VMSSIUSCI1K (III IIWI. le uwe i mi Hu No. 49. Woensdag 25 April 1894. 323te Jaargang. Gemeentebestuur. KMéiièI in Sterken Drank. Binnenland. Verzoek om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in 't klem. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. do. 87), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 22 April 1884 {Stbl. no. 54) en 16 April 1885 {Stbl. no. 78) doen te weten dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in 't klein, van J. CLARISSE, in perceel wijk K no 167, Palingstraat. Vlissingen, den 23 April 1894 De Burg en Weth. voornoemd, TÜTE1N NOLTHENIÜS, De Secretaris, J. H. C. BUSING. Vlissingen, 24 April. In de Nieuwe Meerbode vestigt Ds. G. H. Wagenaar, herv. pred. te Aalsmeer, er de aandacht op dat door vele herv. predikanten te velde getrokken wordt tegen de kieswet-Tak, onder het voor wendsel dat de kerk daardoor gevaar zou loopen. Ds. Wagenaar teekent hiertegen protest aan. De kieswedstrijd draagt een uitsluitend staatkundig, geen kerkelijk karakter en de quaestie is alleen of ook aan den werkman invloed op den gang van 's lands zaken wordt verleend. Volgens het oordeel van den schrijver betoont men weinig vertrouwen te stellen in de leden der herv. kerk, die toch grootendeels uit »de kleine luyden" bestaat, door hen van de stembus te werén. «Heeft niet/" vraagt Ds. Wage- uaar, «het algemeen stemrecht, dat reeds in onze kerk is ingevoerd, dit wantrou wen beschaamd Bovendien is het geene daad van politiek doorzicht tegen de lagere volksklasse eene vijandige houding aan te Demen en baar alzoo nog meer van de kerk te vervreemden. Het is meer dan tijd dat de kerk hare roeping op maatschappelijk terrein tegenover »den arbeider" versta. Dat zij er zich voor wachte aan de zijde der rijken tegen over de armen te staan. Het tot stand- komen der kieswet-Tak is in verband met den stand der partijen, het eenige middel om aan de verwarring een einde te maken." De Standaard wijst ook op het feit, dat toen eene kwarteeuw geleden de Ned. Herv. kerk te beslissen had of ze het stemrecht ook aan de lagere volks klasse zon geven, bijna alle orthodoxe predikanten daar sterk voor waren en deze ingrijpende verandering, die niet eene kerkelijke vertegenwoordiging, maar FiyilLIT® Bewerkt door A. M. O. 38.) «Dat doe ik zeer gaarne." «Vraag Bressol dan om een partij met u te spelen, dat is de beste weg om met hem op een goeden voet te komen," zei Valentine, terwijl zij hem naar haar dochter geleidde, om hem met een paar woorden voor te stellen. Onmiddellijk daarna vervolgde zij: «laten wij nu naar de speelzaal gaan en denk er aan, dat ge mijn man u tot vriend maakt." Zij wilde juist weer naast haar dochter gaan zitten, doch zij verstijfde bijna van schrik. Daar riep de knecht Mijnheer Paul de Gibray mijnheer de regeering der kerk bedoelde, kalm en rustig haar beslag kreeg. «Is het dan niet vreemd" vraagt de Standaard,thans van diezelfde predikanten meer dan éen een vlak tegenovergestelde keuze te zien doen, en hen, zelfs niet zonder heftig heid, tegen wat ze eerst loofden, te zien ingaan." Sedert een paar dagen loopt het ge rucht dat de booten der Zeeuwsche Stoomvaart-maatschappij Vlissingen Hull" in den loop der maand Mei a. s. niet meer van Vlissingen, maar wel van Rotterdam zullen gaan varen. De naam «Zeeuwsche Stoomvaart-maatschappij" zou echter behouden en de directie bij de «Maatschappij Zeeland" blijven. Naar men ons uit goede bron verze kert, is, wat deze verandering van dienst betrett, nog niets met zekerheid bepaald. Wij behoeven hier niet bij te voegen dat het verplaatsen van bovengenoemde lijn een groot verlies voor deze gemeente en het evenzeer eene poovere schade vergoeding voor haar zou zijn dat de naam van „Zeeuwsche Stoomvaartmaat schappij" voor eene van Rotterdam va rende lijn niet veranderd wordt. Volgens de Staatscourant bestond de bevolking van Vlissingen op 1 Januari 1894 uit 7518 m. en 7710 vr, totaal 15228, die van Middelburg uit 8199 m. en 9733 vrtotaal 17932. