VLISS1NGSCQE COEBANT. )e viweli ke politie-spion. Np. 31. Maandag 12 Maart 1894. 329te Jaargang. FIlSLLïTOIÜ BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma Q-. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Itluadag-, Doitderdag* en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitecbland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden V Kieswet. Het kieswet-ontwerp Tak werd giste ren, zooals wij toen reeds onzen le zers in de stad per bulletin mededeelden, na aanneming van het amendement De Meijier,een amendement, dat de minister niet kon overnemen, daar het geheel te gen zijne beginselen indruischte met 57 tegen 41 stemmen, door den minister ingetrokken. De Tweede Ivamer heeft dus beslist dat de enge kring, waarin zich het kiesrecht tot nu toe bewoog, niet mag verwijd worden. Hoe men over het ontwerp zelfdenbe, hetzij men het zich voorstelle als rechts- streeks tot de demagogie voerende, of als een wetsontwerp, dat ook tegenover den werkman de billijkheid betrachten wil, zeker is het dat den minister Tak door niemand den lof zal onthouden worden dat hij in zijne verdediging zich een man uit éen stuk betoonde, maar ook toegaf als het bijzaken gold. Slechts het hem heilig beginsel moest ongeschonden in zijn wetsontwerp bewaard blijven. Wat de gevolgen van deze aanneming zullen zijn, of zij zich nog verder zullen uitstrekken dan tot eene bloote intrek king der wet, hiervan is nog niets ze kers bekend Tot heden is van Kamer ontbinding of aftreden der regeering nog geen sprake. De R. Ct., de intrekking der wet be sprekende, roept uit dat de toeleg ge lukt is, dat na een jammerlijk gescharrel en geknoei, dat een wanhopigen iDdruk gaf van het wetgevend vermogen der Tweede Kamer, de conservatieve libera len er eindelijk in geslaagd zijn een amendement te fabriceeren, dat de wet voor den minister Tak onmogelijk maakte, terwijl men toch den schijn aannam ge tracht te hebben naar gemeen overleg. De vraag, wat er nu gebeuren zal, be antwoordt het blad aldus Het ministerie gaat heen en dan kunnen mr, Van Hou ten, ds. de Meijier en jhr van Karnebeek beproeven een nieuw kabinet te vormen, waarin zij dan b.v. de heeren Reelaerts en Guyot, Harte van Tekelenburg en Mees konden opnemen of de regeering oordeelt dat eene Kamer, die na op 22 Februari met 80 tegen 17 stemmen in Bewerkt door A. M. O. 21.) Mag ik u naar huis geleiden Neen, neen 1" Waarom niet?" Niet zoo vlug ik ken u nauwe lijks." Mag ik u dan een bezoek komen brengen Nu nog niet," antwoordde ze weifelend. Wanneer dan?" Later Dat is te onbepaald. Zal het spoedig zijn Pat weet ik niet," »Waar zal het zijn?" art 3 het beginsel harer Kieswet te heb ben goedgekeurd, onbekwaam blijkt om dat beginsel in art. 4 uit te werken, door eene andere moet worden vervangen, en dan volgt Kamerontbinding. Dat er dan in dat geval eene geheel andere meer derheid zou verschijnen, acht het blad zeker. Ontbindt de regeering niet, dan moet het Nederlandsche volk tot 1896 geduld hebben met 't uitspreken van zijn oordeel over eene Kamer, wier toeleg het was de Kiesrechtuitbreiding zoo veel mogelijk te beknibbelen en zoo moge lijk te doen mislukken. Zij echter, die thans jubelen over de uitredding" van Nederland uit doods gevaar, zullen later wel eens met leed wezen aan hunne «overwinning" van 9 Maart denken. De Amst. Ct zegt dat door deze cor recte houding der regeering de politieke toestanden ten onzent zuiverder zullen worden. De scheiding tusschen de con servatieven en de radicalen, onder libe ralen en anti-revolutionairen misschien ook onder de katholieken kan nu niet uitblijven. Het N. v. d. Dbetreurt ook de ge vallen beslissing. Het betreurt ten zeerste dat een vergelijk tusschen Regeering en Kamer onmogelijk is gebleken. Het is. jammer, zucht het blad, van zooveel ar beid, zooveel samenspreking, zooveel stu die. Een resultaat ware toch zoo weu- schelijk geweest. Dat er overdrijving was in de wijze, waarop uitbreiding van het Kiesrecht als algemeene volkswenscb en volksbehoefte was voorgesteld, zal slechts door eene kleine minderheid worden ont kend. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Beginsel heeft gebotst tegen be ginsel, en met spanning vraagt ook bet blad wat nu Zal de RegeeriDg een beroep doen op de natie, of zal het voor stellen van een nieuw kiesontwerp worden toevertrouwd aan andere handen Het Dgbl. v. Z.-R. is verheugd van het «noodlottige" ontwerp verlost te zijn en meent dat dit ook het gevoelen van het meerendeel der natie is. De beraad slagingen zijn echter niet te vergeefs gevoerd, want zij zullen voor een vol gend kabinet aanleiding en richtsnoer zijn om een kiesrecht te ontwerpen, aan hetwelk «de nationale stempel niet be hoeft te ontbreken." Met gerustheid ver- Waar het toeval ons samenbrengt." «God beware, dat ik de vervulling van mijn vurigsten wensch aan het toe val zou overlaten," sprak Smoiloff leven dig. »Ik heb een kostelijken inval." Dames en heerenzeide hij flink luid tot d'Arfeuilles en zijne gasten. «Ik noodig u allen aan het diner, dat ik morgen hier wensch te géven en ik hoop, dat niemand uwer daarbij zal ont breken." Deze woorden werden met algemeenen bijval begroet. De dames omringden den Rus om hem te verzekereu, dat zijn gastvrijheid op prijs werd gesteld. Octavia nam dit oogenblik waar om Maurice te naderen. «Arme vriend I" fluisterde zij, «ge lijdt weer, maar be denk als die Rus mij trouwde !....Wees nu lief. Maurice. Kom overmorgen mid dag om vijf "uur eens bij me!" Dank voor die uitnoodiging. Brengt de Rus u naar huis?" «Neen Hoor eens, Octavia, hebt ge dien laat de natie zich op de wijsheid der «Kroon", wier toekomst het Dgbl. door de intrekking der wet gebaat acht. Het zou voorbarig ziju, zegt De Tijd nu reeds gevolgtrekkingen te maken uit het feit, dat zich in de Kamer heeft voorgedaan. Het komt het blad twijfelachtig voor met liet oog op de aanzienlijke meerder heid, die voor het amendement-De Meijier stemde, of ditmaal het middel zal wor den toegepast, waarmêe men nog al eens gedreigd beeftKamerontbinding. Uit het aantal uitgebrachte stemmen over het amendement-De Meijier blijkt dat van de 100 kamerleden 98 op hun post waren. Afwezig waren de hee ren Goekoop en Clercx. Ook al de mi nisters wareu tegenwoordig. De Kamer is. aangezien de regeering oordeelde dat het haar niet bekend was dat er op dit oogenblik ontwerpen zijn, waarvan de behandeling noodzakelijk is, tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Binnenland. Vlissingen, 10 Maart. Gisteren (Vrijdag) avond werd alhier de twaalfde algemeene vergadering ge houden van de vereenigiDg «Hulp in Nood." Uit het algemeen verslag over 1893, uitgebracht door den secretaris, den heer A. L. A. van Uuen, bleek ons dat het ledental thans 256 bedraagt, terwijl de vereeuiging bovendien nog 9 begunstigers telt, zoodat er eeuige achteruitgang moest geconstateerd worden. Ofschoon het cijfer van de gezament- lijke contributiën slechts f 477,65 be draagt,bedroegen de ontvangsten tocb nog 1742 30, zoo dat, behalve een batig saldo van 708,94:1/S, vaQ de vorige rekening nog een bedrag van 555,70^2 onder de post buitengewone ontvangsten kan