Gemengd Nieuws. op het internationaal verkeer. Thans is evenwel besloten des avonds ten 8 uur een trein van Ter Neuzen te laten loo- pen in correspondentie op de te half zeven van Vlissingen vertrekkende pro vinciale stoomboot. Men schrijft ons uit Goes Door de verkiezing van den heer mr. J. G. de Witt Hamer (liberaal), burge meester, tot lid van den gemeenteraad, bestaat de Raad thans uit 8 liberale en 5 anti-revolutionaire leden. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag werden, zooals wij reeds in onze laatste berichten meldden, de ge loofsbrieven van de heeren Heemskerk, Donner, De Lange, Van Karnebeek en Pijnacker Hordijk onderzocht en die van de vier eerstgenoemden in orde bevon den. De heer De Beaufort verklaarde namens de commissie van onderzoek dat zij nog niet gereed was met het onder zoek der geloofsbrieven van den heer Hordijk. Genoemde heeren legden in handen des voorzitters de eeden af, behalve de heer Heemskerk, die de belofte aflegde. De voorzitter deelde mede dat het sectie-onderzoek aan de orde is gesteld door de centrale afdeeling voor de aan hangige ontwerpen, waaronder de voor stellen van de heeren Hartogh-Pyttersen, met dien verstande dat in geen geval het wetsontwerp betrekkelijk de veilig heid in fabrieken en werkplaatsen vóór de volgende week in de afdeelingen zal komen. Na de benoeming eener com missie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Pijnappel, Smeenge, Borret, Heemskerk en Rink, werd de vergadering gescheiden. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk twee of drie weken bijeenblijven. De Eerste Kamer zou dan tegen 10 Juli worden saamgeroepen tot afdoening van de door de andere Kamer inmiddels aan genomen wetsontwerpen. Het bestuur der R. K. werkliedenver- eeniging De Fendrayht te Amsterdam beeft geweigerd mede te werken tot bet aanbieden vaneen huldeblijk aan den oud minister Tak van Poortvliet, wegens diens houding in zake de kieswet. Het bestuur verklaarde dat bet ook eene zeer ruime uitbreiding van kiesrecht toege daan is, maar toch geen aanleiding vindt om aan dit huldeblijk mede te doen. Deze motie behoeft echter nog de goedkeuring der jaarlijksche vergadering, die den 1 Juli wordt gehouden. Te Wageningen is door het gemeente bestuur geweigerd aandacht te schenken aan een adres van socialisten tot ver goeding van diensten in geval van brand, omdat de sociaal-democratische bond, van wien het adres uitging, geen wettig er kende vereenigiilg is en dus het recht mist verzoekschriften in te dienen. Naar de K.\ B. Ct. verneemt, zal de Regeering aan de Staten Generaal de stukken overleggen inzake de jongste politieke gebeurtenissen (Kamerontbin- ding.) Het vragen van inlichtingen hierom trent in de Tweede Kamer zal hiervan afhangen, of die bescheiden al dan niet ▼oor openbaarheid bestemd zijn. De Maatschappij van scheepsbouw en werktuigen De mooa te Rotterdam heeft den bouw aangenomen van een stoom - schip Flora voor rekening van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij te Am sterdam. Woensdag wordt de kiel gelegd. De machines en ketels voor dit stoomschip worden eveneens aan genoemde fabriek vervaardigd. De Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij heeft in hare jaarlijksche algemeene vergadering besloten een dividend van pCt uit te keeren. De tusschen de Maatschappij tot exploi tatie van staatspoorwegen en de Hol- iandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij indertijd gesloten overeenkomst, ter zake van het gemeenschappelijk gebruik van elkanders goederen- en vee materieel, waarvoor sea bureau gevormd werd, het centraal wagenverdeelings- en wagen- contrölebureau, gevestigd te Arasterdam, treedt op 1 Augustus a.s. buiteu werking. De centrale wagen verdeeling op wagen contröle van Nederlandsche spoorwegen te Amsterdam wordt dientengevolge