No. 44. Vrijdag IB April 1894. 32ite Jaargang. Binnenland. Gemengd Nieuws. vijssi\i;si;iii: coikam. Vlissingen, 12 April. Het is gebleken dat op 10 April de census-kiezers zeer traag hun kiezers plicht hebben verricht. Een blik op de lange verkiezingslijst toont ons dit ge noegzaam aan. Te Amsterdam, te 's Hage en te Rotterdam, van welke centra van bevolking men andere dingen had kun nen verwachten, bleven duizenden kie zers van de stembus weg. Het treurigste figuur van allen lever de echter Brabant, waar b. v. te Breda van de 1698 kiezers slechts 242 het de moeite waard achtten hunne stem uit te brengen. Over het geheel genomen heerschte bij deze verkiezingen veel minder opge wektheid dan in 1891, misschien wel omdat de oude strijdleuzen ontbraken. Men zou dus haast tot de conclusie moeten komen dat de bij deze verkiezin gen aan de orde gestelde quaestie «finale kiesrechtuitbreiding of niet," de kracht niet had het gemoed van vele kiezers in beweging te brengen. Daarentegen gaven enkele plaatsen een lesje aan de zoogenaamde «centra van het intellect." Te Steen wijk kwamen 303 van de 322 kiezers op; te Groenlo 202 van de 219; te Barendrecht 169 van de 181te Wormerveer 322 van de 350; te Zaan dam 728 van de 909. Wat ons kiesdistrict Walcheren betreft, pleitte de opkomst aan de stembus ook niet voor opgewekt politiek leven. Van de 4281 kiezers kwamen ditmaal slechts 1939 op. In het kiesdistrict Goes bleven ook een paar duizend kiezers weg. Thorbecke zeide eenmaal van de hoofd stad dat daar de pols zeer iiauw klopte Op enkele loffelijke uitzonderingen na kan dit van de staatkundige pols der Nederlandsche kiezers in 1894 getuigd worden. De Telegraaf verwondert zich dat het bericht, dat onze Koninginnen dit jaar Amsterdam niet zullen bezoeken slechts aan den vooravond der verkiezingen werd geopenbaard, vooral ook omdat met die vorstelijke bezoeken de geldelijke belan gen van velen in de hoofdstad gemoeid zijn. De H. Ct. voegt er de opmerking aan toe dat de redenen, welke voor het be sluit werden opgegeven het verge vorderde seizoen en reisplannen voor den zomer twee, drie weken geleden, even zeer bekend waren, 't Eenige dat voor zulk een besluit pleit is, volgens het blad, dat men ten hove heeft willen ver mijden door de openbaarmaking van het besluit na de verkiezingen den schijn aan te nemen alsof de uitslag, dien men thans FlIlLliT waarschijnlijk acht, van invloed is ge weest op de beslissing. Maar dat ook hadden Hr. Ms. raadsleden ten hove een paar weken geleden behooren te bedenken. O.i. kan in ieder geval H.M. niet ver dacht worden dat zij eenige pressie in de verkiezingen heeft willen uitoefenen en heeft zij haar constitutioneel standpunt, dat haar gebiedt boven de partijen te staan, gehandhaafd, al moge het waar zijn dat dit misschien op andere wijze had kunnen gebeuren. Te Arnhem werden onlangs een aan tal slechte woniDgen in de wijk Klaren- dal onbewoonbaar verklaard. Het gevolg hiervan was dat de bewoners, geene be tere woningen vindende omdat in de be hoefte daaraan niet voorzien was, nog slechtere woningen en krotten betrokken. Het bestuur van den R. K. Volksbond zal zich nu de zaak aantrekken. Het heeft zich tot den gemeenteraad gewend ter ondersteuning van het verzoek eener vereeniging, welke zich gevormd heeft om goede arbeiderswoningen te bouwen, om van gemeentewege de rente van het