VLISSINGSCDE COURANT. ie Dolilie-sin. No. 66. Vrijdag 8 Juni 1894. :32st. Jaargang. Gemeentebestuur. FIBliLIT' BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER AÜVERTENTIËNVan 1 tot 4 regele ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de flrma G. L. DAUBE Co., te Parys. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitgobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN, op Vrijdag den 8 Juni 1894, des namiddags te 3 uur. Benoeming van eene kweekelinge in de nuttige handwerken aan school B. Eervol ontslag aan Mej. C. J. van Dishoek, als onderwijzeres aan school F. Te behandelen zaken: lo. Voorstel tot onderhandschen verkoop van enkele perceelen gemeentegrond. 2o. Idem tot het indienen van een nader adres aan de 2de Kamer der Staten-Generaal, inzake de voormalige Marinehaven. 3o. Idem tot goedkeuring van een staat van ontheffingen in zake den Hoofd. Omslag, dienst 1893. 4o. Idem tot het doen van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1893. 5o. Idem tot beschikking over den post Voor onvoorziene uitgaven, dienst 1893. 6o, Idem tot het verkenen van vergunning aan H. Wegeling voor het uithangen van een reclamebord en zonneschermen. Onderzoek der Verlofgangers van de Militie te Land. De Burg. en Weth. van Vlissingen, Gelet op art. 1 van het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 12en Mei 1894 (Prov. blad no 48), Roepen bij deze opalle in deze gemeente wonende verlofgangers van de Militie te Land, onverschillig tot loellce lichting zij behooren voor zoover zij vóór 1 April 1894 in het ge not van onbepaald verlof zijn gesteld om op Maandag den 18 Juni 1894, des voormid dags te 9V2 uren, vóór het Raadhuis dezer gemeente te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle, door hen van het korps medegenomen kleeding- en uitrustingstukken, van hun zakboekje en van hun verlofpas, ten einde, overeenkomstig art. 139 der militie- wet, door den Militie-Commissaris te worden onderzocht. Verder wordt te kennen gegeven dat, zoo een verlofganger, uithoofde van ziekte of ge breken buiten staat is voor den Militie-Com missaris te verschijnen, daarvan uiterlijk vóór den dag der Inspectie bij den Burgemeester zal moeten worden ingediend een behoorlijk gezegeld en gelegaliseerd attest van den be- hanaelenden geneesheer. Bewerkt door A. M. O. 55.) Daar op de schrijftafel lag een boek opengeslagen. Daarin had Maurice gele zen. Daar op den schoorsteenmantel lag een handschoen, die nog den vorm van zijn hand toonde. Hier lagen de prijzen, die hij op school behaald had. Die boeken herinnerden haar aan zijn kinderjaren, aan zijn leergierigheid, aan haar levendige vreugde over zijn schitterende vorderin gen. De ongelukkige moeder verborg het gelaat in haar handen en brak in een krampachtig snikken uit. doch weer drong een straaltje hoop in haar verbrijzeld hart binnen. »Neen, neen, "Wordende een ieder wien zulks aangaat, ernstig aangemaand, om zich ten voorschreven dage, uur en plaats te doen vinden, teneinde zich niet bloot te stellen aan de straffen bij de wet bedreigd. Vlissingen, den 2den Juni 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging ra» het uitvoerbaar verklaarde kohier van den hoofdtlijken omslag voor 1894. De Burgemeester en Wethouders Yan Vlissingen, maken bekend dat het pnmitieF kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1894 nu door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij huu besluit van 1 Juni 1894 no. 35, te zijn goedgekeurd, op hedeu in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter leziag is nedergelegd. Vlissingen. den 7 Juni 1894. Do Burgemeester en Wethouders voorn. TU'CElN NOLTHEN1DS De Secretaris, J H. C, BUSING, PERSONEEL)! BELASTIN6. Afkondiging van liet kohier der personeels belasting no 8. dienst 18®J/S4 De Burgemeester van Vlisaiageu maakt bekood. dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijks-ontvanger ia gezauden het eïecutoir verklaarde kohier wegens de personcele