USSIM.SCIIi; (Ol liAM. No. 36. Vrijdag 23 Maart 1894. 32lte Jaargang. (6 Él- Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PllIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsoliland, land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Uithoofde van het Paasch- feest verschijnt de Vlissing- sche Courant aanst. Dinsdag-avond NIET. Zij, die zich met hei volgend kwartaal, aanvangende 1° April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Oplossing der Crisis. Op zeer weinig uitzonderingen na is de pers met het door de Kroon gedane be roep op de natie door middel van Kamer ontbinding ingenomen. Het zou echter eentonig worden nog meer beschouwin gen aangaande deze gebeurtenis op te nemen, nu wij veronderstellen mogen dat over dit punt het noodige gezegd is. De Amih. Ct doet echter eene op merking, die wij onzen lezers niet willen onthouden. Het blad wijst er op dat het vertrouwen in opmerkingen en mededee- lingen van personen, die beweren »bet te kunnen weten" er in de laatste dagen niet beter op geworden is, maar dat dit niet het geval is met den beer Van Houten, die zeer veel wetsn kan. Ge noemde heer Van Bouten dan schreef in zijn Xn brief dat hij en zijne vrien den zich hadden laten bedotten om voor art. 3 te stemmen, en dat zij dit zeker voor geen tweeden keer zich zouden laten doen. De Arnhemmer ziet in deze uit lating eene onschatbare vingerwijzing voor de kiezers, wanneer eerstdaags de stembiljetten moeten ingevuld worden, maaf zij ziet er ook eeu nieuw bewijs in voor de inconsequentie en de wan kelbaarheid der Tweede Kamer ten aan zien van de kiesrechtregeling. Het blijkt toch nu dat de aanneming van artikel 3 niet is geweest het gevolg van mee ning of overtuiging, maar er ligt in deze erkentenis van een der leden, die een zeer werkzaam aandeel nam aan de be handeling der kieswet en de vervaardi ging van afbrekende amendementen, het strengste vonnis, dat over eene wetge vende vergadering kan uitgesproken worden. Het wordt dus hoog tijd dat, waar men zoo weinig staat op hare stemmingen kan maken, de kiezers voor FEUILLETON, Bewerkt door A. M. O. 25.) »0, ge kunt hem gerust leveren," ant woordd» de portier. «Die heer is de Rus sische graaf Smoiloff, bij bewoont de fraaiste kamers van ous hotel en betaalt als een koning. Zend dus gerust, wat bij gekocht heeft, uw schade zal het niet zijn 1" Letellier verliet tevreden het hotel en reed naar 't politiekantoor, waar hij den rechter van instructie Paul de Gibray en den directeur van politie te spreken vroeg. Hij kreeg echter tot bescheid, dat de heeren niet gestoord mochten worden, en hij zou moeten wachten. eene meer vertrouwbare Volksvertegen woordiging zorgen. In sommige bladen wordt er op ge- wazen dat ditmaal bij de stembus veel noodelooze strijd kan vermeden worden door in districten, waarvoor een Kamer lid zitting heeft, dat inzake de kieswet vertrouwbaar is, al behoort hij niet tot de eigen partij, op dat lid zijne stem uit te brengen. He Stand, komt dit ook zoo voor, maar het blad voegt er eene be perking en eene uitbreiding bij, eene beperking voor die districten, waar de antirevolutionairen voor een man van hun eigen richting een zoo goed als ze kere kans hebben en deze beslist voor finale kiesrechtuitbreiding iseene uit breiding, want in districten waar de an tirevolutionairen slechts een kleine min derheid vormen, is ditmaal, wijl er geene principieele strijd te voeren is, het zelf standig optreden van elke partij onnoo- dige moeite. Daar kan men zich reeds bij eerste stemming met andere minderheden, die beslist voor finale kiesreebtuitbreiding zijn en dus de schrijfproef verwerpen, verstaan. Patrimoniumorgaan der christelijke werklieden