VLISMUSCIIE COURANT MltMlL No. 54. Woensdag 9 Mei 1894. 323te Jaargang. Gemeentebestuur. rer L L I T BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DB VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Senig Agent voor Frankrijk de firma G. Ii. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duxteohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. De Burgemeester en Wethouders van Vlia singen brengen ter algemeene kennis: dat de stremming der passage over en door de IJzeren Brug zal voortduren tot en met Zaterdag den 12 Mei a. s. VlisBiageo, 5 Mei 1894. De Bnrg. en Weth voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. B. C. BUSING. Verkoop van Gemeentegrond. De Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen, gelet op art. 230 der gemeentewet, brengen ter algemeene kennis, dat het voor nemen bij hen bestaat, om aan den gemeen teraad een voorstel te doen om te verklaren dat een gedeelte gemeentegrond, ter grootte van oDgeveer 6 80 M3., gelegen aan de Zeil- markt, vóór het pakhuis wijk H. no. 72, niet meer tot den openbaren dienst zal bestemd wezen, ten einde dit in koop te kunnen afstaan. Zjj, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, tot verkoop, kunDen deze aan Bur gemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken, vóór of uiterljjk op Vrgdag den 11 Mei 1394. Vlissingen, 5 Mei 1894. Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secret ar is, J. H, C. BUSING. Uit de Pers. De Standaard wijst er op dat, daar de naverkiezingea weinig tijd tot voorbe reiding geven, bet zaak is ook dezen strijd volkomen ernstig op te nemen en dien met de grootste omzichtigheid en volharding te voeren. Het doel moet zijn evenals bij den stembusstrijd op 10 en 24 April om, met of zonder hulp, een voorstander van finale kiesrechtuitbreiding nu reeds in de Kamer te brengen. Men late zicb niet als op 24 April verschalken, en daarom juist is het thans zaak, ook al is de regeerings- meerderheid niet meer om te zetten, toch nog te redden wat te redden en te her winnen wat te herwinnen is. Bewerkt door A. M. O. 43.) Vol woede vertelde hij daar, hoe zijne nieuwe poging mislukt was, doch kwam nu met een ander plan voor den dag, dat hij onderweg verzonnen had. »Ik wil Marie ten huwelijk vragen," zei hij. »De oude Bressol houdt van mij wegens het schaakspel en ziju vrouw is in mijn macht. Dus heb ik geen wei gering te vreezenmaar ik moet geld hebben om goed voor den dag te kunnen komen." »0, geld kunt ge wel krijgen," ver zekerde Verdier. Dan sta ik borg voor een goeden uit- Indien, merkt de Standaard verder op, een 400 kiezers op 24 April andersom hadden gestemd, zon de regeering over een meerderheid van 52 stemmen hebben beslist. De cijfers wijzen dit uit. In Amsterdam scheelde het een 320 stemmen, in Beverwijk 3, in Gouda 24, in Dordrecht 110, in den Briel 139, in Schiedam 134 stemmen. Samen 720 stemmen, die door 300 kiezers waren omgezet geworden. Het heeft dus, gelijk steeds bij onze generale verkiezingen in de laatste jaren, aan een zeer klein aantal kiezers ge hangen, en wie op het wassen van den stroom let, weet in hoe korten tijd we zulk klein verschil te boven zijn. In hetzelfde blad wordt ook het Dag blad van 's Gravenhage k faire genomen, hetwelk het wel wat hard vond voor dr. Kuyper dat hij als hoogleeraar aan eene vrije universiteit zich met Sliedrecht moest behelpen. Het blad herinnert er aan dat voor Sliedrecht sinds jaren zitting had de heer Baron De Geer van Jutphaas, die destijds hoogleeraar was aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en vraagt, na opgemerkt te hebben dat Sliedrecht een bijzonder professoraal district scbijnt te zijn, of, als het Dagblad er nu niets in vond dat