VLISSINGSCDE COURANT. )t iirnli lie plie-p No. 62. Woensdag 30 Mei 1894. 323te Jaargang. I LL1T O Uit de Pers. De Prov. Nbr. Ct. bevat een vermakelijk verhaal van de wijze, waarop de van Regeeringswege voorgeschreven keuring van paarden te Oisterwijk en elders plaats had. Het was, zegt bet blad, veel lawaai en waarlijk niets, 't Ware vermakelijk ge weest als bet niet feitelijk zoo treurig was om te zien welke Openbaringspaar den bij elkaar waren getrommeld. De Rossinant van Don Quixote ware, bij vele vergeleken, nog een der uitmunters Hoe dat kwam? Wel, men had geloot. Van menigen stal was de oudste bok de vertegenwoordiger van het geheele paar- denpersoneel. Het grillige lot had tal van paarden, die moederziel alleen stonden, van kleine boeren onder de uitverkorenen aangewezen. Kortom, de vertegenwoor digers van onze paarden leverden een staalkaart van jammer en ellende. Slechts enkele konden voor den krijgsdienst aan gewezen worden. Het was geld weggegooid I Men had, zegt het blad, een kenner van paarden met het onderzoek der paar den moeten belasten, die de geschikte aanteekende, waarna een behoorlijk aantal door loting kon vastgesteld worden. Vervolgens had men den gemeenteamb tenaren en den eigenaars der paarden voor tijdverlies en moeite eene geldelijke vergoeding moeten toekennen. Dan ware er met weinig gemopper en weinig moeite iets ernstigs tot stand gebracht. Nu heeft men veel gemopper en weinig zaaks. Het onderzoek heeft echter dit resul taat gehad dat gebleken is dat er vele fokkers zijn, die hun paarden slecht verzorgen O. a, werd ontdekt dat vele paarden slecht beslagen waren. De H. R. Ct. heeft de uitslag der herstemmingen op Vrijdag teleurgesteld. In Sneek, waar voor hare partij toch niets te winnen was, had zij liever den liberaal Van Gilse verkozen gezien dan deh antirevolutionair Heemskerk. Te 's Gravenhage en te Katwijk won nen het Takkianeu. Men mag, waarschuwt het blad, daarin echter niet het bewijs zoeken dat bij de meerderheid der kiezers in die districten een kentering is gekomen ten gunste van Tak's kiesrecht. Neen, men heeft den kiezers op allerlei tonen voorgezongen dat de kieswet-Tak van de baan was en de Takkiaanscbe candida- ten het ministerie den voet niet zouden dwars zetten, maar dat veeleer steunen. Vervolgens is 't een feit, dat de anti-Tak- kiaansche candidaten van de katholieke partij door hen, die met dr Kuyper arm in arm gingen, geëxploiteerd werden door de kiezers wijs te maken dat door de ver Bewerkt door A. M. O. 51.) XXXII. Amata had zich in haar slaapkamer opgesloten en gezegd, dat niemand bij haar mocht worden toegelaten, zelfs Maurice niet. De meid moest voorwen den, dat mevrouw zware hoofdpijn had en wilde trachten te slapen. Reeds drie weken was zij dagelijks op het postkan toor geweest om de adressen te lezen van alle brieven, die naar Londen wer den afgezonden, en nu was haar moeite beloond. Zij had wel bet hand schrift van Lartige herkend, maar zij hield - een brief in de hand, gericht aan kiezing van katholieke candidaten het ministerie in de armen van het clerica- lisme gedreven werd. Behalve deze oor zaken somt het Rotterdamsche blad nog deze op dat een aantal-niet katholieken niette bewegen waren om op een katholiek hunne stemmen uit te brengen, en voor namelijk het aan de orde stellen van het herstel van het gezantschap bij den Paus, dat men bij dit ministerie wel zou gedaan krijgen. Dat het blad ontstemd is over den loop, dien de herstemmingen namen, kon wel niet anders als men bedenkt dat de nieuwe Kamer thans bestaat uit 4*9 leden zijner partij en 48 voorstanders van finale kiesrechtuitbreiding en dus de meerder heid voor de Regeering thans slechts uit één stem bestaat. De R. Ct. zegt dat de door den heer Pijnacker Hordijk verkregen meerderheid klein was, maar ook eervol voor den geslagen candidaat. Na deze royale be kentenis richt het blad eene felicitatie aan de Hagenaars dat 't nu uit is met de verkieziDgsagitatie. Waarschijnlijk zal de H. Ct. niet het eenige blad zijn, dat blij is dat bet nu ontslagen is van eiken dag ellenlange kolommen