VL1SSÜMGSGBE COURANT bic-spii No. 51. Maandag 30 April 1894. 32ste Jaargang. LLIT BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlisaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Vcrachijnt Dinsdag-, Dondcrdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden De Herstemmingen. (Persbeschouwingen De Standaard is van oordeel, dat de herstemmingen uitgewezen hebben dat de finale kiesrechtuitbreiding niet in éenen, maar in tweeën komt. Vurig had het blad gehoopt dat het scheepkeu bij bti eerste hooge water het beste, op een maal, over de zoo gevaarlijke bank, die voor de haven ligt, zou worden henen- gezet om aan het wantrouwen tusschen stand en stand in onze maatschappij zoo weinig mogelijk voet te gevenom wat hoog en laag in ons volksorganisme leeft ook voor de toekomst saam te binden om de opkomende ontevredenheid te stuiten, en om het socialisme het gras voor de voeten weg te maaien. Afdoening was ook gewenscht om de democratische ontwikkeling van het staatkundig leven, die allerwege komende is, niet gedwon gen te aanvaarden, maar willens en bij tijds in onze politieke verhoudingen op te nemen. Het heeft echter zoo niet mogen zijn en, ofschoon de teleurstelling over de ge vallen beslissing ernstig is, aanvaardt de Standaard haar met volkomen berusting, maar zal in stille gehoorzaamheid het zwaard nogmaals aangespen en met on gebroken volharding den strijd voort zetten tot het doel bereikt is. Laat niemand den moed verliezen. Die heden geslagen werden, zijn de overwinnaars van morgen. Het conservatisme heeft bij de her stemmingen een groote macht ontwik keld. Al zijn slagorden heeft het ontplooid eD in het vuur gebracht. De Roomsche hiërarchie vooraan. Achter Rome de conservatieven, onder de Synodale hiër archie in bond met bijna geheel den adel en de hoogere geldmacht. De meerderheid, beweert de Standaard verder, van het conservatieve kabinet zal nu in hoofdzaak bij de Roomsche Kamerleden schuilen, versterkt met eene kleine conservatieve groep, die alleen door de Roomsche kiezers in de Kamer is gebracht. Daarnaast eene phalanx van conservatief liberalen, die zonder Rome's phalanx niets vermag. Voorts zullen zich U Bewerkt door A. M. O. 40.) «Ja, Marie heeft bij haar papa zoolang aangehouden, tot hij beloofde morgen met ons naar het ijs te gaan. Wat een geluk, dat gij nu meegaat." «Hebt gij Gibray nog gesproken?" «Ja, hij is zeer in zijn schik met het adres van den notaris; morgen zal hij aan mijnheer Brandy een brief voor mijn broeder zenden." «Best," zei Maurice. «Dan hebt ge niets meer te vreezen." Toen de qua drille afgeloopen was, namen Paul de Gibray en zijn zoon afscheid en gingen naar huis. bij dezen aansluiten een vijftal leden van de gewezen Antirevolutionaire Club, op eene wijze, die der Stomdaard nog niet helder is. Tegenover, die allen staat de minderheid, die echter aaneengesloten is, die weet wat zij wil en op het stuk van de kieswet homogeen is. Laat dan nu het conservatieve kabinet met zijn kieswet komen. Met die kieswet komt dan de eerste uitbreiding, en straks, als die er is, volgt de tweede van zelf. Het N. v. d. D. wijdt eene zeer korte, weinig zeggende beschouwing aan den uitslag der verkiezingen. Het blad wijst er op dat een verkiezingsstrijd zelden zoo heftig gevoerd werd, zooveel pennen in beweging bracht en zooveel hoofden van streek, zooveel verwijdering tusschen mannen, die tot hiertoe geestverwanten en vrienden waren. De strijd werd door velen zoo onedel gevoerd dat men zich vaak de woorden hoorde toevoegen «de politiek is in staat het leven van een mensch te vergiftigen 1" Het N. v. d. D. eindigt met den wensch dat het aan de nieuwe Regeering met de nieuwe Kamer moge gelukken een ontwerp van een kieswet te vinden, dat de schoonheid en de hechtheid beide van het staatsgebouw verzekert. De Amsterdammer hekent rondweg dut zij en velen met haar zulk een uitslag van de herstemmingen niet