VLISSINGSCOE (Ol liAM. De Iniiiif der Me. No. 83. Woensdag 18 Juli 1894r 32»t„ Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. r e LLIT0M. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitechland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden Aangifte van nieuwe leerlingen voor de open bare lagere scholen. De Burgemeester en Wethouders van Vlis- igen ter kennis van v ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen niet lo September e. k. wensclien toegelaten te zien tot eene.der openbare la gere scholen in deze gemeente dat van af Maandag den 16en Juli tot en met Woensdag den 15 Augustus e. k. uitslui tend ter gemeente-secretarie (Bureau Bevolking) iederen werkdag van des voormiddags 10 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat toegelaten kunnen worden alle kinderen die in 1888 of vroeger geboren werden, dus zij die in den loop van dit jaar zes jaren geworden zijn nog worden of wel reeds ouder zijn. Vlissingen, 14 Juli 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. Vlissingen, 17 Juli. DE KERMIS. De kermis, die dit jaar weinig te be duiden heeft, zal hun, die niet kermis- gezind zijn, wel niet aangenaam aandoen, terwijl de voorstanders daarentegen dit jaar zich wel eenigszins matigen zullen me thet oog op de groote feesten, die ons wachten bij de komst der Koninginnen. Niettemin is er toch dit jaar nog wel eenige gelegenheid om te profiteeren. Liefhebbers van paardrijden kunnen in het Hippodrome Neerlandais daarvan gebruik maken in de tent op de Zeil markt die er even als 't vorige jaar sierlijk uit ziet. Op de plaats, waar andere jaren Ottmar Mess met eene tent stond, staat nu een wafelkraam van de wed. Martinus Visser; hij zelf liet dit jaar op zich wachten. Overigens vinden wij op den Nieuwendijk de bekende wafel- en pof fertjeskramen van Smit, Porton en Be- zooijen, een panorama, waarin wordt te 10.) VI. Het was een lief dorpje, als in eene lijst van bloeiende kerseboomen gevat, dat zich over een groote lengte langs de helling der bergen uitstrekte en waaruit de met blauwe leien gedekte kerktoren, welks vergulde weerhaan in de stralen der zon flikkerde, hoog uitstak boven de bescheiden huisjes, aan zijn voet gelegen. Bijna aan het einde van de dorpsstraat lag de twee verdiepingen hooge pastorie, die met hare helder gewitte muren en groene vensterblinden, met hare witte gordijnen en met wijngaardranken zien gegeven de moord op Carnot, zijne begrafenis, de moordenaar in de gevan genis enz. Verder photographiewagens, tenten waarin acrobatische toeren wor den verricht en waarin men ook ge dresseerde dieren kan zien werken, met name Praiss en Mullens en Spriet, die allen elders met het meeste succes werkzaam waren, benevens de Oost-In dische dwaaltuin. De bootjescarrousel heeft dit jaar eene goede verbetering aangebracht door zijn onbeschrijfelijk schreeuwerig orgel te vervangeD door een met een zeer schoon geluid. Het aantal kramen op de Bierkade is ook niet zoo groot als in vorige jaren, evenwel kan men daar toch vrij wat van zijn gading vinden. Op de Groote Markt bevinden zich de bekende stoomcarrousels en draaimolens, benevens tenten met Mag- neta, Somnambulisme, bureau de marriage enz. Zij die zich aan het kermisgewoel wil len onttrekken, kunnen in.de stille rustige Nieawstraat, waar de groote schouw burgtent van den heer Chrispijn is op geslagen, van drama's en blijspelen ge nieten. Ia het Grand-Hotel wacht ons in de laatste dagen der kermis eene aan gename afwisseling, o. a. door het op treden van een 11 jarig Hollandsch ka rakter komiek enz., terwijl men in de zaal van den heer W. Stof koper, waar Woensdag avond een goed