VI.ISSIMiSCIIK COI IMM IM, Ilc ffiENTie. No. 35. Woensdag 21 Maart 1894. Jaargang. emaher 'el bur ff- vanVlissingea. Ma&tt 1894. G. Kerget jm. 23 18 j. - J. F. P. van Hoeke jd. 24 j- VI. W. Touburg jm. ise jd. 22 j. lot geb. Scheijbeler geb. Voorhans d. Pleijte d. P. S. M. Doubel C. M. Speckens N. Abrahamse geb. ijnegeb. Tonssaint le geb. de Bree z. C. Huibregtse d. 17 rreman d. 8 m. P, van Beers 34 j SLOTERLT. p en booger. e klasse 4e trekking. |q. 3277. f 1500. No. N G EN. nister Tak vertrekt Ingeioodeu stokken 116 H T E N. lti Maart. 15 de Kilogram. 14 stnks. delbu-rg 15 Maart, tonen 50 Cent hooger. Berd. Handel beperkt. ,n Politie is dis ge- een KINDER KO- aet Cxoüden Slootje. en Werken, Pen- actie GOUDEN- en ■enres van Mdrtfte* OEPPENDULEN. t laatst model van RATEÈN soiled ile de ontvangst te ELS-, beleefd tot een STAAl BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te VliBsingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eonig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAUBTB Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag* en Zaterdagavoud. Abonnementen voor België, Duiteobland, Enge land en Frankrijk f 1-65 per drie maanden Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° April a. s. op dit blad abonneerenontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. V Het einde der Crisis. Aau de spanning, die sedert een week geheel Nederland, voor zoover het in de politiek belang stelt, doortrilde, is (zoo als wij jl. Zaterdag onder de laatste be richten reeds meldden) een eind gekomen door de koninklijke beslissingdat het Ministerie niet aftreedt, maar eene Ka merontbinding de kiezers in de gelegen heid zal stellen uitspraak te doen in het geschil, door bet aannemen van het amendementDe Meijier in 't leven geroepen. De talrijke staatkundige vereenigingeu van allerlei kleur en richtiug, de mach tige bonden van werklieden, die aan drongen op Kamerontbinding, zagen dus hun wensch dat de natie in het hoog ste ressort beslisse over de mannelijke daad van minister Tak, vervuld. Aan de natie dus door hare keus vau af gevaardigden te toonen of zij het land verder in de richting des behouds of in die, welke rekening houdt met de eischen des tijds op staatkundig gebied, wil be stuurd zien. Het komt ons voor dat de Kroon een wijs besluit genomen heeft. Weliswaar, werd het amendementDe Meijier met groote meerderheid aangenomen en volg de daaruit naar constitutioneele regelen dat ook uit die meerderheid een kabinet gevormd werd, maar waar het grootste deel der natie zich uitdrukkelijk tegen een conservatief ministerie en voor Kamer ontbinding verklaarde, kon de Kroon niet anders handelen dan zij deed. I'e groote vraag is bovendien ook nog of de conservatief-liberalenwelke Tak's ontwerp bestreden, wel lust hadden door het aannemen van eene portefeuille den storm, die tegen hen opstak, te hravee- ren. Welke ondankbare taak zouden zij trouwens gehad hebben, indien zij den LLETO K, Bewerkt door A. M. O. 1.) Eindelijk was hij dicht bij de grafka pel daar versperden verscheidene politieagenten den doortocht en één van hen riep hem toe «Geen stap verder, mijnheer. Hier mag niemand passeeren Waarom «Zoo luiden onze bevelen." «Maar ik wil een graf bezoeken, hier in de nabijheid. Mag dat niet?" »Voor het oogenblik niet!" Als bij toeval opende Smoiloff zijn prachtigeu pelsrok een weinig, waardoor zijn ridderorde op de borst zichtbaar werd. Hij wilde gaarne antwoord op eenige vragen hebben. »Zoudt ge mij kunnen zeggen, waarom deze buitenge wone politiemaatregelen genomen zijn moed hadden gehad tegen den uitge-' drukten wensch van het meerendeel der natie op te treden. Er schoot hun niets over dan aan den onafwijsbaren eisch des tijds uitbreiding van het kies recht toe te geven, of een ontwerp in te dienen, dat op zulk een sterken tegen stand bij het volk stuitte dat het reeds bij de geboorte zou moeten ingetrokken worden. Een zoogenaamd cabinet d'affaires zou ook niet op zijn plaats geweest zijn in een tijd, waarin men meer dan ooit naar de oplossing van verschillende politieke