VUSSIM.SIM COURANT. MIMI No. 38. Vrijdag [30" Maart 1894. 323te Jaargang. Gemeentebestuur. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. Do Borg. en Weth. van Vlisaiageo maken bekend dat tot den herijk der mnleD en gewichten in deïe gemeente zal worsen gevaceerd in een der beuedeuza- len van het raadhui» den 4., t> 6. 7. 9 10, I I, 12, IB on 14 April dezea jaara, telkens des voormiddag» van 9'/j tot 12 en do» namiddag» van 1 tot A uur, •la volgt Wijk A, B en C. en 5 April. D. 0 12 K. L, M, en N. 14 den 8n April voor den ten verkoop bettemde in ma gazijnen ei wiakela voorhanden nieuwe mateu en ge wichten. De tijd wordt gescht te zijn de middelbare Amster- damsche (onde) tijd. Voorts wnrdt herinnerd; lo. dat de voorwerpen schoon en droog tea herijk aangeboden moeten worden en zich dna in zoodanigen toestand moeten bevinden, dat eene verificatie en stem peling mogelijk is. 2e dat lengtematen voorzien van morkteekenen of aanwijzingen van onwettige maten moeten worden af gekeurd en ten allen tijde in bulng genomen knnneu worden. 3e. dat de onderdeelen van het Gram (ililigram-Ge wicht en), uithoofde der daartoe noodige fijue bulaos, nit- sluiteud aan bet ijkkautoor te Middelburg kunnen wor den geverifieerd. (Miuiatorieelo beschikking van den 16 April 1872. no. 198.) 4e dat belanghebbenden er a»n worden herinnerd zich bij terugontvangst van huunc voorwerpen er vau te overtuigen, dat deze duidelijk de wettige merken drageu. daar een beroep op verzuimeo, die bij den herijk moch ten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsver volging. 5o dat na het eiode vau den termijn van den herijk (1 September 1895) het gebruiken of voorhouden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de veroiBchte atempelmerken. verboden en strafbaar is. Mocht, gedurende het barijk—tijd vak 189 4 1895de aftlBg van het goedkeuringemerk op m»ton of gewichten door het gebruik of het ouderhoud onduidelijk worden of dreigen te verdwijnen, dau dienen zulke voornerpen op nieuw tijdig da verificatie en den herijk teoodergaau, waartoe belanghebbenden zich bid het jjkkantoor te Middelburg kunnen vervoegeu. 'Eveneens kunnen maten of gewichten, waarvan de ge bruikers om welke redenen dan eok, het wenscbelijk achtendat de nauwkeurigheid gedurende geDoemd her- ijk-tijdvak, voor welk het goedkeuringsmerk F dient, meer dan eenmaal door den ijker worde onderzocht, voor dat dool aiu het ijkkaDtoor te Middelburg worden anu- goboioo. Wordende de belanghebbenden herinnerd aan het lo lid vau art II der wet van den 7 April 1869 (Stbl no 87 luidende »Het bezitten of voorhanden hebben van niet met de wet ol met Koninklijke besluiten ter uitvoering daar van genomen overeenkomstige maten, gewichten of weeg werktuigen, op plaatsen, bestemd of gebruikt tot ver- koopen, ickoopen, aflovorcu. o( in outvaugat ne men van waren, of waren die voorwerpen tol grondslag van heffingen of andere ontvangsten strekken, is verbo den," alsmede art, 8 waarin de onderscheidene gewich ten worden opgenoemd; welke mogen worden gebezigd, lnideode .- De stoffelijke gewichten zyn stukken van 50. 25. 29 10, 8. 2 en 1 kg. (pond) 8, 2, en 1 hectogram (onsl. 6, 2, en 1 dekagram (lood), 5, 2 en 1 gram (wichtje) an 600. 