VUSSIAGSCOE COliUXT. No. 37. Maandag- 26 Maart 1894. 329te Jaargang. Gemeentebestuur. BUEEAU; Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TGEVEK: F. VAN DE VELDE Jr. te Ylissingen. PJtIJS I >EU ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. 1 Co., te Parijs. Verschijn! Dlusdag-, Mondcrdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, laDd en Frankrijk f 1.05 per drie maanden Uithoofde van het Paasch- feest verschijnt de Vlissing- sche Courant aanst- Dinsdag-avond NIET. Zij, die zich met het volgend kwartaalaanvangende^1° April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Burgerlijke Stand. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat het kantoor van den Bur gerlijken Stand op den 26 Maart e k. (2e Paaschdag) zal geopend zijn des middags van 12 tot 1 uur, tot het doen van aangiften van' geboorte en overlijden. Vlissingen, den 24 Maart 1894. DeAmbtenaar van den Burgerlijken Stand C. MORTIER. OPENSTELLING IJKSANTOOR. De Burg. en Weth, van Vlissingen, Grozieo het ambtelijk schrijven van den IJker, Cbef van dienst te Middelburg, van den 22en dezer No. 25. brengen ter algemeeDe kennis dat, tengevolge van de reorganisatie van den dienst van het ijk wezen, voortaan (uit gezonderd gedurende bet tijdvak, wanneer in de buitengemeenten van den jjkkring voor den herijk zitting wordt gehouden) bet ijk- kantoor te Middelbnrg voor het publiek ge opend zal zijn des Donderdags en Vrijdags van iedere week, van 9 tot 1 uur. Gedurende de herijkreis in 1894 (van 2 April tot 27 Jnli) zal dat kantoor geopend zijn: 19 en 20 April, 10, 11, 17, 18 en 31 Mei, 1, 21 en 22 Juni, 12 eo 13 Jüli, tel kens van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur, Vlissingen, 23 Maart 1894- De Burg. en Wetb. voornoemd, TUT BIN NOTHENIUS. De Secretaris, J H C. BUSING. Uit de Pers. Mr. Van Houten heeft niet lang ge wacht met op zijn Tienden Staatk-Brief een vervolg te geven. In dezen zijn Elfden ILIT08. Bewerkt door A. M. O. i.) Dat ben ik zelfantwoordde de Rus koel. Welnu, dau neem ik u in naam der wet gevangensprak de directeur van politie vooruittredende. Dat klonk als een donderdag bij hel deren hemel. Men hoorde verscheidene uitroepen van schrik, doch spoedig was alles stil iu de zaal. Maurice haalde met verlicht hart adem Nu hij niets te vreezen had, liet hij het tafelmes los. Smoiloff hield zich kalm, al werd hij doodsbleek. »Mij gevangen nemen? Brief is zijn oordeel over de ontbin ding der Tweede Kamer nog ongewijzigd. Ontbinding, beweert hij, is slechts uitstel van executie voor minister Tak. Komt de Nieuwe Kamer bijeen, dan staat de Minister weêr voor hetzelfde dilemna, door mr. v. H. reeds in zijn vorigen brief genoemd Meegaan met Mackay c. s. of met v. d. Kaay c. sóf heengaan De nieuwe Kamer zal, volgens mr v. H., niet veel verschillen van de oude: enkele liberalen zullen plaats moeten maken voor anti-revolutionairen en ra dicalen. Het is zelfs niet onwaarschijn lijk dat het Kabinet slechts tot ontbinding beeft geadviseerd om daarna heen te gaan. Immers de bedoelde groepen zullen niet meer willen onderhandelen met, noch de leiding aanvaarden van den man der luchtsprongen en verrassingen, ('t Is de zoo consequente mr. Van Houten, die dit beweert.) Bij de behandeling van art 4 was bij den Minister reeds een in 't oog vallend gebrek aan vastheid en kracht te bemerken. De ongewone aanval van held-vereering, waaraan onze natie thans lijdt, is weder volgens mr.Van Houten,altemaal reclame Mr. v. fl. raadt zijne medestanders aan de trouwe aanhangers van Tak bij de stembus niet per se in den steek te laten- Zijn zij bereid op de vraag ■- of zij v. d. Kaay c. s. willen steunen als Tak geen meerderheid erlangt, bevestigend te ant woorden, dan stemme men hen. Indien ueen, dan