VLISSINGSCDE COURANT. Iliftlfc-Slil No. 39. Maandag 2 April 1894. 32Jte Jaargang. riytLLiT® BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Ylissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. TerNChijut Dlundag-, l>ond< rdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden V Verkiezingen. De verkiezingsdrukte neemt, naarmate het tijdstip nadert dat de stembus de kiezers roept om hun plicht te vervullen, steeds grootere verhoudingen aan. De couranten zijn zoodanig gevuld met ver slagen van kiesvergaderingen, redevoe ringen of verklaringen van candidaten enz. dat men wel een bijzonder groot po litiek verduwingsvermogen moet bezitten om in dien al te rijk voorzienen disch steeds behagen te vinden. Moge zulk een lectuur niet onder de aangenaamste behooren, zij is in ieder geval zeer leerrijk. Er blijkt immers on dubbelzinnig uit dat bet vraagstuk van het uitgebreide kiesrecht ons volk niet koud of onverschillig laat en het dus te verwachten is dat de stembus daarvan getuigen zal. De oude leuzen liberaal, antirevolutionair, conservatief en radicaal hebben uitgediend, de oorlogs kreet, die de strijders op de wallen roept, is thans niet anders danvóór of tegen uitbreiding van het kiesrecht,en de vraag aan den kiezerwilt gij dat in onze wetgeving voortaan een ruimer aan deel aan de democratische richting worde toegekend of moet die strooming tot hare bedding teruggedrongen worden Toch zijn er enkele kiesvereenigingen, gelukkig slechts enkele, waar misschien onder den eersten indruk, door de tijding van de intrekking van Tak's wet teweeg gebracht, in motiën werd uitgemaakt dat men alleen zulke candidaten zou steunen, van wie men verwachten kon dat zij de wet in den geest van haar ontwerper zouden helpen aannemen, en later toch candidaten werden gestemd, die in de ontbonden Kamer getoond hadden op het punt van kiesrechtuitbreiding de meest behoudende beginselen te zijn toe- Zulk eene houding is niet mannelijk, maar werpt een vlek op het Nederland- sche volkskarakter en maakt het uiterst moeilijk met eenige zekerheid eene be rekening te maken van wat de verkie zingen ons zullen opleveren. Bovendien maakt het feit, dat bij de oude partijen groote verdeeldheid heerscht, die bereke ning niet gemakkelijker. U Bewerkt door A. M. O. 8.) Dat is mijn eigen horloge. Ik heb het op mijn nachttafel laten liggen, om dat het glas gebroken is." »En waarom draagt dat horloge dan uw eigen voorletters niet?" »Mijn eigen voorletters niet?" vroeg Smoiloff, doch kleurde en zweeg. Dit ontging de Gibray niet. »Ik begrijp," zeide hij triomfeerend. «Smoiloff is uw ware naam niet. Uw ware naam begint met een K 1" «Ge vergist u!" sprak de Rus. «Ik heb geen reden om een valschen naam te voeren. Ik heet Smoiloff." Wij kunnen ons overigens voor het oogenblik, nu het stellen van candidaten bijna overal slechts een voorloopig ka rakter draagt, geen juist denkbeeld van den staatkundigen toestand vormen Als eenmaal de lijst der definitieve candida ten zal zijn vastgesteld, kunnen wij beter het slagveld overzien en met eenige meerdere zekerheid de kansen, die de voor- of tegenstanders van eene uitbrei ding van het kiesrecht hebben, bepalen. De ondervinding, bij vorige verkiezin gen opgedaan, leert trouwens dat, al moge men schijnbaar op de beste gronden de horoscoop der verkiezingen trekken, de uitkomst dikwijls niet aan de berekening beantwoordde. Bij velen heeft het bevreemding ge wekt dat minister Tak van Poortvliet eene candidatuur van de liberalen te Amsterdam heeft aangenomen, aangezien het in Nederland geene gewoonte is dat ministers candidaat voor de Tweede Kamer gesteld worden. De Minister heeft hiermede getoond een schrander staatsman te zijn. Wanneer toch de nieuwe Kamer hem geen meer derheid voor zijn kiesontwerp brengt, is hij verplicht zijn zetel te ruimen. Hij