VLISSlMiSCIIi; COURANT. IcimlibpilÉ-spit No. 26. Woensdag 28 Februari 1894. 32ste Jaargang. FltiüLLITOIÜ B i n n e n 1 a n d. B U R E A U Kleine Markt I N°. 187. Prjjs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER AÜVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G, L. DAUBE Ie Co., te Parijs. VerMchljut Dinsdag», Donderdag» en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden Uit de pers. De N. R. Cthet rapport van de Neer bosch-commissie besprekende, is van oor deel dat de uitspraak, door de commissie omtrent Van 't Lindenhout's inrichting gedaan, eene teleurstelling moet zijn voor allen, die gedacht hadden dat het onder zoek schandalen aan het licht zou bren gen, maar ook door allen, die met smart de zedelijke vernietiging van hun mede- mensch aanschouwen eu overtuigd zijn van de groote belangen, welke bij den goeden naam van eene philantropische inrichting, gelijk die te Neerbosch, be trokken zijn, met voldoening zal verno men zijn. De directeur der inrichting is onge deerd uit het ingestelde onderzoek te voorschijn getreden, doch niet alzoo de inrichting zelve, aan welker beheer groote gebreken kleven. De N. R Ct. wijst daarbij op de allerprimitiefste administra tie, welke dertig jaar lang te Neerbosch is gevolgd, en groote wijziging zal be hoeven. De resultaten van het paedagogisch en het hygiënisch onderzoek zijn echter veel belangrijker. Wel is het oordeel der hy giënische subcommissie zeer gunstig, maar uit de door die subcommissie als noodig aangewezen verbeteringen blijkt dat op dien toestaud nog veel valt af te dingen. Ook de paedagogische subcommissie heeft hare aanmerkingen, bijna gelijkstaande met die der hygiënische. Ook zij wil vele verbeteringen ingevoerd hebben. Ten slotte komt het der N. R. Ct- voor dat eene geheel doeltreffende op leiding van een duizendtal kinderen van uiteenloopend gehalte met behoud van het stelsel van verpleging in een groot gesticht niet wel mogelijk is. Opvoeden in massa sluit eene kennismaking met de karakters, die bij elke opvoeding hoofd zaak moet zijn, uit. In de H. Ct. wordt de aandacht geves tigd op eene brochure van E. Barbé in de «Revue Rose" met het opschrift»La lutte économique des Blancs et desJau- nes." Deze schrijver wijst er op dat door de openstelling van China voor de wes terlingen ter eeniger tijd groote gevaren voor den Europeeschen handel kunnen ontstaan. Reeds thans overstroomen de Chineezen de Nederlandsche en Engel- U Bewerkt door A. M. O. 16.) »Maar dat was slechts een nood middel, dat mij weinig opbracht. Ik wilde ge nieten en wachtte op een gelegenheid om fortuin te maken. Vandaag heb ik die gelegenheid gevonden door de ontdek king van uw geheim. Ik twijfelde geen oogenblik om door de opoffering van twee menschenlevens mijn doel te berei ken. Alleen zorgde ik, dat de politie geen verdenking op mij zou krijgen. Het is mogelijk, dat de politie den bedrijver vindt van de twee moorden, die binnen een paar uren geheel Parijs zullen bezig gouden. Gij kent mij nu, heeren, ik sche bezittingen waar zij met succes tegen de bJuropeanen concurreeren en dit kunnen omdat de Chineesche werk man slechts zeer weinig behoeften kent. Het is, zegt de brochure, een bekend feit dat de Aziatische volkeren geene an dere voorwerpen gebruiken van de Euro peanen dan die, welke laag van prijs zijn. Maar juist deze artikelen vervaardigen de Aziaten tegen een veel lager arbeidsloon en ook met werktuigen van de nieuwste vinding. Het zal nog zoover komen dat zij ons, Europeanen, soortgelijke artike len zullen aanbieden, tegen een zoo lagen prijs, dat onze werklieden, die meer be hoeften kennen dan de Aziatische,ze daar voor niet kunnen maken. In de meeste landen van Europa leeft men onbezorgd voort, alleen in Engeland, waar men den invloed der Chineezen tot zijn schade bespeurt, zijn de oogen voor het gevaar, dat den handel van Europa uit Azië bedreigt,meer