VlISSIM.SCIIi; COLIIANT. )e vrouwe! Ie liic-aii No. 32. Woensdag 14 Maart 1894. 32 Jaargang. BUJiEAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TGE VEE: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groofce letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G, L. DAUBE Ac Co., te Parijs. Verschijn! Dlusdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitecbland, land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Uit de Pers. Ook de Standaard doet de uitslag van de Zaterdag gehouden stemming over het amendementDe Meijier leed Wetende, dat er geen rust is in onze politiek, onze politiek niet vooruit komt, alvorens de electorale quaestie van de baan is en overtuigd dat elke vertraging in de afdoening dezer quaestie verkeerde gevoelens onder de massa zal wekken, was en bleef het de overtuiging der Standaard dat zóóver te gaan als de grondwet gedoogde, en dat nu reeds, de beste politiek was voor het land. In die overtuiging staat het blad nog on verzwakt en daarom "betreurt het een Kamervotum, dat, door een amendement uit den conservatieven hoek uitgelokt, ons óf een conservatief kabinet, óf Kamerontbinding met den aankleve van dien, en in elk geval doelloos o p- onthoud in onze politieke ontwikke ling brengt. Dat oponthoud is te meer beden kelijk, daar de lagere klasse, volgens het oordeel van het blad van dr. Kuij- per, reeds sterk begint te kruien en nu allicht veel verder links schuift dan an ders noodzakelijk ware geweest. In een volgend artikel betreurt de Stan daard het dat de anti-revolutionairen, die het lot der kieswet in handen hadden,geen voet bij stuk hielden. Wie dit echter toe stemt, mag evenmin verzwijgen dat de minister door zijne houding omtrent het amendement de Meijier daarvan de schuld was.Donderdag had hij zich niet tegen het amendement verzet en dus ware het, toen hij Vrijdagmorgen van zienswijze veranderd was en in de Kamer kwam met het besliste voornemen om, als het amendement doorging, de wet in te trekken, zijn plicht geweest dit even vóór de stemming duidelijk te verklaren. Had hij dit gedaan, de stemming ware zeker anders uitgevallen en hoogstwaarschijn lijk zou het amendement ingetrokken zijn geworden. FEUILLETON. Bewerkt door A. M. O. 22.) «Een regelmatig gelaat, mooie oogen en een mond om te kussen," zeide hij droog weg Het portret moet goed uit vallen, daar sta ik borg voor." Marie kleurde tot achter de ooren eu in verwarring stond zij op en trad voor het schilderstuk van den meester. «In welk costuum moet zij geschilderd worden vroeg Servet weder «Mijn dochter heeft weinige dagen ge leden de kostschool verlaten. Paar droeg zij 's zomers altijd een witte japon met blauwe sjerp, en omdat zij de zomer-va- C^ntie bij haar tante doorbracht in die Met dit oordeel van de Standaard komt de strekking van een door deNB Ct. aan de intrekking der kieswet gewijd hoofdartikel vrijwel overeen. Het blad blijft evenals de Standaard en andere bladen de houding des ministers raad selachtig noemen. De Standaard spreekt zelfs van iets, wat achter de coulissen is geschied, dat vooralsnog niet is op gehelderd. Het Vaderland had van deze regee* ring geen andere houding verwacht, al had zij ook niet duidelijk verklaard dat het amendement—de Meijier haar on aannemelijk was. Voor het Vaderland is het in ieder geval een bemoedigend verschijnsel dat het kleine clubje liberalen, waarop de heer Van Houten zoo minachtend heeft nedergezieD, toch bleek de meerderheid der liberale partij te omvatten, nl. 30 van de 52, en dat de andere leden dier partij hun steun zullen moeten zoeken bij de conservatieve elementen der rech terzijde. Pe anti-revolutionairen -hebben zich ook niet consequent