VI.ISSIVGSCIIE (101 RAM'. )e titlijte fite-sfii ■I No. 57. Vrijdag 18 Mei 1894. 329te Jaargang. Gemeentebestuur. FEUILLETO Binnenland. Herstemming (T.) met 2094 nrdijk (T.) met oijen verkreeg 4039 Uit- iig 3388. Her- M. A. Reekers nner (V.) met Sr Katwijk ver- sendelft de Co- 8311 !EN Mr. J. van L. Mees ver st. 10. Uitgebracht 'ichen Mr. J. A. t. en Mr. Tn. Mr. U. A. Hu- Bekliuijs 240 st Vlisaingen- ■ei. ïrman jm. 33 j. I J. H. E. beser jd. 22 j. i. 22 j. en M. iskop jm. 33 .j L 24 j. C. Baan jd. 26 j. jm. 25 j. en 0. J. Wisse jm. 22 j. n de Grijp jm. Ijd. 19 j -- P. Wisse jd. 23 j. srmeulen, geb. anhoutte, geb. ■eb. Verstraate, Tellier, J. imer, z. 3. hsler, z. E k d. H. R. - J. M. Snik- Jcbeepers, z. 4 mgeh. z. 67 j. m. H. M. ,3.<oid, wedr. van E. van Over- tneule, z. 4 d. ssmgen. Eerste Kwart. Volle Maan. BEN. )kkea lister Tak" naar schoener Jan 'en en de Engel- Hamburg, a- s. Maandag leres II" die do gestrand is, 18 D in het droog- zwaar lek was en zal verkocht door assurantie T E R IJ. hooger. e 4e trekking. )2,15729,17124 42.19556 f400. >05 f 1000. No. h t en. lei. pee Kilogram !3. >estond enkel Oit ikprijs werd ge- is niets ter markt lie tot f6 wer. Politie zijn in- Bitrent een ge- et Geld. OPENBARE VERGADERING VAN DRN gemeenteraad van vlissingen op Vrijdag den 18 Mei 1894, des namiddags te half 3 uur. a. Mededeelingen. b. Overlegging. c. Benoeming van een klokkenist. d. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot onderbandscben verkoop van eenige perceelen gemeentegrond. 2. Tot onderhandscbe verpachting van een perceel gemeentegrond aan de Vlis- singscbe duinwaterleiding-maatschappij 3. Tot goedkeuring der rekeningen over 1893 der Zeemans- en Visschers- beurs, der Bank van Leeniug en van den ICoudekerkschen straatweg. 4. Tot bepaling der wedde van den secretaris-penningmeester bij de Zeemans- en Visscbersbeurs op 300. 5. Tot 6de wijziging der gemeente- begrooting voor 1893. 6. Tot het toestaan van een crediet van f 100 aan de gezondheids-commissie tot het doen van chemische onderzoe kingen. 7. Tot het geven van vergunning aan O. Freithoff tot afwijking van de artt. 17 en 20 der alg. politie verordening. 8. Tot verlenging van den termijn tot wanneer aan C. J. de Rijcke is vergund een loods te plaatsen op de Ritthemsche Markt. 9. Tot opruiming van een gedeelte hakhout aan den Prins Hendriksweg. 10. In zake het adres van M. J. Ket ting betreffende den onhoudbaren toestand van zijn huis op den Dam. 11. Idem het plan tot het bouwen van «en loods tot' berging der badkoetsjes in den winter. 12. Behandeling van het kohier voor den hoofd, omslag 1894. 13. Uitloting van zes aandeelen, elk groot 1000 in de 8% leening, groot 400.000. iï a 1) p l a a x s. Opening der Zeebaden. De Burgemeester en WethouderB van Vlis- Bingen maken bekend dat de opening der zeebaden is bepaald op Douderdag den 1 Juul eb. Vlissingen, den 17 Mei 1894. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. s 1 1 i s. Aanvang der Kermis, De Burgemeester on Wetbcmders van Vlis singen Bewerkt door A. M. O. 46.) «Dat is iets bijzonders." «Niet waar? Maar ze bevalt mij niet." «Och, jelui rooken te veel sigaren, daardoor wordt je reuk bedorven." Zoo werd het gesprek nog eenigen tijd voortgezettoen zakte Octavia in elkaar. Zij was door de geur verdoofd en sliep in. Nu was het de beurt van Maurice. Snel baalde bij de speld te voorschijn, zocht de juiste plek op haar hoofd en stak de speld meedoogenloos in haar hersens een snik, eenig trekken, alles was voorbij. Hij legde bet lijk op bet bed, stak het reukfleschje bij zich en maken bekend: dut de Kermis of Jaarmarkt dit jaar zal aanvangen op Maandag den 16 Jnli en zal eindigen op Zaterdag den 21 dier maand. dat niemand zal worden toegelaten tot bet plaatsen of doen plaatsen van kramen, thea ters, spellen, draaimolens of eenigerlei ge timmerte, alvorens aan den commissaris van politie te bebben overgelegd een certificaat van de bevoegde autoriteit of autoriteiten der gemeente of gemeenten waar men de laatste veertien dagen beeft doorgebracht, dat in die gemeente of gemeenten geen be smettelijke ziekten heersuhen, of in de laatste maand geheersebt hebben dat aanvragen om standplaateen behooren te worden gericht tot den marktmeester. Vlissingen, den 17 Mei 1894. De Burg. en VVeth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. JACHT EN YISSCHER1J Uitnoodiging tot aanvraag van jacht- en vischacten. De