VLISSINGSCDE III HIM. No. 84. Vrijdag 20 Juli 1894. 32ate Jaargang. Gemeentebestuur. FlUtLLITOIM. Binnenland. gewoonlijk alleen die bladen, welke het meest aan zijn smaak voldoen. Nu is wel een voorstel bij de Kamer inge diend om eenvoudig de schadelijke mede- deelingen in de bladen te verbieden, maar het is nog niet in behandeling gekomen. In Amerika is de Monmuj Herald begonnen met van al, wat op misdrijven betrekking heeft, slechts vluchtig melding te maken. Dat optreden in verschillende laoden, zonder onderlinge afspraak, bewijst dus dat de kwaal overal bestaat en de oor zaken en gevolgen tamelijk wel dezelf de zijn. Bij ons tp lande bestaat die kwaal ook, zij het dan niet op zulk eene uit gebreide schaal als bij sommigen onzer naburen. Ook bij ons begrijpt men nog niet algemeen dat de roeping der pers niet is zoo diep mogelijk te delven in wat slecht, onrein, laag of onzedelijk is. Tien jaar geleden, zegt de Standaard, waaraan wij het bovenstaande ontleenden, werd te Pisa een congres van genees kundigen gehouden, waarin gesproken werd over het bedroevende feit, dat de zelfmoord blijkbaar toenam door eene noodlottige vervolgingszucht. Het her haaldelijk berichten van zelfmoorden en de wijze, waarop ze geschieden, brengt er, zoo oordeelden de vergaderde dokto ren, niet weinigen toe te doen naar het geen zij gelezen hebben. Ook het tra gische, het aangrijpende van dergelijke gevallen speelt hierbij, vooral in deze eeuw van zenuwachtigheid" eene groote rol. Wat bracht den man, die de ontplof fing in den schouwburg te Barcelona veroorzaakte, tot zijn misdaad Het ant woord, dat gegeven werd, luiddeHij had in een opruiend blad de beschrijving gelezen van een brand tijdens een gala voorstelling in een opera gebouw, een onheil, waarin bedoeld blad genoegen schepte. De gevolgen dezer lectuur bleven niet uit. Nu is in de meeste bladen zeker zulk een demonisch welbehagen in rampen en onheilen of wel eene verheerlijking der misdaad niet te vinden, maar toch is het zeker dat uitvoerige beschrijvingen van wandaden, uitvoerige verslagen van getuigenverhooren en rechtsgedingen in 't algemeen een zeer yerderfelijken invloed op die groote massa uitoefenen. Het is toch bekend dat een gepleegde misdaad dikwijls kort daarop door ettelijke andere van gelijken aard wordt gevolgd. De oorzaak is niet ver te zoeken. Bij velen is 't geweten als toegeschroefd, bij niet weinigen is het kwaad geen kwaad meer, maar eene gerechtvaardig de wraakneming. Bij dezulken nu kan het omstandig verhaal van gepleegde misdaden werken als de vonk in het kruit. Ten tweede zijn er ook, die door de ellende, waarin zij leven, uit zucht naar de grootheid des levens, uit begeerte om te kunnen mededoen, voortdurend als ter jacht zijn om op hunne wijze hun levenslot te verbeteren. Zulke lieden vinden daartoe dikwijls den weg gewe zen in wat de bladen aan hunne lezers opdisschen. Dan zijn er lieden, die gaar ne eene rol, al is hij niet benijdenswaar dig, spelen om de aandacht op zich te vestigen. Men denke slechts aan Eras tratus, die, om zijn naam te vereeuwigen, den tempel te Ephese in brand stak, en aan de anarchisten onzer dagen, die met een triomfkreet op de lippen het schavot betraden. Het lezen van verkeerde boeken kan ook, vooral bij jongelieden, zeer slecht werken. Meer dan boeken is echter de dagbladpers het eenige boek, de eenige lectuur voor duizenden. Daarom kan de pers zulk een niet te berekenen invloed uitoefenen en rust op haar de plicht haar invloed slechts ten goede aan te wenden. Zij kan wel niet geheel zwijgen van de dingen, die wij bedoelden, maar zij boude zich aan den eisch dat niet louter-gerekend worde met eene verkeerde nieuwsgierig heid en met hetgeen slechts hartstochten prikkelt en stelle zich de vraagwat nut nu dit alles?" Van een wet om het kwaad te stuiten verwacht de Standaard wel iets, maar meer heil ziet zij er in dat de pers het als haar roeping beschouwe voor te lick ten en te verbeteren en niet den kunst- matigen honger naar de lectuur vanschan dalen opwekke om aan overprikkelde ge stellen te voldoen, in Nederland, waar het kwaad niet zoo diep gworteldis als ir. sommige andere landen, kan