grondkapitaal der vereenigir.g te waar borgen. Daarbij komt de bepaling dat de te behalen winsten slechts tot een bepaald maximum mogen worden aangewend ten bate der vereeniging, en het overige zal worden gerestitueerd of tot vermindering der huurprijzen voor het volgend jaar strekken. Bovendien moet de gemeente zorgen dat de arbeiderskwartieren niet al te zeer worden uitgebreid, daar dit zal leiden tot eene verwijdering van- de andere volksklassen, welk isolement slechts ten nadeele der eerstgenoemden kan strekken. Bewerkt door A. M. O. 33.) «Maar, graaf, wees toch verstandig. Laat Pascal en Maurice Vasseur maar met rust. Zeg mij liever, hoe ge mij uw liefde wilt toonen." Allereerst zou ik u gaarne bezoeken, Octavia." O, dat is een gunst van mij en geen liefdebewijs van u." «Maar het is een gunst, waardoor ik gelegenheid krijg u mijne diénsten op onbeperkte schaal te bewijzen. Ik zou bijvoorbeeld kunnen zien, of de koningin van mijn hart wel zoo prachtig woont, als zij wenscht, en of aan haar weelde- De grondbelasting kan men betalen in tien termijnende eerste daarvan vervalt op 28 Februari. Iemand, die al is hij ook sinds jaren gewoon om in 't voor jaar al die tien termijnen in ééns af te betalen op 6 April nog niets had be taald, wa3 dus twee termijnen ten achter en viel daardoor er is niets tegen te zeggen in de termen om met 5 ets. beboet te worden. De wijze, waarop men met 't bezorgen van die waarschuwingen" te werk gaat, kweekt echter «wanbetalers." Want (en met de Personeele belasting gaat 't evenzoo) die waarschuwing wordt bezorgd op Vrijdagmorgen. Maar daar het kantoor op Vrijdag en Zaterdag ge sloten is, blijft er van de drie dagen, die men heet te hebben om alsnog aan zijne verplichting te voldoen, slechts één over. Die termijn van drie dagen is misschien voor sommigen een tijdvak, gegeven om de som bijeen te brengen. Bij de meeste aangeslagenen is dat echter de zaak niet artikelen iets ontbreekt, wat ik haar door mijn rijkdommen zou kunnen ver schaffen." »Ah, wenscht ge mijn woning te zien vroeg zij lachend. Het zou niet mooi zijn, als ik dat weigerde. Morgen is het Woensdag, de dag, dat ik gewoonlijk bezoek ontvang. Kom dan om één uur." «Bewoont ge uw eigen huis?" «Ja wel, heer graaf," antwoordde zij trotsch. «Verwondert u dat? Ik ben niet rijk, maar ik ben spaarzaam en ik denk altijd aan de toekomst. Ja, de man, die met mij zal trouwen, krijgt geen arme bruid, maar gelukkigik denk niet aan trou wen." Zoo babbelde Octavia voort, onder de luide gesprekken, die aan tafel gevoerd werden. Het gezelschap was veel vroolij- ker dan de vorige maal, men bleef bij elkaar tot na het souper en scheidde eerst omstreeks middernacht. Maurice drong naar Octavia om afscheid van haar te nemen. Zij verstond zijn vragenden blik «Ik kan niet bepalen, ik zal en dezen hebben nu, in plaats van de onderstelde drie dagen, slechts één dag waarop zij kunnen gaan betalen. En dan een zeer drukke dag aan 't kantoor, dus met de verplichting om een uurtje queue te maken. Zou men dat niet eens veranderen en de waarschuwingen" b v. op Maandag rondbrengen Publiek en kantoorpersoneel waren daarmee gebaat. (H. Ct) Heden morgen vertrok van hier naar Brouwershaven om schijf te schieten Hr. Ms. stoomkanonneerboot Dogcommand, luit t. z. Ie kl. W. J. de Bruijne. Dezelfde bodem, wordt op het einde dezer week te Hellevoetluis