VLISSINGSCDE COURANT No. 71. Woensdag 20 Juni 1894. 32^* Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—, Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliesingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 'ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., t© Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitaobland, Enge land. en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Zij, clie zich met het volgende kwartaal, aanvangende 1° J u 1 i a. s. op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummersgratis. Onveiligheid van vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op de tnededeeling van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland dd. 13 dezer, brengt ter kennis van zeevarenden, die daurbjj belang knnnen hebben dat van den 2 Juli tot en met 11 Aug. a. s. in het Volleerd!:, buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van het fort de Ruyter" en iu het Haringvliet beneden Hellevoetsluis oefeningen zullen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. dat bet onveilige terrein in het Volkeralt voor óe scheepvaart zal worden afgesloten door bijplaatsing van één of twee spitse tonnen, en iu het Haringvliet zal het onveilige terrein door spitse of stompe tonnen buiten het vaarwator worden gebracht. Vlissingen, 16 Juni 1894. De Burgemeester voorn., TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 19 Juni. Het Handelsblad dringt aan op meer licht in zake de ontbinding der Tweede Kamer onder bet ministerie-Tak. Het zou het regelmatigst zijn, zegt het blad, wanneer de Regeering zoo spoedig mogelijk, nog vóór de Kamer bijeenkomt, de officiëele stukken betreffende de ont binding in de Staatscouranten door toe zending aan de beide Kamers openbaar maakt. Daaraan zou zich dan geleidelijk aansluiten de mededeeliDg der interne beweegredenen door hem, die het best in staat is die te geven omdat het zijn eigen beweegredenen waren. Het Handelsblad ziet daarin een middel tot verzoening en tot voorbereiding van eene hereeniging, wellicht op enkele uit zonderingen rechts en links na, van de uit gevallen deelen, die onderling nog genoeg aantrekkingskracht bezitten om weder oprecht samen te kunnen gaan, ook bij de regeling van bet kiesrecht. Dat alles verwacht het blad van een ernstig, waardig debat over de ontbin ding en hare oorzaken, ook over de fouten, die niet van éene zijde alleen begaan zijn. Het Amsterdamsch blad verwacht dus wel zeer veel van een ernstig, waardig debat over de outbindings-quaestie. Zou het niet te veel verwachten Het zou immers wel eens kunnen gebeuren dat een debat over deze quaestie, inplaats van ernstig en waardig te zijn, de hartstoch ten meer in beweging bracht dan wen- schelijk is en den ouden strijd, die met zooveel bitterheid gevoerd is, weder deed ontbranden. Toch heeft de natie, al moge de debatten over de ontbinding tot geene verzoening der partijen voeren, recht te vragen dat zij in deze zaak volledig in gelicht wordt. De verdeeldheid in de antirevolutio nairepartij neemt als met den dag grootere evenredigheden aan. De Nederlanderhet orgaan van den heer Lobman, heeft nu zelfs een breedvoerig betoog geleverd om aan le toonen dat de besluiten van de jongste deputatenvergadering niet geldig zijn geweest. Natuurlijk blijft de Standaard, het antwoord hierop niet schuldig, maar of de Nederlander daardoor tot een ander gevoelen zal gebracht worden, is niet aan te nemen. De verbittering tusschen de Lolimannianen en de Kuyperianen schijnt voorloopig nog te groot te zijn om aan eene kalme beoordeeling plaats te geven en daardoor den weg tot eene verzoening te banen. Op de aanmerking van de Tijddat dr. Xuyper's besluit om alleen als de Kieswet in behandeling komt aan de discussiën te zullen deelnemen, toch be zwaarlijk kan buitensluiten het bespreken van onderwerpen buiten genoemde wet, antwoordt de Standaarddat de woorden, die dr. Kuyper bezigde, warenvzoo goed ah aan geen andere werkzaamheden deel te nemen," waaruit volgt dat dit juist