VLISSINGSCDË COURANT Initli kuic-si. No. 68. Woensdag 13 Juni 1894. 32af„ Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bp alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PltlJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor Relgië, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Zij, die zich met het volgende kwartaalaanvangende 1° J u 1 i a. s., op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Onderzoek der Verlofgangers van de Militie te Land. De Burg. en Weth. van Vlissingen, Gelet op art. 1 van het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 12en Mei 1894 (Prov. blad no 48), Roepen bij deze opalle in deze gemeente wonende verlofgangers van de Militie te Land, onverschillig. tot ivellce lichting zij behooren voor zoover zij vóör 1 April 1894 in bet ge not van onbepaald verlof zijn gesteld om op Maandag den 18 Juni 1894, des voormid dags te 91/3 uren, vóór bet Raadhuis dezer gemeente te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle, door Hen van het korps medegenomen kleeding- en uitrustingstukken, van hun zakboekje en van hun verlofpas, ten einde, overeenkomstig art. 139 der militie- wet, dooj den Militie-Commissaris te worden onderzocht. Verder wordt te kennen gegeven dat, zoo een verlofganger, uithoofde van ziekte of ge breken buiten staat is voor den Militie-Com missaris te verschijnen, daarvan uiterlijk vóór den dag der Inspectie bij den Burgemeester zal moeten worden ingediend een behoorlijk gezegeld en gelegaliseerd attest van den be- nandelenden geneesheer. Wordende een ieder wien zulks aangaat, ernstig aangemaand, om zich ten voorschreven dage, uur en plaats te doen vinden, teneinde zich niet bloot te stellen aan de straffen bij de wet bedreigd. Vlissingen, den 2den Juni 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIÜS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. SCHffTTEB IJ". Loting voor de Schutterij. De Bnru eü Weth van Vlisrineen, vf maken bij deze aan belanghebbenden bekend dat de olphabetiache naamlijsten vnu de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage voor een iegelijk zullen i liggen op het meihuis dezer gemeente van Maandag de a 18 tot den 23 Juni d a v des voormiddags van II) tot 11'/j our, teneinde ieder in staat zou zijn om in FI1IILIT Bewerkt door A. M. O. 57.) Onder het aanhooren van deze vreese- lijke ophelderingen was Amata neerge zonken. «Felicitas ook dood fluisterde zij. «Allen dood en Maurice heeft ze allen vermoord Zeg, Lartige, is dat werkelijk waar «Ik zweer het, Amata Hij alleen heeft ze allen gedood. En hij handelde uit eigen aandrift. Nadat hij Jenny Stall en Gustave Perrier vermoord had en ons geheim kende, kwam hij voor de eerste maal bij ons en drong zich .aan ons op als bondgenoot. Hij nam de verplichting op zich, de beide meisjes uit den weg te geval hem eenigc personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die op dezelve uog zonden behooren te worden aangcteekend, o( daarvan moeten worden weg gelaten, zulks aan het bestuur kennelijk te maken dat de loting voor de Schutterij tusschen de inge schrevenen van dit jaar zal plaats hebben onder toe zicht eener commissie nit bot bestuur teu roadbuize dezer gemeente op Maandag den 25 Juni 1894, des voormiddags te 10 uren precies, wordende de belang hebbenden bij deze gelast zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vinden, teneinde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende gemachtigden te laten doen, zullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op vorenstaaude wijze hebben doen vertegenwoordigeu, door een der leden van de commissie worden getrokken dat dadelijk na den afloop der loting op voorschreven wijze, eene naloting zal plaats hebbeu ten behoeve van diegenen, die tot de loting verplicht zijode buiten hun toedoen Diet oDder dezelve mochten zijn begrepen ge worden. alsmede ten behoeve dergecen die ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert dc laatst voorgaande