belasting no. 8 dienstjaar 18#3/94 de daarop voorkomondo belastingschuldigen worden uitgenoodigd, om huüne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren ook ter voorkoming vnu vervolgingen en herinnert, dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na hedeu behooren te wordno ingediend, terwijl de aangiften ter bekomiug van ontheffing ingeval van verhuizing, op grond van art 27 5 2. der personcele wet, moeten worden gedaan, bij don rijks-ontvanger binueii ééoe maand, volgende op die waarin bet perceel is ontruimd Dn is hiervan afkondiging geschied waar het be- behoort den 8 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, tutein noitheniüs. Binnenland. Vlissingen, 7 Juni. Verkiezingen Tweede Kamer. Te Utrecht werd gisteren met 1284 van de 2204 geldige stemmen tot lid der Tweede Kamer gekozen jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek (conservatief)- Voorts werden uitgebracht 617 st. op den oud minister A. L. W. Seyffard en 274 op den heer J. W. de Waal Malefijt (antirev Te Albnaar werden uitgebracht 3100 geldige stemmen, waarvan 1075 op den oud-minister mr. H. J. Smidt en 1961 het is onmogelijk,'' scheen een stem in haar binnenste te fluisteren. öHier is geen bewijs van misdaad te vinden. Hij is niet schuldig, hij weet van niets. Hij was het werktuig in de hand der ellendelingen, die zich van hem bedienden. Zou Maurice een misdaad begaan hebben Neen, dat nooit I het is niet mogelijk I" Amata wendde zich nu vast besloten tot haar helpers en zeideSluit eerst de vensterluiken, zoodat men van de straat geen licht in deze kamer kan zien. Goed! En nu zoekt ge beiden in de woning en brengt alle beschreven papieren bij mij. Natuurlijk ook elk ander voorwerp, dat verdacht schijnt." Daarop nam zij plaats aan de schrijf tafel van haar zoon en begon alle laden te doorsnuffelen. Zij vond verscheidene brieven, die zij aan hem geschreven had in den tijd, dat hij nog op de kostschool was. Hij had de brieven naar den datum gerangschikt en in een omslag gewik keld, waarop stond te lezen u Van me- op mr. A. P. de Lange (cons.-liberaal), zoodat de heer De Lange is gekozen. Door den uitslag der verkiezingen is de meerderheid in de Kanier met twee zetels vermeerderd en telt deze thans 53 tegenstanders en 46 voorstanders van finale kiesrechtuitbreiding. Te Eist moet nog eene verkiezing plaats hebben. De vrees dat men in de Kamer tot of zeer nabij het doode punt zou komen, is dus niet bewaarheid. De N. R. Ct. is natuurlijk met dezen uitslag zeer tevreden, die volgens haar zijn bijzondere beteekenis ontleent aan het feit, dat men tegenover de gekozen can did aten twee oud-ministers uit- het. ministerie Tak had gesteld, die tot het besluit tot ontbinding hadden medege werkt en als warme voorstanders van Tak's kiesrechtpolitiek werden aanbevo len. In deze beide niet gekozen candidaten werd die politiek te Utrecht en te Alkmaar andermaal veroordeeld, en door de keuze der beide liberalen, die tegenover hen stonden, hebben de kiezers getoond in het tegenwoordig ministerie vertrouwen te stellen en het bij zijnen arbeid te willen zien gesteund. De 'Ainstcrdammer is door het antwoord van de Standaard in quaestie de dood straf niet tot eene andere overtuiging gekomen, zooals, daar beide bladen op een van elkander geheel uiteenloopend standpunt staan, ook niet te verwachten was. De Ara-sterdammer zou den strijd met de Standaard trouwens niet aange bonden hebben, indien deze in haar plei dooi voor de wederinvoering der dood straf niet uitsluitend met de rede was te rade gegaan. Had zij als Calvi nist uit de Openbaring geredeneerd dan zou de Amst. haar met rust gelaten hebben. Een pogiDg om haar van het geloof dat de ordonnantiën Gods het gebruik van de doodstraf wettigen, af te breögen, zal de Amst. niet wagen, ofschoon het haar voor komt dat de Calvinisten, wier geloof toch zeker ook voor wijziging en ontwikkeling vatbaar is, nog een tijd zullen heieven, waarin zij evenmin als in de