YUSSIUSCIIE COURANT. luiwl bic-Éi No. 69. Vrijdag 15 Juni 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. Zij, die zich met h kwartaal, aanvangende 1° J u 1 i a. s. op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummersgratis. SSffiOTSB. Ondersoek der Verlofgangers van de Militie, te Land. De Burg. en Weth. van Vliseingen, Gelet op art. 1 van het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 12en Mei 1894 (Prov. blad no 48), Koepen bij deze opalle in deze gemeente wonende verlofgangers van de Militie te Land, onverschillig tot welke lichting sij behooren voor zoover zij vóór 1 April 1894 in bet ge not van onbepaald verlof zijn gesteld om op Maandag den 18 Juni 1894, des voormid dags te 91/2 uren, vóór bet Raadhuis dezei^ gemeente te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle, door ben van bet korps medegenomen kleeding- en uitrustingstukken, van kun zakboekje en van bun verlofpas, ten einde, overeenkomstig art. 139 der militie- wet, door den Militie-Commissaris te worden onderzocht. Verder wordt te kennen gegeven dat, zoo een verlofganger, uithoofde van ziekte of ge bréken buiten staat is voor den Militie-Com missaris te verschijnen, daarvan uiterlijk v66r den dag der Inspectie bij den Burgemeester zal moeten worden ingediend een behoorlijk gezegeld en gelegaliseerd attest van den be- bandelenden geneesheer. Wordende een ieder wien zulks aangaat, ernstig aangemaand, om zich ten voorschreven dage, uur en plaats te doen vinden, teneinde zich niet bloot te stellen aan de straffen bij de wet bedreigd. Vlissingen, den 2den Juni 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIÜS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. nen een sector van 60° beO. de lijn. Onder Schild-Fort op die Harssens, tusscken de pei lingen Fort op de Harssens Z. 45° W. en N. 75o W. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken Fort een roode vlag waaien van des yoormiddags ten 9 uur tot het einde der oefeningen. Vlissingen, 12 Juni 1894. De Burgemeester voorn. TH. VAN UIJE PIETEKSE L. B. y V De Zeeuwsche lijn der Staatsspoor wegen in handen der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. SCHEEPTiiïtr. Onveiligheid door Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op de missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 9 Juni 1894, A. no. 1348, 3e afd., brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat schiet oefeningen zullen gehouden worden le. Op 19 Juni a. s. en volgende dagen voor het Fort aan den Hoek van Holland in Z.W.lijke richting, op een schijf, geplaatst aan de Z.zijde van den Nieuwen Rotterdam- schen Waterweg 2e. op 3 Juli a. s. en volgende dagen voor het Fort te IJmuiden, op een schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sec tor van 90° tusschen de peilingenFort IJmuiden N. 45° O. en Z. 45° O. 3e. op 17 Juli a. s en volgende dagen voor het Fort op de Harssens, op een schijf, welke voorbij het Fort wordt gesleept, bin- FEüf L.LET Bewerkt door A. M. O. 58.) Nu haalde Amata eenige papieren uit haar kleeren te voorschijn en reikte die den directeur over met de woorden Deze documenten hebben betrekking op een misdaad, waarvan wij geen kennis droegen. Het betreft het vermeesteren van een erfenis door het vermoorden der erf genamen. Een der erfgenamen is reeds uit den weg geruimd door de inademing van Pruisisch zuur en de andere verkeert elk oogenblik in gevaar. Laten wij dade lijk naar de familie Bressol gaan, mijn heer de directeurDaar zal ik u den derden schuldige overleveren, die de schoone Octavia vermoordde. Hij, die de Toen na de opening der Vlissingsche havenwerken als een appendix van den aanleg der Staatsspoorwegen in 1874 Zeeland uit zijn isolement geraakte en gelukkig was eene verbinding te hebben met het vasteland, werd een jaar latei- de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland" opgericht met haren uitnemenden dienst op Engeland. Als gevolg daarvan kwam eene snellere verbinding tot stand met Duitschland, maar tevens met de voor naamste steden van Nederland. Langzamerhand werd teu gevolge van de samenwerking der Directien van r]e Staatsspoorwegen en der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij die ver binding steeds verbeterd en hadden de reizigers naar en van Amsterdam via Rotterdam naar Bergen op Zoom, Goes, Middelburg en Vlissing-en het voorrecht van