VMSSIMiSMIE COURANT. Dt Omiif dor He. No. 78. Vrijdag 6 Juli 1894. 32v Jaargang. Binnenland. HIT' Vlissingen, 5 Juli. Lombok. Het Gentrum heeft, evenmin als de «deskundige kringen" te Batavia, die verwachtefl dat de naar Lombok ver trokken expeditie een korten, levendigen tegenstand zal ontmoeten, groote ver wachting van de uitzending vaü troepen, daar, ale men bepaalde zekerheid had omtrent het slagen der expeditie, men ongetwijfeld niet zou verzuimd hebben, hieraan op minder vage wijze dan in een verwachting" uitdrukking te geven. Toen de oorlog met Atjeh begon, ver wachtte men ook dat de tegenstand «kort van duur" zou zijn. Niemand had toen kunnen vermoeden dat twintig jaar later de Nederlandsche troepen slechts een klein deel van het land overmeesterd zouden hebben en het moeite bleef kosten om den vijand af te weren. Volledige onderwerping van Atjeh laat nog altijd op zich wachten, en zelfs de zeeroove- rijen belmoren geenszins tot het verleden. Zullen wij op Lombok gelukkiger zijn vraagt het blad.Een der hoofdoorzaken van onze veeljarige worsteling in Atjeh was onvoldoende kennis van het terrein. Wat weet men nu van Lombok Weinig anders meer dan wat eenige reizigers daarover hebben medegedeeld. Of dit voldoende is voor een plan de campagne komt het Centrumminstens genomen, twijfelachtig voor. Zoo zijn er meer In de Gemeentestem deelt een ge meente-secretaris het volgende, helaas, volstrekt niet zeldzame geval mede, dat wij hier in 't kort weergeven In eene Friesche gemeente diende een 70-jarig gemeente-ambtenaar, die door lichaamsgebreken zijn werk niet meer doen kon, zijn ontslag in. Dertig jaar had hij de gemeente trouw gediend en welwillend verleende het gemeentebe stuur hem dan ook «eervol" ontslag. Maar de man vroeg nog ietseen klein pensioentje. Vol vertrouwen richtte hij een verzoek aan den gemeenteraad, wèl wetende dat hij volgens de wet en de gemeentelijke bepalingen geen aanspraak op pensioen kon doen gelden, maar, hij was immers in dienst der gemeente oud en gebrekkig geworden en met trots kon hij bogen op dertig jaar trouwe plichtsbetrachting. Thans kon hij niet meerlichaamsge breken beletten het hem. De oude man was van meeniDg dat de gemeente hare oude ambtenaren, die haar jaren trouw gediend hadden, maar niet meer werken konden, niet aan de armoede prijs zou geven. Ja, oudje, dat recht bestaat inderdaad, maar ge hebt er 5.) daarna stierf de heer Von Srlau, en Tromberg trad in het bezit der erfenis, waarvan bij een aanzienlijke som uitkeerde aan den notaris, aan wiens schurkerij hij zijn rijkdom te dan ken had. Maar deze laatste had niet lang genot van de vruchten zijner misdaad een paar dagen Da het gebeurde maakte een zenuwtoeval een eind aan zijn leven, en daar hij geen uiterste wilsbeschikking naliet, werd zijne vrouw, niet Nora, erfgename van zijn vermogen. Dit was juist toereikend om er een- youdig en rustig van te leven maar niet aan gedacht dat het altijd ongestraft roet voeten wordt getreden door ieder, die daartoe lust gevoelt Vol vertrouwen zond de oude man zijn met bevende hand geschreven en slechts weinig woorden bevattend verzoekschrift in. In den geest woonde hij de verga dering bij, waarin het verzoekschrift be handeld werd, en glimlachende hoorde hij aan met hoeveel waardeering zijn ambtelijke loopbaan door de Edel Acht bare Heeren werd besproken en met boe groote instemming het voorstel om zijn verzoek toe te staan werd begroet. Dij was immers met weinig tevreden, de oude man, die nooit weelde gekend had. Hij zou dan toch gevrijwaard zijn voor de schande om bedeeling te moeten vragen. Hoe deerlijk werd zijn vertrouwen op de gerechtigheid zijner medemenschen beschaamdZijn adres kwam bij den Raad, en wel, vergezeld van een schrij ven van B.en VV.,waarin deze mededeelden dat, nu er iu de gemeente geen pensioen regeling voor de ambtenaren bestaat en de financieele toestand der gemeente on gunstig is, zij geen vrijheid kunnen vin den te adviseeren tot inwilliging van het verzoek, waarom ze dan ook voor stelden op het adres afwijzend te beschik ken. En alzoo geschiedde, met algemeeue stemmen, nadat vooraf nog een der heeren de opmerking