gehouden. Zij dragen, zegt het blad, mede de verant woordelijkheid. De Maasbode heft evenals het Dagbl. een juichtoon aan over het intrekken der kieswet. In korten tijd zijn twee enorme overwinningen behaald de wet-Bergan- sius en de wetTakLeve dus het zoo gehate en gescholden conservatisme «Niemand denkt na den val van Ber- gansius aan het succes van den persoon lijken dienstplicht. Wie denkt na den val van Tak nog aan een succes van alge meen stemrecht?" Der redactie van Becht voor allen ont lokt de verwerping der Kieswet dezen juichtoon: «de heereD werken uitstekend voor ons, want niets bevordert onze pro paganda meer dan vervolging eenerzijds en onwil der regeerende macht ander zijds.» Onwillekeurig denken wij hierbij aan de uitdrukking de Standaarddat de la gere klasse reeds begint te kruien. Verder roept B. v A. de heeren radi calen op om eens te toonen, dat zij niet alleen mooie stukken kunnen schrijven, maar er ook kracht van ben uitgaat Dat zij het land ingaan en toonen dat zij er zijn. Het werk der agitatie moet kleeding, zal het haar zeker veel genoe gen doen haar zoo te zien afgebeeld." «Heel goed. Als het u schikt, kan overmorgen op dit uur de eerste zitting plaats hebben Doch de jonge dame zal hier moeten komen, want buitenshuis schilder ik niet. En dan blijft de prijs nog over om te bespreken." Daar spreken wij wel over, als het portret gereed is. Ge noemt zelf den prijs eQ ik zal niet afdingen op uw kunst werk. Hier is mijn adres." Bij deze woorden haalde de oude heer zijn por tefeuille te voorschijn en reikte Servet zijn naamkaartje over. «Lodewijk Hressol, rue Vemeuil, no. 25," las de schilder. «Goed, zooals gezegd is, ben ik overmorgen tot uwe beschikking," zeide hij vriendelijk. «Dan 'zijn wij gereed," sprak Bressol vroolijk «Kom Marie, laten wij mijnheer Servet niet langer storen." De jonge dame stond nog altijd voor het half voltooide schilderstuk van Ser- nu door de radicalen en werklieden krach tig aangevat worden. Van dezelfde meening is een ander socialistisch orgaan, de Nieuwe Tijddat er bijvoegt«De Kamermeerderheid, spre kende namens de Nederlandscke bour geoisie, verklaart den arbeiders den oor log. Nu is bet woord aan hen.« Binnenland. Vlissingen, 13 Maart. Zaterdag avond is bier aangekomen de hertogin van Buckingham om met de nachtboot Prinses Elisabeth hare reis naar Londen voort te zetten De hertogin kwam van Berlijn. Pen volgenden avond vertrok met de nachtboot Willem, Brim van Oranje naar Londen, de prinses van Scbaumburg Lippe. Men ziet hieruit dat vorstelijke per sonen nog steeds aan de lijn Vlissingen Queenboro' de voorkeur blijven geven- Morgen te 6 uur um wordt koniugiu Victoria alhier verwacht met het jacht Victoria, and Albert. Bij die gelegenheid zullen evenals vrtAiger bij aankomst van H. M. de hal en de ponton geheel overdekt en afge sloten zijn en niemand worden toegela ten, aangezien de koningin incognito reist onder den naam van gravin van Balmoral. Ook is ten haren behoeve op haar uitdrukkelijk verlangen een plankier gemaakt van het jacht tot in de hal, waar het salonrijtuig op haar wacht. Volgens mededeeling van de permanen te commissie van toezicht op de beton ning, bebakening enz- der Schelde, heb ben in de betonning de volgende wijzi gingen plaats gehad en zijn de volgen de bakens opgericht 1. de spitse ton no, 32 is 140 M. om de ZO. verlegd in 62 d.M. water; 2. eene spitse ton no. 31b is bijgelegd in 56 d.M. water; 8. beneden den Doel is tot aanduiding bij hoog water van den schorkant een baken opgericht, bestaande uit een paal met een rood afgeknot kegelvormig top- teeken 4. beneden fort de Frederik zijn, voor vet. Haar oog was vochtig. Als uit een droom