u No. 30. Vrijdag 9 Maart 1894. 323te Jaargang. viissim.siiii: courant. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirectèuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Ylissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag", Donderdag" en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden Uit de Pers. De HaagscM Courant heeft, zooals mên zich herinneren zal, de vraag gesteld hoe de justitie het verantwoordt dat een tamboer straf ondergaat voor medeplich tigheid aan een feit, dat volgens arrest van het Hoog Militair Gerechtshof in zake den sergeant, baron T. van A., niet wettig en overtuigend bewezen wordt geacht. Het antwoord op deze vraag laat nog altijd op zich wachten. Een anders zeer voorzichtig en ge matigd Kamerlid heeft bij de debatten over de kieswet het volk beschuldigd dat het wel zeker^ wenschen had ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk, maar de zaak zelf geheel aan de Kamer over liet. Om het «volk achter de Kiezers" behoefde men zich niet te bekommeren, want er was van electorale opwinding geen spoor te vinden. De Standaard leest dezen afgevaar digde, die toont het volk zoo weinig te kennen, de les. Het is waar, zegt het blad, wij zijn bewaard gebleven voor de schandelijke tooneelen van België. Ons volk hield zich kalm,de geheele kieswetbeweging bepaal de zich tot het houden van enkele meetings en het inzenden van zeer kalm gestelde betuigingen van adhaesie aan het minis- trieële ontwerp. Deze kalme houding was in de eerste plaats te danken aan het onbekrompen standpunt, door de regeering in haar ontwerp aangenomen, waardoor zij het vertrouwen des volks won. Bovendien wekte het vertrouwen dat de Koningin- Regentes, daargelaten hare persoonlijke sympathiën, toch in de indiening van zulk een ontwerp had bewilligd. Er was dus geene reden voor het volk om te agiteeren. Wie nu echter denkt, gaat de Staji- daard voort, dat daarom ons vaderlandsch volk zoo pachyderm of dikhuidig is dat het den prik niet zou voelen, als ge het uw rijspoor diep in de leuden slaat, ver gist zich ten eenenmale. Terdege geprikt, kan ook ons vaderlandsch volk een zij sprong nemen, dat de ruiter er afwipt en in het zand terechtkomt. Met het oog hierop was die leuke op- FiyilLLIT©». Bewerkt door A. M. O. 20.) Wegens haar schoonheid nam Octavia de eerste plaats aan tafel in. Aan haar rechterhand zat d'Arfeuilles, de plaats aan haar linkerhand werd opengehouden voor Smoiloff. Maurice hield woord Hij had Octavia slechts als een oppervlak kige kennis begroet en was toen ver van haar "gaan zitten. Waar blijft nu uw Rus?" vroeg Oc tavia fluisterend aan den gastheer. «Het is zeker een edelman van het platteland, waarvan ge gesproken hebt?" Zoo iets tenminste," antwoordde 'Affeuilles lachend, «maar stel u in merking van het anders zoo gematigd Kamerlid in niet geringe mate gevaar lijk. Het volk, dat er ook zijn logica op na houdt, trekt er op zijn beurt deze conclusie uit. »Als we dus op hadden ge speeld, dan zou men wel met ons rekenen en omdat we nu rustig zijn gebleven, zet men ons buiten de deur Bet anders zoo uitnemend Kamerlid speelde hoog spel met zijne averecht- sche verklaring. En als de onzalige strijd dan vreer begint, en er misschien nu reeds Kamerontbinding volgen moet, of in '95 de gewone stembus opengaat, zou het dan, vraagt het blad, zoo onlogisch zijn indien het volk achter de kiezers dacht «Nu op onze tellen gepast, want als we ons nu weer rustig houden, speelt men onze kalme houding straks weer tegen ons uit Nog wijst de Standaard op een element bij het volk achter de kiezers, dat in zedelijk anarchisme is opgevoed,en vraagt, of, als uit dat element de hartstocht uit slaat, het Kamerlid, dat zich op dit