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 1893: 100169 m. 102540 vr, totaal dus 202709. Nadat de vorige week de schriftelijke en mondelinge examens in de wiskundige vakken met den meest bevredigenden uitslag hadden plaats gehad, werden gisteren avoud de teekeningeu, vervaar digd door de leerlingen der Burger avond school gedurende den cursus 1893/94, na vooraf door de commissie van toezicht m. o., den Burgemeester, de leden van den Raad en leden van de commissie van toezicht 1. o. met de meeste nauwgezet heid te zijn beoordeeld, in de beide tee kenlokalen dier school voor de ouders en voogden der leerlingen en verdere be langstellenden in het teekenonderwijs ter bezichtiging gesteld. Evenals zulks in vorige jaren het geval was, viel ook deze tentoonstelling een druk bezoek en eene gewaardeerde be langstelling van bevoegde beoordeelaars te beurt. Aangenaam was het van hen te ver nemen, dat de tentoongestelde teekenin- gen uitmuntten door netheid en dege lijkheid van uitvoering en het sprekendst bewijs leverden, dat het teekenonderwijs aan bekwame handen en eene uitste kende leiding was toevertrouwd. Belangrijke vorderingen toch waren Albert de Gibray." Ja, de grijze, ernstige man, die daar op den drempel stond, was Paul de Gibray, haar eerste liefde, de vader van haar eerste kind. Zij kon hem niet ont vluchten, neen, als vrouw des huizes moest zij hem begroeten. Vooraf wilde zij echter weten, of de Gibray hier kwam als genoodigd door haar man, of dat hij ongenoodigd verscheen om haar reken schap te vragen over haar trouweloosheid. «Wie zijn die twee heeren vroeg zij aan Marie. «Heeft je papa hen misschien genoodigd I 'e jonge heer is een leerling van mijnheer Servet," antwoordde Marie kleurend. Wij leerden hem kennen in het atelier van den schilder en papa heeft hem met zijn papa op ons feest ge noodigd." Paul de Gibray was intusschen met zijn zoon langzaam in de zaal voortge- treden. Daar is ze," fluisterde Albert zijn papa toe. Die engel in dat witte kleed, zie eens ,goed, papa, en zeg dan, of op dit gebied waar te nemen en bleek het ten volle, dat de meeste leerlingen zich beijverd hadden, het hun gegeven onderwijs met het beste gevolg zich ten nutte te maken. Dat dit voornamelijk door het gemeen tebestuur op hoogen prijs werd gesteld, bleek tevens door de van gemeentewege beschikbaar gestelde en toegekende prij zen aan de leerlingen, die zich het meest ia de verschillende vakken van het on derwijs, zoomede door trouw schoolbezoek en goed gedrag hadden onderscheiden. Van wege de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs werden met toekenning van een getuigschrift eervol vermeld de leerlingen der 2e klasse, P. J. Eggel, J. J. van Noppen, H. G. Luitwieler en J. de Smidt, die zich meer malen eene onderscheiding hadden waar dig gemaakt en thans weder de beste vruchten van het hun gegeven onderwijs konden ten toon spreiden. Verder bleken bekroond te zijn voor hunne gemaakte vorderingen en aan den dag gelegden ijver, de leerlingen der le klasse P. Loois voor wiskunde en rechtlijnig teekenen, J. Maquelin voor wiskunde, rechtlijnig- en handteekenen, J. Goote voor wiskunde, M. Vader voor rechtlijnig teekenen en wiskunde, P. C. Venema voor rechtlijnig- en handteekenen, J. P. Salome voor handteekenen de leerlingen der 2e klasse Joh. Krijn voor wiskunde en hand teekenen, N. A. Krijn voor wiskunde en handteekenen, F. v. d. Kuijl voor wis kunde, hand- en rechtlijnig teekenen, J. Roose voor wiskunde, D. Schouten, J. Schot en M. H. Harthoorn voor recht- Pinig teekenen, P. Draeck voor rechtlijnig teeKenen en wiskunde en J. C. de Koster voor handteekenen. Aan voornoemde leerlingen zullen eerst daags door de Commissie der school de daartoe aangekochte prijzen worden uit gereikt. Het koninklijk jacht Victoria and Albert wordt Donderdag hier op de reede ver wacht en zal Vrijdagmiddag in de haven komen, langs zij de ponton, om koningin Victoria, die Zaterdag 28 a. s. des ochtends te 8 uur hier arriveeren zal, aan boord te nemen. Naar wij vernemen, is de door den heer Maters, eigenaar der stoomwasch- inrichting alhier, genomen proeve tot oprichting eener chemische ververij niet gelukt, omdat het water, te veel kalk- deelen bevattende, voor de ververij on geschikt was. Het verven met grijs en zwart ging uitstekend, met andere kleu ren echter niet. Eene met Middelburgsch duinwater genomen proef leverde nog minder resultaat. zij niet waard is uw schoondochter te worden." «Een lief schepseltje dat is waar," antwoordde de Gibray. Maar bedenk wel, dat je nog veel te jong bent om. De woorden bestierven op zijn lippen, toen Valentine met vroolijk gelaat op hem toetrad. Zij wilde beproeven, of hij