verwacht had. Wel was het bekend dat de cen suskiezers niet doordrongen zijn van het besef,dat de arbeider even goed aanspraak kan maken op kiesbevoegdheid als zij zeiven, maar toch werd de hoop gekoes terd dat zij zouden begrijpen dat eene definitieve kiesrechtuitbreiding wel te verschuiven, maar niet te ontgaan is. Indien er iets zeker is, zegt het blad, is het dit dat de door Tak gewilde kies rechtuitbreiding binnen enkele, zeer weinige jaren komt. De censuskiezers hebben echter ge luisterd naar de conservatieve leiders, die hen wijsmaakten dat het nu slechts van henzelven afhing om voor goed Neder land te beschermen tegen den invloed van het werkmanskiesrecht- Dat doel is bereikt door aan boeren en burgers Tak voor te stellen als een onzedelijk indi vidu, aan wien niets heilig is, als een grondwetschenner, een verrader van zijn vrienden, eene soort van politieke gauw- Onderweg durfde Albert zijn papa niets te vragen, want de oude heerwas somber en stil. Maar toen Albert naar zijn slaapkamer zou gaan, vroeg hij «Wel, papa,hoe denkt ge over Marie?" Gibray trad met zijn zoon diens slaap kamer binnen en zeide«ik had liever tot morgen gewacht, maar nu je er naar vraagt, zal ik je dadelijk zeggen, hoe ik er over denk. Welnu, ik gevoel mij gedwongen om te verklaren Met mijn toestemming wordt Marie nooit of nim mer je vrouw." «Waarom niet?" vroeg Albert doode- lijk ontsteld. «Je heb recht naar de redenen daar van te vragen, mijn zoon, en daarom zal ik je in 't kort de geschiedenis van mijn jeugd vertellen. Ik was zoo oud als je nu bent en bekleedde een onder geschikte betrekking bij de politie. Ik raakte verliefd op een arm, maar won derschoon meisje. Laat mij over de ge volgen zwijgen. Mijn bedoelingen waren eerlijk en ik zwoer, dat ik trouwen zou dief, dien men alleen kon steunen, wan neer men zelf een ruim geweten had. "Vóór Tak beteekende zooveel als tegen de- grondwet en vóór de bedelaarsen wat daarvan de gevolgen zouden zijn. men zou het spoedig genoeg bemerken aan zijn belastingbiljet. Zeer velen hebben zich door die voorstelling laten vangen. De conservatieven hebben bovendien naar elk wapen gegrepen, dat voor de hand lag, daar het hun te doen was hunne laatste victorie voor de kiesrecht uitbreiding te behalen. De quaestie welke mannen nu het roer van den staat in handen zullen nemen, laat de Amsterdammer tamelijk koud. Het blad gelooft met zijn boe zemvriend Het Handelsblad gaarde dat het «geachte en kundige mannen zullen zijn." Liever wil het echter den uitslag der verkiezingen overwegen en voorna melijk welke politieke gevolgen deze nederlaag der voorstanders van Tak's kieswet hebben zal. En dan denkt het blad allereerst aan het volk, dat nu met zekerheid weet, dat de censuskiezers huu het stemrecht niet willea geven, tenzij daartoe genoopt door de pressie van de arbeiders zelf. De kiesrechtuitbreiding, die te wachten staat, zal zich immers liii>ioor van Tak's voorstellen onder scheiden dat zij de werklieden in twee groepen verdeelt, waarvan de eene, die het kiesrecht ontvangt, van de andere gescheiden wordt, opdat zij op de samen stelling der Kamer, en dus op de be langen der censuskiezers, weinig invloed zal kunnen uitoefenen. Dit zullen de werklieden niet verlangen, zij verlangen geen halve kiesrechtuitbreiding en zullen dus den eisch stellen alles of niets. "Voor dat beginsel zullen zij zich organiseeren eD met meer eenheid en beslistheid dan tot dusverre strijd voeren. Een monster- petionnement heeft nu meer reden tot bestaan en zal dus wel niet achterblijven. Bovendien zal de uitspraak der cen suskiezers een verhoogd politiek leven onder de arbeiders te voorschijn roepen en, dus beschouwd, zou het ten slotte blijken dat de nederlaag hun ten bate was Der democratische groep onder de censuskiezers is ten slotte de weg aange wezen, dien zij uit moeten. Zij moeten meer in aanraking komen met het volk en het niet