VLISSIMiSMIE (IIMIIM No. 73. Maandag 25 Juni 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBTS Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Zij, die zich mei het volgende kwartaal, aanvangende 1° Juli a. s. op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummersgratis. BEKEN DM. AKIN G. Veeartseaijkundig Staatstoezicht. De Borgemeester van Vlissingen, Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 12 Juni jl. A. no. 1377 (Prov. blad no. 60), maakt bekend dat bet mood- en klauwzeer zicb beeft ge- openbuard in de gemeenten Ketbel en Over- Bcbie (Zuid-Holland) en vestigt de aaodacbt der veehouders op bet gevaar dat onzen vee stapel en veehandel bedreigt, indien die ziek te zicb in ons land mocht verspreiden. Ten einde dit te voorkomen, wordt door den districts veearts aanbevolen, om de meest mogelijke voorzichtigheid bij het aankoopen van vee en bjj bet toelaten van vreemde kooplieden op stallen en weiden in acht te te nemen en om aangekocht vee, zooveel mogelijk, gedurende 10 dagen van alle andere vee afgezonderd te houden. Verder herinnert bji de veehouders aan hunne verplichting om, bij onverhoopt uit breken der ziekte, daarvan onmiddellijk bij hem aangifte te doen. Vlissingen, 21 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Binnenland. Vlissingen, 23 Juni. De Java-Bode is van oordeel dat als onze Regeering op dit oogenblik partij koos tegen den radja van Lombok, de overwinning heel gemakkelijk zou zijn. Het pleit voor den grenzenloozen overmoed van dien vorst dat bij ons in den hoogst moeilijken toestand, waarin hij verkeert, zoo volkomen negeert, maar misschien is hij wel van oordeel dat wij, met Atjeh en de Oostkust van Sumatra aan den hals en met het voor hem bemoedigend voor beeld van Flores voor oogeu, niets ern stigs tegen hem kunnen ondernemen. Een groot voordeel voor eene even- tueele expeditie naar Lombok is dat onze kennis van land en volk vrij uitgebreid is, zoodat geene verdachte gidsen noo- dig zijn om de ligging van voorname plaatsen te leeren kennen. De Regeering heeft ter barer beschik king verscheidene ambtenaren, die her haaldelijk het hof van Mataram en de omstreken hebben bezocht, en die, als zij bun oogeu een beetje den kost hebben gegeven, veel zullen weten te verhalen, wat van belang kan zijn voor den kom- mandant eener militaire expeditie. Boven dien bestaan er sedert de laatste jaren zeer uitvoerige en verdienstelijke be schrijvingen van het eiland. De conclusie van den schrijver is dat, zoolang wij den scbepter in onze kolo niën zwaaien, er nooit mooier kans heeft bestaan om een door de natuur rijk be deeld eiland zonder slag of stoot te onderwerpen dan in dit geval. Maar, voegt de schrijver er bij, men zende eene krachtige expeditie uit, zoodat men in eens Bink kan doorzetten. Eenigen tijd geleden beklaagden zich eenige Hollandsche Rijnschippers bij den minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Roëll, dat hun in Duitschland de verplichting werd opgelegd hun personeel te verzekeren. Een goede gelegenheid, meent de Telegraaf, was hier voor onze diplomatie aanwezig om te toonen wat zij kan. De diplomaten zijn er immers om uit te maken wie der partijen gelijk heeft en dan voor den verongelijkte op te komen en diens bedreigde rechten te beschermen. Zoo dacht er onze minister van Bui tenlandsche Zaken echter niet over. Blijkbaar bevreesd dat zijn ambtenaren en gezanten den boel zouden bederven, verwees hij de klagende schippers naar een bekwaam rechtsgeleerde ten einde te voorkomen dat een verkeerde weg worde ingeslagen of een nuttelooze procedure worde begonnen." De Telegraaf noemt zulk eene han delwijze bet uitreiken van een brevet van onbekwaamheid aan onzen gezant te Berlijn, jbr. mr. Tets, dat bij niet verdient, vooral niet van de zijde van een chef dion jour. Het blad vraagt verder wat er overblijft van bet prestige der diplomatie en van baar