geopend geworden. De H. Ctkomt het voor dat de quaes tie, door E. Barbé opgeworpen, ook Ne derland teD zeerste aangaat en misschien reeds veel gewonnen zou zijn als men met het middel, dat voor de hand ligt, nl. het afschaffen van de Chineesche koelie-immigratie, begon. Den 22n Februari heeft de heer Rut gers van Rozenburg in de zitting der Tweede Kamer zijn uitroep over het «stemvee", welke uitroep hem in der tijd toen hij hem voor de eerste maal bezigde, tal van onaangenaamheden bezorgde, herhaald. De redevoering, waarin de heer Rut gers dezen gewraakten uitroep bezigde komt in bet kort hierop neer. Wij kunnen naar mijne meening en stellige overtuiging in deze uitsluiting, al is zij als kenteeken vermomd door aanwending van het woordje «niet", toch nooit anders zien dan grondwetsschennis. En aan grondwetsschennis doe ik niet mede Liever dan nog grondwetsherzie ning, welk denkbeeld bier door den heer de Savornin Lohman gisteren en eer gisteren reeds geopperd is. Pan liever ook absoluut algemeen stemrecht, zoo dat men de banden, bandjes of draden, die deze Grondwet ons nu nog aanlegt, niet behoeft te verwringen, te verdraaien of uit te rekken, met gevaar dat zij heb oprecht gesproken. Ik heb de plaats ingenomen van den Londenschen bond genoot vijf-vier, en wil die behouden, met al de rechten en plichten. Ik kom met documenten, die hij u brengen zou. In zijn plaats sta ik voor u, heeren Maurice zweeg. Verdier staarde hem verbaasd aan, omdat hij zoo kalm over zijn misdaden sprak. Lartige bewonderde hem echter. «Welnu," vroeg Verdier, «waar zijn de papieren Maurice haalde zijn portefeuille te voorschijn. «Hier zijn eerst de tienduizend francs, die Jenny Stall in de grafkapel moest leggen. Ik overhandig ze aan u, mijnheer Thermis, vijf-drie, ze waren voor u bestemd." Lartige en Verdier keken elkaar ver wonderd aan. «En hier zijn twee brieven, die ik meenam om ze niet in handen der politie te laten vallen. De een is door mijnheer Thermis gericht aan vijf-twee, voor wien breken. Men beginne dan liever met de laatste banden te slaken en onbewimpeld in te voeren finaal algemeen stemrecht, dat ik verkies boven een stemrecht, be perkt door de schrijfproef, tot dezulken,die door geestelijke of wereldlijke demagogen afgericht, opgeruid ofomgekocht, in Juli 11. door mij zeer juist onder den gene rieken naam van stemvee zijn samengevat. Vlissingen, 27 Februari. Ook in deze gemeente is eene poging gedaan om te komen tot betere organi satie der armenverzorging. Eene verga dering, die daartoe werd gehouden, was saamgeroepen door de heeren Tutein Nolthenius, Burgemeester, Gewin, lid van den Gemeenteraad en Talma, Ned. Herv. Pred. Uitgenoodigd waren de le den van de besturen van alle hier be staande instellingen van weldadigheid, diakoniën, enz. In de vergadering waren aanwezig le den van de kerkeraden der Ned. Herv. kerk, der Geref kerken A en B, van de Luthersche kerk, de Doopsgezinde ge meente en de Engelsché kerkvan de R. kath. en Ned. Israel armbesturen, verder van de besturen van Hulp in Nood," «Vincentius de Paulo," en de vereeniging van spijskokerij, samen 46 personen De vergadering werd geopend en ver der geleid door den Burgemeester, die als het doel der vergadering uitsprak, de bevordering der samenwerking tus- schen de verschillende colleges, die zich met armenverzorging bezighouden, opdat alzoo de armenverzorging doelmatiger worde ingericht en meerdere zekerheid besta, dat hulp verleend worde, daar waar de meeste vrucht verwacht kan worden. Daarna werd namens de drie heeren, die de oproeping hadden onderteekend, door ds Talma een rapport ingediend tot inleiding van de bespreking, waarin de noodzakelijkheid en de mogelijkheid van samenwerking werden verdedigd, en een kort schema werd gegeven van samen stelling en werkkring van een centraal comité van Armenverzorging. Uit de discussien, die volgden en waar ik