VIISSIUSCIIE COURANT. lie ine jöi-siii No. 42. Maandag 9 April 1894. 325te Jaargang. LLIT® BUREAU: Kleine Markt I W°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDF. Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden De Verkiezingen. De Stand, maakt op de volgende wijze de politieke kaart van Nederland op Het conservatisme vindt zijn hoofdmacht in Limburg en Noord-Brabant, in Gel derland en in een deel van het Sticht en Oversticbt. Daarentegen leeft de geest van den vooruitgang in Zeeland, de twee provinciën Holland en heel het noorden. Daartegenover staat dat in de steden schier overal de vooruitgang het van het conservatisme wint. Twijfelachtig staan alleen de Residen tie en de stad met de zeven kerkhoven" gelijk wijlen prof. Oosterzee Utrecht haar bestempelde. Geheel exceptioneel staat echter Rot terdam. De vroeger zoo vrije Maasstad liet zich door de N. R. Ct. van liever lede de slaapmuts over de ooren trekken en is nu het brandpunt van het conser vatisme geworden. Gelukkig noemt het de St. dat de antirevolutionairen juist in die steden vooraan in de beweging staan, en voegt er den wensch bij dat het hun gelukken moge een beter en vrijer leven te doen opkomen in deze necropolen. Het bestuur van het Friesch comité van de volkspartij richtte een schrijven aan de afdeelingen, waarin het den raad geeft de aftredende voorstanders van het ontwerpTak te helpen herkiezen en in andere districten alle krachten in te spannen om den aftredende door een voorstander van Tak's ontwerp te ver vangen. Tevens bericht het comité dat er be sloten is dit jaar van wege het comité geen ^Lei-meeting te beleggen, om, mocht het kiesrecht vraagstuk nog eens zulk een phase intreden dat eene krachtige volksbetooging noodig blijkt, dan eene provinciale meeting voor dat doel op touw te zetten. Wederom een bewijs dus dat bij het zoogenaamde «Volk achter de kiezers" het vraagstuk van uitbreiding van het kiesrecht alle andere voor 't oogenblik overheerscht en het optreden van een Bewerkt door A. M. O. 31.) »Ik begrijp niet, wat ze van mij be- geeren," mompelde zij; »ik dacht, dat ze mij eindelijk vergeten hadden." Hoewel tegen haar zin, ging zij op het bepaalde uur er heen en werd door Paul de Gibray en den directeur van politie als een oude vriendin ontvangen. «Hebt ge gelezen van den dubbelen moord, die dezer dagen gepleegd is?" vroeg mijnheer de Gibray onmiddellijk na de gewone plichtplegingen. »Ja," antwoordde zij weifelend, daar zij begon te vermoeden, dat men baar hulp in deze zaak verlangde, ondanks conservatief bewind, dat kiesrechtuitbrei ding niet in zijn vaandel schrijft, bet sein zou zijn tot meerdere ongewenschte de- monstratiën. De Amst. wijst er op dat de conser vatieven nog altijd van oordeel zijn dat de kiezers niet genoegzaam zijn ingelicht omtrent de vraag, waarover het den lOen April zal gaan. Veel vertrouwen in elk anders lichtgevend vermogen schijnen de heeren niet te koesteren, getuigen dat na al de brieven van Van Houten en de brochures van v. d. Kaay, De Meijier en De Beaufort nu ook de heer Spruyt zich verplicht gevoelde een woordje te spreken. Tusschen wat hij hij zegt en zijne geestverwanten zeiden, is echter geen noemenswaardig verschil. Tak «onbekwaam en onhandelbaar" door zijn stilzwijgen de liberalen er in geloopen de liberalen overigens blakende van lust voor uitbreiding van kiesrecht, mits met een ander minister dan Tak, enz. Ziedaar de korte inhoud van de professorale brochure. Toch onderscheidt de heer Spruyt zich van zijne geestverwanten hierin dat hij het zwarte spook wat meer naar voren