gerekend worden. Tegenover deze ontvangsten staat een bedrag van 1794,92Y3, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 52,621/a. Aangezien de tijd voor het innen der contributiën nog niet aangebroken was, had het bestuur opnieuw een beroep op knoop al bij een goudsmid gebracht?" vroeg Maurice plotseling. «Ik had liever, dat ge wacht totdat wij overmorgen el kaar gesproken hebben. Nog altijd hoop ik den anderen knoop terug te vinden. Wie weet, in welken hoek hij geval len is." Dan wachten wij nog eenige dagen," antwoordde zij onverschillig. «Adieu, Maurice." Men begon nu te spelen Maurice speelde zeer gelukkig Binnen weinig tijds had hij een groote som gelds voor zich liggen. Smoiloff speelde niet. Hij zat met Octavia op een sofa iu een druk gesprek. Toen d'Arfeuilles laat na middernacht zijne gasten zag vertrekken, bleef Smoi loff nog wat bij hem om nog eens ver trouwelijk te praten. «Gij zijt tot over de ooren op de schoone Octavia verliefd," schertste d'Ar feuilles. «Hm al naar men het neemt," ant woordde Smoiloff schouderophalend. «Zelf bemerk ik er niet veel van." de beurs der ingezetenen gedaan, wat zulk een gunstig gevolg had, dat het kon voortgaan met zijne niet geringe bemoeiingen. De heeren A. A. A. E. Gewin, A L. A. van Unen en J. J. Klijberg, aan de beurt van aftreding zijnde, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Als leden der financiëele commissie werden herbenoemd de heeren P. L. Mets en J W H. Brouwer, terwijl in de plaats van den heer J. Ie Sage van Hoeve, die niet meer in aanmerking wensebte te komen, werd gekozen de heer W. Klomp. Als gewoonlijk was de vergadering niet druk bezocht, slechts 22 leden wa ren aanwezig. Van 3 9 Maart zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 65 en met de nachtboot en 285, daarheen vertrokken, met de dagbooten 160 en met de nacht booten 253, alzoo samen aangekomen 350 en vertrokken 413 passagiers. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand Februari jl H. Lescharis, Amsterdam C. Volkers, 's-Gravenhage M. de Weerdt, Antwerpen (België). De bij het 3e reg. inf. benoemde ka pitein F. H. W. H. SpieriDghs, is bestemd voor het 4e bataljon van dat korps alhier. Het stoomschip La%üoe(Zui&-Holland), dat in het droge dok te Middelburg is verlengd, kwam heden (Zaterdag) na middag alhier terug, teneinde aan de Kon. Maatschappij «de Schelde," verder afgewerkt te worden. Door de rijks-commissie tot het exami- neeren van machinisten aan boord van koopvaardijschepen is o a. het diploma B aan den heer B. W Pott, het diploma A aan de heeren J. B. Marteijn en J. F. Poley uitgereikt. De redactie der M Ct. heeft van den inspecteur van de te Middelburg opge- Waarom stelt ge u dan den gehee- len avond aan als haar hartstochtelijke vereerder «Ze is mooi," antwoordde Smoiloff. «Zij bevalt even als een mooie bloem, die men plukt en in een knoopsgat steekt." «Dan waarschuw ik u," sprak d'Ar feuilles ernstig. «Octavia is gevaarlijk, zij zou uw beurs geheel uitputten." «Bah als zij dat eens kon" ant woordde Smoiloff onbezorgd.Mijn voor ouders hebben zooveel geld bijeenge bracht, dat de last daarvan mij bijna te zwaar wordt." «Des te beter," zei d'Arfeuilles, «Octa via zal uw geldzakken wel lichter ma ken, daar sta ik borg voor De Rus nam nu ook afscheid en keer de naar het groote hotel terug, waar hij eenige prachtige kamers bewoonde. Zijn gedachten waren nu volstrekt niet bij de schoone Octavia, maar bij de misdaad in het graf der familie Kura- wieff. Hij besloot dat den volgenden

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1