werkkring, zoo de quaesties, die zicb voordoen op internationaal gebied, door den Minister worden verwezen naar bekwame rechts geleerden. Zijn die noodig, zegt bet blad, zeker niet ten onrechte, benoem dan zulke personen tot gezanten en pensioneer wat wij hebben, maar laat belangheb benden niet dubbel betalen, eens voor een Ned. vertegenwoordiger, die de be zoeken aflegt, en eens voor een advocaat, die bun zaken behartigt. De quaestie van het behoud der ge zantschappen bij de vreemde mogend heden is, als wij ons goed herinneren, wel eens in de Kamer ter sprake gebracht. Mocht dit weder het geval zijn en een minister dan voor dat behoud in de bres springen door op de groote diensten te wijzen, welke de diplomatie in ont stane quaestiën bewijst, kan door de tegenstanders op het feit gewezen worden dat de tegenwoordige minister van Bui tenlandsche Zaken, de beer Roëll, meer hecht aan de hulp van bekwame rechts geleerden om buitenlandsche quaestiën uit den weg te ruimen dan aan dien, welken goedbezoldigde gezanten zouden kunnen bewijzen. Het debuut van den heer RoëJI als minister van Buitenlandsche Zaken is dus verre van schitterend. Met de redactie van de Tijddie het den redacteur van Patrimonium euvel nam, dat hij in den Roomsch-Katholieken Volksbond geen eigenlijke werklieden- vereeniging kan zien, zoolang de gees telijke adviseurs" daarin den invloed behouden, dien ze thans geacht worden te bezitten, is de Standaard bet niet eens. Het blad geeft toe dat het toelaten van geestelijke adviseurs bet sociale karakter aan zulk eene vereeniging of bond niet ontneemt, of dat zij daardoor in dienst der kerk komen. Het gevaar om op de verkeerde lijn te komen en met onjuiste leuzen mee te gaan,is echter in onze dagen voor de christenwerklieden zoo overgroot dat advies, op grond van geloofsbegin selen, altoos raadzaam is. Een geestelijke adviseur is uitnemend, zegt bet blad, als de werklieden zeiven hem begeeren, zijn advies advies blijft, en dit advies zich bepaalt tot wat de geestelijke zijde der vraagstukken raakt. Maar wordt zulk een geestelijk adviseur aan. de werklieden als het ware opge drongen, mengt bij zicb in zaken, die geen geestelijk beginsel raken, en geeft hij niet alleen adviezen, maar beslist hij discretionair, dan is metterdaad van eene vrije associatie van werklieden geen sprake meer. In zulk een geval doet men, zegt bet blad, beter voortaan niet meer van gees telijke adviseursmaar van geestelijke voogden te spreken. Natuurlijk stelt de Standaard zich geen partij in het onderhavige geval. De re dacteur was er niet bij en kan er dus niet- over oordeelen. Van 16 tot 22 Juni zijn alhier uit Queenboro, met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 220 en met de nacbtbooten 467, daarheen vertrokken met de dagbooten 206 en met de nacht- booten 501, alzoo samen aangekomen 687 en vertrokken 707, dus in bet ge heel vervoerd 1394 passagiers Met de nachtboot Willem Prins van Oranje maakte gisteren avond Z. IC. H. Prins Christiaan van Denemarken, ver- g;eMil door zijn Opperstalmeester, kapi tein Jacobsen, de overtocht van Londen naar hier, om de reis verder naar Copen hagen voort te zetten met den trein van heden ochtend 6 uur 46 minuten, waarin ten zijnen behoeve een compartiment ge reserveerd was. De chefs van dienst der Fransche spoorwegen zullen in het begin der vol gende maand een reis doen door Neder land en onder begeleiding van eenige hoofdambtenaren der Staatsspoorweg- Maatschappij, behalve de voornaamste spoorwegwerken, de booten van de Maats. Zeeland te Vlissingen en de haven en waterwerken te Rotterdam bezichtigen. (D.) Men schrijft ons uit Middelburg Hier ter stede is opgericht een afdee- ling van den Werkmansbond en leden der Ned. Herv. Kerk. Deze Vereeniging beoogt het verleenen van hulp ingeval van ziekte en den band tusscben de leden der Ned. flerv. Kerk onderling hechter te maken. De afdeeling