inschrijving, in de gemeeDten zijn komen inwonen eu der vreemdelingen, die sedert de inschrijving in de termeu zijn gevallen, om als inge- zeteneo te worden aangemerkt en dat ciudelijk de belanghebbende personen, bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennisse van de genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet ca het onderdeel van dien, waarop zij ba one reclacuen hebben gegrond. Eu is hiervau afkondiging geschied waar het behoort, den*9 Juni 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd TUTEIN NOLTHENIÜS, De Secretaris. J. 11. C. BUSING. Binnenland. Vlissingen, 12 Juni. De interpellatie van den keer Pijn- acker Hordijk in de Eerste Kamer heeft tot resultaat gehad dat we nu weten dat eene expeditie naar Lombok bezwaar lijk kan uitblijven, altijd onder dien verstande dat de inlichtingen, door den minister verstrektop goede gronden berusten. Daaruit is toch gebleken dat de heer- scher van Lombok als een echt Indisch despoot de onder hem staande bevolking beschouwt als voor zijn pleizier gescha pen en om als eene melkkoe ten bate van zijn schatkist te worden gemolken Zulk een feit is reeds genoeg om de tusschenkomst onzer Regeering te recht vaardigen. Sprong zij niet voor eene verdrukte bevolking in de bres, dan zou men baar betzelfde kunnen .verwijten, wat thans aan den Balineeschen despoot ruimen op voorwaarde, dat hij bet vijfde deel der erfenis zou krijgen. En bij was zeer slim bij het uitdenken van zijn moordplannen. Hij was bet, die een groot stuk ijs uitzaagde om Marie Bressol door bet ijs te laten zakken en te laten verdrinken Hij ook verborg de slang, die Marie Bressol beet, zoodat zij aan den rand van bet graf kwam. En van daag teekent bij bet huwelijkscontract met baar, in bet vaste voornemen baar spoedig wat Pruisisch zuur te laten inademen, evenals hij bij Felicitas deed." «O, mijn zoon. een moordenaar," stamelde Amata. «Ja, je zoon beeft honderdmaal bet schavot verdiend," zei Lartige. «Maar je kunt hem nog redden, maar dan moeten wij natuurlijk in den koop begrepen zijn." Die laatste woorden gaven Amata al baar geestkracht terug. «Jou en je me deplichtigen redden? Neen, dat nooit 1" riep zij met donderende stem. «Welnu, dan lever je je zoon met ons verweten wordt en zou bet tevens blijken dftt in ons regeeringsbeleid jegens Indië sedert de dagen der Oost-Indische Com pagnie geen verandering gekomen is. Eene tweede reden voor het uitzenden eener expeditie naar Lombok was volgens den minister hierin gelegen dat de vorst van Lombok, vassal van Nederland, een bvief van den Gouverneur-Generaal, in orize Indische koloniën de hoogste ver tegenwoordiger van ons gezag, weigerde in ontvangst te nemen, eene daad, die met recht als rebellie kan aangemerkt worden. Zulk eene beleediging mag niet met stilzwijgen voorbijgegaan worden. Was de Regeering zoo lakscb dat zij zich straffeloos liet bonen, dan zou daarvan het gevolg kunnen zijn dat andere vas- salen bet voorbeeld van bun Balineeschen broeder volgden en trachtten het Neder- landsche juk af te werpen. In de tegen woordige omstandigheden, nu wij de banden vol hebben met. Atjeb, zou een verzet der Inlandsche vorsten een niet te berekenen ramp, een ondergang van ons gezag zijn. Als echter eenmaal tot eene expeditie besloten is,nadat gebleken is dat bet hoofd van Lombok in zijn vijandige houding Uit/ft volharden, moet zij zoo krachtig op touw worden gezet dat men zeker zij van den goeden uitslag. De geschiedenis van Atjeb is daar om te bewijzen dat een weifelend optreden de zaken niet tot oplossing brengt, maar wel verergert. Ook bier zij bet woord van de Stand toegepast: «niet in tweernmaar in éénen." In sommige kringen van werklieden is het denkbeeld geopperd minister Tak van Poortvliet een bewijs van hulde aan te bieden voor den moed, waarmede hij met zijne kieswet voor de belangen der werklieden in de bres sprong. Verwacht werd dat ook de werklieden van Patri monium zich daarbij zouden aansluiten. De