met ingang van dien datum opgeheven. Door de Exploitatie Maatschappij is bepaald, dat voortaan de surnumerairs 31/., jaar in hun zelfden rang moeten blijven, alvorens te worden benoemd tot klerktelegrafist 3e klasse. Men meldt uit Nieuwediep Hr. Ms. pantserdekscbip Koningin Wil- helminaWoensdag op de Harssens vastgeloopen, zit, juist bij den ingang der haven, met den kop aan den grond bet achterschip ligt in diep water, waar door de schroef geregeld kan werken. Het vloedgetij bracht niet veel water op, wat de oorzaak was dat de voorge spannen sleepbooten er niet in konden slagen het schip vlot te trekken. De stranding is te wijten aan een ge brek aan de stuurinrichting, tengevolge waarvan het schip niet aan het roer gehoorzaamde, toen het de haven ver liet om op de reede te proefstoomen. De Amsterdammer zegt dat het schip niet gevaarlijk zit zoo lang het weer niet bijzonder ruw is. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Melis- eo Mariekerke, de. P. de Bock, te Oostkapelle. Aangenomen de toezegging van beroep naar Sluis door ds. J. P. van Melle, te Renswoude Te Scbooneoord zal als middel om de werkeloosheid te bestrijden buisvlijt-onder- wijs gegeven worden. De raad der gemeente Nienwe Pekela heeft afwijzend beschikt op bet verzoek van een honderdtal ingezetenen om eene proportio neels schoolgeldheffiDg in te voereD, berekend naar den aaDslag in den hoofdelijken omslag Voor de betrekking als hoofd der Christ, school te Oud-Beierland hebben zich 100 sollicitanten aangemeld. De stad 's Hertogenbosch met eene be volking van pl. m. 27.000 inwoners telt slechts 4 openbare Bcholen; twee voor betalende en twee voor niet betalende leerlingen. Volgens het onderwijsverslag over 1892'93 waren aan de vier openbare uni versiteiten des Rijks ingeschreven het volgend aantal studenten te Leiden 792, te Utrecht 660, te Groningen 448 en te Amsterdam 1072. In 1891—'92 waren deze cijfers respec tievelijk 761, 614, 444 1009. In Utrecht bevinden zich onder de theo logische studenten 18 Duitschers en Hongaren, en onder het totaalcijfer aldaar 19 dames. R E C HT S Z A KTN! Door bet Kantongerecht le Middelburg zijn gisteren o. ra. veroordeeld wegeus straat schenderijJ. M., tot f2 b. s. 2 d h.bet in bet openbaar houden van eene voor de zedelijkheid aanstootelijke toespraakP. W. B., tot f 3 b. s. 3 d b.bet als tapper niet zorgen dat zijn voor bet publiek toeganke lijke lokaal te Vlissingen, te middernacht gesloten en ontruimd is J, de Htot 2 maal f 5 b. s. 3 d. h. voor elke b Verder wegens dronkenschap P, v. O., tot f 1 b. s. 1 d. h; H. C M, tot f3 b. s. 2 d. b. Allen alhier en in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging is: J. W. H. H alhier, beklaagd van bet als tapper niet zorgen, dat zijne voor bet publiek toe gankelijke lokalen te middernacht gesloten en ontrüimd zijn. De kosten van dit geding te dragen door den Staat. Gisteren-roiddag geraakten twee paarden van den landbouwer S. in de Aagje Dekenstraat op hol, vermoedelijk doordien ze door stoom, dien men op de fabriek »de Schelde" liet ontsnappen, schrikten. S. had de tegenwoordigheid van geest op den wagen te blijven zit ten, de teugels vast te houden en de dieren op de hoogte van den in aanbouw zijnden watertoren in bedwang te krijgen, waar zij door de aldaar opgeworpen aarde in hunne vaart werden gestuit. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederlandschen Politiebond wordt ver weten dat het Tuinenburg handhaafde, niettegenstaande herhaaldelijk door eene minderheid in dat bestuur en door eenige leden klachten werden uitgebracht over Tuinenburg's levenswijze. Bij het onderzoek der brandkast van den Politiebond door de politie te Utrecht, waar Tuinenburg eene woniDg op den Springweg voor een tijd gehuurd had, bleek dat alle geldswaarden daar uit verdwenen waren. Alleen bevond er zicb eene hypothecaire inschrijving van 2000 in, de effecten ter waarde van f 22.000 had de voortvluchtige uit de enveloppes genomen en in eigen be waring genomen. Daar er geene sporen van inbraak te bespeuren waren, moet Tuinenburg de brandkast met valsche sleutels geopend hebben. Men heeft ook nog het portret van eene jonge vrouw in zijn nalatenschap gevonden, hetwelk men vermoedt het afbeeldsel te zijn van de vrouw, die met hem op reis is. De Bond heeft 1000 uitgeloofd om T. op te sporen. Nader verneemt de N. B. Ct. dat reeds in 1892 door den secretaris van den Politiebond, de heer F. A. Boombergen, commissaris van politie te Harderwijk pogingen zijn gedaan om het onder Tuinenburg's beheer berustende kapitaal op het Grootboek te plaatsen. Paar dit voorstel geene genoegzame ondersteuning bij het bestuur vond, zag de heer Boom bergen daarin genoegzame aanleiding om zich aan het geldelijk beheer te ont trekken. Tweemaal zijn de secretaris en de penningmeester van den Bond op een geheel onverwacht tijdstip bij Tuinen burg geweest om zich van den toestand der kas te vergewissen. De eerste maal was hij niet te huis, bij hun tweede be zoek vonden zij de kas in orde. Tuinen burg gaf toen voor woedend te zijn over dit bewijs van wantrouwen zijner mede bestuurders. Het is thans ook uitgelekt dat Tuinen burg reeds vroeger een bedrag van 3000 uit de kas van deu Bond gelicht heeft, welke som echter door zijn broe der werd aangezuiverd. Men verwondert er zich over dat niemand in den laatsten tijd op het denkbeeld gekomen is Tuinen burg wat nauwkeuriger gade te slaan, daar hij openlijk in de Hilversumsche bladen zijDe schuldeischers opriep en den verkoop zijner meubelen aankondigde. Uit Amsterdam wordt aan het blad medegedeeld dat de jonge dame, met wie Tuinenburg op de vlucht is, reeds yóor eenigen tijd te Hilversum bij T. als 'gezelschapsjuffrouw iu betrekking was, doch, toen bij toeval eene ongewenschte verhouding aan het licht kwam,zij door de vrouw des huizes ontslagen werd. Kort daarop ging hij naar Antwerpen, na zijn vrouw wijs gemaakt te hebben, dat hij daar gemakkelijker dan in Neder land op nieuw eene betrekking als commissaris van politie zou ver krijgen. Het schijnt dat hij de be wuste jonge dame uitnoodigde met hem naar Antwerpen te gaan en van daar verder met hem te reizen. Zijn vrouw keerde alleen uit Antwerpen naar Ara sterdam terug. Men vermoedt thans dat hij naar eene ge heel andere plaats dan Londen is gegaan, nl naar een plaats in Europa, waar T vroeger reeds geweest is en waar zijne reisgezel, die in staat is zijn gemis aan vreemde talen aan te vullen, evenmin eene onbekende is. "Van het verdwijnen van T. zijn de dupe geworden ruim 300 politie-ambte- naren, die zich in de afdeeling C had den laten inschrijven voor eene uitkee- ring in eens van 100 bij hun overlij den, alsmede degenen, die zich in bet pensioenfonds en de weduwe- en weezen- kas hebben laten inschrijven. Er doen zich thans 2 gevallen van over lijden voor, maar de weduwen en weezen wachten op een uitkeering, groot f 500. De weduwen eischen natuurlijk uitbe taling. Bij de leden van den Bond heerscht eene algemeene paniek over de wijze, waarop zij bedrogen zijn Reeds 3 k 4 jaar geleden gingen er stemmen op tegen de groote uitgaven, die het hoofdbestuur maakte bij jaarvergaderingen, doch nooit werd er aan gedacht dat deze uitgaven werden betaald uit de beurs van den armen coDtribueerenden politie-ambtenaar In de Oranje Vrijstaat moet eene nieuwe zeer rijke diamantmijn ontdekt zijn. De steenen, zegt men, zijn buiten gewoon schitterend en van middelbare grootte. Zulk een mijn zou in ons vaderland, nu tot de dure expeditie naar Lombok besloten is, niet onwelkom zijn. In Ne derland behoeft men echter op zulk een buitenkansje niet te rekenen. Toen dr. Van Gheel Gildemeester Zondag