blijft dan echter zitten als Kamerlid eu leider der groote radicale partij, welke als vrucht van de Kamerontbin ding verwacht wordt. Tot heden blijkt uit de verkiezings- gegevens nog niet dat de Minister zich misrekend heeft. Vrijdagmorgen werd te Utrecht de Deputaten-vergadering door den voor zitter van het centraal-comité, Dr. A. ICuyper, geopend. Daarin deelde Dr. Kuy- per mede dat hij, in antwoord op de van onderscheidene zijden tot hem gekomen aanvragen zich beschikbaar stelde voor bet Kamerlidmaatschap, mits van hem alleen gevergd worde deelneming aan de behandeling der Kieswet, tot na het votum der Eerste Kamer. De volgende resolutien werden aan genomen 1. Een adres van eerbiedige hulde en dank aan de Koningin-Regen tes te zenden voor haar machtiging om de Kamer te ontbinden 2 De Deputaten- vergadering verstaat de beteekenis van de nu komende verkiezingen als eene worsteling tusschen het conservatisme van «Hoe ^omt dan die letter K. op uw horloge Daarover kan ik geen inliohting Mijnheer de Gibray werd ongeduldig en begon te dreigen, doch de Rus bleef onverschillig zwijgen. Op datzelfde oogen blik trad Jodelet binnen en meldde, dat de secretaris der Russische ambassade, prins Pukine, den directeur van politie wenschte te spreken over de arrestatie van den graaf Smoiloff. «Hij komt als geroepen! Laat hem dadelijk binnenkomen," beval de Gibray verheugd. Prins Pukine, een bejaard heer fnet voornaam voorkomen, snelde oogenblik- kelijk naar Smoiloff en omarmde hem vol ontroering. «Graaf d' Arfeuilles heeft zoo even mijn bescherming voor u ingeroepen," zeide hij bijna teeder. «Zoon van mijn besten vriend, moet ik u hier zoo vinden." «Die heeren leggen mij een dubbelen mQordten laste", antwoordde Smoiloff half alle gading en hen, die voor het Volk achter de Kiezers opkomen. De antirevo lutionaire partij sluit zich bij de laatsten aan. 3. Zij acht te dien einde dat in 's Lands belang moet'gestreefd worden naar finale kiesuitbreiding tot de uiterste grens, die de Grondwet slechts even ge doogt te stellen. 4. Zij verzet zich tegen elke koppeÜDg van het kiesrecht aan eenige belasting, ook tegen het binden van het kiesrecht aan eene eigenlijke lees- of schrijfproef. 5. In genoemden zin zal zij vragen aan de candidaten stellen. 6 Om het geheel exceptioneel karakter van deze verkiezing voegt zij er nog deze verklaringen bij. Ten eerstedat het partijverband ditmaal niet belet dat de afzonderlijke kiesvereenigingen ten opzich te van de Grondwetsherziening als an derszins haar eigen weg gaan en zich vergewissen of eenig candidaat eene rui- rni-re of engere opvatting van Art. 80 der Grondwet heeftten tweede: dat de regel van eigen candidaatstelling bij eerste stemming ditmaal buiten werking blijft in al die districten, waar men acht zijn doel te bereiken door aanstonds op den candidaat eener andere partij mede te gaan. Geen zittend lid eener andere partij worde verdrongen, indien blijkt dat hij eeu uitgebreid kiesrecht wil en niet on - voorwaardelijk op de schrijfproef blijft staan. Alle conservatief-gezinde candida ten, van welke richting ook, moeten bij eerste stemming en bij herstemming als tegenstanders bestreden worden. Ten der de acht de deputen-vergadering het ditmaal vooral geraden dat èn de open bare zaak openbaar behandeld worde èn de zedelijke band tusschen kiezers en gekozenen behoorlijk worde vastgelegd,en dat te dien einde in elk district zoowel de door de kiesvereenigingen gestelde vra gen als daarop ingekomen antwoorden, in haar geheel publiek worden gemaakt. Tot deze vergadering, die door onge veer 1000 deputaten werd bijgewoond, was volgens de N. R. Ct. alleen de be vriende pers toegelaten. Bij de debatten over de resolutie ver klaarde Dr. Kuyper dat zij niet meer gekleurd is om het niemand onmogelijk te maken in de partij te blijven. De heer