Levitische spijswetten in Gen 9 6 een voor alle tijden geldend verbod zullen lezen. De opmerking dat de overheid het zwaard vronw Rosier." Amata stqrtte voortdurend tranen, zoodat zij bijna niet kon voort gaan met haar onderzoek. Toen zij weer wat kalmer was geworden, nam zij een stapel papieren vóór zich. Het waren ontwerpen van romans, feuilletons, gedichten, hoofdpunten voor hoofdartikelen, alle bewijzen van zijn letterkundige werkzaamheid. Plotseling trof zij een stuk papier aan, dat in achten was gevouwen. Zij vouwde het open, doch op datzelfde oogenblik kon zij nauwelijks een kreet van ontzetting bedwingen. Dat papier was de sleutel van het geheimschrift der misdadigers, precies zooals bij den vermoorden man was gevonden. »0, God," stamelde Amata, terwijl zij op haar knieën zonk. nHebt Ge dan geen medelijden met mij Maurice de bondgenoot van misdadigers, de mede helper van zijn vader, van miju verder- ver Lartige 1" Maar toch begon zij weer te twijfelen. Kon dat papier hier niet door bloot niet te vergeefs draagt, was achttien eeuwen geleden' juist, tbans draagt zij bet zwaard niet meer, maar gebruikt andere middelen om te straffen. Zou, vraagt het blad verder, een Calvinist nu blijven achten dat deze wereld in strijd is met Gods ordonnatiën of zoude er niet een andere tekstuitlegging of zelfs andere teksten gevonden worden, die hem met de nieuwe strafrechtpleging kannen verzoenen Naar aanleiding van een door Dr. de Loos, te Leiden, voor de Antwerpsche tentoonstelling geschreven studie over de Organisatie van ons Middelbaar onder wijs, zegt de Stand-, dat men over bet algemeen daar verre van tevreden over is. Er werden herhaaldelijk klachten over geuit, die zoo gegrond werden bevon den dat er meer dan eens sprake van was om de wet van 1854 te herzien. De Stand, vreest dat, nu de kiesrecht- quaestie op de lange baan geschoven en een tijdperk van stilstand in onze wet geving is aangebroken, de noodlottige gevolgen daarvan voor bet onderwijs niet zullen achterwege blijven. Daarom is het de roeping der antir. partij zich helder bewust te worden wat op dit terrein van christelijk standpunt gevraagd moet worden. In geen wet, beweert het blad, is het christelijk karakter van het grooter deel der bevolking zoo volslagen miskend als in de wet op bet Middelbaar onderwijs. Waar het echter vooral op aankomt is, dat bij de anti-revolutionaireu praetiseh het Middelbaar onderwijs geen doodge boren kiudeke blijve. Alleen, door ook zelf op dit terrein handelend op te treden, erlangen we, zegt het blad, de positie, die tot deugdelijke critiek en het stellen van onze eischen recht geeft. Het schijnt dus dat de Stand strijd, vroeger gevoerd tegen het onderwijs, wil overbrengen op het g van het Middelbaar. Dat de meest conservatieve-aristocraten te Utrecht met den dag democratischer worden, leidt Veritas in de Ned. o. a. uit het volgende af Jbr. Van Karnebeek is hier (Utrecht) onbekend en kwam zich alhier presen teeren. De vindingrijke geest van Baron toeval gekomen zijn? Dat Maurice met Lartige en diens bondgeDooten verkeerd had, was buiten twijfel. Alleen was het nog mogelijk, dat hij niets van hun misdaden wist. Zij herinnerde zich nu alles, wat Maurice haar verteld had over zijn tegenwoordigen patroon, den ex- kapitein Van Broek. Als Lartige zich eens onder dien naam had verborgen en Maurice in dienst genomen om hem tot bet kwaad te verleiden eu hem te ver derven. Misschien wist Lartige, dat Maurice zijn zoon wasmisschien wilde de ellendeling den jongen man juist daar om tot een misdadiger maken. Ja, Maurice kon nog ouschuldig zijn, mis schien kwam zijn moeder nog te rechter tijd om hem te redden. Wij hebben al het beschreven papier opgezocht en bij elkaar in deze reistasch gedaan, mevrouw," zeide Sylvain. >Ge leunt nu alles nazien, terwijl" zal ik nog eens verder kijken." Amata had niet veel tijd noodig om al de papieren, het waren slechts waar-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1