No. 72. Vrijdag 22 Juni 1894. 32affi Jaargang. Gemeentebestuur. Nationale Militie. Binnenland. vussiMisciii; courant. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliesingen. PRIJS DER ADWSRTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor -Selgiè, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden Zij, die zich met het volgende kioartaaU aanvangende 1° J u 1 i a. s. op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummersgratis. Oproeping 4erlofgangers tot den werlcelijlcen dienst- De Burgemeester van Vlissiugen gezien de circulaire van den Commis saris der Koniügin in dit gewest van den 28 April 1894 A no. 888, 3e afdeeling, (Prov. blad no, 42); roept bij deze op tot den werkelijkeu dienst de ondervolgende, in deze gemeente wonende, Verlofgangers KROON, Johannes Kornelis, KRAMP, Jan, lotelingen der lichting 1891 uit de ge meente Vlissingen, en behoorende tot het Korps Torpedisten Gelast de voormelde verlofgangers zich, te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrusting, alsmede ran hun, voor vertrek afgeteekenden, verlof pas, op den 3 Juli 1894, vóór des na middags te 4 uur, rechtstreeks bij hun korps te Fort de Èuijter aan te melden en geeft kennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blijken, door, op den dag voor de opkomst bepaald, een op Zegel ge schreven, en gelegaliseerd geneeskundig getuigschrift van den behandelenden ge neesheer, of een ander bewijs of verkla ring ter gemeente-secretarie over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor Diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling, bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel te worden geoefend, wor dende zij, voor zooveel noodig, er op ge wezen, dat, zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij, vol gens art. 145 der militiewet, als Deser teur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 20 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 21 Juni. De Liberale Vnie heeft Zaterdag eene vergadering gehouden, waarvan de Am- sterdammer zegt dat het geen fusie, maar eenvoudig ruzie was, veroorzaakt door de zonderlinge houding van het bestuur, dat de afdeelingen stillekens te huis ge laten en haastig,zonder naar iemands raad te hooren, geadviseerd had dat men alleen voorstanders van Tak's kieswet zou af vaardigen. Het bestuur wenschte natuur lijk dat eeue ernstige discussie over elk orincipieel debat zou vermeden worden en wendde voor dat de tijd hiertoe ont brak, daar het slechts over drie weken kon beschikken, binnen welken tijd nog een extra kerkelijke feestdag en de Goede Vrijdag vielen. Over dit punt werd menig hartelijk woordje gewisseld, zelfs verlieten eenige afgevaardigden de zaal als protest tegen de houding der meer derheid. Deze verdeeldheid doet het Handelsblad vragen of er na het gebeurde op Zater dag eigenlijk nog wel een Liberale Unie bestaat. Recht van bestaan heeft zulk eene vereeniging niet, waar zoo weinig geneigdheid bij een deel der leden is gebleken om de verzoenende hand te reiken. Eene afscheiding der meer con servatieve elementen kan volgens het blad niet uitblijven. Verder vraagt het wat de kiesvereenigingen zullen doen, wier afgevaardigden als protest tegen het oordeel der meerderheid de vergade ring verlieten. Zullen zij in hunne houding volharden eu de breuk bestendigen Een wijzere houding zou het zijn af te wach ten wat de Regeering zal voorstellen, waut als die voorstellen in meer»demo- cratischen" geest uitvallen dan den ka tholieken en de rechterzijde der anti revolutionairen lief is, zal de Regeering den steun van nagenoeg de geheele liberale partij behoeven om te zegevieren. Men make zich daarom niet nu reeds het samengaan met de andere deelen der liberale partij onmogelijk of althans moeilijk. De N F. Ct. gaat