COUfiANT De OverÉÉg der Me. 7 o. Vrijdag 29 Juni 1894. 32stt Jaargang. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. riyiiLiT®». Binnenland. U R E A U Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vüesingen. PRIJS BEU ADVERTENT1ËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitechland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. De Plaatselijke Oommissie van toezicht op het Lager Onderwijs maakt bekend dat de scholen dit jaar zullen worden gehouden als volgt: Op school A (hoofd de heer Landsman) Maan dag 2 Juli 1894. E (hoofd de heer Frijliug) Woens dag 4 en Donderdag 5 Juli 1894. D B (hoofd de heer v. Kamer) Vrij dag 6 Juli 1894. C (hoofd de heer Op den Zieke) Maaudag 9 Juli 1894. F (hoofd mej. Schuurman) Dinsdag 10 en Woensdag 11 Juli 1894. D (hoofd mej. Beijerman) Vrijdag 18 Juli 1894. Telkens aanvangende 's morgens ten half tien ure. Ouders, voogden of verzorgers van leerlin gen, zoomede andere belangstellenden, worden voor de bijwoning dier lessen beleefdelijk uit- De uitreiking der diploma's, na volbrachten schooltijd, zal plaats hebben in de beneden zaal van het Raadhuis (trouwzaal), op Zater dag 14 Juli 1894, des namiddags drie uur. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. F N. VAN DER BILT, Secretaris. Zitting van Woensdag, 27 Juni 1894. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de beeren Van der Beke Cal- lenfels en Van Raalte met kennisgeving. De beer Loois wegens ziekte. De notulen der vorige zitting worden De Voorzitter deelt mede een schrijven van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs, houdende mededeeling van de datums op welke de jaarlijksche openbare lessen aan de verschillende inrichtingen van het open baar lager onderwijs in deze gemeente zullen gehouden worden, en met uitnoodi- ging aan de leden van den Raad die lessen met hunne tegenwoordigheid te vereeren, alsmede de verkregen goed keuring van Ged. Staten op d« raadsbe- 2.) >Ik ben niet moe, vadertje". Er lag iets vastberadens in den toon, waarop ze dit zeide, dat de aandacht van Erwin trok, die haar met belangstelling beschouwde. Blijf dan maar," hernam de vader; «later kunt ge nog genoeg slapen, en wat ik u te zeggen heb, lijdt geen uit stel." Zij zag hem aan met spanning en angst op haar gelaat. Lieveling," vervolgde hij, »ik ben zeer ziek, ik ga sterven voor u zou ik willen blijven leven, maar de dood is onver biddelijk,^ sluiten betreffende de af- en overschrij ving van posten op de begrooting 1893 en het beschikken over den post van on voorziene uitgaven dierzelfde begrooting. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Worden overgelegd: het proces-verbaal van den gemeente-ontvanger, wiens kas en boeken zijn opgenomen en in orde bevonden de rekening van bet Algemeen Arm bestuur over 1893 en de ingekomen jaarverslagen van de gemeenten Gorin- cbem, Tilburg, Goes en 's Hertogenbosch. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan M. Harpe alhier van 105 M* gemeentegrond, gelegen aan de Ho- beinstraat,' h 4 50 de M2, alzoo tot een bedrag van 472.50, met bijbetaling van 47.25 voor trottoirkosten idem van 131.5 M2 gemeentegrond aan den heer G. L. P. Florschutz, voorzitter van het bestuur van Vlissing's Burger vereeniging, voor en namens die veree- niging h 6 de M2, alzoo tot een be drag van 1989, met bijbetaling van 175,50 voor trottoirkosten; idem tot wijziging van de begrooting van het Burger Weeshuis over 1893 tot een bedrag van 631.25. Op het verzoek van den heer M. Laer- noes om hem wel "vergunning te willen verleenen tot het plaatsen van een houten trap met leuning achter de beide door hem gebouwde villa's, ten einde aan den bestaanden oprit naar het badhotel van de achterzijde die villa's te kunnen be reiken, wordt tegen betaling van 1. 