft tot kamerheer van H. M. de Koningin. In de H. Ct. beklaagt zich zekere d. B. over de Fransche baringloggers, die hunne waar te Maassluis afzetten en daardoor aan de reeds zoo gedrukte reederijen al daar eene groote concurrentie aandoen. Hij noemt dit feit reeds slim genoeg, maar slimmer nog dat die Franscben het ous door de zeer booge invoerrechten, die zij ons doen betalen, indien wij ooit baring naar Frankrijk zouden zenden, totaal onmogelijk maken, ook maar één baring in bun land te verkoopen. Dat is dos volgens d. B. alweer een van die zaken, waarin ons land een lesje in knap heid en slimheid bij anderen kan gaan nemen. Wat geeft bet trouwens of de visscberij ten onder gaat Al die duizen den, welke daaraan hun brood verdienen, kunnen immers toch in den tegenwoor- digen tijd, o, zoo gemakkelijk, een ander baantje krijgen, al is bet dan maar bij 'bet Leger des Heils" of als sociaal democraat. Als onze regeering, besluit de schrijver, aan de Fransche eens in overweging gaf de rechten op baring en andere viscb af te schaffen Desnoods kon ze dan een hoog uitvoerrecht leggen op anarchisten. De beer J. W. Hofmann, geneesheer aan de krankzinnigeD-verpleging in N. I. op non-activiteit, heeft de aandacht gevestigd op bet feit, dat er voor het groote Indische rijk slechts één krankzinnigen gesticht te Buitenzorg en twee hulpgestichten te Samarang en te Soerabaya bestaan, met een 500 tal plaatsen voor eene bevolking van 30 millioen zielen. De beer Hofmann wil aan dien toestand een einde gemaakt zien Hij verlangt dat Indië ook in deze gelijken tred zal houden met bet moeder land, waar in de laatste jaren zooveel tot verbetering der krankzinnigenverpleging tot stand kwam. Het is te hopen dat de Ned. Indische regeering zich deze zaak ernstig zal aan trekken en in den toestand, indien bij bruidstooi, Nora met baar eerste kindje en bet slot; Nora in baar weduwen- kleed." >Mijn God," riep Clemence uit «beeft ze baar man reeds verloren, zoo jong, zoo gelukkig 1 Nu reeds zoo alleen op de wereld, zoo alleen, evenals ik 1" B Juffrouw Clemence," zei de dame met een spottend lachje, „eene vrouw is nooit alleen, als ze dat niet wil. En Nora wil bet bepaald niet. Ze heeft haar man oprecht beweend, maar haar sterke natuur verzet zich tegeu onvruchtbaar gezucht en getreur en dringt haar weer op te bouwen wat ingestort is. Het goed is na den dood van baar man weer aan Erwin vervallen en bet eenige middel om het weer in bezit te krijgen, is, dat ze den eigenaar bare band reikt." »Dat zal bij nooit aannemen," riep bet meisje uit, zich een oogenblik ver getend. hWaarom niet? Erlenstein is een mooi goed, de ritmeester een schoon man en eene begeerlijke partij."

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1