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 eu 1 miligram. Terwijl voorts nofj wordt kenbaar gemankt dat de verificatie kosteloos geschiedt, doch dat de aan het rijk verschuldigde jnateergeldea bij do teruggave der ge wichten moeten worden voldaan. Eu is hiervan afkondiging geschied waar hel be hoort, den 24 Maart 1894. De Burg. en W»th. voornoemd, TUTKIN NOLTHBN1US. De Secretaris, J. H. C. BUSING, FiytLL!T@N. Bewerkt door A. M. O. 27.) Daar antwoordde mevrouw Rosier niet op. Zij bracht het gesprek op andere dingen, wat haar gemakkelijker werd, toen Magdalena met de soep binnen kwam. Ook Maurice scheen zijn moeder lijke vriendin niet langer te willen be droeven. Hij vertelde van zijn vrienden, van het Parijsche leven en van zijn eigen plannen voor de toekomst, zoodat wel dra de rimpels van haar voorhoofd ver dwenen. Onmiddellijk na aankomst in het po- litiegebouw werd Smoiloff in tegenwoor digheid ran den Kadet gebracht, die Uit de Pers. Door de centrale liberale kiesvereeni- ging te Zaandam gevraagd om zijne kiezers volkomen duidelijk te maken wat zij van hem te wachten hebben bij eene verkiezing, indien het kieswet-ont werp Tak weder in de Tweede Kamer in behandeling mocht worden gebracht, heeft d® heer De Meijier geantwoord dat naar zijne meening art. 4 der voorge stelde kieswet niet voldoet aan de grond wet, omdat daaruit niet kan worden afgeleid het gegrond vermoeden dat er werkelijke geschiktheid en maatschap pelijke welstand bij hem,die kiezer worden zou, aanwezig is. Betreffende het door hem voorgestelde amendement zegt de heerDeMeijier dat het door hem in overleg met zijne vrienden werd opgesteld en den Minister ter inzage gegeven, terwijl hij toen reeds zijn ver langen te kennen gaf dat de Minister, als hij het niet aannemelijk mocht achten, dit openlijk zou zeggen in de Kamer, want dat hij het zeer zou betreuren als de Minister, bij aanneming er van, de wet introk. Tot tweemaal toe wijzigde hij naar aanleiding van de aanmerkingen des Ministers zijn amendement. En na de eindverklaring van den Minister durft de heer De Meijier gerust verklaren dat de geheele Kamer in de meening ver keerde dat de Minister zich bij het amen dement zou neerleggen en de wet niet intrekken. Vervolgens haalt de heer De Meijier eenige cijfers aan, waaruit blijken moet dat zijn amendement niet voor de toe passing van een uitgebreid kiesrecht die vernietigende strekking heeft, welke door sommigen er aan wordt toegekend. Te Rotterdam o. a. zouden van 1100 werklieden van de afdeeling openbare werken, tinlmerlieden, smids, steen houwers, metselaars, enz. slechts 4 per cent afvallen. Wat zijne houding zou zijn indien het kiesontwerp-Tak weder in behandeling mocht komen, antwoordt de heer De Meijier, dat hij, zoo lang hij niet van meening verandert omtrent de grondwet tigheid, zijne stem aan het ongewijzigd kiesontwerp niet kan geven. Voor hen, die wenschen het ontwerp ongewijzigd aangenomen te zien, is het ongeraden den heer De Meijier weder af te vaardigen. Dat de heer De Meijier eene zeer optimistische opvatting heeft van de ge volgen, welke de aanneming van zijn amendement op het aautal kiezers zou uitgeoefend hebben, wordt door de H. Gt. aangetoond met het feit, dat volgens be rekening door het amendement De Meijier in Weststellingwerf (Friesland) met ruim 15000 inwoners, 4000 kiezers minder zouden zijn dan er nu reeds zijn. daar reeds wachtte. De koetsier keek den Rus langen tijd onderzoekend aan, en zeide toen blijkbaar in twijfel tot mijnheer de GibrayIk heb dien man slechts onduidelijk gezien, want (met permissie) ik had te veel gedronken en in dat herbergtje was geen bijzonder helder licht. En toch, hoe langer ik de zen heer aankijk, hoe meer ik begin te