heeft gebracht en de kiezers op den 10 April niet voor de kiesrechtvraag, maar voor de quaestie stelt of de liberale partij de speelbal moet worden van dr. Kuyper?! De N. R. Ct. van 7 April beeft op verzoek van prof. Spruijt een door hem aan de Sta'ad. gezonden stuk opgenomen. De professor zegt daarin dat hij begrijpt dat het door hem bij de firma De Bussy te Amsterdam uitgegeven vlugschrift niet door de Stand, in zijn geheel opgeno men werd en evenzoo dat er reden was later daaraan een stekelig artikeltje te wijden. Maar te betreuren is het dat dit artikeltje de waarheid in 't aangezicht slaat. Dr. Kuyper zegt toch aangaande het vlugschrift: «Eu daarom gaat het z.i. (volgens den heer Spruijt) bij heel deze verkiezing nu tegen, dr. Kuyper. Al wie tegen hem is, moet tegen de kieswet zijn Prof. Spruyt verbaast zich over die woorden, daar die nergens in zijn ge schrift te lezen staan. Tenzij men dus dr. Kuyper een vervalscht exemplaar mocht gezonden hebben, moeten de haar vroeger weigeren. n Wij staan in een volslagen duisternis," vervolgde de Gibray. «Ik vrees, dat wij onze onmacht zullen moeten bekennen, als geen buitengewoon toeval of een buitengewoon talent zooals het uwe ons te hulp komt, mevrouw Rosier." «Ge bewijst me te veel eer," antwoordde Amata. Vroeger werd ik door wraakzucht aangespoord, maar nu ben ik oud, ik heb rust noodig." «Die zucht naar wraak is toch niet geheel verdreven, hoop ik," zei de di recteur van politie nu. «Wat zoudt ge zeggen, als ik u verzeker, dat Lartige te Parijs moet zijn en dat hij hier ge komen is met een reispas ten name Dur- val? En daarbij komt, dat Lartige een nieuwe misdaad beging, waarom de po litie hem zoekt! Veertien maanden ge leden vermoordde hij graaf Kurawieff, die hem als moordenaar zijner vrouw wilde grijpen «Groote God, is het mogelijk?" riep Amata uit. aangehaalde woorden door dezen zijn gefantaseerd, en de heer Spruyt wil zich er niet toe leenen aansprakelijk gesteld te worden voor iets, wat dr. Kuypers levendige verbeeldingskracht tusschen de regelen zijner brochure las. Binnenland. Vlissingen, 7 April. Naar men verneemt, bestaat bij de Great Eastern Spoorweg Mij. het plan out alle doorgaande biljetten van en naar Londen via Hoek van Holland Harwich met Mei a.s. weder met onge veer 3 Mark te verlagen. Dinsdag a.s. wordt per nachtboot der Stoomvaart Maatschappij Zeeland" ver wacht een zending goud ter waarde vau 190,000, ter doorzending naar Kremnitz (Oostenrijk). Onder de passagiers, heden morgen van Queenboro aangekomen, bevond zich de Engelscbe gravin Cottenbam, die bare reis per aansluitenden mailtrein ver volgde. ■^ooals bekend is, zal met 1 Mei eene belangrijke wijziging in den maildienst tusschen Berlijn en Londen, via Vlis singen-Queenboro' tot stand komen. De reis wordt dan met 31/s uur verkort. De trein, die thans te 7.47 vm. van Berlijn vertrekt, zal dan te 12 uur 'smiddags vertrekken en te 8.45 vm. te Londen aankomen. Dit zal de kortste tijd zijn, waarin de reis tot heden toe werd ge maakt. Van Berlijn, Weenen en Bresden zullen doorloopende salonwagens loopen in aansluiting met de stoomschepen der Maatschappij Zeeland. De mailbooten vertrekken als deze nieuwe dienstregeling is ingevoerd onge veer te 12 nm. In de vergadering van aandeelhouders der Kon. Maatschappij de Schelde' is be sloten een dividend van 5 pet. over het afgeloopen boekjaar uit te keeren. Van 30 Maart 6 April zijn alhier uit Ge zult het verhaal vau deze treurige gebeurtenis uit den mond van den jon gen graaf Kurawieff zelf vernemen," sprak de Gibray. «Ik heb hem laten verzoeken