gewekt, schrikte zij bij de woor - den van haar papa. «O, papa, kijk eerst eens naar deze schilderij," zeide zij schuchter. Gewillig kwam Lodewijk Bressol bij haar. Dat is schoon -wonderschoon meesterlijk l" riep hij na een oogenhlik uit. «Ge moest dit werk naar de ten toonstelling zenden, het zou de algemeene bewondering wekken." Het is reeds opgenomen in een cata logus voor de eerstvolgende tentoonstel- liug," antwoordde Servet. «Ja, dat is kunst dat is waarlijk schoon mompelde Bressol Half luid. «Maar treurig," voegde Marie er bij. Het doet pijnlijk aan." «Evenals de werkelijkheid, waaraan dit beeld ontleend is," zei Servet ernstig. «Is dit dan een portret van een meisje «Ja en goed geslaagd ook. Bij mijn studiën in het ziekenhuis leerde ik dat arme schepsel kennen. Ik kreeg vergun ning haar te schilderen, omdat ik de hetzelfde doel als bij sub. 3 vermeld, twee bakens opgericht, bestaande uit een paal, de N.lijkste met een rood afgeknot kegelvormig, de Z.lijkste met een rood bolvormig topteeken. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 April a s. benoemd tot suhst.-griffier bij het gerechtshof te Leeuwarden, mr. F. C. Barbas, eer vol ontslagen ambtenaar van bet open baar ministerie bij de kantongerechten te Middelburg en Goes, wonende te Brum- men tot directeur uit den handel van het Vrij-Eotrepot te Middelburg, voor den tijd van drie jaren, J. Luteijn. Verder is benoemd: jhr mr. H. van der Wijck, Staatsraad in buitengewonen dienst, met ingang van 1 April 1394, tot lid van den Raad van State. Uit Oostburg wordt aan de N. B.. Ct. gemeld dat er eenig licht schijnt geko men te ziju in de vrij duistere zaak van den drievoudigen moord aan de Marolle- put, iu Augustus van het vorige jaar ge pleegd. Door den brigadier der rijksveld- wacht te Oostburg moeten nl. tusschen de planken in den koestal bij den land bouwer De Milliano te Groede, bij wien Lampier in dienst was, de volgende geld stukken gevonden ziju1 rijksdaalder, 2 guldens, 1 halve id3 kwartjes, 1 bankbiljet van 20 francs, 1 tiengulden stuk en 14 stukken van 5 francs. Men vermoedt dat dit geld door Lampier ont vreemd was. De helft van April hoopt de Staats commissie voor de drooglegging der Zuiderzee met bare omvangrijke taak gereed te zijn. Zij heeft Vrijdag te 's Gra- venbage eene vergadering gehouden, waarin de werkzaamheden voor de sa menstelling van haar rapport zijn aan gevangen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de afdeeling Amsterdam van de Ver- eeniging voor Christelijk volksonderwijs besloten dit jaar de eerste Oranje collecte te houden. Dat wil zeggen eene collecte voor het Christelijk onderwijs, zooals deze vereeniging zelve tot voorstaat. Deze vereeniging is opgericht door kosten van haar verpleging wilde beta len, die anders de armenkas zouden druk ken, want het meisje is arm en heeft geen bloedverwanten." En is zij nu dood «NeeD, mejuffrouw," antwoordde Servet vriendelijk. «Zij is bijna geheel hersteld en toch zou de dood voor baar mis schien een weldaad geweest zijn. De arme Felicitas is onbemiddeld en tevens trotseh. Van mij, haar vaderlijken vriend, wil zij zelfs geen hulp aannemeu. Wat moet er van komen Zij is te zwak om nacht en dag te naaien, zooals zij vóór haar ziekte deed. En tot heden is het mij niet gelukt een geschikte betrekking voor baar te vinden, waar zij niet te veel werken moet «Het arme meisje," riep Marie mede lijdend uit. «Maar misschien kan ik iets voor haar doen. Kan zij lezen, schrijven en een beetje rekenen, mijnbeer Servet «O, ja," antwoordde de schilder. «Hier is een proeve van haar band schrift," sprak nu Albert en trad op Marie

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1