Standaarddeze zaak besprekende, zegt dat men in de tegenover de antire volutionairen staande kringen er nooit aan zou gedacht hebben om aan een antirevolutionairen staatsman een bewijs van persoonlijke hulde te brengen en allerminst de minister Tak van Poortvliet er een haar van zijn hoofd aan denken aan de politie over," zei Lartige honend. Denk je, dat wij zoo dom zouden zijn om hem te sparen, als wij hangen moeten >Mijn zoon overleveren!" mompelde Amata. «Mijn zoon in banden van den beulO God, o God «Nu, als je dat niet wilt, Amata, ver binder ons dan niet te vluchten," drong Lartige. «Wij nemen hem mee naar Amerika, daar beeft hij niets te vreezen." «Neen, ellendelingMijn hart kan wel gebroken worden, maar nooit zal ik misdadigers beschermen." Op dat oogenblik trad Verdier naar voren. «In dat geval verlaat ge dit buis niet levend, zeide hij en richtte een pistool op baar borst. Amata baalde nu ook baar revolver te voorschijn, maar te laat, bet schot van Verdier trof baar en zij viel doorboord neder. Op dat oogenblik klonken hevige slagen op de buisdeur. «Verduiveld, de po litie volgt baar op den voet," riep Lar tige verschrikt. zal dat de werklieden uit de antirevolu tionaire kringen palmen in zijn lauwer krans zullen vlechten. De Standaard waardeerde en waardeert nog zijn moed en doortastendheid, dankt hem voor den stoot, dien bij aan de zaak gaf, die door geen conservatieve reactie meer is te niet te doen, maar blijft als antirevolutionair op baar standpunt staan en kan alzoo nimmer in koor medezingen met mannen anderens geestes. De Amsterdammer deelt het volgende schrijven mede van de directie der stoom - vaart-maatscb. «Zeeland." Wij namen kennis van de correspon dentie betreffende VlissingenQueenboro en HoekHarwich in uw nummer van Dinsdag 5 Juni Wijl daarin de nadruk gelegd wordt op de vertraagde aankomst der booten onzer Maatschappij, achten wij ons ver plicht u betere en juiste inlichtingen te geven. Zooals u uit bijgaand staatje zult zien, waren er wel vertragingen, maar verreweg niet van dien aard als uw correspondent aangeeft. Met 1 Mei is een nieuwe dienstrege ling van bet vasteland van Europa met Engeland over Vlissingen tot stand ge komen, die voor bet reizend publiek buitengewone voordeelen aanbiedt. Het vertrek van Berlijn, Hamburg, Bremen, Hannover, naar Londen, is verlaat met 3 k 4 uren, Saksen, Oostenrijk en achter liggende landen met 6 h. 8 uren. Uit den aard der zaak brengt eene derge lijke dienstregeling groote moeilijkbeden met zich, waarbij ieder der betrokken ondernemingen haar uiterste best doet. De praktijk moet dan uitwijzen in hoe verre en waar er tekortkomingen zijn om deze bij de eerste de beste gelegen heid te verbeteren." Uit de daarbij door de Maatschappij gevoegde tabel van aankomst der nacht booten te Queenboro blijkt dat van 131 Mei 1894 de booten 18 dagen in tijd aankwamen en bet grootste verschil was bij stormweer 39 minuten te laat. De expres- of boottrein, vertrekkende te 7.35 n. m. (Greenwichtijd) van Am sterdam -Weesperpoort naar Vlissingen, (in correspondentie op de boot naar En- Steek bet geld bij je, Verdier, en volg mij zoo spoedig mogelijk naar den tuin van mevrouw Dubleff. Daar zal niemand ons zoeken.1-' De êtomme knecht volgde zijn mees ters op de vlucht, hoewel hij zich geen kwaad bewust was. Lartige opende de deur in den tuinmuur en stapte in den tuin van mevrouw Dnbieff. «Waar nu been?" vroeg Verdier, toen de deur weer gesloten was. «Wij moeten door bet buis zien te ontsnappen of over den anderen tuin muur klauteren," zei Lartige. «Wij hebben den ganscben nacht nog tijd. Houd maar goeden moed, Verdier, nu Amata dood is, ben ik niet bang meer." XXXIX. Sylvain en Galonbert waren de eersten, diehetbuis binnendrongen. Met angstigen ijver zochten zij naar Amata en vonden baar eindelijk in baar bloed badende op den grond liggen. Zij scheen doodelijk I gewond, maar was bij baar volle be-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1