haar nog kende na een scheiding van twee en twintig jaar. Doch zijn plotse ling verbleeken verried haar maar al te duidelijk, dat hij haar herkend bad. Zij verbleekte nu ook, maar keek hem smee- kend aan en legde een vinger op haar lippen. Hij begreep dien wenk en knikte, doch zijn gelaat bleef stroef. «Welkom in mijn huis," luidde haar groet. «Mag ik u aan mijn dochter voorstellen P Mijn man is op dit oogen- blik in de speelzaal." Marie reikte Albert onbeschroomd de hand en wendde zich toen met een vriendelijke begroeting tot zijn vader. Doch na de eerste woorden zweeg zij schuchter stil en keek Albert aan, alsof Het uitstooraen van goederen gaat daar entegen de verwachting te boven. De ons gisteren welwillend toegezon den Nieuwe Gorinchemschc Courant wijdt eenige woorden van waardeering aan den heer Van Gigch, directeur van het te legraafkantoor te Gorinchem,die in gelijke betrekking naar Vlissingen overgeplaatst wordt. Het blad zegt dat de ambtenaren het publiek dikwijls veeleischend noemen, maar dat het wil doen zien dat het ook erkentelijk en dankbaar kan zijn, wan neer de ambtenaren toonen dat zij het publiek gaarne ter wille zijn, en herdenkt den heer Van Gigch in de volgende woorden En dat was de heer Van Gigch altijd, fedurende de achtentwintig jaren, die hij aan et hoofd van het telegraafkantoor heeft ge staan. Daarom vermelden wij zijn vertrek met leedwezen door zijn voorbeeldelooze bereid willigheid, door zijn rusteloozen ijver om zelfs diensten te bewijzen op uren, waarin hij vrij was, heeft hij niet alleen een voorbeeld ter navolging gegeven aam hen, die, echt Multa- tuliaansch, het publiek minachten, maar heeft hij zich bovendien vele persoonlijke vrienden verworven, die hem zijn bevordering wel van harte gunnen, maar wien het toch pijn doet, dat de zoo hechte banden moeten worden doorgesneden. Grievend leed, maar ook veel liefs heeft hij hier ervaren, en de herinnering hieraan, vooral de wijze, waarop ziin jubilé indertijd herdacht werd, zal hem bijblijven als een bewijs, dat het Gorinchemschc publiek zijn verdiensten op hoogen prijs stelae. Als ambtenaar, als mensch, heeft hij de achting van allen verworven, zoodat hij na zijn veel jarige werkzaamheden slechts vrienden hier achterlaat. Moge het hem en zijn gezin in de Zeeuwsche landouwen wèl eaanZijn karakter is ons een waarborg, dat hem ook te Vlissingen met dezelfde snelheid de sympathie zal ten deel vallen van hen, die hem en zijn »draad" noodig hebben, als waarmede zijn «electrische vonk" hare tijdingen in alle richtingen ver spreidt. Of echter zijn hart niet bij voorkeur zich met de Gorcumsche vrienden zal bezig houden, is een vraag die hij wel bevestigend zal beantwoorden- even als wij gaarne ver klaren, dat de naam Van Gigch steeds bij ons aangename herinneringen zal opwekken. Door Burg. en Weth. van Middelburg is aan den gemeenteraad voorgesteld om ter verbetering van de duinwaterleiding geen gebruik meer te maken van den ingenieur Stang, die belast is geweest met den aanleg, doch in 't vervolg daar toe te benoemen den ingenieur Schotel en voorts om aan Burg. en Weth. een crediet van f 5000 te verleenen teneinde onder diens leiding eene coakstoren te doen bouwen. Burg. en Wetb. verwachten door den bouw van dien toren dat het water te Middelburg aan de eischen, die mogen gesteld worden, zal voldoen. zij hulp van hem verwachtte. Hoe kon de vader van zoo'n vroolijk, beminnelijk jonkman toch zoo dreigend baar aanzien Kwam dat door zijn ambt, dat strengheid eisckt tegen dieven en moordenaars Albert trachtte het somber stilzwijgen van zijn papa te vergoeden door tegen over Marie zoo voorkomend en vriendelijk te zijn, als slechts mogelijk was. Daar door kreeg Gibray gelegenheid Valentine toe te fluisterenIk moet u spreken onder vier oogen." Zij knikte en voerde bem langs omwegen naar de oranjerie. Hier was zij tamelijk veilig. Gibray ging zitten, doch zij bleef staan en zeide «Het zou misschien beter geweest zijn, wanneer wij vreemden voor elkaar geble - ven waren, nu wij alleen door een toeval tot elkaar gevoerd zijn." «Dat zou wel naar uw zin geweest zijn, maar ik denk er anders over. Waarom hebt ge mij verlaten, nadat ge voor God reeds mijn vrouw waart Ik weet betIk werd u reeds te veel. Maar waar is ons kind gebleven Waar is

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1