aan de verkiezingen te wijden. De Standaard vindt het bulletin over den welstand der regeering en haar parlementaire meerderheid nu reeds niet zeer geruststellend. Eerst viel Haarlem af, nu* Zaterdag weer Katwijk en met Katwijk éen der drie Haagsche zetels. Voor een uit zoo onderscheidene partijen samengestelde meerderheid is dit verlies van geene geringe beteekenis, dat te meer weegt omdat bet feilen van de twee roomsche candidaturen in den Haag en Katwijk allicht de roomsche parle mentairen ontstemmen zal en de ergernis, door bet optreden van mr. Van Houten gewekt, nog zal doen toenemen. Als men daarbij voegt het gevaarlijk debut der parlementaire meerderheid zelve met haar geonrechtvaardigd besluit inzake Bever wijk, dan begrijpt men hoe de positie van het Kabinet nu reeds verre van rooskleurig is. Pat zou natuurlijk anders zijn als het Kabinet steunen kon op enkel geestver wanten, al bedroeg die meerderheid slechts éen stem. Thans nu zij echter bestaat uit conservatieven, conservatief-liberalen, roomschen en antirevolutionairen, is de meerderheid zeer los van samenhang. Het is het begin van eene reactie, besluit de Standaardwaarop natuurlijk ook een staatsman als Roëll wel gerekend had, maar eene reactie, die wat vroeg komt. De Maasbode geeft de hqop nog niet op dat bij deze regeering niet tevergeefs den heer Michael Bermont, wonende in de Regentstreet te Londen. Op behendige wijze maakte zij den brief open en las «Waarde Vriend! Alles gaat goed. Einde Mei is de zaak afgeloopen met Arnold Schrijf ons. Het kwelt ons of wij voor den jonkman het geld dadelijk zullen meebrengen of met Pinksteren. Zijn moeder vervolgt ons voortdurend Er werd ook een moord ge pleegd in den grafkelder van den graaf. Antwoord van Anton verwacht ik a.s. Woensdag Mijn vriend Plercules heeft het lot nummer 750. Er is een postkan toor opgericht in de rue d'Enghien Ge makkelijk voor ons, dat wij dichtbij wonen. En nu, vaarwel. Mijn hartelijke groete aan je familie. Je oprechte vriend, Jc oph.1' Amata las het schrijven herhaalde malen, zonder er iets van te begrijpen doch daar herinnerde zij zich het papier met langwerpige vierkante gaten, dat bij den vermoorden man werd ge zal aangeklopt worden op het herstel van een gezantschap bij den Paus. Vol gens haar staan de kansen gunstiger dan ooit. Het blad concludeert dat het herstel der legatie nu geheel afhangt van de katholiekendie thans een passenden in vloed kunnen uitoefenen en daarvan dus ook gebruik moeten maken. Binnenland. Vlissingen, 29 Mei. Donderdag avond worden per extra trein uit Elberfeld een 250tal personen ver wacht van de Westdeutsche Jünglingsbund te Elberfeld. Het s s. Prinses Marie van de Stoomv.- Maatsch. «Zeeland" is beschikbaar ge steld om dit gezelschap naar Londen over le breDgen. Naar wij vernemen, zal ten gerieve van heD, die via VlissingenTer Neuzen de Antwerpsche tentoonstelling willen bezoeken, een trein des morgens om 9 uur uit. Ter Neuzen vertrekken, zoodat men, wanneer men met de boot des morgens om half acbt uit Vlissingen vertrekt, reeds om half elf te Antwerpen aankomt. Het stoomschip Laiooe is den 26 Mei van Rotterdam naarNed. Indië vertrokken. Het door ons opgenomen bericht van een den 2e Juni a.s. in bet Grand Hotel te houden vergadering van ingenieurs, is in zoover onjuist dat deze vergadering niet zal plaats hebben in het Grand Hotelmaar in het Hotel Albionalhier. Volgens mededeeling van den inspec- ,eur over het loodswezen in het 6e district, dd. 25 Mei jl., is het hulplicht, staande op het bastion aan den W. kant van de Koopvaardershaven alhier, Mond der Schelde, heden den 29sten Mei, gebluscht. Met gelijken datum is op hetzelfde bas tion een licht ontstoken 29.5 M. 1/2° O van de plaats, waar het gebluschte bakenlicht stond. Lichtopstand, hoogte boven water, kleur, karakter en grootte van het nieu we licht als voorheen van het gebluschte bakenlicht. Gisteren avond hield de heer G. van Deth in de zaal van den heer Stofkoper eene zeer druk bezochte lezing over de bekende Neerbosch-geschiedenis. Behalve eenige door zijne brochures bekend