had gemaakt dat de man altijd voor zijn werk was betaald gewor den. De vroede man,die dit opmerkte, zeide reine waarheid, en er was dan ook nie mand,die er eenige aanmerking op maakte. Wellicht, zegt de schrijver, komt dit stuk onder de oogen der Regeering, en dan zal zeker bij haar de vraag rijzen Maar wordt er dan niets gedaan voor arme oude of gebrekkige gemeente-amb tenaren En zoo de Regeering dan éen stapje verder gaat en die vraag stelt aan de gemeentebesturen, dan zal ze, op enkele, zeer enkele uitzonderingen na, tot antwoord krijgenNeen, noch voor hen, noch voor hunne weduwen of weezen wordt iets gedaan, en dat is immers ook niet noodig, want daarvoor hebben we onze barmhartige armenwet. Met de nachtboot Prins Hendrik maak te gisterenavond de Hertog van Olden burg de overtocht naar Queenboro. Naar wij uit goede bron vernemen zal het personeel voor het Belgisch Loods wezen alhier eerstdaags met zes loods- leerlingen vermeerderd worden. Daardoor zal ieder loodsvaartuig voortaan geregeld met vijf matrozen (hulploodsen en leer lingen) kunnen bemand worden, wat tot hiertoe slechts bij uitzondering het geval was. Naar wij uit zekere bron vernemen, is mevrouw Maubert had nooit eenvoud gekend en zorgen waren haar vreemd. Zoo teerde ze maar van den grooten hoop, speculeerde om ruimer inkomsten te hebben, en raakte al meer en meer met hare zaken in de war, totdat ze ten laatste bijna haar geheele kapitaal had verteerd en de nood voor de deur stond. Nu bood de heer Van Tromberg, aange spoord door den drang van zijn geweten om door goede daden zijn misdaad uit te wisschen, baar zijn hulp aan. Hij zorgde voor de opvoeding van Nora en stelde mevrouw Maubert in staat om met hare dochter op bescheiden voet, maar onbezorgd te leven. Daarover bad hij den dag voor zijn dood met Erwin gesproken. «Het was een ouderlooze kDaap, jegeDS wien ik mij als een schurk gedragen heb." zei hij, «en deze ééne daad doofde de vreugde van mijn bestaan en werd de vloek van mijne verdere levensdagen. Het meisje, dat ik u aanbeveel, heeft vader noch moeder, het staat alleen op de heer Charles de la Mar voornemens met zijn tooneelgezelschap de kermis hier te bezoeken en uivoeringen te geven in eeue der grootste schouwburg-loges. Dinsdag avond werd de zitting* der Provinciale Staten dezer provincie door den voorzitter, jhr. W. M. de Brauw ge opend. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken en die, dat Gedeputeerde Staten diligent worden verklaard wat aangaat beslissing op de adressen van de ge meenteraden van Yerseke en Dreischor o-t rentelooze voorschotten, werden de verschillende voorstellen van Ged. Staten naar de afdeelingen verzonden en werd vervolgens overgegaan tot de splitsing der vergadering in afdeelingen. Op voorstel van den voorzitter werd goedgevonden in de eerstvolgende bij eenkomst over te gaan tot het benoemen van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet, en die bijeen komst bepaald op a.s. Vrijdag 's voor middags 10 uur. De gemeenteraad van Veere heeft het bekende verzoekschrift van den heer Melchers tot bet afstaan van grond voor de door hem geboden som in behandeling genomen en met algemeene stemmen besloten toestemming te geven tot het plaatsen van een oven, en voorts telkens zooveel grond bij aanvrage door den heer Melchers af te staan, als noodig is tot het bouwen eener fabriek van gekleurd glas, tegen den prijs van, 10 cents de M2. Geen Londensche prijs dus! Den heer .T. G. J. Kakebeeke, direc teur der rijkslandbouwwinterschool te Goes, is het toezicht opgedragen over en 'j.»hiding van de door het rijk gesub sidieerde proefvelden in Zuid-Holland en Zeeland. Hij zal daarin worden bijgestaan door den heer A. A. ter Haar, leeraar aan genoemde school. Officieel is vastgesteld dat op 3 Juli de expeditie naar Lombok van Soerabaya zal vertrekken. Voor de expeditie naar Lombok zijn, volgens het Bat^Hbl., bestemd 3 bat. inf., nl. het 9e van Batavia, zoomede bet 6e en 7e van Magalang. Volgens betzelfde blad zou aan den vorst van Lombok als eiscb gesteld wor den het slechten van de korten tijd ge leden door hem met groote kosten op geworpen versterkingen en overgave van alle voorhanden wapens en ammunitie, en zou de Vorst te Matarain kunnen beschikken over een goed gedisciplineerd en met repeteer-geweren gewapend le gertje. Men kan uit dit gegeven dus opma- de wereld. Maak aan haar wedei1 goed wat ik aan Walter misdreven heb. Laat de vloek in zegen verkeeren I Help haar sta haar liefderijk met raad en daad ter zijde waak over haar en laat haar eer en vrede u heilig zijn." III. We moeten eenige jaren teruggaan, om de tooneelen in het eerste hoofdstuk beschreven. 