ongeorganiseerd aan zijn lot als ik meerderjarig was Weinige dagen nadat mijn geliefde mij een dochtertje geschonken had, werd ik zwaar ziek aan de typhus. Doch nauwelijks was ik weer beter, of ik ging weer naar Va lentine. Helaas haar woning was ledig, zij was met een rijken bankier gevlucht en ook mijn kind was weg. Alle uaspo- ringen waren vergeefs, ik heb Valentine niet teruggezien tot heden avond, toen ik in Bressol's echtgenoote mijn trouwe- looze geliefde herkendeAlbert stiet een kreet uit en zonk vernietigd op een stoel neer. «Ik beb vreeselijk geleden onder 't verraad van dat afschuwelijke schepsel," vervolgde Gibray. «Ge be grijpt daarom, Albert, dat ik nooit zou toestemmen in een huwelijk van mijn zoon met Valentine's dochter. De ge dachte aan zoo'n nauwe verbintenis met die gehate vrouw zou voor mij onver- dragelijk zijn." Doodsbleek, maar vastbesloten, stond Albert op en trad op zijn papa toe en zeide; «Ik kan uwe rechtvaardige ver- overlaten en het niet uit de hoogte buri steun aanbieden. Zij moeten, overtuigd dat de politiek der toekomst in hoofd zaak een sociale politiek moet zijn, zich van de censuskiezers afwenden en zich regelrecht tot het volk richten om dit door huu intellect en hun vermogen te helpen. De oude politieke leuszonder het volk en tegen het volk moet verdwijnen. De geleden nederlaag moet het volk wakker schudden en al wat radicaal denkt en streeft zich daarbij aansluiten opdat éen leger worde gevormd van verraogenden en onvermogeuden, dat in eendracht optrekt tot verovering van het recht voor de vijf h zes honderd duizenden, dat dezen door nog geen honderdduizend misleide of baatzuchtige censuskiezers onthouden wordt. Dit las de Amsterdammer in den uitslag van de herstemmingen. Der Haasbode geeft de nederlaag der voorstanders van finale kiesrechtuitbrei ding o. a het volgende in de pen «De nederlaag van Tak is zoo ver pletterend dat nieuwe verkiezingen, welke moeten plaats hebben tengevolge vau eenige dubbelverkiezingen, die niet meer in eeDe overwinning kunnen veranderen. Dr. Kuyper, die alleen naar de Kamer wilde gaan om Tak zijn kieswet te helpen maken, is te Sliedrecht gekozen. Heel Nederland zal schaterlachen. Grooter straf kon dien demagoog niet treffen I" Het Haagsche Dagblad beschouwt den uitslag der verkiezingen als het antwoord der meerderheid van het Pays Legal op het voor Kroon en Volk zoo bedenkelijke wetsvoorstel Tak. Het blad is van ge voelen dat geen bewind ad hoe wordt gevorderd, maar een gematigd bewind dat niet onmiddellijk de kiesrechtzaak tot oplossing brengt waarvoor ernstigen rijp beraad wordt gevorderd maar zulk een dat eerst de gemeentefinanciën her vormt om later tegelijk met het kiesrecht van de Staten-Generaal en de Prov. Staten ook dat voor de gemeenteraden te regelen. Na de uitzetting van dit programma wijdt het conservatieve blad ook een woord aan den geslagen minister Tak, die een man van karakter is, al bezit hij ook de gebreken van zijn deugden. De politieke straf, welke hem trof, is echter verdiend. bolgenheid billijken, maar Marie is on schuldig en ik heb haar trouw gezworen. Tegen uw wil zal ik niet met haar trouwen, maar ik neem nooit een andere tot vrouw. Liever wil ik wachten tot uw toorn bedaard is, en ge inziet, dat de kinderen niet moeten boeten voor de zonde der ouders. Ik hoop, dat die tijd zal komen, want ik weet, gij zijt recht vaardig, papa I" «Neen, Albert! Alles kan ik voor je doen, maar vergiffenis schenken aan die verraderlijke vrouw. neen, nooit «En toch zal ik wachten, papa. Ik kan geen ander beminnen XXIII Maurice verliet het feest omstreeks drie uur in den morgen en ging recht streeks naar de woning van Verdier, waarvan hij een sleutel bij zich droeg. Hij wekte zijn bondgenoot en na een kort gesprek gingen beiden in het ma gazijn voor vermommingen. Na een kwartier keerden zij daaruit terug in de

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1