in direct doorgaande wagens naar de plaats hunner bestemming te worden vervoerd. Sedert jaren zijn de passagiers aan deze regeling gewend geraakt, vooral omdat zij een groot gemak opleverde voor passagiers met bagage, dames, kinderen en gebrekkigen, die niet iu Rozeudaaï behoefden over te stappen. Sinds dien tijd echter kwam de onge lukkige spoorwegovereenkomst tot stand, waardoor de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij running power ver kreeg op de lijnen der Staatsspoorwegen Dit nu had ten gevolge moeien hebben dat het publiek daardoor werd gebaat. Men heeft echter hier buiten den waard gerekend. De Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij had het gelukof voor de Zeeuwen liever het ongeluH, eene verbinding tot stand te brengen met den Hoek van Holland en de booten eener Engelsche Spoorweg-Maatschappij via Harwich. Zij werd daardoor eeu ge duchte concurrent van de Stoomvaart- Maatschappij «Zeeland" en tracht door alle middelen deze Nederlandsche Maat schappij te vernietigen. Wij willen hopen dat de Directie der Stoomvaart-Maatsch. Zeeland" met zoo veel energie daartegen zal optreden dat die toeleg moge mislukken. Dit is van groot belang voor de provincie Zeeland, maar nog meer voor de stad onzer in woning. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij heeft als een der middelen om het den reizigers op de Zeeuwsche lijnen onaangenaam te maken, van af 1 Mei den maatregel genomen de door gaande wagens uit Holland naar Zeeland af te schaffen en, naar men ons mede deelde, heeft noch de Directie der Staats spoorwegen, nóch de Nederlandsche Re- sgeering de macht dien maatregel te doen intrekken. Door een aantal ingezetenen van Vlis- siiTgen werd daarom een adres gericht aan de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, met het billijk, doch dringend verzoek, de doorgaande wagens, waaraan men sedert zoovele jaren gewoon was, wederom in de treinen te brengen. Het antwoord hierop aan den eersten onderteekenaar, den heer .7os. van Raalte, toegezonden, dd. 9/12 Juni, luidt als volgt «In antwoord op het adres van U en andere ingezetenen der gemeente Vlis singen, houdende verzoek tot wederin- leggen van een doorgaand rijtuig Am sterdamVlissiDgen, hebben wij de eer U mede te deelen dat wij, op grond van het geringe aantal reizigers, dat bij de vorige dienstregeling van deze rijtuigen gebruik heeft gemaakt, tot ons leedwezen daaraan niet kunnen voldoen. Beleefd verzoeken wij U uwe mede- onderteekenaren met ons antwoord in kennis te willen stellen. De Raad van Administratie, Het Gedelegeerd Lid, (geteekend) B. van Hasselt Na deze positieve weigering doen zich bij ons de volgende vragen op zijn de Nederlandsche Staatsspoorwegen (die neer dan driehonderd millioen gekost hebben) opgericht in het belaug van het publiek? Js het recht dat de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zulk een macht heeft verkregen, dat zij de Staats vrouw vermoordde in het graf van gra vin Kurawieff en den man in het rijtuig van de rue Ernestine." «O, eindelijk, eindelijk I" riep de direc teur van politie verheugd uit. «Einde lijk zullen wij dat monster aan Parijs kunnen toonen, als hij het schavot be klimt." Amata verborg haar gelaat in haar handen en brak in snikken uit. Doch spoedig vermeesterde zij haar smart en opstaande, zeide zij«Kom, laten wij gaan 1" «Maar ge zijt gewond", sprak de direc teur. «Ge hebt nauwelijks de krachtom te staan en ik heb een dokter ontboden. Laten wij toch wachten, tot hij u onder zocht heeft." «O, neen 1 Er is geen dokter, die mij nog helpen kan. Bij eiken droppel bloed, dien ik verlies, voel ik mijn leven ver minderen. Laat mij mijn laatsten plicht vervullen. De minuten zijn kostbaar, ik heb er nog weinige te leven. Kom voort 1 Als ik niet loopen kan, moet men mij bij spoorwegen kan en mag benadeelen Is het geen schande dat de Regeering en de volksvertegenwoordiging zich zoo danig hij contract met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij hebben verbonden, dat deze op de meest wille keurige wijze het publiek kan dupeeren Ligt het niet op den weg van de ge meentebesturen, de provincie en de Re geering om daartegen met alle macht op te komen en eindelijk, zal niet een der Zeeuwsche volksvertegenwoordigers zich genoopt gevoeleu hieromtrent eene in terpellatie tot de Regeering te richten Wij hebben gemeend het