misschien dezen geestelijke mag hou den. De andere is door vijf-twee aan den heer Thermis geadresseerd. En met dit derde papier oveihandig ik u het docu ment, dat vijf-vier uit Londen bracht." Verdier en Lartige grepen begeerig naar het testament van Armand Dhar- ville, dat Maurice op de tafel legde. n Ah, Bermont is een groot man I" riep Verdier, toen hij het testament gelezen had. «Tien millioenIk had niet durven vermoeden, dat de erfenis zoo groot was 1" «Lees nu ook deze aanmerking, die vijf vijf, blijkbaar Michaël Bermont, aan het testament toevoegde," zeide Maurice bedaard. «Ik heb zijn bedoeling goed begrepen, geloof ik. Hij wil de erfenis onder de vijven verdeelen, als het gelukt die twee meisjes uit den weg te ruimen. Dunkt u ook niet, heeren F" Verdier knikte toestemmend. «Het is goed bedacht, maar de uit voering heeft zwarigheden," vervolgde Maurice. «Wie zal de meisjes opsporen en wie zal ze uit den weg ruimen? Voor aan twee leden der vergadering deelna men, bleek, dat in den boezem der ver gadering tegen het plan tot samenwer king geene ernstige bezwaren bestonden. Alsnu werd door den voorzitter de volgende motie in stemming gebracht, die met algemeene stemmen werd aan genomen, terwijl een lid zich van stem ming onthield De vergadering van belangstellenden in de Armenverzorging te Vlissingen; «Gehoord de discussiën, overwegende de weuschelijkheid van samenwerking tusschen de verschillende instellingen van «Overwegende denoodzakelijkheid dat bij die samenwerking de zelfstandigheid dier instellingen voldoende worde ge waarborgd, besluit de wenscbelijkheid uit te spreken, dat een centraal comité voor Armenverzorging worde opgericht als adviseerend lichaam «Geeft mandaat aan eene commissie, bestaande uit vijf leden der vergadering, om met de verschillende instellingen hier ter stede in overleg te treden, ten ein de tot genoemde oprichting te geraken." Daarna werden door de vergadering tot leden der bedoelde commissie gekozen de drie heeren bovengenoemd, ds. J. Hulsebos, Ned Geref Pred. en de beer A. F. Krahmer, voorzitter van het Roomsch katholiek armbestuur. De voor zitter sloot daarna de vergadering met den wensch, dat dit goede begin gevolgd worde door vruchtbaren arbeid in het belang der Vlissingsche armenverzorging een wensch, die, als men op de samen stelling en de eenstemmigheid der ver gadering let, zeker kans heeft in vervul ling te komen. Gaarne hadden wij van bovenstaande zaak eerder melding gemaakt, maar aan gezien de bijzonderheden ons eerst heden konden medegedeeld wordenmoesten wij ook met de mededeeling van eene zaak, die van groot gewicht is voor de verschillende inrichtingen van liefdadig heid hier ter stede, tot nu toe wachten. Koningin Victoria wordt morgen hier verwacht met haar jacht Victoria and Albert. Zij zal in den namiddag aanko men en per expresse trein de reis naar Florence vervolgen. v. u beiden zou dat een zware taak zijn. Ik heb wel bespeurd, dat ge u niet in het openbaar te Parijs durft vertoonen, dat uw verleden niet zuiver is, anders hadt ge geen valschen naam noodig, mijnheer Thermis, of een vermomming zooals deze gewaande geestelijke. Ook zoudt ge dan openlijk met elkaar verkeerd hebben in plaats van ds toevlucht te nemen tot eene briefwisseling in een grafkapel. Val- sche namen en vermommingen zijn on plezierige zaken. Daarmee waagt men zich uiet gaarne in het publiek, men vreest dan altijd ontdekking. Ge hebt dus een derden noodig, die onbevreesd naar de beide meisjes zoekt en den moed heeft om op het gunstige oogenblik zijn slag te slaan, waarvan de vijven hun fortuin verwachten. En die derde per soon ben ik op mij rust geenerlei verdenking Mijn moed heb ik getooud. Van mijn kant dreigt geen gevaar, ge kunt mij aan de galg brengen, wanneer ik uw verrader word Kortom, ik ben de aangewezen man t voor uwe plannen.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1