stelle men een tegencandi- daat, al zij 't slechts als telcandidaat en buiten de vereeuigingen om. In het tweede gedeelte van zijn brief doet mr. V. H. uitkomen dat het bij ver gelijking van het Reg -art. 4 en het amen dement v. d. Kaay in het oog springt dat de voorstellers geenszins beoogden met de toekenning van het kiesrecht karig te werk te gaan of vroegere toe zeggingen ten halve te vervullen. De kiesvereenigingBurgerplioht te Am sterdam heeft ook besloten alleen zulke candidaten te steunen, die de beginselen, in het Kiesontwerp-Tak nedergelegd, toegedaan zijn. De Standaard voegt er bij dat het voor deze vereeniging meer dan tijd werd met den Jan Salie-geest te breken en den conservatieven hoek uit te stoomen. Men zal dan ook nu zien Waarom?" vroeg hij. «Hier is de plaats niet om u daarvan de reden te zeggen," luidde het ant woord. i> Bovendien zult ge de oorzaak van onze komst wel weten »Neen! Ik weet niets, ik bezweer het u Hier moet een vergissing in net spel zijn," merkte d'Arfeuilles op. »De ge lijkenis van twee personen of een ande re raadselachtige omstandigheid. Mijn vriend Smoiloff is boven elke verdenking verheven, en Als ge ten gunste van uw vriend wilt getuigen, dan is daar later gelegen heid voor," viel de Gibray in. »Op dit oogenblik moet aan de wet voldaan worden. Iwanov Smoiloff, volg ons. Er staat een rijtuig voor u." Voor geweld moet ik zwichten," zeide de Rus en trok ziju overjas aan. Hij wendde zich tot het gezelschap eu sprak Geachte vriendinnen en vrienden, ik zeg u geen vaarwel, maar met goeden moed roep ik u toeTot spoedig weer- met' wat drijfkracht en zuigingskracht de politieke stroom thans in de goede richting gaat. Het blad heeft altijd voor speld dat het zoo zou en moest loopen, maar zou haast zeggen dat het getij nu nog sneller verloopt dan het gegist had. Ooder het hoofd „Meer licht I" dringt de H. R. Ctmet verwijzing naar het HandelsbladDagblad en de Prov. Gr on. CL die het in deze met haar eens zijn, er op aan dat de kiezers van den kant van het ministerie omtrent de quaestie,waarom het bij de verkiezingen gaat, voorgelicht worden. De Prov (Pr. merkt op, datwèl het besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer iu de St.-Ct verscheen, maar de voordracht van den raad van ministers, die geleid heeft tot het nemen van het outbindings-besluit, daarbij ontbreekt. Bij de besluiten tot ontbinding der Tweede Kamer in 1853, 1866 en 1867 is, als het blad zich niet bedriegt, telkens uitvoerig en duidelijk aan de natie ontvouwd zoo wel de aanleiding tot het conflict als het punt, op hetwelk het bij het beslechten daarvan aankwam. Ditmaal blijven de kiezers in het onzekere, en wat is dan beter om het volle licht te doen opgaan dan het rapport zelf, 't welk aan de Re gentes de overtuiging heeft geschonken, 4 4 voor de toepassing van het buiten gewoon middel van ontbinding de aan leiding voorhanden was en dat het mi nisterie de Kroon dit recht niet heeft doen hanteeren als middel van dwang om aan het veroordeeld kabinet, tot per soonlijk behoud, eene meerderheid te verschaffen. De verschijning van het rapport zal, meent het blad, op de houding van den Minister van Binnenlandsche Zaken een beter licht werpen dan men van sommige zijden daarop geworpen heeft. In de N. R. Ct klaagt eene inzendster, de presidente der vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, dat voor velenin den lande de leuze „Uitbreiding van het kiesrecht voor zoover de grondwet gedoogt" het hoogste is wat ze wenschen eu verlangen kunnen. Voor de vrouwelijke helft der bevolking is deze leus echter niet de ware. Hare positie kan alleen verbeterd worden als zij het kiesrecht heeft, en dat kan niet eer vóór de grondwet herzien ziens I" Octavia zat bleek en bevend op haar