VLISSINGSCHE COHANT. Dt wouwei (e poitie-sii. No. 29. Woensdag 7 Maart 1894. 323te Jaargang. FIi«LLIT@N. V De Wereld in Id Duitschland Deemt de handwerks gezel, als hij op den leeftijd gekomen is dat hij op eigen beenen kan staan, zijn ransel tegenwoordig misschien ■wei een valies -op en gaat van den eenen meester naar den anderen om van allen datgene op te doen, wat hem in zijn vak kan te pas komen en hij bij zijn vader op de plaats zijner inwoning niet leeren kan. o Beter middel om te ontgroenen" be staat er zeker niet, en menige vader en menige moeder staat dan ook verbaasd als zij na verloop van enkele jaren in plaats van den linkschen, verlegeD, vaak onbeholpen jongen, een man terugzien, die flink uit de oogen kijkt en, door een verblijf in den vreemde gestaald en ge oefend, moedig den k^mp voor het be staan zal opnemen- Hier te lande bestaat deze gewoonte niet. Integendeel zijn de meeste ouders zoo bevreesd voor de gevaren, die een verblijf in de wereld voor hunne lieve lingen kan opleveren en beschouwen zij de wereld zoo alleen van haar zwarte zijde, dat zij alle moeite doen hunne kinderen bij zich te houden. Hiervan is dikwijls het gevolg dat een jongen in zijn vak of betrekking een brekebeen blijft, met zijn tijd ten achteren raakt, de illusiën zijner jeugd verliest, moede loos en krachteloos tegen de concurrentie worstelt en eindelijk in dien strijd moet- ondergaan. Nu is bet waar dat niet alle jonge lieden, die op de plaats hunner inwoning hunne opleiding ontvingen, ongeschikt zouden zijn zich een weg door bet leven te banen. Maar bij dezulken zit gewoon lijk dan ook iets flinks en ze zijn niet -igeawij? om uit dc ervaring van an deren te putten, of ze verkeeren in om standigheden dat zij de hulp van ande ren niet behoeven. Zulke door de fortuin begunstigde menscben zijn er echter niet veel, voor de groote massa is werken bet voorland Wat dat »tebuisblijven" uitwerkt, men ziet het in onzen boerenstand. Als de boer met vele zonen gezegend is, acht hij zich gelukkig, want die zonen werken met hem mede en zorgen, zooals het goeden kinderen betaamt, voor vaders belangen, die ook de huntie zijn. Maar als vader komt te overlijden en hij niet buitengewoon met aardsche zegeningen is bedeeld, gevoelen zich de kinderen minder gelukkig, want zij weten dat hun erfdeel slechts klein is en zij daar door gedoemd worden, als de omstandig heden hun nietj bijzonder gunstig zijn, als knecht te werkenterwijl bunnen kinderen datzelfde lot te wachten staat. Ook voor dezen staat de wereld open, en menigeen, die in zijn land eene treu 19.) t) Bewerkt door A. M. O. IX. Het geneeskundig onderzoek der ver moorden leverde slechts twee dingen op, die eenig gewicht hadden. Ten eerste bevonden de dokters, dat de linkerarm gaaf en gezond was. Waarom kon bij dan den arm in een doek gedragen heb ben, zooals de Kadet beweerde Ten tweede vond men op zijn rechterarm twee degens getatouëerd, waaruit werd afge leid, dat hij waarschijnlijk vroeger in militairen dienst was geweest. Aan het lijk der vrouw was niets bijzonders op rige toekomst voor oogen zag, maarden moed had zich aan den ouden kring te ontscheuren, heeft het oogenblik gezegend dat hij tot dien stap overging- Vraag het den millioenen, die in Amerika, Afri ka, Australië of Indië zich nederzetten en daar brood voor zich en hunne kinderen vonden, of het hun berouwt met den ouden sleur gebroken te hebben. Vroeger, toen de reisgelegenheden zeer primitief en duur waren en bv. een reis je uit Zeeland naar Holland niet aanvaard werd zonder het opmaken van een testa ment en de nooJige hartkloppingen, en het provincialisme de grenzen tusscben de verschillende bewoners van een land scherper trok dan tegenwoordig,waren aan eene verplaatsing zeer gegronde bezwaren verbonden en bleef dus menigeen, die anders liever een kijkje in de wereld ge nomen had, stil te huis. Thans is echter het reizen zeer goedkoop en gemakkelijk voor weinig geld kan men veel zien, waarvan men vroeger slechts droomde of uit reisbeschrijvingen kennis maakte, en staat dus de gelegenheid open voor elk, die de wereld als eene geschikte oefen en vormschool beschouwt. Gelukkig is ook op dit gebied veran dering gekomen. Meer en meer komt men tot de overtuiging en de con - currentie helpt een bandje mede dat bet ouderlijke buis niet altijd voldoende vorming geeft en het onderwijs, daar aanvankelijk