bovenstaande onder de aandacht van het publiek te moe- brengen, iu de hoop en verwachting dat ook de groote dagbladen in deze zaak zooveel mogelijk zullen medewerken om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. v Binnenland. Bressol binnendragen. Maar ik moet er heen tot eiken prijs!" Sylvain en Galonbert droegen haar in het rijtuig, dat nog op den directeur van politie wachtte. De koetsier kreeg het adres van Bressol en reed weg, nadat de directeur bij Amata had plaats geuomen. Gedurende den rit vroeg hij nadere bijzonderheden omtrent den moordenaar, doch Amata antwoordde Bij Bressol zult ge alles vernemen bij Bressol zal Amata Joubert haar laat sten en zwaarsten plicht vervullen." XL. Daar het reeds tien uren en mevrouw Rosier nog niet .verschenen was, moest Bressol zich wel met de familie, Mau rice en den notaris aau het souper zetten. Deze laatste was gekomeu om het hu welijkscontract op te maken. Het was een stil, onvroolijk gezelschap aan tafel. Maurice was boos, dat zijn moeder zoo lang wegbleef; niet zonder reden schreef hij dit toe aan haar dienst Vlissingen, 14 Juni. De Stand, wijst de Liberaaleen "blad, dat onder conservatief liberale vlag vaart, terecht over hare bewering dat Dr. Kuyper een mandaat voor de Tweede Kamer heeft aangenomen om van nu voortaan zekere rol in de Kamer te gaan spelen, en wel liefst die van parlemen tairen leider. Dr. Kuyper heeft pertinent verklaard, zegt de Stand, dat hij zich uitsluitend voor de behandeling der kieswet beschik baar bestelde, waarin van zelf ligt op gesloten dat hij zoo goed als aan geen andere werkzaam lieden zal deelnemen. Van eenigen toeleg om in de Kamer als leider op te treden, of ook maar om zekere rol in de Kamer als zoodanig te willen spelen, is alszoo geen sprake. Dat het geene gemakkelijke zaak zal zijn den sultan van Lombok tot onder werping te brengen, blijkt uit het vol gende Met het zeuden eener expeditie mag niet getalmd worden. Zij moet vóór November afgeloopen zijn, aangezien dan de Westmoesson, de regentijd, intreedt, gedurende welken koortsen de gezond heid ondermijnen en de bewegingen der troepen verlammen. Het gemis van goede wegen in het binnenland is ook geen gering bezwaar. Bovendien is de Sultan geen weerlooze vijand, indien het ten minste waar is dat zijne magazijnen met meer dan 30 000 geweren voorzien en nog eenige duizenden in het bezit zijn zijner hoofden. Dit klinkt erg bar, maar daartegenover staat dat de inlanders zeiven hun ge weren maken en waarschijnlijk zich niet in het gebruik hunner wapens hebben ge oefend. De heer Van Eek in het Tijd schrift voor Indische taal- en volkenkunde vertelt (in 1847) dat zij met allerlei be wegingen en uitdagende gebaren, die hun worden aangeleerd, zooveel tijd ver liezen dat een Europeesch soldaat drie maal laadt en vuurt vóór zij hun ge weer hebben afgeschoten. Een groot voordeel voor de expeditie is het overigens dat het grootste der bevolking genoeg van haar heeft en met verlangen naar onze uitziet. Het oordeel der pers over de voorge nomen expeditie is tamelijk uiteenloopend, waarbij in het oog moet gehouden worden dat niet alle organen met kennis van zaken kunnen oordeelen. Eenige laten zich zeer omzichtig uit en raden den minister aan zich nog eens te bedenken alvorens te handelen. Een paar bladen, de N. B. Ct. en de Telegraaf.beschou wen het daarentegen als een moreele verplichting om de onderdrukte bevol- bij de politie. Marie was in bange ver wachting, of Albert werkelijk komen zou om haar van den opgedrongen bruidegom te bevrijden. Eu Bressol zelf was ontevreden gestemd, omdat zijn hart zich niet verheugde, nu zijn dochter, aan zijn wenschen gehoorzamend, in een verbintenis met Maurice toestemde. Ach, hij had zich een anderen bruidegom ge droomd voor zijn lieveling, dan dezen jonkman, van duistere afkomst, wiens karakter hem vrees inboezemde ondanks al zijn voorkomendheden Tevergeefs bracht Bressol zich in herinnering, hoeveel grootmoedigheid Maurice toonde door Marie te huwen otn haar te redden. De argwaan bleef in zijn hart en vergiftigde zijn vreugde over het feest. De eenige persoon, die geheel onbevangen was, de notaris, trachtte een gezellig gesprek te onderhouden, maar dit wilde niet recht gelukken. Er werd gescheld en Maurice sprong op met de woorden«Mijn moeder eindelijk

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1