VLISSINGSCDË COURANT. De öïBiiÉf ief He. No. 81. Vrijdag 13 Juli 1894. 32ste Jaargang. F1IÜ.L1T BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per poat 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENT1ÈNVan l tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Go., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Bestrijding van het anarchisme. Het Haagsche Dagblad wil het anar chisme bestrijden met de volgende maat regelen Verscherping van de straf, be dreigd tegen verboden vereenigingen ambtshalve vervolging door bet Open baar Ministerie wegens bet lasteren en verguizen door socialistische bladen van bepaalde personenenergiek optreden tegen het anarchismehet ten strengste verbieden van anarchistische bladen wijziging van bet toezicht op de ver vaardiging van ontplofbare stoffen; vol ledige uitvoering der wet op bet dragen van wapenen. Naast deze maatregelen van onder drukking wil net blad ook eenige van opbouwenden aard gevoegd hebben. Daaronder zou in de eerste plaats be- hooren het stichten van vrije scholen voor onvermogenden, die er nog te wei nig en voor de zoogenaamde kleine luyden" het meest gewensebt zijn. In de andere kringen, zelfs in die van den kleinen burger voor wien de scholen voor minvermogenden werden geopend gaat bet blad voort, is veel meer sprake van een christelijke opvoeding thuis dan in bet werkmansgezin. Vader is bijna den ganschen dag naar 't werk en moeder moet er dikwerf nog wat bij verdienen, terwijl haar tijd in elk geval bijna geheel door de beslommeringen voor 't huishouden wordt ingenomen. Voor de «kleine luyden" moet van de school schier alleen het opvoedend ele ment komen, zonder hetwelk het kind, in geestelijken zin, ongewapend straks den strijd des levens, den strijd om het bestaan, moet voeren. De stichting van bijzondere christe lijke scholen voor geheel onvermogenden is daarom een dringende eisch des tijds. Alleen door die scholen, gaat het blad voort, kan een geslacht worden gekweekt, minder vatbaar dan het tegenwoordige voor de heillooze inblazingen van «so cialen en anarchisten." Men ziet dat het IT. D. niet verlegen is om eene oplossing te vinden van maatschappelijke vraagstukken. Binnenland. 8.) «Ik hen dien dag na den middag niet meer thuis geweest, maar ook in dat geval zou ik uw bericht niet begrepen hebben en het zou van geen invloed geweest zijn op mijne betrekking tot Nora." «Uwe betrekking," herhaalde Erwin, met smartelijke ironie, «tot Nora, mijne bruid Van hoe lang dagteekent die wel «Van den tijd, Erwin, dat ik haar bij haar moeder heb ontmoet, nadat zij, toen hare opvoeding geëindigd was, daar baar intrek had genomen. Maar nog eens, ik ■yvist niets van uwe rechten en zoo ik mij Vlissingen, 12 Juli. Heden avond te 8 ure wordt in het lokaal van den heer W. Stofkoper, Groote Markt alhier, eene vergadering gehouden van ingezetenen, daartoe opgeroepen door de heeren.Tutein Nolthenius, C. A. Ivalbfleisch, F. Delvoye, W. L. Winkel man en A. L. A. van Unen, ter bespreking van de feestelijkheden bij gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan deze gemeente. Zondagnamiddag ten bl/2 uur zal door de muziekvereeniging ,,St. Caecilia" van den Ned. R. K. Volksbond een concert worden gegeven in den tuin van den heer Stofkoper op de Groote Markt voor de leden en donateurs der Afdeeling met dames. Het programma bevat 10 wel gekozen nummers. Bij ongunstig weder zal de uitvoering in de zaal plaats hebben. Zondag 15 dezer zal het stoomschip Telegraaf van Antwerpen een excursie reisje maken naar Vlissingen. Volgens besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken zal het oud-archief in Zeeland, van af den 12en dezer tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten zijn. Voor de betrekking van secretaris der gemeente Goes is door Burg. en Weth. uit de 19 sollicitanten, die zich aange meld hebben, de volgende aanbeveling opgemaaktlo. jhr. S. M. Van Reygers- berg Versluys, burgemeester der gemeen te Kloetinge, 2o. A.J. A. Dootjes,secretaris der gemeente Arnemuiden. Bij Kon. besluit is aan mr. J. P. R- Tak van Poortvliet, min. van Binnenl- Zaken, een pensioen verleend van f 2001, met instandhouding van het pen sioen groot f 1999, hem verleend bij Kon. besluit van 7 October 1879. Men zal zich herinneren dat genoemde Minister tweemaal in een Kabinet zit- zitting had. zwaar vergrepen heb jegens u, laat dat ten minste eenigszius ter verontschuldi ging strekken." Gij wist het niet O, mijn terughou dendheid, die alleen voortsproot uit mijn vrees, u in mijne ongerustheid te doen deelen, is dan wel zwaar gestraft. En zij zij «Maar genoeg daarover," vervolgde de oudste broeder, na eenige oogenblikken ernstig nagedacht te hebben. Als broeder heb ge u gerechtvaardigd, en ik heb niets meer te zeggen, nu gij uwe eer verpandt. Maar als Nora's beschermer ben ik onverbiddelijk. De goede naam van een meisje, dat mijne vrouw zou geworden zijn, mag ik niet door het slijk laten sleuren. Gij zijt haar voldoening verschuldigd, gij moet haar in hare eer herstellen." «Zeg, wat ge van mij verlangt," zei Robert, met geweld zijne aandoening onderdrukkend. «Er is maar één weg," hervatte de ander langzaam en beraden, terwijl hij De commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan hoord van een koopvaardijschip zal op 31 Juli te 97a uur zitting houden in het Nutsgehouw te Amsterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men deSt.Ct. no. 158. In de Maandag gehouden vergadering van den geneeskundigen raad van Noord- Holland werd o.a. besproken het feit, dat de pokken te Rotterdam niet epidemisch waren verklaard en werd de houding van den inspecteur van Zuid-Holland, die gemeend had in het belang van den handel daartoe niet te moeten overgaaD, afgekeurd. Eveneens werd afgekeurd de te Rot terdam gevolgde wijze van vernietiging der besmette goedereD. Zij worden nl. op een open kar weggehaald, terwijl kinderen er soms op speelden. Het vernietigen op zich zelf was voor Rotterdam zeer duur bij eene vorige epidemie kostte het plus minus 80,000 thans zou het niet veel minder zijn. De geneeskundige raad achtte ontsmet ten veel beter en goedkooper dan ver nietigen en heeft den Minister geadviseerd Me wet in dezen zin te herzien. Dat Amsterdam bijna geheel bevrijd bleef van de pokziekte, schreef de Raad toe aan bet strenge toezicht en het onmiddel lijk afzonderen van de eerste lijders aldaar. Twaalf leerlingen van de Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem hebben het voornemen opgevat zich als vrijwilligers voor het reservekader te verbinden. Uit Innsbruck meldt men aan de H. R. Ct. dat Neerland's Koninginnen daar aangekomen waren en zich met de stad zeer ingenomen hebben betoond. De vorstinnen zouden daar een paar dagen vertoeven. op den oorlogsbodem Helgoland een be zoek zal brengen met te melden dat prins Harald ten onrechte genoemd werd een Zweedsche prinsbij, is de derde zoon van den Kroonprins van Denemarken. Te Roermond zullen van gemeente wege maatregelen genomen worden tegen de cholera asiaticawelke ziekte zich in de provincie Luik vertoont. Uit Batavia heeft het H. v d. D. het bericht ontvangen dat hij Lombok beslag is gelegd op het stoomschip Rohann van Singapore, met 175 geweren aan boord. De geweermaker Mitchell werd tevens aangehouden. Die geweermaker schijnt, naar zijn naam te oordeelen, geen Lombokker te zijn, maar waarschijnlijk in hechtenis genomen te