gegeven, aangevuld moet worden door de' lessen, die een verblijf in de wereld zoo rijkelijk ten beste geeft. Uit de Pers. Het Dgbl. is nog niet aan het einde van baar toorn op den heer Mackay, die zijn amendement niet handhaafde en daar mede het kabinet bet leven redde. Door die intrekking, roept het uit, beeft Mac kay schade aan «Volk en Vorstenhuis" De Stand, op de verbolgenheid van het conservatieve orgaan wijzende, merkt er bij op, dat, zoo Mackay geen kans had gezien een nieuw kabinet na den val van bet tegenwoordige te vormen, het Dgbl. daar wel voor zou gezorgd hebben, want dat op baar stal nog conservatieve oudstrijders genoeg in voorraad zijn., die nog wel eens zonden willen uitrijden. De H. Ct. deelt het een en ander mede omtrent den toestand, die op hygiënisch gebied in de provincie Limburg heerscht. In de gemeente Herkenbosch is eene fabriek, waar niet alleen de lucht door zwaveldamp geregeld verpest is, doch ook de arbeiders niet zelden 23 nrcn, achtereen moeten staan. Te Maastricht en elders zijn werkdagen van 24 uren niet zeldzaam, en om bet afstoken van ovens bekommert men zich daar niet. In de gemeente Sittard, waar in bet belang der gezondheid van gemeentewege zoo goed als niets wordt gedaan, wordeu mestvaalten gevonden onmiddellijk aan de straten, terwijl de gier die straten geregeld verontreinigt, en loopen er op de beek, die aan de inwoners dier plaats drinkwater verschaft, tal van privaten en riolen uit. Het gemeentebestuur blijft niettegenstaande alle klachten doof, en de Ged. StateD, welke met den toestand in Sittard bekend werden gemaakt, schenen machteloos daarin verandering te brengen. In de jongste vergadering vaD den Geneeskundigen Raad voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant werden deze bij zonderheden medegedeeld en achtten sommige leden het gewenscht dat, even als in Engeland, aan bet geneeskundig Staatstoezicht ook hier te lande bevoegd heid werd gegeven om bij onwil van gemeentebesturen voor gemeenterekening te kunnen handelen Ontegenzeggelijk zou dit middel afdoende zijn, maar in den boezem der vergadering werd er op gewezen dat het in Limburg geen doel zou treffen, aangezien daar kleine gemeenten zijn, wier financiën zich in allesbehalve 1 roosklenrigen toestand bevinden. j De Arnh. Ct. vraagt of bet geen tijd is uit te maken, hoe de Stelling Amster- dam moet worden verdedigd? Als men bedenkt, dat voor Nederlands weerbaar- I heid jaarlijks meer dan 20 milloen gul- I den wordt uitgegeven en de verdediging der Stelling van Amsterdam, getuigen de j menigvuldige plannen, die door de op- volgende ministers van oorlog gevolgd 1 ot verlaten zijn, altijd nog niet uitge- maakt is hoe die eigenlijk geschieden moet, komt het de Arnh. voor, dat haar vraag recht van bestaan heeft. ,M Natuurlijk hebben die veranderingen in het stelsel veel geld aan het land gekost. In de kleinere anti-revolutionaire bla den is men met de door minister Tak in zijn kiesontwerp geëischte schrijfproef volstrekt niet ingenomen. De Boodsch. o.a. wijst op bet platteland, waar tal van personen zijn, die iederen dag lezen en vrij goed op de hoogte zijn van wat er voorvalt, maar toch schier nimmer schrij ven en de kunst van schrijven dan ook voor een groot deel verleerd hebben. Ve len, zeer velen, zullen dan ook niet te bewegen zijn om ten overstaan van een secretaris der gemeente of van diens ge machtigde, een klerk bv., een proeve af te leggen in het schrijven. In de groote steden, waar de over- groote meerderheid der ingezetenenschrij - ven en lezen kan, bestaat dat bezwaar niet. De bewering van den heer Levy, die naar het oordeel van het blad niets van het platteland afweet, dat genoemd be te merken. De kleeren der beide slacht offers waren nogmaals zeer nauwkeurig onderzocht, doch vruchteloos. Alleen had men in de winterjas van den man een velletje wit papier gevonden, waarin op regelmatige afstanden eenige gaten gesneden waren. Mijnheer de Gibray legde dit papier zorgvuldig in zijn por tefeuille bij het blonde haar, dat in de hand der vermoorde vrouw gevonden was, ofschoon bij bet eigenlijk niet wist, waartoe ook dat stuk papier met gaten hem dienen zou. Vervolgens maakte hij een proces-verbaal op van de bevinding der dokters. Deze verklaarden, dat de vrouw zeker vijftien uren en de man on geveer negen uren dood was Ofschoon de lijken op verschillende plaatsen ge vonden