vijsmm;si;iie courant (61' No. 60. Vrijdag 25 Mei 1894. 32ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlyke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Uit de Pers. De Amsterdammer, die maar niet kan gelooven dat het idee van eene liberale fusie, d. w. z. het herstel der verdeeld heid onder de liberalen, eenvoudig uit de lucht zou gegrepen zijn, werd daar over door de Maasbode geïnterpelleerd, welk blad in de bladen der oud-liberale partij weinig begeerte naar fusie ziet. Het Vaderland mag ietwat zijn gaan draaien, maar, vraagt de Maasbodeis dit niet enkel met het oog op Haagscbe verkiezingen? Hierdoor zullen echter de Iiaagsche liberalen zich niet laten mis leiden, verzekert het blad. De Amsterd. antwoordt hierop dat zij ook na deze verzekering even sceptisch blijft ten opzichte van de fusie, al spreekt ook het TJtr. Dgbl. met trots van de enorme liberale partij" in de Kamer en al drukt deArnh. Ct. de hoop uit dat na af doening van het kiesrechtvraagstuk de liberalen weder bijeen zullen komen. Ook zelfs niet na den draai van bet Vaderrland dien de Amsterd. piet aan zoo een onedel motief toeschrijft ills de Maasbodewijzigt de Amsterd. haar* oordeel niet. De gehouden presidentsverkiezing in de Tweede Kamer is ook geen bewijs voor de toeschietelijkheid der oud-libe ralen, die eeó candidatenlijst aan de Koningin aanboden, waarop van de min derheid geen enkele naam stond, terwijl deze minderheid toch zich door deze par tijdigheid niet voeren liet om de candi- datuur van Gleichman te bestrijden. De geschiedenis der anti-revolutionaire club is een tweede bewijs voor de Amst. dat verzoeningsgezindheid verre te zoeken is, evenmin als de strijd van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman tegen dr. Kuyper daarvoor pleit. De Maasbode heeft goeden moed dat niet te vergeefs zal aangeklopt worden bij de Regeering tot herstel der opgeheven missie bij den Paus. Van bet ministerie Roëll, dat alles aan den steun der katho lieken te danken beeft, kan het herstel van eene grieve verwacht worden Maar daarenboven, zegt bet blad, is de heer Roëll een der voogden van de Koningin en kan een rechtgeaard voogd als hij is, aan Zijn Hooge pupil geen heerlijker les FiMtLt.iT Bewerkt door A. M. O. 49.) Mijnheer de Gioray streed in 'zijn binnenste een hevigen strijd maar plotseling brak hij in tranen uit en sta melde Ik wil alles vergeten, alles doen, alles opofferen, om mijn zoon te redden. Maar laat Valentine nooit mijn huis betreden ook niet als Marie mijn schoondoch ter is." «O, nu is Albert gered," riep Smoiloff vol yreugde uit. «Kom, laten wij naar Albert gaan en hem voorzichtig het vreugdevolle nieuws mededeelen." in het Staatsrecht geven dan door bet herstel van een onrecht, dat zoowel jegens de Nederlandsche, als jegens de Pauselijke kroon werd gepleegd. De katholieken beminnen de jonge Koningin, maar hunne liefde zou onuit roeibaar zijn als reeds vóór hare troons bestijging aan de katholiek eene vol doening gegeven werd, waarop zij vruch teloos zooveel jaren hebben gehoopt. En voor den heer Roëll zal zijn ministerie onvergetelijk zijn, als hij er de herinne ring van eene edele daad aan verbindt. Het Centrum koestert ook eenige hoop op herstel der missie en beweert dat de huidige Regeering het herstel der missie kan bewerken, als zij wil. Dit zou nu reeds kunnen geschieden bij het op maken der begrooting, waarvan de cijfers zeker nog niet zoo ver zijn en wel zoo zijn in te richten dat het gezantschap bij den H. Stoel kan worden hersteld. De N. R. Ct. komt echter de ver wachtingen van beide bladen verstoren door de mededeeling dat van een herstel der missie bij den Paus onder het tegen woordig ministerie geen sprake is, noch sprake zijn zal. Als de met de tegenwoordige Regee ring zoo bevriende N. R. Ct. zoo iets verzekert, kan men wel zeker zijn dat zij zulk eene verzekering niet doet, zon der daartoe gemachtigd te zijn. De Stand, beweert dat bij velen de vrees bestaat dat de Regeering het er op zal toeleggen om ook het uitgebreide kiesrecht, dat ze zal pogen in te voeren, nogmaals te koppelen aan de belastiDg. Het blad grondt zijn vrees op de rich ting, waarin zich de tegenwoordige Mi nister van Binnenlandsche Zaken tijdeus den strijd over de kieswet bewoog en aan