caféchantant gezelschap, onder dir. van den heer Stroo ber, zijn intrede doet, kan genieten. Men ziet dus, veel is er niet, maar wat er is, is niet kwaad. Nu we toch in de kermis zitten, is het te hopen dat moeder natuur wat beter geluimd is dan gisteren avond. Door denkrachtigen wind en den velen regen,die er viel, konden de acrobatische voor stellingen en die van «Magneta" niet gegeven worden. Naar het Vad. meldt, bestaat bet voor - nemen het weder onthullen van het stand beeld Van De Ruyter, alhier, zoo luister rijk mogelijk te vieren. Een groot aantal oorlogschepen, o. a. de AtjehWilhelmina, Reinier Claessen enz. zal er bij tegen woordig zijn. Betrekkelijk de alhier te houden »De Buy ter-Tentoonstelling,"kan het volgende worden medegedeeld Daar bij de onthulling van het stand beeld in 1841 eene tentoonstelling ge- Tiouden werd van voorwerpen, boeken, platen, medailles enzbetrekking heb bende op het leven van M. Az. de Ruyter, vond de commissie van de Oudheidskamer het eigenaardig om bij de heronthulling van het beeld te trachten een dergelijke tentoonstelling te organiseeren, te meer omdat H.H. M.M. de Koninginnen daar door in de gelegenheid worden gesteld een overzicht te hebben van voorwerpen, die hier en daar in particuliere handen bijna nimmer ter bezichtiging zijn. Waarschijnlijk zal deze tentoonstelling, die belangrijk belooft te worden door de nu reeds toegezegde voorwerpen en door de collectie platen van wijlen den heer W. van der Os, worden gehouden in een der lokalen van het Raadhuis. De voorwerpen, die uien tijdelijk voor dit doel wenscht af te staan, worden gaarne vóór 1 Augustus a. s. aan het adres «Oudheidskamer te Vlissingen" ingewacht, die alle onkosten voor hare Tekening neemt. In verschillende wijken zijn weder buurt- commissiën opgericht tot versiering van de feesten bij het bezoek der Koninginnen. Voorde Bellamy-, Bierkade, Beursstraat i en Beursplein, zoomede voor de Nieuw- straat, de St. Jacobsstraat, de Badhuis straat, met de Aagje Dekenstraat, Coosje Buskenstraat en een deel der Walstraat, en het overige der Lange Walstraat kwamen commissiën tot stand. Ook in andere buurten worden derge lijke pogingen in 't werk gesteld, zoodat men bijna zeker is, dat de hulde aan de. Koninginnen gebracht in waarheid eene hulde zal ziju van Vlissing's ingezetenen. begroeide vensters, den vreemdeling vriendelijk toelachte In den tuin zat, op den heerlijken voorjaarsmorgen, dat we er binnentreden, een jong meisje, in de schaduw van een hloeienden vlierboom. Ze droeg een nauwsluitend rijkleed en vóór haar op eene tafel lagen haar hoed, bare handschoenen en een rijzweep. Ze had het hoofd op haar elleboog geleund en scheen in diep nadenken verzonken, waaruit ze nu en dan ontwaak te, om te luisteren naar de vroolijke tonen van eene merel, die in een naburig boschje een lentezang gorgelde. Daar naderde eene vrouw van middel bare jaren, met een deftige, ernstige hou ding en een gelaat, waarop alledaagsche kleingeestigheid en koude gestrengheid van grondbeginselen hare teekenen hadden gedrukt, op het met kiezel bestrooide tuinpad. De schoone droomster schrikte op uit hare overpeinzingen, en stond half op uit hare achtelooze houding. »Maar CJemence," zei de dame, «zult Het bericht, dat jhr. de JRanitz, par ticulier secretaris van H.M. de Koningin heden te Middelburg en Vlissingen komt tot regeling van wat met de aanstaande komst der beide Koningen hier en in Middelburg in verband staat, steunt, naar wij uit officieele bron vernemen, op goe den grond. ge dan eindelijk niet eens leeren inzien, dat ge uw leven anders moet inrichten, dan ge tot nu toe gedaan hebt. Daar zit ge alweer in