hier te komen. Wij echter verzoeken u de vervolging van den moordenaar Lartige weder op u te ne men. Te gelijkertijd zoudt ge ons kun nen helpen om licht te werpen op de dubbele misdaad, die onze onmacht zal bewijzen, als wij den brutalen moorde naar niet spoedig ontdekken." Op dat oogenblik streed de wraak zucht in Amata's boezem met andere gevoelens, die eindelijk de overwinning schenen te behalen. Zij schudde treurig het hoofd en zeide «De bestraffing van mijn verleider laat ik aan God over. Ik kan daarom aan uw wensch niet voldoen, ik kan niet." «En waarom niet, Amata?" «Ik heb een zoon," stamelde Amata onder beete tranen. «Niemand weet, dat Maurice mijn eigen vleesch en bloed is, het kind, dat ik in de gevangenis onder Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 120 en met de nachtbooten 367, daarheen vertrokken met de dagbooten 180 en met de nacht- booten 439, alzoo samen aangekomen 487 en vertrokken 619 passagiers. De kapt.-kwartiermeester C. J. Hazenr berg, van het korps mariniers, werkzaam op het bureau van den luit. kol. intendant van dat korps, die den len April werd gepensioneerd, wordt den 17en April vervangen door den officier van admi nistratie, 2e klasse J. F. de Hart, van de marine. Bij Kon. besluit is bepaald dat de stem briefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal in de koofdkiesdistricten Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee, Helder, Enkhuizen en Dokkum op 10 April e. k. en, inge val van herstemming, op 24 April e. k. in te leveren, zullen worden geopend op respectievelijk 12 en 26 April daar aanvolgende. Te Maastricht zijn de kiesgerechtigden van overheidswege opgeroepen tot ver kiezing van een lid der Tweede Kamer voor den ternjijn, «eindigende den derden Dinsdag van September 1895." Zij, teekent de H. Ct. bierbij aan, van wie deze oproeping uitging, wisten dus niet dat het 2e lid van art. 115 der kies wet bepaalt dat het te kiezen lid aftreedt drie jaar na den eerstvolgenden derden Dinsdag in September, in dit geval dus - tenzij er, na vaststelling van de nieuwe kieswet weder eene ontbinding volgt in September 1897. En onder dien blunderstaat de naam nog wel van mr. Pijls, lid der le Kamer I Op de aanvrage om ontslag van den Gouverneur van Suriname is door de Koningin-Regentes afwijzend beschikt. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6e dis trict, d.d. 2 April jl., zijn in de Sardijn- geul van het Oost-gat, Wester-Schelde, de tonnen verlegd als volgt Witte boei no. 1 in 57 dM. water op: 51° 26' 37" Nb. en 1° 20' Wl.Witte boei no. 2 in 62 dM. water op51° 26' diepe smart het leven schonk. Het is een brave, goede jongen, mijn trots en vreugdHij zal een goede positie in de maatschappij bekleeden. Om zijnentwil kan ik niet meer tot de politie in be trekking staan, want als eenmaal het oogenblik aanbreekt, dat ik hem op zijn dringende vragen moet bekennen, dat ik zijn moeder ben wat een vernede ring voor mij, als ik tegelijkertijd moet zeggen, dat ik tot de agenten der poli tie behoor O, ik zou mij voor mijn zoon moeten schamen." Maar wij verlangen niet, dat ge weer geregeld dienst zult doen," zei de di recteur van politie vleiend. «Wij wen- scben alleen uw raad en dat ge uw vrij en tijd besteedt om naar Lartige en naar den moordenaar van Père Lachaise te zoeken Hoe zou uw zoon daar iets van vernemen. Wij zullen wel zwijgen." Besluiteloos liet Amata bet hoofd zak ken Ja, zij wilde zoo graag den ellen deling Lartige gestraft zien, maar de ge dachte aan Maurice hield haar terug,

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1