gelooven, dat hij mijn passagier is, dien ik eerst naar het Noorderstation en later naar de rue Montorgueil gereden heb." »Hoe is uw naam en waar zijt ge ge boren vroeg de Gibray aan den ge vangene. «Iwanov Smoiloff!" antwoordde de Rus onmiddellijk. »Ik ben te Parijs ge boren, mijn ouders hebben hier een jaar gewoond." Herkent ge die stem vroeg de Gibray aan den Kadet. De koetsier keek verlegen voor zich. »lk geloof, dat ik de stem goed ont houden heb, maar toch ben ik onzeker. Ja, het schijnt mij toe, - De Amsterdammer zegtMr. Levy heeft grondwettelijke verklaringen tegen Tak's kieswet. Hij wil tot eisch stellen een hoogeren leeftijd dan dien van 23 jaar voor dé politieke mondigheid, en drie jaar van niet-bedeeld zijn, in plaats van éen jaar, en toch kreeg hij van de 150 uitgebrachte stemmen in Burger plicht (te Amsterdam) er 115. Wat beteekent nu de motie dier kiesvereeni- ging dat uitsluitend zulke candidalen zullen gestemd worden, die het met Tak's ou.werp eens zijn. En waarom Levy gs.teld en Gleichman, de Beaufort of Rutgers geweerd? Het blad roept ten slotte uitO, die dubbelzinnigheidZal de liberale partij die dan nooit te boven komen De Standaard waarschuwt hen, die in democratische richting wenschen te sturen, voor het gevaar hun vijand te licht te achten, al moge het waar zijn dal men in de gelederea, die zich tegen de beweging voor het uitgebreid kies recht verzetten, weinig anders verneemt dau een dof gemor, een m urm ureeren tegen den boozen loop der dingen, iets van den nijdigen wrevel, die in Van Houten's brieven sinds maanden schering en inslag waren. Eén ding vergete men niet, n.l. dat een niet gering deel der Roomsche bevolking in Noord-Brabant en Limburg in de macht van het conser vatisme is, dat bij de Roomsche Kamer zetels nog slechts een andere 25 aau de conservatieven behoeven in handen te vallen om den slag kwijt te zijn. Nu is het wel waar dat in het con servatieve kamp geen vonkje geestdrift gloort, maar toch prikkelt in die achter lijke kringen een niet minder machtige factor; de factor van het eigenbelang die, "'au het privilege, van het monopolie van de zucht om de macht te behouden, in wier bezit men zich indrong. Wat al hooggeleerde professoren wan delen voor het front van dat conservatis- tisch legerkamp op en neder I Wat breede rij van staatslieden en hooge ambtenaren schitteren bij hun conservatistisch vaandel niet in hun gegaloneerde staatsierok I Hoe draven niet de vreemden van allerlei machtige maatschappijen, en de patroons van eerste handelshuizen, en demillionairs van de haute finance, met den gouden sleutel als zinnebeeld van hun schat op de borst, in de beangstigde gelederen her- en derwaarts Met zulk eene macht moet men reke ning houden. Binnenland. Vlissingen, 29 Maart. Het zeldzaam schoone Paaschweder lokte weder velen, vooral uit het naburige Middelburg, tot een bezoek uit aan onze een zwaardere stem had. Mijnheer, ik gevoel, dat ik geen geldige getuigenis kan geven over hetgeen dien nacht is voorgevallen, daar ik niets zoo secuur weet, dat ik het met een eed kan be vestigen. Ik hoop daarom, dat mijn ver klaringen geen invloed zullen hebben op het lot van dezen heer." «Daar hebben wij het nu," bromde de directeur van politie. De gewichtigste ge tuige trekt zich terug." »Ga zoolang in de voorkamer en wacht daar," zeide hij tot den koetsier, »en zeg, dat mijnheer Letellier thans moet bin nenkomen." Wat moet dit alles beteekenen vroeg de Ras ongeduldig Zal ik einde