gladde ijs waagde, dan vrij zou uitgaan, als men hem nariepGij hebt het volk geprik keld r Kieswet. Het door den heer De Meijier inge diende amendement op de kieswet stelt voor om als eisch te stellen voor hoofden van huisgezinnen het bewonen gedurende een jaar van twee vertrekken, of éen vertrek en keukenvoor afzonderlijk le vende of inwonende personen een vertrek met haardstede. Tevens verbindt de voor steller daaraan in hoofdzaak het amen dement t an der Feltz betreffende schepen, eigendomsovergang en verhuizing uit noodzakelijkheid. De Minister van Binn. Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat de regeering aan de Kamer de beslis sing over de amendementen--V. d. Feltz en Sanders overlaat. Overigens verklaarde de Minister zich bereid tot samenwerking, inits het beginsel der wet onaangetast blijve. De Min. nam deamendementen-Mackay op het 3e en 4e lid van art. 4 over. Het aantal sprekers over de kieswet was eergisteren reeds tot 147 geklommen. Godsnaam geen halven wilde voor. Mijn vriend is zoo welgemanierd en beschaafd, als de fijnste Parijsche modegek »En zijn voorkomen?" vroeg de zan geres verder. «Heeft hij geen zwarte oogen en zwart haar, zooals de Poolsche graaf Letrovsky, die met mijn vriendin Ninette getrouwd is «Neen," antwoordde d'Arfeuilles.Daar zijn mama een® Duitschs was, is hij Het binnenkomen van den «kleinen baron Pascal" onderbrak hem in zijn woorden. Pascal deed eerst een dikken mantel af, toen volgde een nog dikkere plaid en daarna zonk hij uitgeput op zijn stoel neer. De kleine baron was met algemeen gelach en grappige gezegden ontvangen. Hij antwoordde daar tchter niet op en liet een kort droog hoesten hooreu De wereld beweerde, dat Adèle Frandin zeer met Pascal bevriend was. Hoe dit zij, Adèle merkte het eerst zijne aandoening op. «Wel, vriend Pascal, wat scheelt er aan?" vroeg zij. Zijt ge ziek? Begint Gten benijdenswaardige taak voor eene regeering om die allen aan te hoorenden ook niet voor de verslaggevers om^nn al die min of meer belangrijke speeches aanteekening te houden. Binnenland. Vlissingen, 8 Maart. Aangezien wij zelf niet in de gelegen heid gesteld waren de uitvoering door de Koorklasse onder leiding van mej. J. W. Pisuisse bij te wonen, hebben wij het volgende ons van bevriende zijde medegedeelde verslag eene plaats inge ruimd Gisteren (Woensdag) avond jl. hadden wij het genoegen de zanguitvoering bij te wonen, welke door de Koorklassen onder leiding van mej. Jacoba W. Pisuisse gegeven werd. Kan Vlissingen zich niet beroemen, een zetel der kunst te wezen, des te weer vreugde doet het ons, die nochtans de kunst een belangrijken factor achten van menschelijk geluk en beschaving, te mogen verklaren dat de richting, waarin mej. Pisuisse hare klassen stuurt, o. i. de ware kunstrichting is. Zonder overdrijving, met ingetogenheid wérden de onderscheidene zangnummers ten geboore gebracht. Ook die, welke door de jongste leerlingen werden uitge voerd, kenmerkten zich door beschaafde voordracht. De uitspraak was bij alle liederen uitstekend, evenals de zuiver heid. Slechts bij de regels lm Walde rauschet ein Nachtgebct, iönd Friedcn leise darüber weht." uit no. 7 van het programma, zou een fouteujager kunnen opmerken, dat de duidelijkheid iets te wenschen overliet. Maar waar bij eene uitvoering van Zang klassen slechts op zoo'n éénig vlekje gewezen worden kan, daar is hij, die zich daaraan stoot, hl te veeleischend en begrijpt niet hoeveel toewijding niet alleen, maar ook welke bekwaamheden er vereischt worden om een programma, dat een ganschen avond vult, al was het maar draaglijk uitte voeren. En deze uitvoering was van zoodanigen aard, dat het praedicaat d r a a g 1 ij k er allerminst voor