zeker ge- skieden wat in Zwitserland plaats had. De zaak is overigens ernstig genoeg om er eenige aandacht aan te wijden. Bedrijfsbelasting-formulieren. »In een der Kamerstukken meen ik gelezen te hebben dat er aan de Lands drukkerij circa drie millioen exemplaren zijn besteld van de formulieren voor de Bedrijfsbelasting," zegt de Haagsche cor respondent der Zut2^h. Ct. Indien dit juist is, _merkt de Arnh. Ct. op, dan moet men vragen of men aan het departement van Financiën niet. of laten we maar vragenof men er weet wat men doet. In een land van vier millioen inwoners drie millioen for mulieren te laten drukken, terwijl er toch zeker niet meer dan een millioen gezinnen bestaan, is in elk geval ver kwisting. Gedeeltelijk juist; maar niet geheel»Want er zijn een aantal soorten van die formu lieren; en van elke soort moeten erover zijnwant er zijn er vele verschreven SSli®IWSKI. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de open bare lagere scholen. De Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen, i brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met lo September e. k. wensehen toegelaten te zien tot eene der openbare la gere scholen in deze gemeente; dat van af Maandag den 16en Juli tot en met Woensdag den 15 Augustus e. k. uitslui tend ter gemeente-secretarie Bureau Bevolking) iederen werkdag van des voormiddags 10 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat toegelaten kunnen worden aUe kinderen, die in 1888 of vroeger geboren werden, dus zij die in den loop van dit jaar zes jaren geworden zijn nog worden of wel reeds ouder zijn. Vlissingen, 14 Juli 1894. De Burg. eu Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. Gevaarlijke lectuur. Iu Engeland is een beweging ontstaan tegen de gewoonte der pers aldaar om ellenlange mededeelingen te doen over misdaden, vervalschingen, echtscheidin gen enz., die door het gros des publieks met genoegen gelezen worden, maar hij de ontwikkelden walging en weerzin verwekken. Niet minder dan 105 parlementsleden richtten dezer dagen het verzoek tot de voornaamste bladen om zich te onthou den van te zeer in bijzonderheden te treden omtrent weerzinwekkende gevallen. De adressanten erkennen de ontzaglijke macht der pers, maar, volgens hun oor deel, moet zij die macht gebruiken door in alles zoo te doen dat haar invloed een Teiner, edeler en hooger type van burgers aankweeke dan op schandalen beluste lezers. In Zwitserland heeft de pers dit reeds als hare roeping erkend, De bladen zijn daar overeengekomen om van sensatie processen, moordaanslagen en dergelijke slechts een beknopt verslag te leveren en over terechtstellingen kort te zijn, omdat eene uitgewerkte beschrijving in tal van gevallen tot groote schade dei- lezers is. In Frankrijk is men zoover nog niet. Daar geldt nog de stelregel: alles is goed, wat niet verveelt" en spaart het grootste deel der pers haar lezers geen enkele bijzonderheid van de maatschap pelijke drama's. Het is daar als een wed strijd op leven en dood tusschen de bla den wie daarvan het meest kan mede- deelen. Het overprikkelde publiek, naar zulken kost verlangende, koopt dan ook ii.) Jeugd en schoonheid schenken daar voor vergoeding in het leven. Eén ding slechtsniet treuren, dat dient nergens toe." »Ik zie niet in," zei Clemence met een treurigen blik in hare oogen, a hoe jeugd en schoonheid de liefde der ouders en het gemis van een thuis kunnen ver goeden Vergoeden niet," was het antwoord, amaar ze kunnen het op nieuw doen ver nieuwen. De schoonheid heeft de liefde tot prijs en de liefde brengt alles, ook eene eigen woning." p Voor mij is die prijs, vrees ik, niet weggelegd," zei het meisje naïef. De dame lachte even. »Ha, ha, hier zult ge die ook niet vinden, kleine. Niet de genegenheid van een paar oude huisgenooten zal u doen vinden, wat ge zoekt, maar de liefde van een jong, warm, menschelijk hart, dat door uwe schoonheid in gloed zal worden gezet." Het was voor het eerst in haar leven, dat Clemence dergelijke woorden hoorde en een donkere blos verfde hare kinder lijke wangen. De toon van wuftheid, waarop ze waren gesproken, deed haar onaangenaam aan en ze voelde