UISSIM.Sdli; COURANT. No. 50. Vrijdag 27 April 1894. 32dte Jaargang. Binnenland. Gemeentebestuur. riiSLLETON. Belaft op Mrijfs- ea andere inkomsten. «a&UBiiTCSs. ders van finale kiesreclituitbreiding of van bet beginsel om ook den vierden stand zijn aandeel te geven in bet staats bestuur. Wie daartoe bet meest mede werkten, waren de groote steden met Amsterdam vooraan, dat tocb bij de ver kiezing tamelijk beslist partij trok voor de kieswetmannen. Zoo ziet men weder dat de verkiezin gen altijd een kansspel blijven en de becijferingen van ben, die vermeenen de politieke kaart des lands op hun duimpje te kennen, soms beel falikant uitkomen. Er is ditmaal door de censuskiezers beel wat meer ijver aan den dag gelegd dan een vorig maal, maar ook veel, zeer veel onheilig vuur op bet altaar des vaderlands gebrand. Veel is in de hitte van den strijd geschreven of geuit, waar op men, als het bloed kalmer vloeit en bet oordeel meer onbevangen luidt, zeker met geen genoegen zal nederzien. Van de uitspraak van zekeren bekenden staats man men moet het bij de verkiezingen zoo nauw niet nemen" is ruimschoots gebruik gemaakt. Welnu, de kiezers hebben zich door de spoken, waarmede men hun schrik aanjoeg, laten vangen en de meerder heid heeft beslist dat het zoogenaamde Volk achter de kiezers" in staat van onmondigheid zal blijven. Natuurlijk treedt het ministerie Tak af, waarvan de iV. R. Gtwelk blad in den verkiezingsstrijd met ongekende hef tigheid tegen het ministerie te werk ging, zegt dat, hoezeer het den uitslag der verkiezingen met ingenomenheid be groet, het toch blijft betreuren dat met Tak in zijn val mannen worden mede- gesleurd, voor wier persoon ën werk zij steeds groote sympathie koesterde. Het blad hoopt dat de scheiding slechts tijde lijk zij en zij van tegenstanders vrien den zullen worden. Een stel van bekwame staatslieden ver laten dus hunne zetels. Hun komt de lof toe dat zij gedurende hun bestuur groote werkzaamheid ontwikkeld, veel tot wel zijn van het vaderland hebben tot stand gebracht, en nooit uitsluitend het belang hunner partij hebben gediend. Wie de ledigstaande zetels zullen vullen is voor elk, die eenige aandacht aan den verkiezingsstrijd gewijd heeft, geen raadsel, evenmin in welke richting de zaken des lands zullen bestuurd worden. Of het den mannen, aan wie de leiding der staatkundige aangelegenheden in 't vervolg zal toevertrouwd worden, ge geven zal zijn eene kieswet te doen ont werpen, die niet enkel de conservatief- gezinden in Nederland bevredigt, maar ook in overeenstemming is met de eischen des tijds, die steeds klimmen, zal de uit komst leeren. De nieuwe Kamer zal bestaan uit 57 tegenstanders en 43 voorstanders van Tak's kieswet. De uitslag der herstem mingen in de kiesdistricten Goes, Honte- nisse en Dokkum kan hierin weinig ver andering breDgen. Er werden nl. gekozen van de liberalen 33 voor- en 24 tegen standers, katholieken 1 voor- en 23 tegenstanders, antirevolutionairen 4 voor- en 5 tegenstanders, radicalen 3 voorstan ders en conservatieven 4 tegenstanders. Vlissingen, 26 April. Bij gelegenheid van het aanstaande vertrek van den heer C. Veldheer, di recteur van 's Rijks telegraafkantoor alhier, werd hem door eenige hoofden van verschillende firma's,namens den'han- del,de nijverheid en de scheepvaart, alhier een souvenir aangeboden, bestaande in een stel prachtige hanglampen, vergezeld van een album, bevattende dë namen der gevers De aanbieding van dit geschenk had gisteren plaats door een commissie, be staande uit de heeren Jos. van Raalte, F. H. J. Wibaut en J. H. van Munster, met eene toepasselijke toespraak, waarbij genoemden ambtenaar namens Vlissings ingezetenen dank werd gezegd voor de even welwillende als aangename beje gening, die zij gedurende een lange reeks van jaren in zijn betrekking als directeur van 's Rijks telegraafkantoor alhier van hem ondervonden, en leedwezen werd betuigd dat zij den heer Veldheer niet langer als zoodanig zullen kunnen be groeten. Bij zijne pensioneering, die met 1 Mei ophanden is, zullen dan ook dien ge- achten ambtenaar de beste wenschen voor hem en zijne echtgenoote naar zijne nieuwe woonplaats vergezellem Zoowel de oud-burgemeester, de heer A. Smit, als de tegenwoordige, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, hebben