ge worden feiten, deelde hij nog enkele mede, die hem sedert het verslag der door den heer Van 'tLindenhout be noemde commissie waren bekend gewor den en hem, naar zijne bewering, nog vonden. Eensklaps werd haar nu de inhoud opgehelderd. Zij las nu alleen «Alles gaat goed. Mei is de zaak af geloopen. Schrijf ons of wij den jonkman zullen meebrengen. Zijn moeder vervolgt ons voortdurend. Ook de graaf. Antwoord verwacht ik Woensdag. Hercules num mer 750. Postkantoor rue d'Enghien". «Woensdag zal ik in de rue d'Enghien den man vatten, die den brief voor no. 750 in ontvangst komt nemen", mom pelde Amata verheugd. «O, nu is alles gewonnen, nu heb ik een der misdadigers in den valZorgvuldig maakte zij den brief weer dicht en bracht hem naar het postkantoor. Vervolgens ging zij naar den directeur van politie om te melden, wat zij den vorigen dag ge daan had, maar over den brief sprak zij niet Zij wilde dat zaakje alleen met be hulp van haar trouwe dienaars Sylvain en Galonbert afmaken. XXXIII. Maurice begaf zich uaar Verdier om een veel vastere positie in den strijd tegenover genoemden weesvader hebben, bezorgd. Hij gaf weer de verzekering dat hij dien strijd niet zal opgeven en dat het zal zijn barsten of buigen De heer Van Deth wist zijn hoorders te boeien, betgeen bleek uit de toejui chingen, waarmede zijn vurige toespraak herhaaldelijk werd afgebroken en de aandacht, waarmede hij werd aange hoord. In de pauze werd gelegenheid gegeven een adres te teekenen om aan de Re geering te verzoeken een staatscommissie te benoemen, welke gezamenlijk met den heer Van Deth een onderzoek zal doen naar de beschuldigingen, die door dezen tegen de weesinricbting Neerbosch zijn uitgebracht. Dit adres werd door 250 personen geteekend. Aan de firma Whitehead Co. te Fiume (Hongarije) is opgedragen de le vering van 18 torpedo's en eenig verder materieel, tot bewapening van de in aan bouw zijnde pantserschepen Hvertsen, Piet Hein en ICortenaar. Bij Kon. besl. is S. Visser, arts, be noemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. Behalve dat ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling op Donderdag 21 Juni a. s.op het Molenwater te Middelburg een groot vuurwerk wordt ontstoken zal, naar men ons meldt, dien avond dit geheele plein geïllumineerd worden, terwijl eene muziekuitvoering zal plaats hebben in den tuin op het Noordbolwerk (Theetuin) en misschien ook in de tent op het Molenwater. H.H. M.M. de Koningin en de Konin gin-Regentes zullen gedurende hun ver blijf te Tarasp logeeren in het hotel en pensioen «Waldhaus Kelpera. Hare Ma jesteiten zullen haren intrek nemen in eene aan het hotel toebehoorende villa, terwijl het gevolg in het hotel zal ver toeven. Binnenkort zal door de regeering een ontwerp worden ingediend tot aankoop van den Zuid-Oosterspoorweg door de Ned. Exploitatie-Maatschappij van Staats spoorwegen. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Donderdag den 7den Juni, 's namiddags te drie uren. Stct De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten infanterie een proef zal worden genomen met tromvellen, die hem mede te deelen, dat Marie in een verbintenis met hem had toegestemd. Hij vond zijn bondgenoot in een klein, donker vertrek, bezig met het maken van Pruisisch zuur. Nog eenige oogenblikkeu en dan zou Verdier gereed zijn. In af wachting vertelde Maurice hem het goede nieuws. «Afgeloopen," riep Verdier eindelijk en zwaaide triomfeerend met een zwart fleschje in zijn rechterhand. «Nu zullen wij dadelijk zien, of de oude Verdier een goede kok is of nietRij ging naar zijn slaapkamer en keerde een oogenblik later terug met een lief, prachtig Spaansch hondje «O, wat een mooi diertje", riep Maurice uit. Verdier nam het beestje op zijn kniëen, opende het fleschje en liet de opstijgende dampen door het beestje in ademen. Als door deu bliksem getroffen, viel het diertje na twee seconden dood op den grond. Zijt ge tevreden vroeg Verdier triomfeerend. «De uitkomst is verrassend", ver klaarde Maurice, terwijl hij het doode

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1