VLISSINGSCDE COURANT. No. 41. Vrijdag 6 April 1894. 32ste Jaargang. Gemeenteraad riBILLITOIÜ. Zitting van Woensdag4 Aprl 1894. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Afwezig de heeren mr. Van der Bilt, Chevalier en Wibaut met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede de verkregen goedkeuring van Ged Staten op de raads besluiten betreffende de 5e wijziging van de gemeentebegrooting 1893de onderhandsche verhuring en den verkoop van gemeentegrond en het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven wijders eene kenuisgeving van mej. A. J. Krafft, onderwijzeres te Winterswijk, dat zij hare benoeming als onderwijzeres aan school F. en idem van den heer E. J. Michielsen, onderwijzer te Terheijden, dat hij zijne benoeming als onderwijzer aan school B aanneemt. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Wordt overgegaan tot benoeming van twee ledeu van het stembureau voor de verkiezing van een lid der 2e Kamer der Staten-Generaal op 10 April a.s. en als zooi danig benoemd de heeren mr. F. N. v. d. Bilt en J. Ie Sage van Boeve tot plaats vervangende leden, de heeren A. Loois en F. Delvoye. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer G. H. Vertregt te Middelburg van 260 Ms gemeentegrond, en wel 130 M2 ad 10 de Mf, gelegen aan den Badhuisweg, en van f 2 per M9 voor de overige 130 M3, alzoo tot een bedrag van 1560, met bijbetaling van 70.85 voor trottoirkosten idem aan den heer E. W. J. Breder alhier van 280 M! gemeentegrond, mede aan den Badhuisweg gelegen, tegen den prijs van 10 voor 140 M3, en van 2 voor de overige 140 M3, alzoo tot een bedrag van 1680 met bijbetaling van 76,30 voor trottoirkosten; idem aan den heer J. Warren, voor en namens de vereeniging «Lotsverbete ring" van 182,81 M1 gemeentegrond, ge legen aan de Clijverstraat ad f 4,50 per M2, alzoo tot een bedrag van 822,64s met bijbetaling van 90,90 voor trot toirkosten. Op het daartoe strekkend adres wordt besloten vergunning te verleenen aan den heer L. J. Henning tot het mogen uithangen van een reclamehoed en een zonnescherm aan den voorgevel van per ceel I 73 aan de Wagenaarstraat, op voorwaarde, dat de reclamehoed niet la ger worde geplaatst dan 3 M boven het trottoir en dat het zonnescherm niet meer voorsprong hebbe dan 0,90 M. uit den gevel en niet lager gesteld worde dan 2 Meter boven het trottoir. Naar aanleiding van het door heeren 0 Bewerkt door A. M. O. 30.) »0, dat woord vergoedt al het lijden, dat ik heb moeten verdureu," betuigde Felicitas geroerd. «Ja, ge hebt gelijk, ik had geen honger behoeven te lijden, als mijn eer mij niet meer waar was ge weest, dan alle gemakken des levens." »En nu komt voor u de goede be looning." sprak mevrouw Dubieff goedig. «Ge zult in mij een beschermster vinden wij zijn 't eens over de voorwaarden, en gaarne zag ik, dat ge morgen reeds uw betrekking aanvaardet. De kerstvacantie is bijna afgeloopen en er is veel te doen pm de kleederen der kinderen voor dien regenten van het gasthuis uitgebrachte advies wordt op voorstel van Burg. en Weth. gunstig beschikt op het verzoek van J. C. Kloprogge tot opname van adressant in dat gesticht als verzorgde voor eigen rekening en zulks tegen be taling van f 175 's jaars. Bij de op 31 Maart jl. alhier gehouden aanbesteding voor het restaureeren van den Gevangentoren werd het minst in geschreven door de firma M. Jeras Zoon te Middelburg voor eene som van 6350, terwijl de kosten werden begroot op 7100. Burg. en Weth. stellen mitsdien voor hen te machtigen het bovenvermelde werk aan den minsten inschrijver te gunnen. Alzoo wordt besloten en de gemeente begrooting van 1894 naar aanleiding van dien gewijzigd. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de zitting gesloten. De Verkiezingen. Het oud-Kamerlid Haffmans beweert in .zijn VenlooscbWeekbl. dat de vraag,welke de liberale kiesvereeningen,leden der Libe rale Unieaan de aftredende Kamerleden stellenhierop, zij het natuurlijk in anderen vorm, neerkomt«Belooft gij in het vervolg eene stemmachine te zijn?" Wie nog wil redeneeren, wie de kies wet aan de Grondwet wil toetsen, is niet meer te gebruiken. De Liberale Unie heeft het in hare circulaire van den 19n Maart uitdrukkelijk gezegd: «Verschei denheid van inzichten en wenschen als zich in de vorige Kamer uitsprak, komt in de aanstaande niet te pas. Dan behoort de leus aller liberale leden te zijn «Tak volgen en dan blindelings." Dit is de eenige manier om de wet Tak tot stand te brengen. Er mogen dus geene liberalen in de Kamer komen, die niet vooruit beloven iets goed te keuren, wat nog in de maak is. Nooit, aldus laat de heer Haffmans verder zijn licht over den toestand schij nen, heeft zich de dwingelandij der kies vereeningen zoo schitterend geopenbaard als bij deze gelegenheid Is het constitutioneel stelsel bestemd om alle krediet te verliezen, dan is dit te wijten aan de Liberale Unie. Arme liberale partij 1" roept de heer H. ten slotte uit «het ziet er deerlijk met u uit. Ook de antirevolutionaire ligt niet op rozen Alleen de katholieke is m fleur. Hare oud-leden gaan nu eenparig een manifest uitvaardigen, dat zal klin ken als een klok (Dit manifest is door ons reeds medegedeeld in ons vorig no.) Een correspondent van het N. v. d. D. tijd in orde te brengen." «Best, mevrouw, dan kom ik morgen op het zelfde uur", verzekerde Felicitas en stond op. Mevrouw Dubieff reikte haar nu een bankbiljet van twintig francs als godspenning toe, waarvoor het meisje vriendelijk haar dank betuigde en daarop verliet zij het huis. Op straat herinnerde zij zich, dat mej Bressol haar wachtte, zoodra zij bij mevrouw Dubieff geweest was. Zoodra Felicitas bij de familie Bres sol was aangediend, werd zij in de eetzaal toegelaten, waar de heer Bressol na het koffiedrinken de couranten las, terwijl zijn vrouw en dochter de mode-journalen bestudeerden. Marie liep haar tot aan de deur der kamer te gemoet en stak haar de beide haDden toe. Aangenomen vroeg zij. «Ja, op uwe aanbeveling," ant woordde Felicitas bescheiden. «Wel, dat doet me genoegen," sprak Marie verheugd. Zij geleidde Felicitas nu naar mevrouw Bressol. «Dat is mijn mama" zeide zij, haar schrijft dat in Noord-Brabant nog geen spoor van verkiezingsagitatie te ontdek ken is. Hij schrijft dit toe aan het feit dat in die provincie de leden der ont bonden Tweede Kamer zich de moeite niet geven voeling met hunne vroegere kiezers té houden. Dit is trouwens niet noodigde kath. kiesvereenigiDgen geven op wie zij gekozen wenschen te zien en de Noord-Brabantsche boer, wien het onverschillig is of de aangewezen jrsoon voor meer of minder uitgebreid kiesrecht is, vult zijn stembiljet in of kat dit doen, en daarmede is de zaak afgeloopen. De Stand, wijst op het feit, dat weder gebleken is. dat alleen de antirevolutio naire partij een machtige volksvergade ring uit alle deelen des lands kan sa menroepen, en doen slagen. De Liberale Unie hield zelfs geen ver- veTgadering. De Algemeene Kiczersbond der roomschen dorst het saam roepen van eene vergadering niet aan. De conserva tief liberalen missen zelfs elke organisatie. De Dagblad-partij is niets. De Radicale Rond is nog pas in het opkomen. Verder beantwoordde dr. kuyper in De Tijd zelve den correspondent van dat blad, die beweerd had dat door dr Kuyper een rondschrijven zou zijn gericht tot de kerkeraden der kerkeu A en B. om te zorgen dat zooveel mogelijk deputaten werden benoemd der democratische rich ting en dat jhr.' mr. A. F. de Savornin Lohman in de Deputaten-vergadering zoodanig werd bestreden dat hij na de eerste stemming wegens het hoongelach de zaal moest verlaten. Dr. Kuyper ontkent pertinent dat door hem of een ander een enkelen brief of cV'culaire tot. de Deputaten vergadering zou zijn gericht. Het eenige stuk, dat hiertoe diende, was eene advertentie in# de Stand. Even onwaar is de bewering dat de heer Lohman door de vergadering on- heusch behandeld is. Integendeel heeft de vergadering den heer Lohman met den meesten eerbied bejegend, hem met het uiterste geduld aangehoord, en hem alleen onder allen tweemaal het woord gegeven en, waar het slechts even pas gaf, hem zelfs warm toegejuicht. Zulke lastertaal, meent de Stand, ver- hoogt slechts de glorie van den bondsdag der antirevolutionairen. Immers de cor respondent van de Tijd was er niet bij, en iemand die er bij was, kan hem dit niet gezegd hebben. Zoover de Stand Wij herinneren er hier aan dat de Deputatenvergadering alleen voor de vertegenwoordigers der bevriende pers toegankelijk was en men dus een bericht, als in de Tijd voorkwam, van die zijde