vraagstukken vraagt. Nogmaals, het be sluit der Kroon heeft ons voor zulk een gehaspel en stagnatie op wetgevend ge bied bewaard. Ons staan nu dagen vol strijd en agi tatie te wachten, dagen, waarin de ge woonlijk zoo kalme pols van den Neder lander krachtiger zal kloppen dan ooit, en zeker zal, nu de gemoederen ook meer dan ooit geprikkeld zijn, vurig bij de stembus gestreden worden. Mogen dan de kiezers ook niet vergeten dat het belang des lands bij alles wat zij doen bun heilig moet zijn en alle andere over wegingen daarbij moeten achterstaan. Wordt in dien geest gestemd, dan zal de nieuwe Tweede Kamer in waarheid het volk vertegenwoordigen. De Standaard beweert in een artikel «Aan wien de schuld?" dat de crisis te wijten is aan de Cóterie (liberale), die reeds in 1891 het er op toelegde het toenmalig kabinet door een kabinet, uit baar eigen mannen saamgesteld,te vervan gen. De tweede oorzaak was het optreden van Van Tienhoven als kabinetsforma teur, welke keuze niet paste bij den toestand. Tak van Poortvliet zou zich, door zich niet tot die combinatie te leenen, heel wat verdriet en teleurstel ling bespaard hebben. Ook de anti-revolutionaire partij was volgens de Stand, destijds in het kiezen van hare candidaten veel te laks. De door de Koningin-Regentes geno men beslissing stemt de Stand, dankbaar. Zij stond voor de keus om óf zich met vroeg hij onverschillig. Tot groote voldoening der omstanders gaf de aangesproken politieagent een verhaal van hetgeen de politie den vo- rigen dag ontdekt had. De moord is dus in de grafkapel ge pleegd vroeg Smoiloff.Het is vreemd Wie zou die vrouw geweest zijn?" «Wisten wij dat maar!" zei de poli tieagent. Dat is juist de groote vraag. Noch bij den man, noch bij de vrouw heeft men iets gevonden, dat tot her kenning der lijkeu kan medewerken." «Kan men de lijken te zien krijgen vroeg Smoiloff. «Jawel, ze liggen in de Morgue." Smoiloff dankte voor de ontvangen in lichtingen en ging heen, na nog een treurigen blik op de grafkapel geworpen te hebben De dagbladen hadden dus niet gelogen, de moord was werkelijk in de grafkapel gepleegd Maar wie was die vrouw en wat had zij in het graf te doen Deze vragen hielden hem zoo bezig, dat hij niet bemerkte, hoe een goed gekleed man in de rue Roquette hem plotseling aanstaarde en hem volgde tot aan het het conservatieve schild tegen de volks beweging te dekken, óf wel die volks beweging met vertrouwen te gemoet te treden, maar weigerde den strijd tegen de actie in den boezem des volks op te nemen en roept de kiezers, als dat volk vertegenwoordigende, op om nieuwe keuzen te doen voor de Kamer. Niet auders deed Oranje in zijn beste dagen, toen het zich steeds aan het hoofd der volksbeweging plaatste. Zoo deed Prins Willem met zijn «kleine luyden." Zoo Maorits, toen hij de zijde van het volk tegenover de machtige Staten koos. Zelfs koning Willem de Tweede heeft, toen de machthebbenden in de residentie aarzelden, zich uit eigen beweging van de reactie gescheiden. De Amsterd. noemt ook de oplossing der crisis, zooals die thans geschied is, als de eenig mogelijke. De toeleg om de Kroon tegenover het volk te stellen is niet gelukt. Had de Liberale Unie «uitbreiding van kiesrecht zoover de grondwet zulks toelaat" in 1891 als het eenige punt op haar programma ge schreven en daaronder de verkiezingen uitgeschreven, wij zouden thans reeds een heel eind verder geweest zijn. Ho vendien moest de zaak van het uitge breid 'kiesrecht schade lijden onder een kabinetsformeerder als de heer Van Tien- hoven, die als burgemeester van Am sterdam toonde wel een behendig, maar geen beginselvast staatsman te zijn Het was eene zwakheid van Tak zich bij zulk een kabinet te laten inlijven. Gelukkig heeft Tak ten slotte zich sterk genoeg getoond om den tegen stand tegen de kieswet met een volko men nederlaag van v. Tienhoven te doen eindigen. Den overigen ministers, Pierson incluis, onthoudt de Amsterd. den lof niet dat zij, door Tak te steunen, hem geholpen hebben de zege te behalen. Binnenland. Vlissingen, 20 Maart. Gisteren nacht arriveerde