verder dan het Handelsblad en noemt de scheiding in de Liberale Unie reeds een feit, die volgens haar gevoelen nu enkel eene vereeniging der Takkiaansche fractie is en getoond heeft elk samengaan met de anti-Takkiaansche fractie prijs te willen geven. Ook de Tijd wijst op de breuk in de Liberale Unie. Van éen liberale partij is volgens het blad geen sprake meer. In den politieken strijd hebben wij voortaan slechts te rekenen met eene oud-liberale partij en met nog een liberaalachtige. Deze zal, zoo zij den naam radicaal niet mocht willen accepteeren, voor zich een titel moeten bedenken, waarin duidelijk wordt uitgedrukt, dat zij wil voortijlen »met volle vaart" in den sneltrein, zon der ergens te stoppen. Dit laatste is zeker gericht aan het adres van dr. Kuyper, die in een zijner verkiezings-artikelen, zooals men weet, het beeld van den sneltrein" bezigde. De vraag is aan de Standaard ge daan, waarom zij niet even krachtig tegen het radicalisme optrad als tegen het conservatisme. Het blad antwoordt daarop dat het politiek conservatisme met het liberalisme en bet radicalisme van éen stam is en drie loten zijn, die allen opgeschoten zijn op denzelfden wortel der Revolutie. Wat het staatsrechterlijk uitgangspunt betreft, staat de Standaard derhalve even beslist tegen elk dezer drie over. Daaruit volgt echter nog vol strekt niet dat het gevaar, dat van een dezer drie dreigt, op elk gegeven oogenblilc even groot is, en dus ook niet, dat men op een gegeven oogenblik elk dezer drie even scherp heeft te bestrijden. Op het oogenblik is het door het so ciale en kerkelijke conservatisme gesteun de politiek conservatisme zeer machtig, terwijl er van het radicalisme op het oogenblik niets te duchten valt. Het zou dus wel dwaas zijn op een vijand, van wien in dit stadium niets te duchten is, al zijn ammunitie te verschieten en het conservatisme, dat onze nationale toe komst in gevaar brengt, ongehinderd te laten voortwoelen, Een goede taktiek voor de partij, die te zwak en te machteloos is om alleen den tegenstand door te zetten, is partij te trekken voor den steun, dien andere groepen kunnen aanbieden. Dit punt zal de Standaard nader toelichten. Door verschillende antirevolutionaire kiesvereenigingen zijn dezer dagen motiën aangenomen, waarin het volste ver trouwen in de leiding der partij door dr. .Kuyper wordt uitgesproken, waaruit (blijkt dat de aanvallen van de heeren ^Lohman c. s. op zijn beleid bij bet Igrootste deel der antirevolutionaire partij jgeene instemming vinden. De blijken van sympathie zijn overigens zoo talrijk dat dr. Kuyper door zijne afscheiding van 'de Droiteof het meer conservatief deel !der antirevolutionairen, in aanzien is ge stegen. De fractie-Lohman staat dus in den lande tamelijk alleen Op zickzelve kan zij geene kracht uitoefenen,hiertoe behoeft zij den steun van de liberalen, die hare candidaten hielpen in de Kamer brengen. Het in sommige bladen voorkomende bericht dat tegelijk met de heronthulling van het standbeeld van De Rioter, ook üe inwijding van den Gevangentoren" en het afloopen van het oorlogschip Fvertsen zou plaats hebben, is ons bij onderzoek gebleken onjuist te zijn. Wat er verder geschieden zal bij de onthulling van het standbeeld hangt geheel af van het feit, öf en wanneer de beide Koninginnen naar Zeeland zullen komen. Officieel kan dus nog niets vast gesteld worden. •'Met de werkzaamheden van den te bonwen Watertoren voor de Duinwater leiding Maatschappij alhier is men aan gevangen. De toren, die 40 meter hoog wordt, zal, naar de teekening te oordeelen, een waar sieraad van den Badhuisweg ziju. Geheel van steen gebouwd en op ongeveer 100 palen rustende, zal hij tot op 18 meter hoogte rond worden en hoogerop den vorm hebben van een achtzijdig prisma, waarop een dak met windvaan