VMSMUSCIIE COURANT KOD No. 63. Vrijdag 1 Juni 1894. 323te Jaargang. FiyiLLlT@M. B UBEAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UlTGEVEB: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma Gh L. DAUBE Co., te Parijs. land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Persbeschouwingen. De Standaard komt op tegen de be schuldiging' dat zij van den antirevolu tionairen trein de eerste klas waggons (die voor de hoogere standen n.l.) heeft laten afhaken en nu alleen met tweede en derde klasse rijdt, ja, dat de tweede klas waggons reeds op de nominatie staan om uit den antirevolutionairen trein ver wijderd te worden. Men kan met eigen oogen zien, als men den gereedstaanden antirevolutionairen trein op het perron wil monsteren, dat deze trein nog steeds als van ouds óok een genoegzaam aantal eerste klasse waggons voert en dat de conducteurs nog even beleefd als vroeger vooral de rei zigers eerste klasse op hun plaats helpen. Het verschil is maar dat er in deze fraaie eerste klasse waggons voorhands maar enkele bekende gezichten zijn over gebleven, en heel wat beeren, die er vroeger geregeld medereisden, nu uit zijn gestapt en liever met eigen equipage de reis Men verwijt verder de Standaard dat zij niet langer zou willen sturen in de democratische richting van de antirev. partij, maar veeleer sturen in revolutio- naire richting van eene partij, die zelve in slechten zin democratisch was geworden. Dit verwijt is geheel ongemotiveerd. Er is geen partij in den lande, de politieke historie der laatste twintig jaren bewijst het, die hare mannen van hoogen stand met zulk een volharding, met zooveel taai geduld en met zulk eene toewijding heeft pogen te eeren. Een tijd lang zaten er zelfs namens de antirev. partij niets anders dan millionairs in de Kamer, in eene latere periode waren de meeste plaatsen door het element van den adel ingenomen. Het verwijt is te meer ongegrond daar de Standaard altijd de leer beleden beeft en voorgestaan dat de natie naar Gods ordonnantiën uit ongelijksoortige lagen bestaat, die men rangen en standen noemt, en dat alleen in bet organisch verband van deze hoogere en lagere standen het nationale leven zijn volle kracht uit, en diensvolgens elke staatspar tij, die het onderneemt op het nationale 52.) Bewerkt door A. M. O. XXXIV. De nacht van Dinsdag op Woensdag was door de verbondenen bestemd om Felicitas te vermoorden. In den tuin van kapitein Van Broek bespiedde Maurice het huis van mevrouw Dubieff en voor namelijk het venster van het kamertje, waar Felicitas gewoonlijk sliep. Toen het licht daarboven tegen elf uur was uitgeblazen, opende hij de deur in den tuinmuur en naderde bet donkere buis. Op de binnenplaats trok hij zijn laarzen uit om in alle stilte te kunnen voortsluipen. Hij koos de middelste deur om het huis leven invloed te oefenen, met al deze rangen en standen moet rekenen. Het Amsterdamsche (groene) Weekblad schrijft Prof. Fruin beeft eervol ontslag als hoogleeraar ontvangen, met dankbetui ging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten. Een paar weken geleden heeft de heer Jansen ontslag gekregen als Minister van Buitenlandsche Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking aan Hare Majesteit en den lande bewezen. Prof. Fruin is 34 jaar lang professor geweest en nogal een professor, die zich eenigen naam verworven heeft. Fruin was een sieraad van de Leidsche univer siteit en toch hij heeft maar eenvoudige diensten", terwijl Jansen, een scheeps- ingenieur, als waarnemend Minister van Buitenlandsche Zaken, in éen maand tijds zoowel aan H. M. de Regentes als aan het land vele en gewichtige diensten heeft bewezen. Prof. Fruin, zoo kom ik nu te weten, is iemand die lang dienst heeft gedaan en zich bij bet verlaten van zijn dienst een getuigschrift van niet al te slecht gedrag