is opge richt op denzelfden grondslag als de te Rotterdam bestaande Vereeniging. Door den voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, mr. P. C. J. Henne- quin, is Woensdag in de algemeene ver gadering te Middelburg eene belangrijke rede uitgesproken betreffende den toe stand van de landbouwers. Hij noemde dien over bet algemeen niet gunstig en kon niet zeggen dat zij met moed bet bedrijf in de toekomst kunnen voort zetten. Naast vermeerdering van den veestapel moet de teelt van andere producten wor den ondernomen en in de allereerste plaats treedt op den voorgrond de beetwortel. Om de winsten daarvan te genieten achtte bij noodig oprichting van beetwortel suikerfabrieken op coöperatieven grond slag. Inhetbreede besprak bij ook dewenscbe lijkheid om de gelegenheid te openen dat de landbouwer kan worden geholpen aan bedrijfskapitaal, willen zij blijven de kern van hunnen stand, dat zij een maal waren en dat zij moeten blijven, wil de landbouwende stand wezen wat hij wezen moet en gezond en krachtig blijveu. Door de heeren E. van den Bosch en I. G. J. ICakebeeke werd de winterland- bouwschóol te Goes besproken en op bet groote nut, dat zij stichten kan, gewezen. De beer dr. A. J. Swaving te Goes besprak de wenscbelijkbeid van de op richting van beetwortelsuikerfabrieken, Hij trachtte vooral aan te toonen, dat de coöperatie der landbouwers de eenige weg is om de winsten, die de cultuur der beetwortels oplevert, te genieten thans komen die winsten uitsluitend ten goede van de suikerfabrikanten. De voorzitter wekte allen op om door onderlinge samenwerking de oprichting van suikerfabrieken te bevorderen. Donderdagavond werden de feestelijk heden, verbonden aan de aldaar gehou den afdeelingstentoonstelling, gesloten met een concert in den Buitentuin en een vuurwerk op het Molenwater. Buitengewoon weder begunstigde een en anderde Buitentuin bood een ge- zelligen aanblik door bet aantal personen, dat plaats bad genomen en de velen, die zicb onophoudelijk door den tuin be wogen, luisterende naar de opwekkende muzie'k vau de dü. schutterij, welke, niettegenstaande bet korps des namiddags op het terrein der tentoonstelling ook reeds was opgetreden, onvermoeid het programma uitvoerde. Het publiek was dankbaar gestemd en gaf daarvan her haaldelijk blijk door een gul en luid applaus. Nadat bet programma was afgespeeld, begaf bet muziekkorps zich naar de muziektent op het Molenwater, vooraf gegaan en gevolgd door een ontelbare massa volk, alwaar bet tijdens het vuur werk nog eenige opgewekte nummers ten geboore bracht. Het vuurwerk slaagde over bet alge meen vrij goed en ontlokte menigeen een kreet van bewondering en niet het minst bij het slotstuk. Met het Wien Neerlandscb bloed door de sckutterijmuziek werd de feestviering besloten. Aan het bestuur van de afdeeling Walcheren van de Zeeuwscbe Maatscb. van Landbouw en Veeteelt komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop een en ander was geregeld. Middelburg beeft er veel voordeel door gehad, want bet aantal vreemdelingen, dat de tentoonstelling bezocht, was zeer groot. De tram van elf uur kon met 5 wagens de helft van de te vervoeren personen niet bevatten, zoodat er een extratram moest rijden om 12 uur. Men schrijft ons uit Breskens De plannen tot verbetering der haven alhier zijn thans goedgekeurd. De aan besteding der uit te voeren werken zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juli a. s. De verbetering bestaat in het uitbagge ren der vaargeul en het onder steen zetten van den Oosterhavendam, waar langs hoogstwaarschijnlijk een losplaats zal worden gemaakt. Te Borsele is Woensdag het laatste steenschip gelost voor de uitvoering van oeverwerken aldaar. Er waren niet min der dan 123 scheepsladingen noodig om dit belangrijke werk tot stand te brengen. De aannemer is zoo voorspoedig ge-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1