's jaars gunstig beschikt en daarbij tevens besloten van af die trap tot den schei dingsmuur der villa's een voetpad van klinkers te doen aanleggen naar beide De Voorzitter deelt mede, dat door Burg. en Weth. aan de bezwaren van den beer Ketting door verandering van de rollaag voor zijn perceel op den Dam is tegemoet gekomen en deze daarmede genoegen heeft genomen. De zitting gaat hierop over in eene zitting met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde, wordt, daar geen der leden iets in het midden te brengen had, door den Voorzitter gesloten. Ze uitte een kreet en viel op de knieën voor het bed. «Clemence, Clemence, wees niet zoo bedroefd 1 Hebt ge er dan nooit aan ge dacht, dat ik sterven kon Ik meende dat ge sterker waartzou ik mij zoo vergist hebben Ze bedwong zich en legde hare hand in die van haar vader. Deze smart zal voorbijgaan, kind, zooals elke andere. De dood kan ons scheiden, maar onze liefde niet vernieti gen die blijft leven. En onze liefde is immers zoo innig 1" »0, vader!" »En, Clemence, als ik er niet meer zijn zal, blijft u een trouw vriend, die u zal liefhebben, zooals ik u ooit bemind heb." Voor het eerst sloeg het meisje haar blik op den vreemde, waarna 'ze hem trouwhartig de hand toestak. «Zoo is het goed, Clemence, houd ze vast, die trouwe hand zij zal u geleiden, waar het veilig is. Erwin VanTromberg, eens uw echtgenoot, zal u mijn verlies VRssingen, 28 Juni. De Standaard komt nog eens op de ontbindingsstukken neer. Plet blad wijst er op dat de tegenstanders van finale kiesrechtuitbreidiug de stukken bezwa rend voor Tak, de voorstanders ze veeleer bewarend voor Van Tienhoven achten. Toch is de tegenstelling ditmaal niet zoo absoluut als anders, daar de tegen standers van Tak, zij het op gedempteD toon, toch ook toegeven dat de heer Wn Tienhoven niet al te correct was. Omgekeerd wordt niet beweerd door de voorstanders van finale kiesrechtuit breiding dat Tak's overgang van 8 op 9 Maart in een genoegzaam helder licht treedt. Die overgang meent men psycho logisch te kunnen verklaren, maar men geeft toe dat aanraden (uitdrukking door minister Tak gebezigd bij de be handeling van het amendementDe Meijier) ook zelfs in parlementaire taal zwakker is dan ontraden Moge Tak hier eene fout begaan heb- bcj, toch voelt men, is het oordeel van de Standaardalgemeen dat Van Tien- hoven's politieke fout van geheel ander k'Jïiber is geweest. Daarentegen kan niet ontkend worden dat Tak van meet af voor vast atcoord is geweest, scherp zijn positie had afgebakend en recht op zijn doel afging Heeft Tak eene fout begaan, dan be ging hij er een door onder Van Tien boven als premier te gaan zitten. Ook was hij niet zulk eene vreemdeling in de hoofdstad dat bij zeggen kon nooit iets van Van Tienhoven's politiek tem perament te hebben geboord. Hetzelfde blad wijdt ook eenige woor den aan de afzetting van den onder wijzer Dijkstra, die ook volgens zijn oordeel door zijne anarchistische ge voelens een gevaarlijk man is en al lerminst geschikt om kinderen te onder wijzen en op te voeden. Dit is echter de vraag niet. Waar het op aankomt, is alleen of de overheid hem wegens zijne gevoelens rechtens ontzetten kan. Dit recht betwist de Stand, aan de overheid. De wet zegt wel dat alle onderwijs strekken moet tot de opleiding in Chris- Begreep het jonge meisje het gewichtige, dat er lag in de woorden van den ster vende i> Wilt ge de