beeft verworven maar Jansen, als Minister van Buiten landsche Zaken ad interim, is een wel doener van H. M. en van ons volk geweest. Zoo ziet men dat de Staatscourant een leerrijk blad is. Ze wordt veel te weinig gelezen 1 Volgens de Nie.uwe IJsselbode ziet de positie van het kabinet Van Houten er niet gunstig uit en schijnt het onder een ongelukkig gestarnte geboren te zijn. Het liet zich in het eerst aanzien dat het met eene flinke meerderheid inzake het kiesrechtvraagstuk zou optreden. Daarop kwamen de latere verkiezingen, die voor het kabinet-Roëll eene leelijke streep door de rekening waren, omdat de meerderheid weder met 3 stemmen slonk. Als nu, wat volstrekt niet onwaarschijn lijk is, ook Alkmaar en Utrecht voor het kabinet verloren gaan, wordt de positie der Regeering zoodanig gewijzigd, dat zij tegenover een baar gezinde meerderheid van 52 stemmen 48 tegenstanders vindt. Eu welke meerderheid is het dan nog, vraagt het blad. Van die zoo sterke minderheid verwacht binnen te dringen, daar hij wist, dat deze het dichtst bij de trap was. Uit voorzorg bad bij een grooten pikpleister meege bracht om zonder gedruisch het glas te kunnen indrukken, maar de deur was niet gesloten. Op de trap gekomen, stak hij een dievenlantaarntje aan en ging nu op de tweede verdieping naar de deur van Felicitas' kamer, die hij met volle zeker heid wist te vinden. Hij opende de deur en naderde met vaste schreden bet bed het fleschje, dat het Pruisisch zuur be vatte, werd voor den dag gehaald en Felicitas onder den neus gehouden. Slechts eenige zenuwtrekken en bet was voorbij. Om zeker te zijn, dat zij dood was, luisterde Maurice met bet oor aan baar borst, doch bij was tevreden bet hart stond stil. Den volgenden morgen was het weder bijzonder mooi. De kinderen der kost school van mevrouw Dubieff waren gewoon vóór het ontbijt in den tuin te spelen en deden dat ook nu. »Het is niet gezond, zoo dadelijk na den slaap de Nieuwe IJssclbode dat zij op haar stuk zal blijven staan, temeer nu aan de andere zijde geen overgroote meerderheid bestaat, die anders op sommige minder vaste leden nog wel eenige aantrekkings kracht zou kunnen uitoefenen. In de te Enschedé gehouden socialis tische protest-vergadering werd, zooals wij reeds meldden, op voorstel van mr. Troelstra eene motie van afkeuring aan genomen. Daarin wordt verklaard dat de propagandatocht op 20 Mei geen ander doel bad dan om socialistische geschriften en beginselen te verspreiden, dat de burge meester van Losser de Enscbedésche arbeiders dit belette door hen te gebieden uiteen te gaan, terwijl éen hunner, zonder verstoring der openbare orde en zonder belemmering der passage, op den open baren weg tot het volk trachtte te spreken; dat er eerst een schot is gevallen, nadat de politie met de sabel onrechtmatig op de arbeiders had ingeranseld, waardoor menig hunner gevaarlijk is gewond en dat door het optreden van den burge meester en diens oproep tot de Lossersche boeren om hem bij te staan, zij tegen de arbeiders zijn opgehitst. Binnenland. Vlissingen, 31 Mei. Ons zijn van wege de Directie der Maatschappij Zeeland twee exemplaren in 't Engelsch en het Duitsch van haar reisgids voor den zomerdienst van 1894 aangeboden. Wij vestigen de aandacht op deze uitgave met de mededeeling dat exemplaren daarvan steeds bij aanvrage gratis verkrijgbaar zijn. Tevens vestigen wij de aandacht op de versnelde treinverbindingen, van Ber lijn, Hamburg, Weenen, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem en de tusscheugelegen plaatsen naar Londen. Wanneer men b. v, van Berlijn vertrekt om 12 uur 's middags, komt men om 8.45 'smorgens te Londen aan. Door deze nieuwe regeling is de reis sinds den vorigen dienst voor Berlijn met 3 uur verminderd geworden en teruggebracht tot 20s/4 uur, hetgeen korter is dan over eenige andere