zijn, omdat hij met zijn kunst de opstandelingen geriefde. De Residentiebode meldt dat van af primo October a. s. het Vliegend Blad te Rotterdam als dagblad zal verschijnen ten einde zijn strijd tegen den vrijhandel op groote schaal te kunnen voortzetten. Het blad teekent er bij aan «Dan zal het er leelijk gaan uitzien voor den vrij handel De minister van Marine is, naar ge meld wordt, voornemens wijzigingen te brengen in de opleiding voor enkele be trekkingen bij de marine. De N- RCt. verbetert haar bericht dat de 17jarige Zweedsche prins Harold ons land met een krachtige poging de drift over meesterde, welke de gedachte aan de vrouw, die hem zoo diep had gegriefd, in hem opwektegij treedt openlijk in mijne rechten. Nora wordt de uwe; moeders zegen heb ik op mijne verbintenis verworvenik draag ze op u over Wat er in de ziel van den schuldige omging, toen hij deze woorden hoorde? Wie zal het beschrijven Hij boog het hoofd, als verpletterd onder een last, die zijne krachten te hoven ging. Erwin zag hem aan met een onuit sprekelijke teederheid in den opslag zijner oogen. «Het moet Robert, het moet, wees man I" «Ik zou mijn geluk tot dien prijs koopen, met uwe ellende mijn levensge- ot betalenu den prijs ontstelen, waar voor ge uw vrede en rust geofferd hebt «Meent gij, dat er eene andere uitkomst bestaat «Neen," zei de jongste op neerslach- RECHTSZAKEN. In de zittiDg van het Kantongerecht te Middelburg van gisteren werden o. a. veroordeeld wegens dronken schap J. A. G.. J. v. W. en L. L„ tot f I b. s. 1 d. h. en C. N.. tot f 5 b s. 3 d. h. Allen alhier en in de kosteu. Vrijgesproken werden: J M. Jzn J. H. Pzu„ P. H. Pzu.. J. J. D. Pzn., W. H. S. Pzn., C L. V. Lznl, allen alhier, beklaagd vau het zoeken van eieren van wild. L)e kosten van het geding te dragen door den Staat. Bet vonnis der Middelburgsehe rechtbank, waarbij Michiel Larapier tot levenslange gevaugenisstrat is ver oordeeld, wegens den drievoudigen raourd te Marolleput, is gisteren door het gercchtsliol te 's Hage bevestigd. Het verzoek van deo verdediger tot schorsing van de behandeling der zaak, ten einde een nienw onderzoek te doen instellen naar den geestestoestand van bekl met betrekking tot zijne al-of niet toerekenbaarheid, opgrond dat het plaats gehad hebbende onderzoek niet voldoende zou zijn geweest, werd door het hof afgewezen, uit over weging dat het de beschouwingen van den verdediger niet deelt en du rechtbank zich te recht met het oordeel van de door haor géhoorde deskundigen heeft vereeuigd. Tot reehter-plaatsvervangcr in de arr. rcchtb. te Ziorikzee is benoemd mr. D. J. Wolfson. Den 4n dezer zulleu voor de rechtbank te 's Hage wcgeDs belcedigiug terechtstaan ds. Louis Bdblcr en Van Deth. De kantonrechter te Schiedam heeft den heer G. tigen toon, «neen!" «Nu dan," hernam Erwin, «zoo blijft er niets anders over, dan de maatregelen te nemen, die in dit geval noodzakelijk zijn. Ik kan niet langer wegblijven van Walter, die zeker al met ongeduld naar mij uitziet." Hij is veel heter, niet waarGoddank, dat die ten minste niet het slachtoffer is geworden van mijne zonde." «Ja, de dokter zegt, dat hij binnenkort hersteld zal wezen. Maar nu over uwe aangelegenheden. Nog vandaag deelt ge uwe verloving aan den overste mede, en. ge gaat met Nora wandelen als met uwe verloofde. Is ze soms op het maskerade- bal door iemand herkend of is uw omgang met haar meer in het oog ge vallen, dan ge wel meent, dan legt ge daardoor aan alle praatjes het zwijgen op. Ge neemt de noodige maatregelen en binnen een maand kan liet huwelijk plaats hebben." Robert was van zijn stoel opgesprongen en toen zijn broeder zweeg, viel hij hem

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1