COURANT. Je ïïouwe i ie po itie-spion. No. 61. Maandag 28; Mei 1894. 323te Jaargang. Bij deze Curat lielioort een Biiveeisel. Gemeentebestuur. e«Eiïsa. Persbeschouwingen. Binnenland. F E UÏ L. L T lü UITGEVER,: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Frankriik d9 a' L' DAUBE "oaderd,,. en za,e.d„sa,„„d. EnB9' baar officieuse communiqué van de W. R. Ct., niets onbeproefd laten om hun eisch tot herstel der missie bij den Paus te doen inwilligen. Zulk eene toezegging van de zijde van bondgenooten zal, dunkt ons, wel niet strekken om der Regeering, die toch reeds met eene aanzienlijke minderheid te kampen heeft, hare taak gemakkelijk te maken. Ontvallen haar de katholieken, die in het stuk der missie bij den Paus eén lijn trekken, dan zal haar arbeid waarschijnlijk spoedig geëindigd zijn, of zij zou moeten trachten haar leven te rekken door concessies aan hare tegen standers te doen. Hiervoor is zij echter niet geroepen. Het gerucht, dat het voormalig Tweede- Kamerlid Kielstra bij de toongevende leden der Staten van Zuid-Holland voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer in aanmerking komt, leidt de Arnh. Ct. tot de opmerking dat het in de tegen woordige omstandigheden onverdeelde afkeuring moet verdienen in de Eerste Kamer eene kunstmatige meerderheid aan te kweeken tegen eene eventueele verdere uitbreiding van het kiesrecht dan het conservatief-liberalisme toelaat. Der E. Ct. komt het bovendien zeer ongewenscht voor dat colleges als de Prov. Staten gaan manifesteeren tegen de kiezers, waaruit zij ziju voortgekomen. op hunne gangen gericht, beoordeelen uit de hoogte hun doen en laten, hun spreken en zwijgen, ja, bedillen dat soms lang niet malsck en houden zich gereed die onwetende lieden met het gezag van hun naam zoo mogelijk terneer te slaan, of al critiseerend te betoogen dat deze christen-werklieden, op de keper be schouwd, bewust of onbewust, minder ver gaande socialisten zijn, die, willens of niet, straks aan de revolutie ten buit wórden, zoo niet reeds zijn. Naar men uit Leiden aan het Vad. meldt, heeft prof. Drucker Maandag af scheid genomen van zijne leerlingen. Volgens de wet op het Hooger Onder wijs behoudt een hoogleeraar, het lid maatschap van een der Kamers aanvaar dende, de helft zijner wedde als verlofs traktement. De Minister van Binnenland- sche Zaken vat dit artikel zoodanig op, een niet opmerkenswaardig verschijnsel beschouwt. Een op scrofuleuzen bodem ontsproten hoofdbaartje, een wat sterk ontwikkelde groote teen, om van vele andere gezochte gebreken niet te spreken, waren motieven, die, zegt de E. et., in de laatste jaren hebben gegol den om jongelieden voor adelborst on geschikt te verklaren. Ook komt het herhaaldelijk voor, verleden jaar o. a., dat jongelingen, die voor de marine ongeschikt waren bevonden, zich zagen toegelaten als cadet. Waaraan, vraagt het blad ten slotte, is het toe te schrijven, dat aan een ad- spirant cadet herkeuring is toegestaan, terwijl de adspirant-adelborst zich met éeue keuring moet tevreden stellen Dit misbruik moet ophouden en geen monopolie verleend worden aan de ad- spirant cadetten. Afkondiging van het lcoliier 4e kwartaal der patenten over het dienstjaar 1893/S1. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op beden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger ter invordering is gezonden, bet executoir verklaarde kohier wegens bet patentrecht, over het 4e kwartaal dienstjaar 1893/94- en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschuldigen uit, om. ter voorkoming van vervolging, hunne aanslagen op den daarbij bepaalden tijd san te zuiveren. En is biervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 25 Mei 18S4. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIÜS. dat de hoogleeraar dan ook onmiddellijk op nonactiviteit behoort te worden ge steld. Gaarne zou prof. Drucker voor- loopig ziju voortgegaan, zijn onderwijs te geven en examens af te nemen, de Ka merwerkzaam heden beletten het hem zeker niet, maar niettegenstaande de geheele juridische faculteit instemming met dat voornemen heeft getoond, het is oJgestuil op de pertinente weigering van den minister van Houten, die 't indertijd met het Kamerlidmaatschap niet onvereenigbaar achtte, terwille van de Maxwell-landonderneming een reis van een paar maanden naar Amerika te maken. De H. Ct. over de geneeskundige keuring van adspiranten-adelborst en cadet sprekende, alvorens deze tot een examen worden toegelaten, beweert dat aan die keuring wel het een en ander moet haperen. Het is toch gebleken dat verscheidene adspiranten-cadet, gebruik makende van het hun verleende recht om herkeuring aan te vragen, een paar weken later werden goedgekeurd, waar uit naar de meening van het blad volgt dat de instructies voor de met het ge neeskundig onderzoek belaste officieren van gezondheid voor verschillende uit leggingen vatbaar zijn, óf wel dat de een voor een gebrek houdt, wat de ander, zoo al niet als een deugd, dan toch als De stellige verzekering van de N. R. Ct dat onder dit ministerie geen sprake is van herstel der missie bij den Paus en daarvan ook geen sprake kan zijn, beantwoordde het Centrum met er op te wijzen dat deze verzekering van de N. R. Ctdie men bij allen voor baar ver- schuldigden eerbied nog niet als een negende ministerie behoeft te beschouwen, al bijzonder weinig bewijst. Dp liberale partij, en dus het tegen woordige ministerie, is alles aan de ka tholieken schuldig. Van tegenstand in het Parlement heeft de Kegeering ditmaal weinig te vreezen. Zij kan net herstel der missie bewerken, als zij het wil. Als het Cmtntm nagaat dat mr, Van Houten, die thans zulk een voorname rol in het ministerie vervult, een fel tegen stander van het herstel der missie was, heeft het blad weinig hoop. Nu kan het wel gebeuren dat de heer Van Houten ook op dit punt eenigszins van gevoelen is veranderd, maar met den besten wil der wereld is van hem niet te verwachten dat hij aan de wenschen der katholieken door eene »daad van com plaisance" zal tegemoetkomen Toch zullen de katholieken, niettegen staande de omstandigheden hun niet gun stig zijn, en niettegenstaande het blijk- Vlissingen, 26 Mei. Van 19 25 Mei zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 177 en met de nachtbooten 497, daarheen vertrokken, met ds dagbooten 259 en met de nacht- booten 471, alzoo samen aangekomen 674 en vertrokken 730 passagiers. Dat de leden van Patrimonmm met de voogdijschap, zoo niet erger, welke door eenige aanzienlijke leden hunner partij over hen uitgeoefend wordt, niet te vreden zijn, bleek op de jongste .jaarver gadering, waar weder de oude klacht ge uit werd, dat christelijke staatslieden en christelijke mannen van naam en kennis en wetenschap over het geheel genomen weinig geneigdheid betoonen tot lieden uit de lagere standen, die den Christus 'belijden, af te dalen en hun in het zoeken naar eene christelijke oplossing voor het arbeidersvraagstuk bij te staan. Enkelen uitgezonderd, die ook onge vraagd ten allen tijde tot hulp en voor lichting bereid zijn, houden vele christe lijke mannen van kennis en wetenschap zich op tamelijken afstand van de chris ten arbeiders, maar, hoe groot ook die afstand zij, houden ze toch wel het oog Hr. Ms. stoomkanonneerboot JDog, commandant luit. ter zee le kl. W. J. de Bruijne, kwam gisteren namiddag van Brouwershaven alhier terug. Door den Minister van Marine