verwacht om op 's Rijks werf aldaar eenige voor zieningen te ondergaan. Bij Kon. besl. is benoemd tot dijkgraaf voor den Kruispolder A. van Damme en tot dijkgraaf voor den polder Willem III, J. Scheele J.zn. Beide polders zijn in Zeeland gelegen. Bij den gemeenteraad van Leeuwarden is een adres ingediend, waarin wordt verzocht maatregelen te nemen tegen de rustverstoring aldaar door de mid dernachtzendelingen, die volgens het adres de nachtelijke rust verstoren. De prijzen van steenen zijn zoo ge daald dat de loonen op de steenfabrieken van 7% tot 10% verminderd werden. Hierbij gevoegd de tijdelijke staking van werkzaamheden in die fabrieken, kan men zeer goed nagaan dat de steenwer- kers geen rooskleurigen tijd beleven. Een groot aantal patroons te Zutphen hebben gevolg gegeven aan het besluit, genomen door den Arbeidsraad en de Bouwkundige Vereeniging aldaar, om het loon van hun bekwaam personeel te brengen op 15 ets. per uur. Daarentegen heeft het comité van werklieden te Zwolle, na vele vergeefsche pogingen om loonsverhooging bij de bouwvakken te verkrijgen, eene motie aangenomen tot afkeuring van de houding dier patroons, welke hardnekkig weigeren mede te werken aan eene door henzelven als noodzakelijk erkende loonsverhooging In welke benarde financieele positie sommige gemeenten in Friesland verkee- ren, wordt door de volgende voorbeelden opgehelderd. In Engwirden, de kleinste gemeente der provincie, moet dit jaar 8s/4 pCt. hoofdelijke omslag geheven worden. Twaalf jaar geleden was dit cijfer slechts 1 pCt. Te Westdongeradeel, met een zeer schrijven," fluisterde zij hem toe. Maurice ging nu naar Lartige, die hem liefst 's nachts ontving. Verdier was daar reeds in zijn vermomming als pries ter. «Er is telegrafisch antwoord uit Londen gekomen," zeide deze na de eerste begroeting. «Hier, lees zelf maar. Het telegram luidde Voorslag aangenomen. Ons gezelschap voltallig. Abt Mayrs mijn gemachtigde. Michaël IAbt Mayrs ben ik, dat weet ge," zei Verdier. «Ik verklaar dus, dat ge opge nomen zijt in het verbond der vijf, doch ge moet een eed doen, dat ge zult zwijgen en gehoorzaam zijn aan Michaël Bermont, het hoofd van ons verbond. Zweer dat bij het leven van den persoon, die u het dierbaarst is op aarde. Als ge ontrouw wordt aan uw eed, bedenk dan wel, dat die persoon gedood wordt als slachtoffer van onze wraak." «Er is slechts éen persoon ter wereld, die ik lief heb, dat is mevrouw Rosier, de vriendin van mijn overleden moeder," vruchtbaren bodem, is voor dit jaar de hoofdelijke omslag vastgesteld op 157/ic pCt. van 't herleid belastbaar inkomen, waarvan 3/.i deel invorderbaar is verklaard met 't oog op de buitengewone subsidie bij 't rijk aangevraagd. Kerk- en Schoolnieuws. Geref. Kerken. Tweetal te Arnemüiden ds. J. H. F. Gangel te Aalten (Gelderland,) en de beer A. Steijling, cand. Gisteren zijn te Middelburg de examens tot ver krijging eener octe als onderwijzer begonnen. Er werden geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. waarvan werden toegelaten, de heeren A. Eggermont van Honteuissc C. van Elsiicker van Tholeu en C de Klerck van Middelburg Aau de gemeente Ierseke is door de regcering eene buitengewone subsidie van f 2000 toegekend in de kosteo van het lager onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzer te Vierpolders heeft zich éen en voor die van onderwijzer