in den stijl der zeventiende eeuw wordt aangebracht. In het benedengedeelte van den toren zal eene woning voor het personeel worden ingericht. Naar men ons meldt, wordt de vol gende week van Rotterdam hier ver wacht het ss. Samarang van de Rot- terdamsche Lloyddat verlengd zal worden en eene gelijke reconstructie zal oudergaan als de ss. Lawoe en Soembing. Laatstgenoemde maatschappij is nu gerechtigd hare schepen op iedere plaats te laten varen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand Mei jl. A. Jansen, Hoek van Holland; J. D. Daaneman, Rotterdam H. Botolph, Lon den (Engeland Gisteren werd de uitgever onzer cou rant door de politie alhier gehoord over de plaatsing van de advertentie in ons blad van 18 en 15 Juni jl. aangaande de kennisgeving van den heer G. van Deth, dat hij eene openbare lezing zou houden in het koffiehuis van den heer Stofkoper alhier, en zulks naar aanlei ding dat tegen genoemden heer Van Deth proces-verbaal is opgemaakt en eene vervolging zal worden ingesteld wegens beleediging van den officier van justitie te Arnhem, jhr. mr. Nahuijs, in die ver gadering. Bij Kon. besluit, dd. 18 dezer, is aan de Zeeuwsche Stoomvaart-Maatschappij vergunning verleend tot het veranderen van haar naam in Hollandsche Stoom boot-Maatschappij." Door de Provinciale stoombooten op de Wester-Schelde werden in 1893 ver voerd van Vlissingen naar Breskens 20988, naar Borssele 787, Ter Neuzen 18058 en Hoedekenskerke 12. Van Bres kens naar Vlissingen 21155, Borssele 145, Ter Neuzen 1514 en Hoedekenskerke 2. Van Borssele naar Vlissingen 508, Bres kens 144, Ter Neuzen 914 en Hoede kenskerke 2. Van Ter Neuzen naar Borssele 1123, Vlissingen 17579, Bres kens 1693 en Hoedekenskerke 329. Van Hoedekenskerke naar Ter Neuzen 538, Borssele 88, Vlissingen 24 en Breskens 13. In het geheel werden dus vervoerd 85616 passagiers, met een totale ontvangst van 45567,35. De ontvangsten wegens het vervoer van goederen en vee beliepen in het geheel 20785,35. In de H. Ct. lezen wij Volgens de Vlissingsche Courant zou de Holl. Spoorweg-Mij. van 1 Mei af de doorgaande wagens' uit Holland naar Zeeland hebben opgeheven, waartegen noch de directie der Staatsspoorwegen, noch de Regeering iets zou kunnen doen, om de Zeeuwsche stoomvaartlijn op Engeland te benadeelen, ten bate der lijn over den Hoek van Holland. Men is hier te lande aan kleingeestige concurrentie-maatregelen der spoorweg maatschappijen gewoon. Het publiek is er al zoo dikwijls het slachtoffer van geweest, dat niets meer kan verbazen. Als de bedoeling dei- H. IJ. S. M. is de openbare meening te stemmen voor over neming van hare lijnen door den Staat, dan zijn zulke maatregelen zeker zeer geschikt. Naar wij vernemen, zullen te beginnen met i Juli a. s. op de provinciale boot tusschen Vlissiügen-Breskens, Vlissingen Ter Neuzen, BreskensTer Neuzen, en omgekeerd retourkaarten worden ge geven geldig voor vier dagen en wel voor VlissingenBreskens ƒ0.90 le kajuit, 2e 0 60 VlissingenTer Neuzen le kajuit J 1.65 2e ƒ0.90 Breskens Ter Neuzen le kajuit 1.90 2e 1.20. Men schrijft ons uit Middelburg: ln de gehouden vergadering der Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt is tot eerelid der Maatschappij benoemd de heer mr. J. P. R Tak van Poortvliet, oud-minister, om al hetgeen hij in het belang van den landbouw heeft gedaan. Eenigen tijd geleden deelden wij mede dat de spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen met ingang van 1 Juli des morgens te 9 uur een trein uit Ter - Neuzen zou laten loopen, waardoor men,J als men met de eerste boot uit Vlissin gen vertrok, reeds des morgens om half elf in Antwerpen zou zijn. De Maat schappij zal evenwel aan dit voornemen geen gevolg kunnen geven met het oog

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1