insluit, wat de Tijd en andere or ganen als mogelijk stelden. _Op de-bedenking dat dr. Kuyper ziin mandaat zou aanvaard hebben in strijd met den geest onzer wetgeving, antwoordt de Standaarddat men den kiezers te Sliedrecht uit dien hoofde het stemmen op dr. Kuyper had moeten ontraden. Dit is echter niet gebeurd hoe fel men ook tegen zijne candidatuur ageerde. De Standaardtoegevende dat deel neming aan alle zaken regel moet zijn, merkt daarbij op dat het bewijs, dat een Kamerlid gebonden zou zijn aan debe- haudeling van alle werkzaamheden deel te nemen, nog niet geleverd is. Ten slotte raadt de Standaard de Tijd aan een beter toezicht te houden op baar eigen geestverwanten in de Kamer, waaronder er moeten zijn, die zeer slor dig opkomen, maar dit doen zonder hun kiezers vooraf er op voor te bereiden. Men schrijft aan de Arnh. Ctdat de vertraging, welke de promotie bij de infanterie ondervindt, wordt veroorzaakt door gemis aan overeenstemming tusschen de Kroon en den Minister van Oorlog. Niet alleen zou de Regentes ongenegen zijn haren particulieren secretaris te passeeren voor den majoorsrang, maar ook zou H. M. niet willen treden in het voorstel om aan kolonel Rooseboom, van den generalen staf, het bevel over een infanterie-regiment op te dragen. Het is zeer te betreuren, dat daar door de gebeele promotie stilstaat," zegt de berichtgever. «Niet omdat wij van meening zijn, dat bet militaire raderwerk nu plotseling van streek iswant och, onze minime afdeelinkjes kunnen gevoe gelijk nog voor een tijdje door den naast lageren officier worden bestuurd; maar wij betreuren dien stilstand vermits zoo vele persoonlijke belangen daardoor worden geschaad." bij gei toe wa ku a2> aai drt gisteren een weertje, dat men gd zou geweest zijn Voltaire even, toen bij, in Holland ver- .eker op een dag dat bet even lang regende als gisteren, op toon uitriep: nM ces gens-lct }a une patrieHet was een 1 tirailleurvuur van regen- aar bij men zich niet eens, met hel oog op de te velde staande gewassen, kon troosten met de woorden van den dichter Het hagelt diamanten In éen woord het was een weer dat meD wel een groot liefhebber van muzipk moest zijn of cl tout prix van zijn abonnements kaart wilde profiteeren om een concert op het Grand Hotel bij te gaan wonen al wist men van te voren dat men iets niet alledaagsch zou hooren. Het was dus eene verrassing de zaal goed bezet te vinden. Was de verwach ting, door het programma en de namen der executanten opgewekt, hoog gespan nen, die verwachting werd nog over troffen. Wij woonden zelden een concert bij, waarbij wij als bij dit van het begin tot.' het einde genoten. In mejuffrouw M. Lüning maakten wij kennis met eene zangeres van niet alle- daagscbe talenten, begaafd met eene prachtige, goed geschoolde mezzo-so- praanstem, en eene voordracht, die elk lied, dat zij zong, tot zijn volle recht deed komen. Haar geluid bleef tot het laatste toe helder. De vrijheid, die de zangeres gebruikte om de harde klanken in de Nederlandsche liederen eene zach ter;- uitspraak te geven, bracht o i. veel bijam ze meer genietbaar te maken. Wij zullen ons niet wagen aan eene beoordeeling van het spel van den heer Elkan Kosman (viool,) die te Londen Teeds lauweren plukte en wiens benoe ming als professor aan het conservatoire te Glasgow reeds bewijst dat bij onder de degelijkste kunstenaars eene eervolle plaats bekleedt. Wij kunnen alleen zeggen dat zeker in bet Grand Hotel nooit zulk een begaafd vioolspeler is opgetreden. Hij beschikt over een ver bazende techniek, bij speelt als 't ware met de moeielijkheden, maar vergeet daarbij niet dat de muziek niet louter verbazing moet wekken, maar ook tot het gemoed der hoorders moet spreken met haar machtige stem. Wie zal b. v. ooit zijne innige voordracht van de «Ber ceuse" (Godard) vergeten, die met adem- looze stilte werd aangehoord. Den heer Louis Schnitzler kennen wij reeds van het vorige jaar. Op zijne ge wone uitstekende wijze geleidde hij het vioolspel en den zang Dat hij meer