passen zouwant zeer goed werd er gezongen, voor- ge eindelijk in te zien, dat ge een dok ter moet raadplegen over uw gevaarlij ken hoest Pascal wierp een teederen blik op zijne bezorgde vriendin en antwoordde zacht «O, neen, ik ben voortreffelijk gezond. Maar mijn gemoed is hevig aangedaan." »En waarom, waarde baron?" vroeg Octavia. De wensch van onzen gastheer, dat gedurende het souper slechts over vroo- lijke dingen zal gesproken worden, doet mij zwijgen maar de zaak is zeer be langrijk, ja, monsterachtig. Wel, weet ge dan niets? Hebt ge de avondbladen niet gelezen «Ik niet! ik niet!" riepen verscheidene dames, die de laatste uren door de zorg voor haar toilet geen tijd hadden gehad om aan een courant te denken. »lk heb verscheidene avondbladen ge lezen, maar niets bijzonders bemerkt," antwoordde d'Arfeuilles. De politieke hemel is helder...." «Wie spreekt van politiek?" yielPas- dracht was er in elk lied, d u i d e- lijk verstaanbaar was immer de tekst. We moeten mej. Pisuisse dan ookge- lukwenschen met het succes door haar behaald, en verheugen er ons in dat haar pogen zoowel bij ouders als bij leerlin gen waardeering vindtblijkbaar uit de verrassing, die haar door hare leerlin gen bereid wasin de pauze werden der onderwijzeres een smaakvolle diri geerstok en een bouquet aangeboden. Ook de pianiste, aan wier begeleiding insgelijks een woord van lof niet ont houden mag worden, mocht eveneens door een lief cadeau dank inoogsten voor hare bescheidene maar toch zoo onmis bare taak bij repetitiën en uitvoering. Moge ook deze zanguitvoering er toe bijgedragen hebben om den kunstzin te versterken, waaraan wij niet twijfelen, er den wensch aan toevoegende dat de Zangklassec, die zoo flink opgetreden zijn, steeds in bloei mogen toenemen. Naar wij met genoegen vernemen, is men er in geslaagd den heer Willem van Znijlen ook hier ter stede te doen op treden. Zij die het voorrecht hadden onzen grooten Nederlandschen declamator te Middelburg te hooren, zullen het met ons eens zijn dat de „voordrachten van den heer van Zuijlen belmoren gerekend te worden tot het beste, hetwelk op dat gebied bestaat. Wie een genotvollen avond wil doorbrengen en eens hartelijk lachen wil, verzuime niet van deze gelegenheid gebruik te maken. De toegangsprijs is zeer matig gesteld. Men zie verder ach terstaande advertentie. De ÏV. R Ct. verneemt van vertrouw bare zijde dat de aanstaande zomerdienst regeling bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Spoorwegen eene veel verbeterde aansluiting zal brengen tusschen de steden Tilburg, Breda, Rozendaal en Bergen op- Zoom met Zeeland (Vlissingen Te Middelburg, aldus schrijft men aan de N. RCtis ten behoeve van de op te richten vereeniging Ons Huis in de Wagenaarstraat een huis aangekocht, dat voor vereenigingszaal zal ingericht worden. cal in. «Het betreft een geheimzinnige dubbele misdaad." «Ah zoo," zeide d'Arfeuilles. «De ru briek der misdaden sla rk meestal over het is altijd zoowat hetzelfde." «Een dubbele misdaad?" vroeg Adèle in spanning. «Vertel ons daar wat van, Pascal «O, heel gaarne, maar onze gastheer houdt niet van..." «Ik zie, dat de dames gaarne het nieuws zouden vernemen," viel d'Arfeuilles in. Wees dus zoo goed het ons mede te deelen." Pascal haalde nu een courant te voor schijn en las den aanwezigen een hoog dravend artikel voor betreffende de rnis- dadeu, die op bet kerkhof Père Lachaise en in de rue Ernestine ontdekt waren. Het eindigde met de woorden: «Men is den moordenaar op bet spoor." Maurice wist, dat dit de gewone phrase was, waarmede de politie het ongeduld van het publiek bedwingt, maar toch verbleekte hij en liet de vork uit zijn

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1