iets als afkeer in haar opkomen tegen deze vrouw, die haar eerst door haar voorkomendheid en de gezellige wijze van praten over paarden en uitspanningen, waar ze met hare omgeving nooit over kon babbelen, zoo ingenomen bad. «Blijft ge bier lang, mevrouw Vroeg ze, om eene afleiding aan het gesprek te geven. «Misschien; ik moet voor mijne oogen buiten leven en als ik dikwijls zulk aangenaam gezelschap tref als vandaag, dan blijf ik tot den herfst. En gij «Ik blijf vooreerst nog," was bet antwoord, met een zucht gegeven. «Arm diog," zei de ander, «hoemaakt ge het toch in den winter; die moet hier^ ondraaglijk vervelend zijn J" «O, als het weer het toelaat, wandel of rijd ik en. dan krijg ik les van den dominé." i,Ge leest zeker veel?" De ander sloeg eenigszins beschaamd de oogen neer. «Ik begrijp u, geen aardige boeken; allemaal droge en dorre geleerdheid, niet? Hier, neem dat boek eens mee, het zal u wel bevallen." Clemence keek het even in. 't Was een Fransche roman. «Ik vrees, dat ik die taal te veel ver geten ben, om er een boek in te lezen." «O, dat 's jammer, 't Is zoo'n pikant verhaal; een jonge vrouw, die aan een en men verbeelde zich het wraakgeschrei als er eens te kort waren gekomen 1" Vlissingen, 19 Juli. Gisteren ochtend arriveerden alhier de Commissaris der Koningin en Jhr. de Ranitz, die met den Burgemeester confe reerden in verband met de komst der Koninginnen. Het aantal der huurtcommissiën, die benoemd zijn met het oog op de aan staande feestelijkheden, is weder met enkele vermeerderd. In sommige wijken worden nog pogingen daartoe in het werk gesteld. In de volgende week wordt het s. s. Prinses Marie der stoomvaartmaatsch. «Zeeland," aan de Kon. maatschappij «de Schelde" verwacht, om eene veran dering aan de machine te ondergaan, waardoor men hoopt eene nog snellere vaart te verkrijgen en het kolenverbruik minder te doen worden. De kosten, benoodigd voor de vloot van 7 schepen, worden, naar men zegt, op 100.000 geraamd. Men meldt ons bet volgende De eerste kennismaking met het staf muziekkorps van het 2e regiment infan terie kapelmeester de heer Bern. A. ttehl, in garnizoen te 's Hertogenbosch, op Dinsdag avond aan het Grand Hotel des Bains kan, dunkt ons, niet anders dan goed zijn geweest. Wij voor ons zijn ten minste zeer vol daan huiswaarts gekeerd en hopen nog meermalen in de gelegenheid te worden gesteld bovengenoemde kapel te hooren. Vooral voldeden ons de twee laatste nummers na de pauzeVorspiel und Siciliana aus «Cavalleria Rusticana" vau P. Mascagni en «Sylvia Ballet" van L. Delibes. Jammer dat de opkomst niet groot en de kapel door het gure weder genood zaakt was iu de zaal te spelen, daar nu veel van het vereischte effect verloren g-iog- Gisteren avond trad het Specialiteiten gezelschap van den heer G. Stroober in de zaal van den heer Stofkoper voor het eerst op. De heer Stroo'oer zal wel te vreden zijn over de eerste kennismaking met het VlissiDgsche publiek, want de zaal was zoo vol, dat velen ongetroost moesten terugkeeren, daar alle plaatsen ingenomen waren. Dat bet zeer gevarieerd programma in den smaak van het talrijk publiek viel, wie kon daar aan twijfelen bij de luide toejuichingen, die aan elk nummer man wordt verbonden, zonder dat baar hart wordt geraadpleegd, en die later, als de liefde hare oogen opent, zich wreekt en hare rechten eischt." Clemence begreep niet duidelijk, wat er in deze woorden lag toch deden ze haar onaangenaam aan en 't was haar of ze eene gedachte moest verjagen, die ze haars ondanks in haar hadden opge wekt. Het afscheid was, van den kant van mevrouw Maubert ten minste, zeer har telijk en ze liet het jonge meisje beloven, haar spoedig weer met baar lieve ge zelschap op te vroolijken. Van dien dag af deed de voormalige tooneelspeelster alle moeite om op de hoogte te komen van de levensomstan digheden harer nieuwe kennis. Haar oogst van bijzonderheden was echter schraal. Tengevolge van de strikte geheimhouding, die was uitgesproken door de ingewijden, hoorden ze niets van den band, die Clemence verbond aan Erwin. En wat bet meisje vertelde van het leven met haar

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1