kan dan eenvoudig begeleiden, bewees o. a. zijne uitvoering van twee solo-nummers, waarbij ons behalve de vaardigheid ook de duidelijkheid van uitvoering trof. In de «Etude naar de Freischütz," waarin de linkerhand zooveel te doen heeft, kwamen deze eigenschappen goed uit. Wij hopen dat het begaafde drietal in het geestdriftvolle onthaal van het pu bliek aanleiding moge vinden om nog eens Vlissingen met een bezoek te vergasten. Wij van onze zijde zullen niet vergeten welk een avond van zeldzaam kunstgenot zij ons hebben doen smaken. Naar wij vernemen, is gisteren door het bestuur van het departement Vlissin gen der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" o a. besloten om aan H. M. de Koningin-Regentes te berichten dat bet standbeeld van M. Az. de Ruyter ver plaatst wordt naar den Noorzeeboulevard, en om daarbij den wensch uit te spreken, dat bet H. M. Koningin Wilbelmina irïoge behagen bet beeld in de tweede helft van Augustus op nieuw te ont hullen. Men schrijft ons Met het bevestigen van het standbeeld van Micbiel Az. de Ruyter op de voor bet beeld bestemde plaats zal, naar wij uit goede bron vernemen, eerst de vol gende maand worden begonnen. Niet alleen omdat enkele steenen van bet voetstuk vernieuwd moeten worden, maar vooral om de kolossale fundatie, die ge deeltelijk gemetseld zal zijn en hoofd zakelijk uit eene betonstorting bestaat, te doen barden. Volgens deskundigen zou er geen bezwaar zijn nu reeds bet beeld daarop te plaatsen, maar voor zichtigheidshalve doet men dit nog niet. Een betonstorting bestaat uit cement, zand en geklopten steen, dat ook wel beton genoemd wordt. Zulk eene fnndeering wordt zoo bard dat men alleen met groote inspanning daarvan stukken zou kunnen ver wijderen, Van eene verzakking van bet daarop geplaatste kan dus geen sprake zijn- Zondag, 17 Juni, zoo schrijft men ons, hield de afdeeling Vlissingen van den Ned. R. K. Volksbond, ter herdenking aan baar vierjarig bestaan, eene feest- vergadering in de concertzaal van bet Grand Hotel des Bains. Des avonds ten 7 uur hadden zich bij na alle leden en eereleden met hunne dames in het Badhotel vereenigd, terwijl bovendien van de toegestane introductie ruimschoots was gebruik gemaakt. En geen wonder, het uitgebreide pro gramma was wel in staat tot eene druk ke opkomst uit te noodigen. Het bestuur toch had voor dezen feest avond geëngageerd den heer D. Theodoor Schramade te Rotterdam, directeur en arrangeur van feestgelegenheden, terwijl ook de onderafdeeling St. Caecilia, onder directie van den heer André J. Geijsen, het feest door bet geven van eenige mu zieknummers zou opluisteren. Was de gekoesterde verwachting groot geweest, zij werd nog verre door de wer kelijkheid overtroffen, toen de heer Schra made achtereenvolgens de verschillende onderdeelen van bet programma afwerkte. Met eene onovertrefbare vlugheid wer den de verschillende proeven uitgevoerd, en bij wist ze op zulk eene onderhou dende en aangename wijze voor te dragen, dat meermalen de lachspieren in bewe ging werden gebracht. Het lijdt dan ook geen twijfel of allen, die den heer Schramade hebben zien werken, zullen met ons volmondig moe ten bekennen, dat zij een aangenamen en geuoegelijken avond in bet Badhotel hebben doorgebracht. Moeten wij daarom allen lof geven aan den heer Schramade, ook de muziekaf- deeling St. Caecilia komt een woord van dank toe, want ook zij heeft niet weinig medegewerkt om deze feestvergadefing op te luisteren. De gemeenteraad van Ter Neuzen zal zich tot den Minister van Waterstaat richten met bet verzoek de nieuwe Ka- uaalbrug over de Westbinnensluis, die ondoelmatig scbijut te zijn, iu een beteren toestand te brengen. In de Zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland van 1894 zullen o.a. de volgende zaken worden behandeld Koninklijk besluit, houdende goedkeu ring van de besluiten der Staten a, tot wijziging der begrooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 1894

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1