te Nieuwen- hoorn geeu enkelen sollicitant opgedaan. Het onderwijzers-gezelschap „Tolen" zal in dezen zomer zijn 50 jarig bestaan herdenken. Het onderwijzers- gezelschap in schoawen-Duivelend valt dit voorrecht een volgend jaar ten deel Er wordt un tnsschen beide gezelschappen onderhandeld over eene gecombineerde feestviering. RECHTSZAKEN Dnor hel Kantongerecht te Middelburg zijn gisteren o ml veroordeeld Wagens bet loten staan van een trek dier oj) den openbaren weg. zonder de noodige voor zorgsmaatregelen te hebben genomen tegen bet aan richten van schade: G J. de J tot f 2 b. s. 2 d. h. liet verwekken van nachtrumoer: A. R., M. H., tot f2 b. s. 2 d. h het als winkclheudeud opkooper geen aanteekening houden van door hem gekochte goederen in zijn duorloopeud registerJ. A., tol f 3 b s 2d. h. het speleu met centen op den openbaren weg.' A. J K, F. H. P. S, B. C. B., C C. K.. C. v. d, V., P G.. tot f 1 b. s. I d. h„ A. d. V., L. K., W. V., tot 2 maal f 1 b. s. 1 d. h. voor elke b. het laten loopen van vocht van een mestvaalt in oen goot aau den openbaren weg: C. W„ lol f 1 b a, 1 d. h.het als lapper niet zorgen dat zijne voor het pu bliek toegankelijke lokaleu te middernacht ontsloten, en ontruimd zijn J P v. K.. tot f 6 b. s. 8 d. h. Verder wegens dronkenschap: P. M. F., J. d. V., tot f 1 b. s. I d. h,| J,F tot f 8 b. s. 2 d. h. Allen alhier en tevens in de kosten. Bij bevelschrift der arrondissemeols-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot ge vangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen: L. N, ond 19 jaren dienstbode, wonende te Groede, terzake dat zij in den ochtend van den 31 Augustus 1893 op de hofstede van de Milliano te Groede opzettelijk een blauwen baaien rok, twee gouden oor bellen en twee panr koueen van Machiel Lampier al* geschenk heeft aangenomen, terwijl zij wist dat die goe« dereu door dezen den vorigen avond waren ontvreemd uit reu kist staande io eeoe woning aan den Marolle- pnt te Oostburg en toebehoorende aan Melauie Octavie Bert, eene der drie aldaar door Lampier vermoorde vrouwen. Aan de beklaagde is mr. C. de Witt Hamer J.Gz. advokaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd. Jl. Woensdag, omstreeks vier uur in den morgen, liep het Belgische stoomschip Pri-ace Albert Belgiquevan Bilbao naar Antwerpen, met ijzererts geladen, achter den oosterberm der buitenhaven aan den grond. Vier sleepbooten hebben tot nu toe vergeefs getracht het stoomschip vlot antwoordde Maurice. Bij haar leven zweer ik den verlangden eed. Ik behoor u toe met lijf en ziel «Goed, goed, dat is voldoende," zei Verdier en drukte hem de hand. Lartige echter omhelsde hem en kuste zijne wangen. «Wat moet ik nog doen, voor ik op reis ga vroeg Maurice. «Zoek de woning van den gewezen architect Bressol in het adresboek,zei Verdier, «en bedenk een middel om met die menschen in aanraking te komen. Wij moeten de beide erfgenamen leeren kennen. Het zou wel goed zijn het ge boortebewijs van Felicitas aan te vragen, dat helpt een beetje bij de kennismaking met haar pleegmoeder. Anders niet «Weet ge een knap slotenmaker te wonen?" vroeg Verdier. «Hier is een was-afdruk van het slot in de tuindeur, ik wil daarnaar eeu sleutel laten maken, maar ik durf niet wéér te gaan bij den slotenmaker, die mij een sleutel bezorgde

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1