professor De Geer voor Sliedrecht, zat, waarom het dan minder honorabel is dat professor Kuyper voor datzelfde district zitting neemt, en of het heusch een hoogleeraar aan de Vrije universiteit boven een hoogleeraar aan de Rijkshoogeschool stelt Haagsche logica, voegt het blad er bij, is soms zoo wonderbaar. Ook de buitenlandsche bladen hebben in de laatste dagen de blijken gegeven dat zij aandacht schenken aan betgeen bier te lande op politiek gebied de op merking verdient. De republikeinsche Fransche bladen van allerlei richting betreuren de nederlaag van Tak's kies- wetontwerp. Le Temps o. a., die in het eigen land de werking van het algemeen stemrecht kon nagaan, wenscht het aan Nederland toe. Een Duitsch blad, de Frankfurter Zei- tung, betreurt ook den uitslag der stem ming op 24 April, noemt de oplossing der electorale quaestie eene hoogst moeie- lijke en zegt dat door de overwinning slag,"zei Maurice.» Ik zal Marie wel weten in te nemen. Zoodra wij getrouwd zijn, moet zij naar de andere wereld, maar niet met geweld. Liefst met vergif, waar van ik alle dagen wat in het middagmaal kan geven en dat geen spoor nalaat. «Alle vergiften laten eenig spoor na, maar ik bedenk daar wat," zei Verdier. Wanneer een sterk paard zuiver Prui sisch zuur inademt, valt het binnen een paar minuten dood neer, terwijl bet zuur geen spoor nalaat, ja dat zou iets goeds zijn. Dat kan je baar voor den neus houden en binnen een oogenblik ben je weduwnaar. Om je te troosten, kan je bij het huwelijkscontract een goede som bedingen, dat heb je dan al vast voor je moeite. Ja, morgen ga ik aan den gang om Pruisisch zuur te ma ken, ik weet nog zoo'n beetje van scheikunde, want ik zou apotheker ge worden zijn." »Best," zei Maurice. Morgen begin ik ook." der meerderheid de ver strekkende kies rechtherziening van de baan geschoven is. De noodzakelijkheid van proportioneel kiesrecht is door de herstemmingen op nieuw geleverd. Voor het kabinet toch stemden 41.747 kiezers en tegen 32.811, en niettemin zonden de laatsten 19 en de eersten maar 11 afgevaardigden naar de Kamer. De overwinnaars kunnen er zich dus niet eens op beroepen dat zij de meer derheid der kiezers achter zich hebben. De Kölnische Volkszeitungbet bekende katk.-democr. Duitsch orgaan, neemt den handschoen voor dr. Schaepman op. Het noemt de aanvallen van de Maasbod\e op den doctor" zeer bedenkelijk en eveneens' de roes van overwinning, waarin het blad verkeert. Eene kiesrechthervorming kan volgens de Kölnische niet uitblijven, en als deze tot stand zal gebracht zijn, zal de ook thans in de Kamer geheel geïsoleerde dr. ScÈaepman waarschijnlijk weder mannen om zich heen vinden, die zich niet bekommeren om het vertrouwen of wantrouwen der protestanten. Het heeft sommigen yerrast dat Dr. Kuyper, niettegenstaande de Kameront binding mislukte, toch zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer voor Sliedrecht aannam. De Stand, beantwoordt deze beden king. Dr. Kuyper moest dit doen om zijn gegeven woord in te lossen. Wie zooals hij, zoo met werkzaamheden is overladen, kan uiteraard niet dag aan dag naar den Haag. Gedrongen zich voor dezen ééneu keer candidaat te laten stel len, had hij toen op de Deputateüver- gadering verklaard dat hij hiertoe dit maal genegen was, mits uitsluitend voor de behandeling der Kieswet, tot 'na het votum der Eerste Kamer. Er was niet gezegdvan deze Kies- wet, noch van de nieuwe Kieswet, die de minister Tak van Poortvliet zou in dienen, maar, zonder eenige bepaling uitsluitend voor de behandeling der Kieswet. Hadde hij de op hem uitgebrachte benoeming niet aangenomen, dan zou die niet anders dan op de onderstel ling hebben kunnen rusten dat het nieuwe kabinet zich niet welhaast