alhier het Eng, stoomjacht Victoria and Albertter huurrijtuig, waarin hij aan de rue Ober- kampf plaats nam. Nog minder vermoedde hij dat die man een huurrijtuig nam en den koetsier last gaf het rijtuig van Smoiloff op eeu kleinen afstand te volgen. De vervolger van onzen Russiscben graaf was de bloemenhandelaar Letellier, die beloofd had het oog te houden op den ingang van het kerkhof. Die taak was niet gemakkelijk geweest, maar nu werd zijn ijver beloond. Hij herkende in Smoi loff den jonkman, dien hij in de graf kapel had zien binnengaan en dien hij voor den moordenaar hield. Letellier volgde Smoiloff en betrad te gelijk met hem de zaal, waarin de lijken ter her kenning in de Morgue waren neerge legd. Hij zag hoe lang de jonkman de slachtoffers bekeek zonder eenige andere uitdrukking dan nieuwsgierigheid en zekere tevredenheid De koopman schreef dit toe aan de groote voorzichtigheid, waarmee de misdadiger de moorden be dreven had. Er waren in de zaal genoeg politieagenten om hem dadelijk te laten gevangen nemen, maar Letellier wilde liever eerst weten, waar de moordenaar woonde om hem dan te vatten in zijn overbrenging van de Duitsche Keizerin wed Friedrich, de Prinses Victoria van Schaumburg—Lippe en gevolg, bestaande uit den hofmaarschalk Graaf Seckendorff en 2 hofdames. Heden morgen bij het van boord stap pen, werd de keizerin, na door den Duit- schen consul, den heer J. L. Gruber, en den heer P. L. de Hruijne, Eog.vice-consul, beide beeren in ambtsgewaad, gecom plimenteerd te zijn, naar den gereed- staanden trein geleid, die te 7 u. 4 m. van hier naar Bonn vertrok. Met ingang van 1 Juli a. s wordt de ingenieur J. P Wijtenhorst alhier, dienst doende in bet arrondissement Middelburg, verplaatst naar 's Hertogen bosch om dienst te doen onder de bevelen van den hoofdingenieur voor de rivierende dienst in bovengenoemd arrondissement wordt met dien datum opgedragen aan den in genieur A. A. Bekaar, wien evenaens Vlissingen tot standplaats is aangewezen. Met 1 April worden de officieren van gezondheid le klasse bij de zeemacht A. E. Sissingh, J. Aaltz en dr. J. G. ten Noever de Brauw, respectievelijk gede tacheerd te Vlissingen,geplaatst aan boord van de monitor Matador en geplaatst in de directie der marine te Amsterdam, vervangen door de officieren van gezond heid le klasse bij de zeemacht I). de Bois Jr, W". H. C. Keijzer en Y. Postma. De St.-Ct. bevat het besluit der Ko ningin-Regentes, waarbij de tegenwoor dige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op heden Dinsdag 20 Maart 1894, des namiddags te 3 ure. Zie laatste berichten De Kamer-verkiezingen moeten binnen veertig dagen na de ontbinding plaats hebben en de nieuwe Kamer binnen twee maanden weder bijeenkomen. Men noemt den lOn April als den datum der verkiezingeneene niet onwaar schijnlijke onderstelling want nam men den 17n April, dan zouden de herstem mingen niet binnen de veertig dagen zijn afgeloopen, wat men misschien niet over- sluiphoek, waar zeker wel overtuigings stukken zouden te vinden zijn. Hij liet den jonkman daarom stil uit de Morgue heengaan en volgde hem tot aan de deur van zijn hotel. Hij zag hoe deze bij den portier binnentrad en een oogenblik daar na op de groote trap verdween met ver scheidene brieven en den sleutel van zijn kamer in de hand. Letellier raakte eenigszins in verwarring, toen hij zag hoe verscheidene kellners met eerbied voor den jonkman bogen, terwijl hij hen passeerde. Maar er zijn immers misda digers genoeg, die hun misdaden achter een fraaien aangenomen naam of voor gewende rijkdommen verbergen? Kwa men die eerbiedige groeten niet op rekening van de groote fooien, die hij aan de kellners misschien gegeven had Vastbesloten trad bij bij den portier binnen en zeide «Ik ben koopman, de heer, die hier zoo pas brieven afhaalde, heeft mij bestellingen gedaan, zonder mij zijn naam te noemen. Ik moest miju waren zenden, hij zou ze dan zelf in ontvangst nemen en betalen. Nu zou ik graag weten, hoe hij heet en of hij vertrouwen verdient." (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1