op hun speciaal verlangen bijgedragen tot bovengenoemd souvenir. Met zekerheid kunnen wij thans me- dedeelen, dat de Zeeuwsche Stoomvaart maatschappij met 15 Mei a. s. hare boo ten van Rotterdam zal laten varen. Al is het ook in het belang van ge noemde Maatschappij, is het toch voor onze stad een groot verlies, vooral met het oog op de werklui, die gedurende 21/o jaar door deoprichting van die Maat schappij vast werk hadden bekomen, en nu dreigen broodeloos te worden. Tot het verrichten van den postdienst op de mailbooten tusschen Vlissingen en Queenborough, te beginnen met 1 Mei, zijn aangewezen de commiezen der pos terijen Van Bruggen, Van Jole en Van der Veer. Van de stoomvaartuigen, welke het OPENBARE VERGADERING VAN DRN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag den 27 April 1894, des namiddags te 2 uur. Te behandelen zaken a. Mededeelingen. b. Overlegging*. c. Benoeming van eene kweekelinge bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan school A. d. Voorstellen.: 1. Tot onderjjandschen verkoop van eenige perceelen gemeentegrond. 2. Tot uitbreidingen het onderwijzend personeel aan school B met ééne kwee kelinge bij het onderwijs in de nuttige handwerken. 3. Tot het verleenen van vergunning aan C. J. de Rijcke tot het plaatsen van een loods op de Ritthemsche Markt. 4. Tot goedkeuring van het besluit vau den Schuttersraad tot af- en over schrijving op de begrooting van 1893. 5. Tot het onbewoonbaar verklaren yan enkele perceelen. 6. Tot aanschaffen van 20 nieuwe bad stoelen. 7. Tot het geven van vergunning aan A. But om stoelen en tafeltjes te plaat sen op een gedeelte van den Noordzee- boulevard. 8. Tot het verleenen van een ver hoogde subsidiea. aan het Burgerlijk Armbestuur, b. aan het Gasthuis. 9. Tot beschikking over den post der onvoorziene uitgaven 1893. 10. Tot 2de wijziging der gemeente- begrooting voor 1894. 11. Tot het geven van vergunning aan S. A. Huijsson tot het uithangen van een reclamebord aan zijne woning op het Eiland. 12. Tot het geven van vergunning aan J. H. Ganderheijden tot het uitbangen van een zonnescherm aan perceel F. 3L Kerkstraat. VACCINATIE. Gelegenheid tot kostelooxe inenting en herinenting. De Barg. en Wetb. van VlissiDgen, maken bekend dat wekelijks iederen Donderdag, des na middags tosscheu S1/» en 91/;, nar, gelegen heid bestaat tot koatelooze inenting en ber inenting van de ingezetenen, die zicb hiertoe aanmelden bij den gemeente-geDeesknndige. den beer B. BREUKINK, arts, in het gast huis alhier. Vlissingen, 24 April 1894. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS De Secretaris, J, H. C BUSING. Bewerkt door A. M. O. 39.) Ik zal uw raad opvolgen, beste vriend, ik vertrouw op u, als mijn redder." Valentine en Maurice keerden naar het gezelschap terug. De dansmuziek liet zich hooren en Marie stond met Servet gereed om het bal te openen. Den tweeden dans had zij beloofd aan Albert. Dat was een polka. Nauwelijks hadden zij de zaal twee maal rondgedanst of Marie zei«Laten wij wat uitrusten." Onmiddellijk voldeed Albert aan haar verlangen, Hij voerde haar naar een vensternis en ging naast baar zitten. «Wat een gelukkige avond De Burg. en Weth. vau Vlissingen, Gezien de ciroulaire van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, van den 4 April 1894, A no. 2901 le afdeeling (Provinciaal blad no. 32), maken bekend dat de aanvang van het bescbrijvingswerk voor de belasting op bedrijfs- en andere in komsten voor bet dienstjaar 1894/95, is be paald op Maandag 7 Mei 1894 dat bet werk der commission van aanslag behoort te zijn afgeloopen op 1 October. VlissingeD, 24 April 1894 Do Burg- en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. Sluiting lijsten der kiesbevoegden. De Bargemeester van Vlissingen, breugt bij deze ter kenni6 van belangheb benden dat de lijsten der personen, binnen die ge meente bevoegd tot bet kiezen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gsneraal, van de Provinciale Staten van Zeeland en van deD Gemeenteraad, op beden zijn geslo ten, in de beneden-voorzaal van bet gemeen tehuis aangeplakt en op de gemeente secre tarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. VlissiDgen, 24 April 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS PERSONEELS BELASTING. Beschrijving der