waren, kan toch aangenomen worden, dat dezelfde band eerst de vrouw en daarna den man vermoord had Bo vendien constateerden de dokters, dat de wouden van beide slachtoffers met het zelfde wapen moesten zijn toegebracht. Na afloop van dit onderzoek werden de lijken in de Morgue te kijk gelegd, om ze door vrienden of verwanten te doen herkennen. Toen de directeur van politie met mijnheer de Gibray op zijn kantoor te rugkeerde, werd hem gezegd, dat de Kadet reeds langer dan een uur op de heeren wachtte, om hen naar de rue Montorgueil te rijden. De beide heeren en Jodelet stapten onmiddellijk weder in en voort ging bet in vliegenden galop. De komst der politie wekte veel opzien bij de bedienden van het hotel in de rne Montorgueil eu de hotelhoudster, die zeer op een goeden naam en op haar eer ge steld was, zonk bijna in onmacht op een stoel neer. Op vriendelijken toon deed de directeur van politie haar eenige vra gen over de logeergasten van den laatst verloopen nacht, maar zij was niet in staat om te antwoorden. Geheel terneer geslagen wees zij naar den oberkellner, die eveneens ontsteld naast baar stond Die weet alles, wat er in den nacht hier gebeurt," stamelde zij. Sedert mijn zwaar eene specifiek anti-revolutionaire zou zijn, gaat niet op, daar bet evenzeer de liberale bewoners van het platteland als de antirevolutionaire geldt. Wordt de schrijfproef aangenomen, dan is voor het blad het mooie van de kies wet af." De N. Prov. Gr. Ct. noemt de schrijf proef een struikelblok, die een aantal uitstekende burgers terug zal houden vau zich aan te geven als kiezer. Het liberale Handelsblad besluit zijne besprekingen over de nog aanhangige amendementen op art. 4, met er op te wijzen dat de regeering zich niet vier kant tegen deze amendementen heeft verzet, en bet vertrouwen uit te spreken dat het artikel, gepolijst door de mede werking van de bekwaamste Kamerleden, eene vrij aanzienlijke meerderheid kan verwerven. En al is die meerderheid dan ook samengesteld uit hetgeen de heer Rutgers, smalenderwijs, de Stand- aard-phalanx en de Liberale Unie-phalanx noemde, versterkt wellicht met een deel der katholieken bet Handelsblad vindt bet nog zoo erg niet dat een ruim kies recht tot stand komt met medewerking van alle partijen in de Kamer. Dat zal de nationale kracht der beslissing niet weinig verhoogen. Binnenland. Vlissingen, 6 Maart. Bij beschikking van den minister van Marine is met ingaDg van 16 Maart a. s. eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend aan den heer J. V. Ahrensmann, machinist le kl. v. k. aan boord van bet transportvaartuig Coertsen, en aan den beer J. A. Kreupeling, machinist le kl., gedetacheerd aan boord van het lichtschip Schouivenbankbeiden met toe kenning van zoodanig pensioen, als waar op zij aanspraak zullen hebben. Het pantserschip JEvertsen, thans in aanbouw alhier bij de maatschappij De Schelde" wordt bewapend met3 ka nonnen van 21 cM. achterland No. 1 2 kanonnen van 15 eM achterlaad No. 2 2 kanonnen van 7.5 cM, achterlaad 6 kanonnen van 7.5 cM. en 6 kanonnen van 3.7 cM. (snelvuurgeschut.) Bovendien zal die bodem worden voor zien van een torpedo lanceer-inrichting en 2 torpedo-kanonnen. HCt.) Jl. Zaterdag in den voormiddag werd bet stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Bernardus Michiel Wijten- burg, oud 79 jaar, gepensioneerd ser geant-majoor der infanterie. De lijkkoets werd gevolgd door de naaste be trekkingen en eenige vrienden, benevens brave man dood is, heeft bij de verant woordelijkheid voor de zaak op zich ge nomen. Ik ben den gebeelen dag in de keuken dan mag ik des nachts wel slapen." Mijnbeer de Gibray wendde zich nn tot den oberkellner en vroegIs hier gedurende den laatsten nacht een logeer gast gekomen »Een logeergast?" vroeg de oberkell ner. »Er is hier wel een vreemdeling geweest, maar niet langer dan drie mi nuten Het was diep in den nacht »En hoe kwam hij bier? Zeg ons al les nauwkeurig, want er zijn gewichtige dingen in het spel." l 'at geloof ik wel," sprak de ander met een angstigen blik op de onge- wenschte gasten, »om niemendal maken de heeren van het gerecbf niet zooveel drukte. Ik zal u dan eerst zeggen, dat ik hier in de gelagkamer op die sofa slaap, om dadelijk bij de hand te zijn, als er nog laat logeergasten van de nacht treinen aankomen. In dezen nacht werd

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1