het bekende feit, dat ook de oud-con servatieven en roomschen liefst den den census-weg bewandelden. Bovendien worden in de openingsrede op 2 finan- ciëele wetten gewezen, die allicht met de electorale plannen in verband staan. De Stand, herinnert hierbij aan het besluit der Deputatenvergadering, welke zoo beslist mogelijk zich, zonder dat iemand er zich tegen verzette, verklaarde tegen elk koppelen van kiesrecht aan belasting. XXX. «Mejuffrouw Bressol moet afleiding hebben," had de dokter gezegd, en om hieraan te voldoen, werd zij overal heen gevoerd, ofschoon al die rijtoertjes enz. haar niet hielpen. Maurice en Valentine waren daarbij steeds haar gezelschap. Onder meer stelde Maurice op zekeren dag voor een bezoek te brengen aan de schilderijententoonstelling en dit voorstel werd door Marie met vreugde begroet. Zij had gehoord, dat de schilderij van mijnheer Servet algemeen geroemd werd en wenschte het stuk nog eens te zien, nu bet geheel was afgewerkt. Maurice reed dus met de dames naar de tentoon stelling heen. Onmiddellijk troffen zij aaar bekenden aan. De kleine Pascal slenterde aan den arm van Smoiloff. Maurice stelde dadelijk den Rus aan de beide dames voor en vroeg daarop lachend »Waar zit ge tegenwoordig, waarde graaf? Uw vrienden krijgen u niet meer te zien." Och, hij treurt om Octavia," antwoordde Het is ook het gevoelen van het blad dat een kiesrecht, op welken census ook gegrond, nooit de kiesrechtquaestie van dé baan zal helpen, omdat na de eerste uitbreiding van het kiesrecht, de onver wijlde aandrang om het census-stelsel uit ons staatsrecht te lichten, niet zou kunnen uitblijven. Binnenland. Vliasingen, 24 Mei. Naar aanleiding van het reeds vroeger vermelde plan van eenige dames hier ter stede om een vereeniging op te rich ten ter uitreiking van melk en eieren aan hulpbehoevende zieken, vestigt men van welwillende zijde onze aandacht op een stukje in de Zondagsbode van 20 Mei 1.1. onder het opschrift Arme zieken", waar aan wij het volgende ontleenen Telkens stuit ieder, die van tijd lot tijd met zieken, voora! uit deu handwerkersstund, iu aanraking komt, op eene leemte, die ernstige gevolgen heeft. Velen zijn in eeu ziekenbus, waardoor zij bij ziekte „den dokter", soms zelfs „den apotheker" vrij hebben. Velen, vooral bier in Vliasingen, zijn ook nog in een ziekenfonds, dal den man of zoon, die bet brood verdient, geheel of ge deeltelijk bet loon, dat hij door ziekte derft, vergoedt. Maar die ziekeu. en niet minder, vaak nog meer, de herstellenden hebben nog iets anders noodig. Wat vcr- at>»! ..ig. Hoe vaak sprak ik doctoren, die mij open hartig zeiden, dat zij het haast niet meer durfden te zeggen, ze wisten immers, de mouschen konden niet Het is eeavoadig afschuwelijk in een groot huisgezin, waar het werk en de kinders aan alle kanten roepen, de moeder te zien zittcu, moe, mat, niet ziek meer, de dokter bleef al weken weger was niets meer te doen voor hem; de kracht moest nu komen; eieren, melk; en dan te hooren „maar voor ous menschcu is daar geen doen aan, wij zijn al met z'n zessen." Het afschuwelijkste is maar, dat het zóó is en anders kon als wij het allen wilden, Allen willen, het zal wel niet gaan. Laten wij, die het dan wel willen, het maar geheel willen. Allen, zal niet gaan. Er zullen er zijn, die niet zullen geven uit gierigheid. Maar dat zijn er maar enkelen. De mcesten. die zich onthouden, zijn zooals zij zeg gen, in principe gul genoeg, maar uit principe tegen dit plan. Men zal cr tegen hebben, dat nu de particuliere liefdadigheid opden achtergrond zal treden men doet het liever zelf, men is dan vrij. Ik hoop, dat bet comité deze bezwaarden niet terugstooten zal, maar ge bruiken. en vragen, hoevele patiënten het han mag toezenden opdat zij hen met het door den dokter voor- geschrevene verzorgen. Zoo ziet men dan ook op eens. wien het werkelijk ernst is en wicn niet. Zelf doeu mag niet vrijbrief geven tot miudcr goed doen Tegenwoordig krijgt de een. die zwaar ziek is zoo- dut men er over spreekt met de kouuisscu, dubbel en dwars vnu allerlei, soms eet de patient er uiet de helft van, maar als het wat lang duurt, en het pikante er af gaat, of de buitenwereld zoo niet meer ziet, hoe het Pascal oen bovendien is hij sedert veer tien dagen