Lobman was van gevoelen dat zij af keuring over de Kamerleden uitsprak, maar minister Tak schuldig was aan de spottend. Prins Pukine wendde zich nu tot de rechterlijke ambtenaren en vroeg ophel dering omtrent den toestand waarin hij Smoiloff aantrof. De Gibray antwoordde hem en besloot zijn verhaal met de woorden «De gevangene bezwaart zichzelf het meest. Hij weigert inlichtingen te geven omtrent de reden van zijn bezoek aan de grafkapel der familie Kurawieff en dat bezoek bracht hij op hetzelfde uur, dat de moord vermoedelijk gepleegd is. Dat is toch zeker een zeer bezwarende omstandigheid, niet waar?" «Jonge vriend," sprak Pukine, »er is slechts één middel om uit het onaange name gezelschap van die mannen met geladen geweren te komen en dat middel isonvoorwaardelijke openhartigheid tegen den rechter van instructie en den directeur van politie Mijnheer de Gibray, ik verzoek u beleefd alle onnoodige ge tuigen uit deze kamer te laten vertrekken en ge zult dan alle ophelderingen ont- raislukking. Hij meende dat men gevaar liep een mandat impèratif te eiscben en had ook bezwaar tegen candidaten bui ten de antirevolutionaire partij. Voorts wilde hij niet dat antirevolutionairen, die niet in den zin der resolutie over het kiesrecht dachten, tot de conserva tieven gerekend werden. Het ziet er niet best te Groningen voor mr. Van Houten uit met zijne kansen om lid van de Tweede Kamer te worden. Niet alleen liet Burgerplicht" hem glip pen, maar ook de kiesvereeniging van den Handelsstand" plaatste hem niet op haar candidatenlijstje. Hij kreeg trouwens slechts 2 stemmen. Binnenland. Vlissingen, 31 Maart. De restauratie van den Gevangentoren nabij de Bomvrije kazerne, waarvan de aanbesteding den 31en Maart zal plaats hebben, zal bestaan in de inrichting van het inwendige tot lokaal voor de Oud heidskamer, enz. Het werk zal bestaan uit het uitbreken van de bestaande hou ten vloeren en balklagen en het oprui men van den overtolligen grondhet maken van twee gemetselde gewelven het leggen van steenen vloerenhet openmaken van de bestaande schietgaten het inbreken van de noodige openingen voor het aanbrengen der lichtkozijnen het maken en plaatsen van 6 lichtko zijnen en van 4 kleine lichtkozijnen in de schietgatenhet verlengen van de zandsteenen trap en het daarboven met selen van een torentjehet herstellen van het ingangpoortje en het daarin afhangen van twee deuren met hangsluit- werk het schoonmaken van den binnen muur en het inrichten der lokalen eenige reparatiën aan de murenhet invoegen van al het metselwerk van den toren het uitvoeren van werken, in verband met de behoeften van den militairen diensthet uitvoeren van werken tot vorming van een plateau voor den toren en het schilderen van het houtwerk. Maatregelen zijn genomen dat de pa sage over de houten brug gedurende den bouw niet gestremd wordt. Verder moet de aannemer zich ver vangen, die ge slechts kunt verlangen." Een wenk van den directeur van politie deed Letellier en de twee bewakers met hun geladen geweren vertrekken. Mijn heer de Gibray schoof thans zelf een stoel bij voor Smoiloff, want hij begon nu te gelooven, dat hij een slachtoffer van een misverstand voor zich had. »Ik wil beginnen met u een vraag te doen, heeren," sprak Pukine. «Houdt ge het voor mogelijk, dat graaf Smoiloff een moord zou doen in de grafkapel van zijn eigen moeder i) Van zijne moeder?" vroeg de Gibray verbaasd. Maar, beste vriend, wat doet ge vroeg Smoiloff smartelijk getroffen. «Ge vernietigt mijn levensdoel, door mijn ge - heim prijs te geven «O, neen! Deze heeren zullen veel eer machtige helpers zijn bij uw streven," antwoordde Pukine Hun ambt legt hun het zwijgen op als een dure plicht Wees gerust! Wij moeten oprecht zijn, of moet de naam van uw voorvaderen nog langer

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1