zijn met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot rijks-scheepsdiepgangmeter alhier de heer P. J. Paasse, tot dusverre adsistent schegpsdiepgangmeter, en in diens plaats tot adsistent-scheepsdiepgangmeter, de heer M. A. van Boekhout. Met genoegen vernemen wij dat onze stadgenoot, de heer Th. C. Draeck, de coratieschilder, zijne inzendingen (friezen, paneelstukken enz naar de tentoonstel ling van kunstnijverheid, verbonden aan den wedstrijd van handwerkslieden in Nederland, van 12-21 Mei jl. te Harlingen gehouden, zag bekroond met het diploma gevoelloos op haar rustbed lag. Hij ging bij haar zitten «Arm, lief kind, wat heb ik een kar teleed, als ik je zoo zie wegkwijnen Plet zal mij nog het leven kosten, als ik je niet spoedig hersteld zie." «Arme papa," zei het meisje halfluid. Maar het is mijn schuld nietik heb alles gedaan wat de dokter bevolen heeft. Ik ben met mama en mijnheer Vasseur gewillig overal heengegaan, ofschoon het mij vreeselijk vermoeide. Dat heb ik om uwentwil gedaan, maar voor mijn ziekte is toch geen genezing." «Ja, toch als je maar wilt. De dokter rekent op genezing, als je zijn raad wilt opvolgen «Om u genoegen te doen, zal ik alles doen, wat de dokter verlaDgt. Plet snijdt mij door het hart, u zoo treurig te zien." «Beloof je me dat, beste Marie?" «0, ja, van harte gaarne. Ik zal alles doen, wat tot mijn genezing kan mee werken." «Nu dan, mijn kind, de dokter zegt, dat je zoo spoedig mogelijk moet trouwen, als je genezen wil." «Trouwen?" vroeg zij ontsteld .«Wat heeft dat met mijn ziekte uit te staan?" «0, meer dan je denkt, Marie De beroemdste geneesheeren zijn tegenwoor dig van gevoelen, dat een spoedig huwelijk het beste redmiddel is voor meisjes, die tengevolge van een slangenbeet weg kwijnen. En voor de meening van zulke geleerde measGhen moeten wij het hoofd buigen." «Trouwen herhaalde vlarie zacht «Maar met wien «Zoo ziek als je nu bent, wil een edelaardig jonkman je tot zijne vrouw maken. Ik hoop, dat je zal inzien, hoe edel hij handelt, en hem niet zult kren ken en beleedigen door zijn offer af te wijzen." Marie dacht een oogenblik aan Albert, maar neen, die was zelf zeer ziek. «Ik zal van niemand zoo'n groot offer aan nemen," zeide zij. «In mijn toestand past het beter, dat ik er aan denk mij met God te verzoenen." «En vraag je niet eens wie aanzoek heeft gedaan om je hand vroeg Bressol droevig. «Ben je dan zoo onverschillig voor je redding?" Mijne redding vroeg zij bitter. «Wat weet de dokter van middelen om mij te genezen, als hij zelf geen naam weet voor mijn ziekte 1 Wie overigens den zonderlingen smaak heeft, met een ster vend meisje te willen trouwen, is mij geheel onverschillig. Dat kan slechts een man zijn, die in bijna wanhopige omstandigheden verkeert. Iemand, die nog iets van het leven hoopt, gaat niet over tot zulk een stap." «0, je vergist je, kind Het is een schoon geestig jonkman met talent en vermogen, en alleen de liefde is zijn drijfveer. In één woord het is Maurice Vasseur." «Maurice Vasseur herhaalde zij ont steld en zonk in haar kussens terug. «Wat is er, mijn kind vroeg Bressol verschrikt,Mag je hem niet goed lijden?" tl Bewerkt door A. M. 0. 50.) Bressol, die nu bijna waanzinnig werd van smart, wendde zich tot Maurice met de vraag Zijfc ge nog altijd bereid mijn dochter in dien toestand tot vrouw te nemen »Ja, van ganscher harte," antwoordde de jonkman. »God zegene u, God zegene u!" riep Bressol uit, terwijl hij Maurice omhelsde. »Ge zult niet alleen een zoon van mij zijn, maar ook een engel des hemels, als ge mijn dochter redt." Bre'ssol wilde nu geen minuut dralen. Hij ging dadelijk naar Marie, die als

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1