ziekenoppasser Ziekenoppasser vroeg1 Maurice ver- »Ja, hij zit dag en nacht als een zie kenverpleegster aan het bed van onzen vriend Albert de Gibray." Marie werd doodsbleek, toen zij dit hoorde. «Gevoelt ge u niet wel, mejuffrouw sprak Smoiloff. Wilt ge daar even op dien stoel gaan zitten »0, neen, dank u antwoordde Marie haastig. «Ik werd slechts een beetje duizelig. Dus ge verpleegt mijnheer Albert de Gibray en ge zijt dagelijks bij hem O, zeg mij toch, boe gaat het met den redder van mijn leven Maar zeg mij alleen de zuivere waarheid, ik hoor zulke tegenstrijdige berichten omtrent zijn toe stand. De een zegt dat hij ligt te sterven, de ander geeft hoop op beterschap, maar gij kunt mij zekerheid verschaffen." «Wees gerust, mejuffrouw Bressol," zeide Smoiloff met aandoening. «Albert gaat, dan denk ik vank aan wat eene die jaren leed tot hare moeder zei - „Och ma. als bet zoo laog duurt gnat het de menschen eindelijk vcrveleD. dat je ziek bent." En die dat zei, had de buitenwereld niet noodig. om haar voedsel to goven, zij vroeg alleen wat sympathie. Och, het is wel aardig, zelf te geven, zelf bedankt te worden, maar die measchcn zijn niet voor onze aardig heid ziek. En wilt gij laten zien, dat gij voor ze ge voelt, ga er dan eens heen. lees ze wat voor. bid eens met ze, of kunt gij dit niet, breng ze een bloem en kijk ze dan eenB vriendelijk aan als gij dat dan doet, omdat gij hart voor ze hebt. dan hebt gij ook loon. Maar hoevclen zijn er, die op zich durveu nemen, de zieken niet te vergeten buiten s' huis, ook uiet, als wij het wat druk hebben met ons werk, onze zorg, onze vreugde, onze droefheid Nu daarvoor is een comité', dat de werkzaamheden verdeelt, regelt en dat goed wordt geleid, juist uitnemend Het gaat wat meer machinaal, maar machinaal brood voedt, toch ook. Er zal veel noodig zijn. want er zijn veel meer arme zieken, dan zieke ariuen. Arme zieken, menschen te arm, om ziek en zwak te zijn, gij zult ze vinden in kringou, waar gij ternauwernood hulp zondt durven biedeu Het comité moet ruim in 't geld zitten, 't Kan, als wij ona best doen. De kanonneerboot Dogcommandant de luit. t. z. Ie kl. W. J. de Bruijne, is eergisteren van Vlissingen te Brouwers haven aangekomen tot het houden van schietoefeningen. Naar men verneemt zal aan de in schrijvers op de 800 é'/s pCt. obligatiën der Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen ongeveer 85 pCt. worden toegewezen. Men schrijft ons uit Middelburg: De gemeenteraad heeft in zijn gisteren gehouden zitting na vele en breedvoerige discussiën en na verwerping van ver schillende andere voorstellen, met 11 tegen 5 stemmen aangenomen een voor stel van B. en W. om de Groote Markt geheel nieuw te bestraten. De kosten zullen bedragen ƒ19.250, verminderd met de opbrengst van den verkoop van het half millioen steenen, waarmede de Markt thans bestraat is. De Markt zal door de aanneming van dit voorstel een veel fraaier aanzien verkrijgen. Het mid dengedeelte zal geheel met klinkers be straat worden, omgeven door een trot toirband, terwijl een 10 tal lantaarns van buitengewone lichtkracht hierop zullen geplaatst worden. Dit gedeelte is alleen bestemd voor voetgangers en de tram. Het overige gedeelte zal geheel met nieuwe keien bestraat worden. Zooals bekend is, zal dit jaar, den 21 is nog wel zeer ziek, maar sedert drie dagen neemt hij werkelijk in beterschap toe. Wij hopen hem te redden, als er geen onverwachte keer in de ziekte komt. Ilc zal niet in gebreke blijven hem te zeggen, hoeveel belangstelling zijn vrienden mij getoond hebben." «Zeg dan, dat ik hem recht hartelijk laat groeten dat ik hem beklaag dat ik hem een spoedig herstel toe- wensch.Verder kon zij door aandoe ning niet spreken. Maurice hoorde met verbeten woede naar de woorden van den Rus, die bij Marie de hoop opwekten op Albert's spoedig herstel en dus zijn plannen tegen werkten. Hij trachtte daarom SmoilofFs woorden krachteloos te maken en zeide »lk ken den dokter, die Albert behandelt. Dat Albert zich beter gevoelt, is mij een raadsel, want de dokter zeide mij giste ren, dat onze vriend nog slechts drie 5, vier weken te leven had «Zoo spreekt de vorige dokter," ant woordde de Rus koel, «maar gisteren is

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1