route. Bovendien zijn ook voor enkele plaatsen te eten," meende mevrouw Dubieff. «Een weinig beweging in de vrije lucht wekt eerst recht den eetlust op." «Waar juffrouw Felicitas toch blijft," zeiden de kinderen, die haar misten bij het spelen in den tuin. «Felicitas slaapt vandaag lang," zeiden de onderwijzeressen later. Men kan het den kinderen aanzien, dat zij niet ge holpen heeft bij het aankleeden." «Misschien is Felicitas wel ziek?" dacht mevrouw Dubieff en ging de trap op naar de kamer van haar lieveling. Zachtjes deed zij de deur open, want zij wilde Felicitas in den slaap verrassen en haar met een schertsend woord over haar traagheid wakker maken. Maar Felicitas sluimerde niet; daar lag haar koud, verstijfd lijk. Mevrouw Dubieff slaakte een kreet van ontsteltenis. Verscheidene dienstboden kwamen toe- loopen en een daarvan kwam op het goede denkbeeld een dokter te halen. Mevrouw Dubieff kreeg allengs haar tegenwoordigheid van geest terug en de prijzen der biljetten verlaagd, zoodat ongetwijfeld van deze gunstig bekende Nationale lijn, welke alleen snelvarende, modern ingerichte raderstoomschepen in de vaart beeft, door het reizend publiek nog meer dan te voren zal worden ge bruikt gemaakt. Moge deze uitgave bijdragen tot den bloei der Maatschappij Zeeland en in Nederland zich meer en meer de over tuiging vestigen dat elk Nederlander, die van deze in vele opzichten zoo uitnemende lijn gebruik maakt, ook tevens een na tionaal belang bevordert. Het 250 tal leden van de Westdeutschcr Jüngli'ngsbund te Elberfeld zullen heden avond te 9.10 per extra trein uit Elber feld arriveeren. Het ss. Prinses Marie van de Stoomv. Maatsch. Zeeland", welke dit gezelschap overbrengt, zal onmiddellijk terugkeeren. De hoop, die men gekoesterd had, dat het in aanbouw zijnde station met 1 Juni gedeeltelijk in gebruik zou worden genomen, is, helaas, weder niet vervuld. Volgens ingewonnen informatiën is de datum van eene gedeeltelijke opening nog niet vastgesteld. Alleen werd ons nog medegedeeld, dat het gebouw met 15 Augustus a. s. klaar moet zijn, doch dat men vreest dat het wel 15 September zal worden. Dat de voltooiing met vreugde tege moet gezien wordt, valt niet te betwij felen, aangezien door het afbreken van de pontonbal het station Haven niet is te bereiken zonder een paar beslijkte schoenen of natte voeten opgeloopen te hebben. Een donkere, dreigende lucht, waaruit nu en dan zich donderslagen deden hooren of felle regenbuien zich met on getemde kracht ontlastten, spelde hun, die eergisteren avond de uitvoering in het Badhuis wilden bezoeken, niet veel goeds, terwijl zij menigeen, ook toen bet weder beter werd, te huis deden blijven. Dat nog betrekkelijk velen het er op waagden, kan niet anders verklaard worden dan dat men wist dat de ver- eeniging «Symphonia" zou optreden en naderde toen Felicitas om te onderzoeken, of zij misschien slechts buiten kennis lag Daarbij bemerkte zij een papier, dat bet lijk tusschen de vingers had. Mevrouw Dubieff ontvouwde bet. Het was het geboortebewijs van Felicitas, dochter van Valentine Dharville en een onbekenden vader. Op den rand stond met potlood aangeteekend, dat die onbe kende vader niemand anders was dan de rechter Paul de Gibray en dat deze bij navraag dit niet zou ontkennen. Maurice had dit geboortebewijs achter gelaten om mogelijk te maken, dat een rechtsgeldige doodakte werd opgemaakt. Daar mevrouw Dubieff den meisjesnaam van mevrouw Bressol niet kende, kwam bij haar zelfs geen vermoeden op, dat Felicitas een dochter van die dame was. Zij kon dus niets anders doen, dan het geboortebewijs in een verzegelden omslag aan den beer de Gibray zenden. Nadat mevrouw Dubieff dit gedaan had, keerde zij naar de kamer van Feli citas terug. Zij trof daar den dokter

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1