in de voormiddaggodsdienstoete- ning in de Kloosterkerk optrad, zegt de Boodschapperwerd hem door de talrijk opgekomen schare een blijk van hulde gebracht. Men zong hem staande toe Psalm 121 1 en 4 om hem als 't ware in deze dagen van beproeving zelfver trouwen en moed in te spreken. De leeraar toonde zich zeer gevoelig voor dit blijk van liefde der gemeente. In Amsterdam schijnt het edele be roep van zakkenroller ook door vrouwen te worden uitgeoefend, hetgeen blijkt uit de arrestatie in de Kapelsteeg aldaar van twee leden der zg. zwakke kunne, die een man zijn horloge hadden ODtrold. Op weg naar het bureau van politie liet een der vrouwen het horloge op straat vallen, wat echter door een politie-agent werd opgemerkt. In dezelfde stad werd een 13jarig meisje naar de gevangenis gebracht, die van 2 dochtertjes van eene vrouw op de Bilderdijkkade gouden belletjes uit de ooren had gehaald. Op een examen, aldus vindt men in het Onderwijswerd aan een candidaat- onderwijzer uit Amsterdam het volgende gezegd Maak een zin, waarin het woord «berouw" voorkomt. De stakker dacht een oogenblik na en zeide «Gisteren is mijne tante naar het berouw" gebracht.". Phonetisch juist gaf hij de Amsterdam- sche uitspraak van het woord «bureau" weer. Een Terschellingsch visscber heeft in de Zuiderzee een haai gevangen van 7 voet, welke drie jongen had. Bij de minste beweging kruipen de diertjes, die oDgeveer eén voet lang zijn, in de blaas, die de moeder tusschen de achter-buik vinnen heeft en dadelijk uitrekt, als de jongen er in zijn. Verleden week ving hij een veel grooteren haai, die dertien levende jongen in de bun wierp. Eene dame uit den Haag, door drongen van het denkbeeld, dat onginning der heide aan honderdduizenden werk en brood kan verschaffen, roept hare mede- zusteren op om met haar een kwartgul den- vereeniging op te richten, teneinde dit nuttige werk te helpen bevorderen. Zij wenscht er eene nationale zaak van te maken, en er de meest mogelijke uitgebreid heid aan te geven. De ontvangen gelden zullen aan de bevoegde personen worden overgemaakt Adres „Heideontginning" bureel Ret VaderlandDen Haag. Het burgerlijk armbestuur van Kolhorn heeft volgens de Alkm. Ct. het volgende bedacht om van een armlastig gezin ontslagen t e worden. Doet zich zulk een gezin voor, dan voorziet het bestuur bet van behoorlijke kleeding, laat er eene tent voor maken, tot woniDg geschikt, waarmede het de kermissen zal rondreizen waarbij de vrouw dan als waarzegster den kost kan verdienen. Natuurlijk gaat het bestuur van de stelÜDg uit dat elke vrouw van een armlastig gezin de gave van waarzeggen aangeboren is. De 26jarige K. K., te Sneek, is naar de gevangenis te Leeuwarden overge bracht. Genoemde K. K., heeft als koloniaal kennis met de klasse van discipline gemaakt en moest zeker niet om zijn deugden daarna l'/s jaar geleden met een rood paspoort den dienst verlaten. Het feit waarom men hem arresteerde, is eene poging tot moord op zijne moeder. Drie weken geleden had hij getracht haar te vermoorden en zou hierin zeker geslaagd zijn, indien zijn vader en zuster hem daarin niet verhinderd hadden. De beruchte giftmengster, vrouw van der Linde, is niet dood, zooals be richt werd, maar zit nog springlevend in de gevangenis te Gorinchem. -- Eergisteren middag werd te'sGra- venliage in de Frederikstraat een klein meisje, het dochtertje van een onderof ficier, door de tram overreden. Het kind was dadelijk dood. Een ingezetene te Oud-Beierland bouwde achter zijn woniDg een tuinhuis op eene sloot, die hij dacht dat zijn eigendom was, maar later bleek aan de gemeente te behooren. Toen hij dit ont dekte, vroeg hij aan den Raad de sloot te mogen koopen en de Raad verklaarde zich bereid haar voor 160.000 af te staan niets meer of minder.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 2