'tls een koude Februarinacht, In een coupé eerste klasse van den nachttrein naar Keulen zitten twee heeren in een levendig gesprek, niettegenstaande het late uur en het eentonig, slaapverwek kend gedreun van het spoorwegrijtuig. «Nog een uur," zei de jongste op zijn horloge ziende, «nog een uur en we zijn er." De ander glimlachte. «Ik begrijp uw ongeduld," zei hij, „ge gaat naar uw geluk." »0," hervatte de eerste opgewonden, #'t is me niet mogelijk u een denkbeeld ken van welkep aard de tegenstand zal zijn en het bloedige en kostbare offers zal kosten ora den vorst van Lombok aan ons gezag te onderwerpen. Moge bij [de^ expeditie deze omstandigheid niet uit het oog verloren worden, d. i. dat men rekening houde met den te verwachten tegenstand, dien een sterke vijand ongetwijfeld bieden zal. Het vertrek van het pantserdekscbip Koningin Wilhelmina van Nieuwediep naar den Atl. Oceaan is tot nader orde uitgesteld, daar vóór het vertrek de ketels r.og aan eene inspectie moeten onderworpen worden. Door den «Bond van klerken bij 's rijksbelastingen" is aan den oud-minister mr. N. G. Pierson een schrijven gezonden, waarin hem dank wordt betuigd voor hetgeen hij als minister ter verbetering der positie der belastingklerken heeft ge daan. De Haagsche werklieden-vereenigiDg «Ontwikkeling" heeft zooveel toezegging van zustervereenigingen ontvangen dat de aanbieding van het huldeblijk aan den oud-minister Tak verzekerd is. Door de Ged. Staten van Limburg is een adres aan de Regeering en de Twee de Kamer gericht met het verzoek eene herziening der tarieven op den invoer van producten van landbouw, handel en nijverheid voor te bereiden. In de algemeene vergadering der «Maatschappij van Geneeskunde" is op voorstel der Friesche afdeeling besloten eene commissie te benoemen, welke een onderzoek zal instellen aangaande de mogelijkheid en wenschelijkheid van staatsapotheken. Een voorstel derzelfde afdeeling om zich te verklaren voor het zoogenaamde steilschrift werd verworpen. Op voorstel van de afdeeling Leiden werd nog besloten zich tot den minister van Waterstaat enz. te wenden met het verzoek dat hij er voor zorge dat de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen in eiken spoorwegwaggon minstens eén van uit den geheelen wagen te bereiken closet doen aanbrengen. Het anti-revolutionair blad Het Hoorden zal tot nadere aankondiging zijn uitgave staken. Het blad heeft reeds 20 jaar be staan. Te Schiedam hebben zich voor de vacante betrekking van gemeente-ont vanger 46 sollicitanten aangemeld. Het is te hopen dat de gemeente Schiedam ditmaal gelukkig zij in hare keuze. Op Dinsdag 4 September en de drie volgende dagen zal te Brussel het derde internationale wetenschappelijk congres te geven van mijn gevoel. Alle hinder palen overwonnen, mijn moeders toe stemming verkregen, zie, 't is alsof Nora mij nu nog dubbel zoo dierbaar is als eerst, nu ze als prijs van een harden strijd de mijne wordt. Met haar openlijk als mijne toekomstige vrouw te mogen verschijnen, samen te zorgen voor het nestje, waar we onze zaligheid zullen genieten, zie Walter, 't is te veel geluk." «Ge verdient het, Erwin, ge zijt een goed mensch. Moge Nora u met de warmste liefde beloonen," Beloonen Alsof ze me iets verschul digd wasWij beminnen immers elkander en daarin ligt onze toekomsttrots, ge luk, getrouwheid tot in den dood." Walter zweeg, ook hij had dien droom gehad, hoe wreed was hij verstoord. «Ge weet het, Walter, hoe trotsch ik ben op uwe vriendschap, waaraan mijn broer en ik onze eer te danken hebben, maar. «Ik meende, dat we daar nooit meer

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1