stoel. Hoe snel verdween haar hoop op een Russische gravenkroon Smoiloff zag haar droevige trekken. Hij naderde haar en zei «Tot weerziens, schoone vriendin. Wel licht reeds morgen 1 Komaan, heeren, ik ben gereed u te volgen I" Na het vertrek der politie met den Rus werden allerlei vermoedens omtrent de arrestatie uitgesproken. D'Arfeuilles dacht aan een staatkundige reden en vond algemeen bijval met deze onder stelling'. Zonder afscheid te nemen, ver liet Maurice stil zijne dischgenooten Op straat gekomen, keek bij op zijn horloge hoe laat het was. «Vijf uur,'' mompel de hij. Ik kan juist mevrouw Rosier nog een bezoek brengen," en hij richtte zijn schreden naar de rue Victoria, waar mevrouw Rosier, de vriendin zijner moe der, in het huis no. 2 eenige fraaie ka mers bewoonde Toen Maurice aanschel-* dé, deed een oude meid hem open, die is Uit art. 80 van de grondwet moet verdwijnen het woord mannelijke, dat met een enkelen streek aan alle vrouwen de mogelijkheid beneemt om ook maar den geringsten invloed uit te oefenen op het vervaardigen van wetten, volgens welke zij gebonden zijn te leven en die waarlijk niet edelmoediglijk in haar voordeel zijn gemaakt. De Amsterdamme-r zegt dat bij het be zoek der Regentes te Amsterdam de in genomenheid der bevolking met haar besluit om de Kroon te ontbinden dui delijk blijken zal, maar dat het vooral de arbeidersverenigingen en kringen zijn, die in de eerste plaats reden hebben der vorstiu hunne dankbaarheid te be- tooueu. Dit is niet alleen hun plicht, maar ook hun belang. Nu het conserva tisme zelfs op het Paleis geslagen is, kan het niet anders dan nuttig wezen der Regentes het bewijs te leveren dat de raadslieden, naar wie zij geluisterd heeft, de meest vertrouwbare zijn, aan gezien dezen haar de sympathie van het geheele volk doen verwerven, waar an ders slechts haar deel kon zijn de vleiende verknochtheid van een kleinen bevoor rechten kring. Deze Kamerontbinding beteekent de nederlaag van het conser vatisme tot in zijn laatste en in zijn meest versterkte vesting, maar dc natie erkeuue dat deze nederlaag, voor wie zij ook noodlottig moge heeten, een victorie is voor de Regentes. De H. R Ct. komt sterk op tegen de wijze, waarop de Regentes door de Am- sterdammer en de Telegraaf in den hui- digen politieken strijd wordt gemengd. De Regentes heeft, door tot de ontbin ding mede te werken ook op raad van tegenstanders der Kieswet van Tak niets anders gedaan 4an te kennen gegeven dat zij het noodig acht dat in de gegeven omstandigheden de kiezers uitspraak doen iu de kiesrechtquaestie. Meer mag er niet uit worden afgeleid. De persoonlijke meening der Regentes over het ontwerp is niet geopenbaard, is buiten spel en moet buiten spel blij ven. Wie anders doet, sleept de Kroon in den partijstrijd en schuift een deel der verantwoordelijkheid, die uitsluitend op de ministers rust, op haar. hem vriendelijk toelachte. «Is mevrouw thuis, Magdalena vroeg Maurice. »Ja, mijnheer Maurice. Kom binnen. Sedert twee dagen verwacht mevrouw een bezoek van u." Nauwelijks had hij de deur van de kamer geopend, of een dame van om streeks veertig jaar kwam hem met vreugde te gemoet, nam zijn hoofd tusscben haar handen en kuste hem met moederlijke teederheid op het voor hoofd. Beste Mauriceriep zij uit, vau - daag hoopte ik niet meer je te zien Nu je toch gekomen bent, heb ik zooveel te meer plezier er van Eigenlijk moest ik je verwijten doen, omdat je in geen vijf dagen bij me geweest bent Hoe hebt je mij zoo kunnen behandelen?" ,/Ik had kolossaal veel te doen voor de courant I" antwoordde Maurice, terwijl hij op den aangeboden stoel plaats nam. »De laatste nachten ben ik niet veel langer dan twee uren te bed geweest.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1