met de oplossing der electorale quaestie zou bezig houden. Dit behoort zeker tot de mogelijkheden maar mocht stellig niet als vaststaande worden aangenomen, zonder dat de feiten het uitwezen. Men moet, aldus besluit de Stand., altoos beginnen met te onderstellen dat in een constitutioneel land de raadslieden der Kroon aan den constitutioneel aan gewezen weg de voorkeur zullen geven. Binnenland. Vlissingen, 8 Mei. Onder voorzitterschap van den heer mr. W. J. Snouck Hurgronje had gisteren alhier eene buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der Zeeuw- sche Stoomvaart-maatschappij plaats. Ver tegenwoordigd waren 214 aandeelen, uitbrengende 94 stemmen. Aan de orde wasVoorsiel van commissarissen en directie tot wijziging der statuten; het doel der onderneming werd in dien zin gewijzigd, dat de Maatschappij haren werkkring tot alle Nederlandsche havens kon uitstrekken. Verder een voorstel tot wijziging van de directie. De Stoomvaart- Maatschappij Zeeland ophoudende de Vlissingen—Huil-lijn van de Zeeumchè Stoommo.rt-Moatschappij te exploiteeren, zal de directie van de Zeeland niet langer directie zijn van de Zceuwsche Stoom vaart-Maatschappij. Tot directeur werd benoemd de heer mr. C. Bakker Czn. De Maatschappij blijft gevestigd alhier doch onder gewijzigden naam De besluiten werden met meerderheid van stemmen aangenomen. XXV Op zekeren dag kwam Amata ver moeid te huis. Nauwelijks had zij hoed en mantel afgelegd, of daar werd gescheld en een oogenblik later trad Maurice binnen. Amata ontving hem even hartelijk als altijd en zette voor hem een stoel hij den haard. «Vandaag ben ik hier reeds geweest, beste vriendin, maar ik vond u niet thuis. Gij hebt tegenwoordig veel bezigheden buitenshuis." «Ja, dat komt zoo door mijn proces," antwoordde zij. «Je weet wel, hoe het met die zaken gaat. Kan je me ook vertellen hoe het met mejuffrouw Bressol gaat Zal zij weer herstellen «Ik kom juist bij haar vandaan, beste vriendin 1" antwoordde Maurice. Marie is gelukkig buiten gevaar, zij beeft vandaag voor het eerst het bed verlaten. Zij ziet nog wel bleek en zij is nog zeer zwak, maar de dokter schrijft dat aan den schrik toe. God geve, dat zij spoedig weer geheel beter is." Zondag 6 Mei hield de afdeeling Ylis- singen van den Ned. Roomsch Kath. Volksbond hare gewone maandelijksche vergadering, welke door de onderafdee- ling St. Caeciliaonder directie van den heer André J. Geijsen, met eenige muzieknummers werd opgeluisterd. Toen de verschillende punten van de agenda waren afgehandeld, werd door een der leden het woord verzocht. Hij wilde wijzen op eene daad, die naar zijne meening door den bond niet ongemerkt mag worden voorbijgegaan en de sym- Zij schijnt je nog al aan het hart te liggen," merkte Amata op, terwijl zij hem vragend aankeek. «Och, mevrouw, zou ik dat ontkennen Ik bemin haar en hoop haar te trouwen. Zij is mooi en rijk, bovendien mag zij mij wel lijden. Toen zij door de slang gebeten was en uit haar bewusteloosheid ontwaakte, was mijn naam dadelijk op baar lippen. Ik zou dus wel gek zijn, als ik zoo'n begeerlijk bruidje liet gaan. Met het derde gedeelte van haar bruid schat kan ik eene courant oprichten en dan kom ik er bovenop, want ik voer de pen zeer goed, dat is bekend." Amata stond met gebogen hoofd en gevouwen banden voor Maurice. Zijn woorden vielen als lood op haar hart. Nu was het lang gevreesde oogeoblik gekomen, nu had hij recht naar zijn ouders te vragen de waarheid moest thans aan het licht komen. «Waarom zijt ge zoo stil, beste vriendin?" vroeg Maurice «Waarom ziet ge zoo bleek eu outsteld? Zijt ge onte vreden over mijn plannen, waardoor mijn toekomst verzekerd wordt Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1