onmogelijk kon verwachten. voorstellende. Mamadit is het meisje, dat mij is aanbevolen en waar over ik reeds meermalen heb gesproken." Mevrouw Bressol sloeg het oog op, keek het meisje onverschillig aan en vroeg koel: «Zijt ge wees?" »Ja," antwoordde Felicitas met neer geslagen oogen. «Ik geloof het ten minste," Ah dus een natuurlijk kind, dat door haar ouders verlaten is, niet waar Hoe oud zijt ge en wat deedt ge tot nog toe voor den kost?" Felicitas kleurde bij die ruwe vragen. Marie nam haar vriendelijk bij de hand, terwijl Bressol met een afkeurend ge baar tot zijn vrouw zeide Bah laten wij onze lieve gast niet in verhoor nemen, Valentine! Ga zitten, Felicitas, en eet wat van deze biscuits intusschen kunt ge ons wat verhalen van uw bezoek aan mevrouw Dubieff." Marie kwam naast haar zitten en keuvelde vriendelijk met haar, terwijl mevrouw Bressol na de ontvangen te In het Dagbl. komt het volgende ar tikel voor «Nu de calvinistische demagogie open lijk den oorlcg verklaart, ook zelfs aan bet christelijk conservatisme, schijnt bet tijdstip gekomen dat het «Christelijk ka pitaal" de beurs gesloten houdt, als voor calvinistische inrichtingen wordt aange klopt, al zullen de calvinistische dema gogen meenen dat een christelijk-con- servatief nog altijd goed genoeg is om te betalen. Ook veler houding tegenover de «Vereeniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs," waarin Kuyper's aanhang domineert, zal vermoedelijk eene andere moeten worden, 't Gaat toch wel wat ver, als men van iemand eischt, dat hij met zijn geld eene richting zal steunen, welke hem vogelvrij ver klaart." Tusschen de Dap'&Z.-conservatieven en dr. Kuyper is de verhouding nooit vriend schappelijk geweest, maar na dit artikel tje zal het elkêen wel duidelijk zijn dat elk samengaan voortaan afgesneden is. Hoe klein ook, is dit kleine stukje echter zeer leerrijk l De Tijd raadt aan in die districten, waar tot dusverre katholieken gekozen werden, hunne herkiezing te bevorderen en in andere districten de liberale en anti revolutionaire leden der ontbonden Ka mer, welke inzake het kiesrecht met de katholieken op éénzelfde standpunt staan, te steunen, althans niet tegen te werken. Bijzonder behoedzaam moet men zijn met het stellen van nieuwe katholieke can- didateD, want in den regel zullen de kanseD van een niet-katholieken candi- daat, die zich tegen de ongewijzigde plannen van Tak verklaarde, gunstiger staan dan die van een katholiek. Door in een protestantsch district tegenover een radicalen of Takiaanschen candidaat een katholiek te stellen, met voorbijgang van een niet geschikten katholieken te genstander van Tak, zal men bijna overal den eerste in de kaart spelen. De Standaard brengt in herinnering dat niemand aanvankelijk zich in zake de kieswet verdienstelijker heeft gemaakt dan mr. i£ Mackay. Ieder zag dat hij de wet wilde, en ook zijn stemmen voor het amendementDe Mevier kan daar van als getuigenis gelden. Maar hij tee- kendehet fatale manifest. De anti revolutionaire partij dient te weten wat men aan hem heeft, of hij finale uit breiding vau het kiesrecht wil, of meent dat de Grondwet niet gedoogt verder te gaan dan zijn eigen amendement of het amendement—De Meijier. Vooral is het noodig dat over deze vraag licht opga, nu de reactionairen te Amsterdam met warmte de candidatuur van den heer rechtwijzing zich weer in haar mode journalen verdiept had. Marie bemerkte dat Felicitas niet op haar gemak was in tegenwoordigheid van haar trotsche mama. Op kiesche wijze wilde zij dit verhelpen. »Kom," zei ze, «nu zal ik u mijn vogels, mijn bloemen en mijn kamer laten zien", en in een oogenblik waren beide meisjes weg. »Je noodigt wel fraaie gasten", zei Valentine, zoodra zij met haar man alleen was. «Een meisje, dat met haar handen haar brood verdient en den naam van haar ouders niet kent. Dat is wel pas send gezelschap voor onze dochter, waar- lijk I" «Des te erger voor de ouders, die het kind wreedaardig verlieten", antwoordde Bressol. «Ik begrijp niet, dat het arme lieve kind daar schuld aan heeft". Het is toch niet noodig zulk volk in ons huis te brengen", zeide Valentine boos. «Ik houd er niet van". «Valentine, je weet, dat ik in mijn eigen huis mij de wet niet laat voor-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1