is droevig gestemd over het fejt, dat niet minder dan vijftien (terecht of ten onrechte) anti-revolutionaire ge- heeten volksvertegenwoordigers medege werkt hebben om het conservatieve amen dement (De Meijier) te doen aannemen. Het is, zegt het blad, nooit van anti revolutionaire zijde verwacht noch be geerd dat wij met Tak door dik en dun zouden medegaan, maar om zich door de Van Houtens en de Meijiers en tutti quanti zoo in de luren te laten leggen als nu geschied is, dat is wel het laatste dat we zouden hebben durven veronder stellen. Bij Kamerontbinding, meent het blad, moeten dan ook door stemming op zij geschoven worden, die uit aristocratischen trots of conservatieve blindheid finale kiesrechtuitbreiding tot iederen prijs wil len keeren. Te Amsterdam zal den 26n Maart a.s. een algemeene vergadering van den Ra- dicalen Bond gehouden worden, waarop de volgende punten door de afge vaardigen zullen behandeld worden. 1. Eenig De ongeduldige bloemenkoopman kwam eindelijk na verloop van een kwartier voor de heeren, die verrukt van hun stoel opsprongen en hem met loftuitin gen overlaadden, toen zij hoorden van het ontdekken van den blonden jonkman. Beide heeren wilden zelf tegenwoordig zijn bij de arrestatie en de huiszoeking. De directeur schreef een bevel tot ge vangenneming, terwijl de Gibray twee rijtuigen liet halen om hen naar het hotel te brengen. De portier was niet weinig verbaasd, toen hij den «koopman" van daarstraks in gezelschap van eenige politieambtena ren zag terngkeeren «Is graaf Smoiloff in het hotel vroeg de Gibray. «Neen," antwoordde de portier. Na bet ontbijt is bij uitgegaan om 't Bois de Boulogne te bezoeken." «Ah wanneer komt hij terug?" Dat zal wel laat wordenhij is van plan met zijn vrienden bij Brébant te dineeren." punt op het verkiezingsprogrammaon middellijke uitbreiding van het kiesrecht in den geest en naar de bedoeling van het ingetrokken wetsontwerp. 2. Geen candidaat wordt gesteld, die niet on voorwaardelijk met deze eischen instemt of op grond van bezwaren aan de Grond wet ontleend, de kiesbevoegdheid wil onthouden aan ben, die kostelooze ge neeskundige hulp ontvangen van een in stelling van weldadigheid of van een ge meentebestuur, en den leeftijd voor de uitoefening der kiesbevoegdheid wil stellen boven 23 jaar. Ook worden de candidaten geweerd, die hun stem vóór het wetsontwerp afhankelijk stellen van het opnemen der schrijfproef onder de kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijkeu welstand, of van eene be paling, waarbij zij, die wegens onver mogen hun ontslag in de directe belasting niet bebben voldaan, van bet kiesrecht worden uitgesloten. Te Zaandam, dat vertegenwoordigd wordt door den heer De Meijier, zijn ve len na de houding door dit Kamerlid te - genover de kieswet aangenomen, van gevoelen dat het tijd wordt een beslist voorstander van uitbreiding van het ki'esrecht in zijne plaats te stellen. Ook te Koog gaan stemmen op om een meer democratisch afgevaardigde te kiezen Daar en ook te Zaandam wordt genoemd de burgemeester van Assendelft, de heer K. Cz. de Boer, die tot de radicale par tij behoort en als warm voorstander van een uitgebreid kiesrecht bekend is en bovendien de belangen der Zaanstreek goed kent. Vlissingen, 22 Maart Heden morgen kwam aan de werf der Koninklijke Maatschappij *Pe Schelde," van Antwerpen, het s. s. Ariadne om al hier te dokken. Het schip moet, naar wij vernemen, juist in het droge dok kunnen. Wij verblijden ons in het belang onzer stad dat de Kotterdamsche Lloyd, alsmede bare directeuren, ook hiermede een bewijs leveren aldus van lieverlede al hun werk aan bovengenoemde Maatsch. te gunnen. Ingevolge de overeenkomst tusschen «Goed! Breng ons nu naar zijn ka mers I" beval de directeur van politie, «en neem de sleutels mee Mijnheer I in wiens naam verlaDgt ge dat?" vroeg de portier ontsteld. «In naam der wet," antwoordde de directeur van politie en tooude het be vel tot gevangenneming van Smoiloff. Daar moest de portier voor zwichten, alleen verzocht hij de heeren kalm te handelen om den goeden naam vau het hotel niet te benadeelen. De heeren stel den hem gerust en na Jodelet aan den ingang geposteerd te hebben, gingen zij met den portier de kamers van Smoiloff binnen. Martel onderzocht de bagage van den graaf zeer nauwkeurig en intusschen vroeg de Gibray den portier naar de levenswijze en de gewoonten van den Rus. De portier was spraakzaam genoeg, maar de heeren vernamen niets, dat Smoilof verdacht maakte of bezwaarde. He Kus leefde vroolijk, maar uiet onge regeld. Hij ontving weinig bezoek, maar altijd van zeer voorname personen. Iedere de stoomvaart-maatschappij Zeeland en den staat der Nederlanden heeft de staat de bevoegdheid de post te doen bege leiden doorNederlandsche postambtenaren, Van deze bevoegdheid werd echter tot nu toe geen gebruik gemaakt. Naar de N. R, Ct. verneemt, zal van 1 Mei a. s. af door Nederlandsche post ambtenaren met de booten der maatsch. «Zeeland" worden medegevaren en zul len zij aan boord met de verwerking der posten worden belast. Men verkrijgt dus op deze booten dezelfde inrichting, als reeds onder den naam van «zee postkantoor" op de booten der «Norddeut- sche Lloyd" tusschen Bremen en New- York bestaat. Met ingang van 1 April worden de reizigersprijzen voor bet verkeer tusschen Vlissingeu en Londen, als volgt gewijzigd: VlissingenLonden Enkele reiskaar ten le klasse 17, 2e klasse 10,55. Retourkaartenle klasse ƒ26,15, 2e klasse f 16.25. Kinderbiljetten: le klasse ƒ9,—, 2e klasse 5,40. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat de directie van het telegraafkantoor te Vlissingen 1 Mei vacant komt. Traktement 2400. Aan dit kantoor is verbonden eene woning, die de directeur verplicht is te betrekken tegen betaling van een huur prijs vau 250 'sjaars. Sollicitatiën naar die betrekking zullen uiterlijk 2 April a s. moeten ingediend zijn- Het aantal onzer industriëen staat bin nenkort met eene nieuwe vermeerderd te worden. De heer Maters, wiens stoom - waschfahriek reeds ingericht is voor het chemisch wasschen en uitstoomen van goedereu, is nu voornemens zijne zaak, die zich in een grooten vooruitgang ver heugt, uit te breiden door daaraan eene inrichting toe te voegen voor chemische ververij. De daarop betreffende teeke- ningen en aanvraag zijn reeds naar den gemeenteraad gezonden en men is reeds druk bezig met alles in orde te brengen, wat noodig is. week betaalde hij de rekening van het hotel en gaf dan telkens ruime fooien voor de bedienden. Dat zijn papieren in orde waren, was buiten twijfel, aange zien de secretaris van de Russische am bassade, graaf Pukine, verscheidene ma len een bezoek bij hem had afgelegd. De directeur van politie schudde be denkelijk het hoofd, toen hij dit alles vernam. Zou Letellier zich vergist heb ben fluisterde hij de Gibray in het oor. «Zou hij door toevallige gelijkenis misleid zijn «Er treffen te veel overeenstemmende omstandigheden samen," antwoordde de Gibray. «Als Smoilof werkelijk een Rus is, moet hij ook het vreemde accent heb ben, waar Letellier van spreekt." Martel was intusschen met zijn onder zoek gereed. Hij had niets verdachts ge vonden, dan het gouden horloge op de nachttafel, dat de letters 1. K. droeg, waarvan alleen de letter I. overeenkwam met den naam Iwanov, die in de lijst der logeergasten voorkwam.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1