mijne zijn vroeg Trom- berg, op teederen, innigen toon. «Is het uw wil, vader?" zei het kind. «Het maakt mij den dood licht, lieve «Dan ja, heel gaarne," was het ant woord. Dank, dank, mijn kind. Ga nu heen over een uur zal dominee Remkett uw huwelijk inzegenen." «Een uur, Walter," zei Erwin, toen het meisje vertrokken wasweet gij wel dat er voor een huwelijk voorbereidende maatregelen moeteD genomen worden «Ik heb aan alles gedachtik heb mijne maatregelen genomende geestelijke is op mijn verzoek hier en daar Clemence hare belijdenis gedaan heeft, is er niets noodig dan het verbindende woord, om haar onder uwe hoede te stellen." >Maar," zei de officier nadenkend, «hebt ge er wel aan gedacht, waar Cle- telijke en maatschappelijke deugden," maar de wetgever heeft aan ieders eigen opvatting overgelaten wat hij daaronder verstaat, alleen heeft zij er de bepaling bijgevoegd dat de onderwijzer niemands godsdienstige gevoelens kwetsen mag. Hierin schuilt nu, volgens het blad, het bezwaar. Nu toch zal de éene burgemeester achten dat zijn onderwijzer overtseedt als hij dat «christelijk en maatschappe lijk" niet in confessioneelen zin opvat de andere, zoo hij het niet verstaat in modernen of Etischen zin, en een derde, als hij het niet uitlegt in den trant van den tegenwoordigen minister van Binnenl. zaken, met wiens uitlegging zeker velen in den lande geen vrede zullen hebben. In de practijk heeft men de zaak aan de consciëntie van den onderwijzer over gelaten. Acht alzoo de heer Dijkstra, dat, naar zijne uitlegging, Jezus een socialist was, en de maatschappij het meest wglvaart als de socialistische denkbeelden iDgang vinden, en oordeelt hij alzoo, dat de christelijk-maatsehappelijke" deugden in zijn zin zijn te verstaan, dan is hij volgens de wet onaantastbaar. Het kwaad schuilt dus, volgens het blad, niet in den heer Dijkstra, maar in de wet, welker heillooze gevolgen alleen kunnen geweerd worden als door het gebeele land het stelsel aanvaard wordt, dat de vrije school regel en de openbare school aanvulling is. Het Haojgsche Dagblad -is van oordeel dat de geheele liberale partij uiteenge spat is en mr. Tak's kiesrecht de crisis heeft verhaast, maar niet in het leven geroepen. Reeds lang toch bleek dat de gematigde liberalen niet langer met de rneer radicaalgezinden mede konden gaan. Het blad dringt nu aan op aaneen sluiting aller anti-radicale liberalen waarhij de verschillende partijen hare zelfstandigheid niet zouden prijs geven, maar slechts naar punten van aanraking zou gezocht moeten worden. Het parool zou zijn: Troon en altaar tegen de aanvallen van de naderende sociale revolutie en die der ultra-demo cratie te beveiligen. Een leger, in welks banier dat ge- mence eene toevlucht zal vinden,als ik met mijn regiment te velde trek, wat spoedig moet gebeuren, daar de eorlog onvermij delijk is «Dat heb ik lang overwogen," was het antwoord, «maar ik ben tot geen besluit gekomen. Ik heb haar altijd ver van de wereld verwijderd gehouden en daarom is haar opvoeding, maak er mij geen verwijt van, Erwin, wel wat ver waarloosd. Ik was zoo bang, dat het vernis der moderne beschaving hare een voudigheid en oprechtheid schade zou doen. Toen langzamerhand het plan bij mij rijpte haar tot uwe vrouw te maken, zag ik, dat ik den verkeerden weg had in geslagen, met haar altijd bij mij te houden en haar die half mannelijke op leiding te geven, die niet geschikt is eene goede levensgezellin voor een echtge noot te vormen. Maar de dood, die mij te vroeg overvalt, maakt herstel onmo gelijk. Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1