uw rijkleed, zeker gereed tot een toer door bosschen en velden, waar ge, wie weet, aan welke ontmoetingen bloot staat en ge verwaarloost uwe lessen, en de huishouding laat ge maar voor 't geen ze is. Is dat uwe opvatting van de plichten eener vrouw Een trek van verachting plooide de lippen van het jonge meisje. «Mevrouw," zei ze, «ik heb het u al meer dan eens gezegdwij hebben ver schillende denkbeelden omtrent 't geen men de plichten eener vrouw noemt. Volgens u schijnen die te bestaan in eene reeks van kleingeestige beredderin gen en een stipt vasthouden aan allerlei •nietigheden, waarmee ik mij niet kan iDlaten en die mij, als ik het doen wilde, het leven tot een last zouden maken." «Maar hoe zult ge ooit een goede huishoudster worden, als ge me niet helpt in mijnedagelijksche bezigheden?" Zondagmorgen arriveerde alhier met de nachtboot uit Queenboro de hertog van Oldenburg, die zijne reis, per aan- sluitenden mailtrein van 6 46 vervolgde. De voorstelling, gisteren avond ge geven door de Ned. tooneelvereeniging Chrispijn,onder bestuur van Ch.de la Mar, zal den goeden naam, dien dit gezelschap zich reeds op andere plaatsen verwierf, weder versterkt hebben. De schouwburg- loge, waarin de uitvoeringen gegeven worden, is een verbazend groot lokaal, dat boven alle dergelijke inrichtin gen dit voor heeft, dat het door zijn groote ruimte plaats biedt voor vele honderden toeschouwers, zonder dat de temperatuur hinderlijk wordt. Boven dien is het zeer net ingericht en bezit een tooneel, waarop men zich niet behoeft te verdringen om eene goede voorstelling naar den eisch te geven. Dit alles zegt reeds veel. Maar meer nog dan dit is het uitstekende spel eene aanbeveling voor allen, die met dit tooneelgezelschap nog geene kennis maakten. Het is waar, het stuk „de Mismaakte", dat gisteren avond tot inwijding gegeven werd, was wat men wel eens noemteen draak, maar die draak werd toch zoo uitmuntend, zoo zonder eenige overdrijving, waartoe dergelijke stukken zich gemakkelijk leenen, gespeeld, dat er duidelijk uit blijkt dat wij hier te doen hebben met uit nemende artisten. Wij vestigen vooral de aandacht op het tooneelstuk Dokter Rarneau, dat tegen Donderdag avond is aangekondigd. Wij hopen dat een druk bezoek den heer De la Mar en zijne medespelers zal schade loos stellen voor de groote onkosten, die zij gemaakt hebben om hier voorstellin gen te kunnen geven en het publiek de aanwezigheid van een goed gezelschap zal toonen op prijs te stellen. Te Middelburg worden pogingen in 't werk gesteld voor het tot stand komen ran een geillumineerden gondeltocht ter gelegenheid van het bezoek der Konin ginnen aldaar. In de Zutphensche Courant vindt men het volgende Bij den uitgever C. Misset te Doetin- chem is verschenen een Open brief aan Zal ik een goede huishoudster worden, als ik me beplas met zeepsop en mijne handen rauw schuur, zooals ge schijnt te verlangen Zou dat ergens toe dienen Ze was opgestaan en had haar hoed opgezet. Ik ga een ritje doen, naar den hout vester," vervolgde ze, «als ik terugkom, zal ik u nog wel zooveel helpen, dat ge tevreden over mij zult zijn." «O, vader, vader," mompelde zij in het heengaan, «hadt ge kunnen voorzien, waar ge nw kind toe veroordeeldet, toen ge Erwin opdroegt, op deze wijze voor mij te zorgenMet geweld onderdrukte ze hare aandoening en een oogenblik later zat ze in den zadel en genoot al de heerlijkheid van den prachtigen voorjaarsmorgen in de opwekkende be weging van haar rit door de groenende bosschen en de lachende weiden. Toch kon ze zich niet geheel onttrekken aan hare sombere stemming en telkens

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1