Burgemeester van VlisBÏngen noodigt de ingezetenen, die voor het dienstjaar 1894/95 eene jacht- of vischacte mochten verlangen, uit, zich daarvoor in den loop dezer maand ter gemeenle-secretarie aan te melden. Vlissingen, 11 Mei 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Uit de Pers. Het weekblad Nederla'nd drukt zijne bevreemding: uit dat de heer Roëll den beer Van Tienhoven niet weer in zijn kabinet opgenomen beeft. De heer Roëll was toch in eene verkiezingsrede te Utrecht éen en al bewondering voor den afgetreden staatsman, in wien volgens zijn gevoelen takt, ijver en bekwaamheid met een zuivere «consciëntie" vereenigd bleken te zijn. En toch liet bij zoo'u mau buiten de deur staan en versmaadde bij de diensten van dezen puike onder de puiken. Het blad geeft aan deze tegenstrij digheid de volgende oplossing. Of de heer Roëll moet zich naar de leer van dr. Schaepman, dat men het in eene verkie- zingsspeech zoo nauw niet moet nemen, gedragen hebben, óf hij beeft later ingezien dat hij zijne hulde aan den heer Van Tienhoven niet kon verant woorden en deze zich integendeel onmo gelijk gemaakt had voor eene ministrieële portefeuille. Voor de eer van den heer Roëll wil de Nederland deze verklaring als de ware aannemen, maar dan zegt zij ook evenveel als eene dagenlange discussie in de Kamer den volke vermag duidelijk te maken het voorbijgaan van den heer Van Tienhoven bij het in-elkaar- zetten der nieuwe regeering is de sterkst sprekende veroordeeling van de rol, die in het afgespeelde politieke drama door hem werd vervuld. Hij is als actief-staat- vertrok in stilte, zonder dat de dienst boden hem gezien hadden. Buiten stond Martel nog op wacht. Hij volgde Maurice een poos, doch deze bemerkte, dat bij achtervolgd werd en maakte zich uit de voeten, waarna Martel weer naar zijn wachtpost voor het huis van Octavia terugkeerde. Den volgenden morgen om 7 uur kwam Amata met de politie om Octavia gevangen te nemen, doch men vond slechts haar lijk. Er werd onmiddellijk een dokter ontboden en deze verklaarde, dat de dood moest worden toegeschreven aan hersen- verlamming. Amata drong echter op een streng onderzoek aan in de snijkamer en dit werdtoegestaan. Zij was maar niet tevreden met bet sterven der zangeres, juist op een oogenblik, dat zij inlichtin gen zou moeten geven, die op bet spoor van den moordenaar moesten voeren. Amata liet ook de dienstboden van Octavia een scherp verhoor ondergaan, doch dit leverde niets op. Zij bleef echter van meening, dat bier een moord gepleegd kundige persoonlijkheid dood en begraven en deze zijn begrafenis door zijne vrienden werpt een treffend licht op de wijze, waarop zij den beer Tak hebben be stookt. Het blad De Twee Provinciën vindt bet hard dat Tak door mr. Van Houten vervangen wordt, door den man, die de Kroon een ornament noemde, en eveneens hard dat de hervormde predikanten hem op het kussen brachten, terwijl bij nog niet zoo heel laDg geleden smalend en verachtelijk wees op de hulp, die de liberale partij van de Synodale predi kanten ontving. De Twee Provinciën is overigens vol medelijden met deze heeren dat ze dezen minister hebben moeten slikken, maar heusch, hoe hard ook, zegt het blad, ze bebben bet verdiend. De beer Haffmans beeft in zijn Venloosch weekblad zijn licht geworpen op de vraag of de katholieken tevreden zijn dat hun slechts éen zetel in bet nieuwe ministerie werd ingeruimd. Waren er katholieken in het mini sterie geweest" aldus laat de heer Haff mans zich hooren dan ware dat voor ons diep te betreuren geweest. Daardoor toch ware de katholieke fractie in de Kamer baars ondanks tot regeeriDgspartij verheven. En daarvoor behoede haar de goede hemel 1 Dan tocli is zij in banden geslagen en allen in vloed kwijt- In de plaats van met haar, rekent bet ministerie op baar. Waarlijk, wij mogen den heer Roëll wel dankbaar zijn dat bij ons niet het kooltje gestoofd heelt een katholiek in bet kabinet te brengen. Het ministerie-Roëll kan ons best eens noodig bebben en dat is het wat wij noodig hebben." Vlissingen, 17 Mei. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Maatscb. De Schelde", Scheepsbouw- en Werktuigen- fabriek alhier, den 30en April jl. gehou den, is de directie gemachtigd eene 4y3 pet. leening groot 1.000.000 nominaal te sluiten, waarvan de opbrengst zal strekken tot aflossing der 5 pet. leeniDg per resto groot 461 000, in 1883 aan gegaan, en van tijdelijke credieten, door de Maatschappij opgenomen, alsmede tot uitbreiding van bedrijfskapitaal. Woensdag verliet de heer D. van Gigch, die sedert 28 jaar aan het hoofd van bet telegraafkantoor te Gorinchem stond en in gelijke betrekking alhier is benoemd, eerstgenoemde gemeente. Dat men te Gorinchem zijne diensten was en weldra werd baar vermoeden bevestigd. Dat de moord door Lartige of zijn hondgenooten gepleegd was, stond voor haar nu buiten twijfel. XXVII. De dokter bad verklaard, dat Marie van de gevolgen van den slangebeet hersteld was. Zij werd echter voortdurend zwakker en bleeker, waarom de genees heer haar toch bleef behandelen. Maurice, die bijna dagelijks bij Bressol aan buis kwam, wist het op zekeren ds.g zoo in te richten, dat bij te gelijk met den dokter het huis verliet en een eind met hem meeging om over Marie te spreken. #ls het uw vaste overtuiging, dat Marie's kwijnende toestand alleen is toe te schrijven aan bet slangengift, dat in baar bloed gedrongen is?" vroeg Maurice in den loop van bet gesprek. «Ja", antwoordde de geneesheer. De boeveelheid vergif was niet groot genoeg om snel te dooden, maar toch voldoende om baar krachten te verlammen. Dat kan zeer op prijs stelde, bleek uit de aan bieding van eene kostbare portefeuille met gouden potlood, namens vele ban delaars als blijvende herinnering aan zijn werkkring te Gorinchem. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in bet 6e district, dd. 10 Mei jl., zal bet bakenlicht, staande op het bastion aan den W.kant van de koopvaardershaven te VlissiDgen, Mond der Schelde, tijdelijk gebluscht worden. Op hetzelfde bastion zal, op 28,5 M. Z. 7*" W. van de plaats van het bestaande licht, dan een huiplicht worden ontstoken 1L M. boven hoog water en geheel ge lijk van kleur en karakter met het be staande. Volgens hetgeen men ons meldt, wacht onze gemeente en Middelburg dit jaar, niettegenstaande de Wereldtentoonstelling te Antwerpen, een nog drukker bezoek van Belgische muziek- en zanggezelscbap* pen dan andere jaren. Naar wij vernemen, zijn door de stoom- barge alleen op den 2en Pinksterdag ver voerd 5000 personen. Hoe nuttig de lang verlangde regen ook was en boe welkom de overvloedige regenvlagen ons ook waren na zulk een langdurige droogte, was het toch voor de vele vreemdelingen, die met de Tele graaf, de Zierikzeesche Spoorboot en de Provinciale booten en de ruim 30 Bel gische velocipedisten, die onze stad op den eersten Pinksterdag bezoehten, te betreuren dat zij juist toen op regen en guur weder werden onthaald. De Ko ninklijke Harmonie van Frameries, 85 personen sterk,onder directie van den heer Jules Plateau, die des middags te ruim 12 uren, muziekmakende,de stad doortrok ken, gaf aan bet Grand Hotel des Bains de aangekondigde matinée musicale. Dat de opkomst van het publiek grooter was dan we hadden verwacht, zal wel te wijten zijn geweest aan de goede ver wachting, die men van genoemde muziek - vereeniging koesterde. Met bet speleD van bet «Volkslied," dat staande werd uitgevoerd en door het publiek eveneens staande werd aange boord, begon bet programma, waarvan echter slechts vier nummers werden gegeven. De Harmonie voerde op zeer verdien stelijke wijze bare weinige nummers uit. Jammer was bet dat zij door bet slechte weder genoodzaakt was in de zaal, waar de accoustiek niet medewerkt, te spelen. Wij hopen dat hij een volgend bezoek de elementen haar meer ter wille zijn, en de treurige ervaring van Zondag baar niet moge afschrikken bet publiek van gevaarlijk worden als het mij niet gelukt daarin verandering te breDgen". Dus vreest ge voor haar leven vroeg Maurice met geveinsden aDgst. «Niet dadelijk bet kan nog lang duren, maar haar toestand is toch be denkelijk". »Hebt ge soms de verhandelingen ge lezen, die de Amerikaansche dokter John Brown over de genezing van den slan- gebeet geschreven beeft?" «Die bestudeer ik tegenwoordig met den grootsten ijver, maar tot heden vond ik niets, dat ik in dit geval kon toepas- seu. De hoeveelheid gift, die in bet bloed is doorgedrongen, is te klein om tegengiften aan te wenden". «Hebt ge ook niet gelezen, dokter, dat in Amerika verscheidene meisjes, die aan de gevolgen van een slangenbeet weg kwijnden, door een spoedig huwelijk weder gezond werden P" «Ja, dat herinner ik mij'nu ook. Maar wat helpt een middel, dat niet toegepast kan worden?"

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1