lijk vernemen, waarom ik als een ge- meene misdadiger behaudeld word De Gibray antwoordde niet. Hoort ge dat Noordsche accent vroeg de direc teur van politie. «Ik geloof, dat Letellier ons op het rechte spoor heeft gebracht." Op dat oogenblik trad de koopman binnen en na een buiging voor de heeren, gemeente. Het strand leverde een vroo- lijken aanblikhet was er zoo druk als iu den tijd van het badseizoen. Ook langs onzen schoonen zeeboulevard be wogen zich honderden om van het zee gezicht te genieten. Dat zulke dagen voor vele ingezetenen van veel voordeel zijn, laat zich begrijpen. Men verzoekt ons opname van het volgende Uit het op de algemeeue vergadering der coöperatieve winkelvereeniging van «Eigen Hulp" alhier den 24en dezer medegedeelde verslag over 1893, bleek dat die vereenigiDg steeds vooruit gaat. Het ledental was op ultimo December 1893 259 eene vermeerdering van 27 leden sedert het voorafgaande jaar. Het debiet klom van 49 477.50s in 1892 tot 54.288.96s; bet zuiver over schot, na aftrek van alle kosten, inte resten, afschrijvingen enz. van ƒ5.456.91 tot 5797.S35. Aan de leden zal acht percent van hun verbruik over 1893 worden uitge keerd. Men schrijft ons Het nieuwe havenstation maakt nu reeds een goeden indruk, welke echter, ten minste op een afstand, verminderd wordt door de omstaande gebouwen. De buiten werkzaamheden bepalen zich hoofd zakelijk tot de overkapping. Van binnen vordert men goed. Ben ik goed ingelicht, dan kan men het tijdstip der openstelling voor den dienst, voor een gedeelte voor eerst, binnen enkele weken tegemoet Dinsdag avond hield de liberale kies- vereeniging «Eendracht maakt Macht" te Middelburg eene vergadering, die goed bezocht was. De voorzitter, de heer Herman Snijders, deelde mede dat door het bestuur een schrijven tot den heer mr. C. Lukasse, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg, was ge richt, waarin deze verzocht werd zich te verklaren welke zijne gevoelens waren ten opzichte van het door den minister Tak van Poortvliet ingetrokken kieswet- ontwerp. Uit het door den heer Lukasse gege ven antwoord bleek dat hij geen bezwaar gehad had zijne stem uit te brengen voor het door minister Tak van Poort vliet verdedigd, doch thans ingetrokken voorstel, dat hij bezwaar had tegen den eisch van de kennis van lezen en schrij ven (de zoogenaamde schrijfproef,) welke duizenden van geschikte kiezers van het kiesrecht zou uitsluiten, maar daarente gen voor het couloir-stelsel was. Onder «Onderstand" in den zin van bedeeling zou hij niet wenschen te verstaan het verstrekken van geneesheel- en ver ging hij onmiddellijk naar den Rus, dien hij vroeg «Durft gij ontkennen, dat ge eergis teren 's middags om drie uur, in mijn winkel een grafkrans hebt gekocht en daarmee naar de grafkapel der familie Kurawieff zijt gegaan P" «Neen! dat ontken ik niet! Dat is waarIk heb geen reden om dit te ont kennen," antwoordde Smoiloff verblee- kend, maar met vaste stem. Mijnheer de Gibray was verrast, dat de gevangene zelfs geen poging deed om dit bezoek te ontkennen. Hij besloot daarom den Rus dadelijk een bekentenis te ontlokken. »En wat deedt ge daar?" vroeg hij. «Dat zeg ik niet, neen nooit voor ik weet, waarom ik gearresteerd ben," zei Smoiloff koel. «Dat zal ik u spoedig zeggen. Gij zijt aangeklaagd van een vrouw in die grafkapel vermoord te hebben." Bij deze woorden vertoonde het gelaat van den Rus meer verbazing dan schrik.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1