personeels belasting 189*/Ü5. De Burg. en Welh. ton Vlissingen. GezieD de circulaire van den CouimissariB der Kouiu- gin in de proviucie Zeeland, van den A April 1894, A. no. le üMeelieg (Provinciaal blad no. Ui}, maken bekcod dut de aanvang van het beschrijvingsiverk voor de belasting op het personeel, dienstjaar 189*.9S is bepaald op Maandag 7 Mei 1894; dat de beschrijvingsbiljetten voor de personeele be lasting, van 7 tot en met 17 Mei zullen worden uit gegeven eu niet vóór 18 Mei worden opgehaald dat door het gemeentebestuur om iu geval eener herziening vau het aangegeven bedrag der huurwaarden of bet aantal deuren, vensters en haardsteden als tegeD- schatters van de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn aangesteld de heeren J. B Klocg. A. M. Luit- wieler, L. F. Muller en C. de Wolff AHzn. dat voorts de aandacht wordt gevestigd op de wijziging die een der vrijstellingen van vrouwelijke bedienden bij art. 6 der wet vau 9 April 18G9, Staatsblad no. 69) heeft ondergaanen ten anderen op art. derzelfde wet waarbij vooral is bepaald, dat tot verkrijging van ont heffing vdn personeele belasting wegens verhuizing binnen den tyd van eene maand schriftelijke aangifte moet worden gedaan ten kantore van den rijk9-onlvauger op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet Tevens worden de ingezetenen indachtig gemaakt op de verplichting om bij hunne bezwaarschriften ingevolge art 1 der wet vau 4 April 1870 Staatsblad no. 60) orer te leggeo ccu duplicaat van hun aanslagbiljet verkrijgbaar bij den rijks-ontvanger tegen betaliug van 5 cent. Vlissingeu. 24 April 1894. De Burg en Weth voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris. J. H. C. BUSING. De Herstemmingen. De herstemmingen zijn onloochenbaar een nederlaag" geweest voor de voorstan- voor mij," zeide hij met neergeslagen oogen. Danst ge zoo gaarne vroeg zij onbeschroomd. »0, Deen, ik krijg er hartklopping van, maar ik ben bij u. Ik kan met u spreken zonder dat mijnheer Servet of papa toeluisteren. Had ik maar moed om van deze gelegenheid gebruik te maken Waartoe?" vroeg zij verwonderd. »Nu, ik zou u gaarne vragen, of ge mij een weinigje liefhebt." Marie kleurde en voelde zich gelukkig. Waarom zou ik u niet een weinigje liefhebben, ge zijt altijd vriendelijk jegens mij." »Zoo bedoel ik het niet, Marie Ik bemin uHoudt ge zooveel van mij, dat ge uw lot later aan het mijne zoudt willen verbinden »Maar, mijnheer, dat zijn woorden, waar ik niet naar mag luisteren. En toch. »Een enkel woord," smeekte AlbeTt. »Is uw hart gunstig gestemd voor mijn vurige wenschen ?m »Maar onze ouders," fluisterde zij. Mijn papa houdt veel van mij en gij zijt de oogappel van uw papa. Wij zijn van gelijken stand en bezitten beide vermogen. Welke bezwaren zouden er dan zijn »0, bet is mij zoo wonderlijk te moede." Maar ge haat me toch niet »0, neen 1" «Mag ik dan op u hopen, als ik een positie in de maatschappij verworven heb »Als papa geen bezwaar beeft, ja." Wilt ge mij dan beloven, dat gij mij trouw blijft, al komen ook andere beèren een aanzoek doen Bat beloof ik van ganseher harte." «En ik zweer u eeuwige, onwankelbare liefde, Marie," sprak Albert plechtig. «Wij zijn nu vereenigd voor het leven, wat er ook gebeuren moge." «De dans is ten einde," zeide Marie. «Laten wij naar mama terugkeeren, zij zou ons missen." Stralend van geluk traden Marie en Albert uit de vensternis, die hen aan het oog der aanwezigen had onttrokken. Zij zagen mevrouw Bressol met Paul de Gibray in gesprek en waren daarover verheugd. Een nieuwe dans begon, en ditmaal danste zij met den graaf d'Arfeuilles, Marie's red der. Zoo verliep de nacht. Eindelijk keerde Maurice uit de speelzaal terug en vroeg Valentine voorde laatste quadrille. »ïk ben vrij," zei bij lachend, «mijn heer Bressol ligt in diepen slaap op de divan in de speelzaal. Hij is tevreden ingesluimerd, ik heb drie partijen door hem laten winnen, ik sta nu bij hem ia de gunst, een bewijs daarvoor is, dat ik in zijn plaats morgen met u en juffrouw Marie naar het Bois de Vincennes ga om schaatsen te rijden. Hij klaagde zijn nood, dat hij voor zijn twee dames als cavalier mee moest en hij was zeer in zijn schik, toen ik hem aanbood die taak van hem over te nemen." [Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1