VLISSIVGSCUE Idl ItAM fiwiibii-ii. No. 25. Maandag 26 Februari 1894. 32!te Jaargang. Ge m eentebestuur. BlIBEAÜ: Kleine Markt 1 N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAJï DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIÉN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE to Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitecbland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden De Burg. en Weth. van VlissiDgen, Gezien de artt. 6 en 7 der wet van 1 Juni 1875 Stblno. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken, Geven bij deze kennis dat bij ben is inge komen een verzoek van J. H. STOUTJES- DIJK, alhier, om vergunning tot bet plaat- sea van ëene kleine smidse, in perceel wjjk G no. 109, aan de Branderijstraat dat dit verzoek met tie bijlagen, gedurende ▼eertien dagen, to beginnen met Vrijdag den 23 Februari 1894, op de gemeente-secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 9en Maart 1894, ten ruadhuize, des namiddags te 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen bet oprichten der inrich ting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente socre tarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vli6singen, 23 Febr 1894. Burg en Weth. voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS De Secretaris. J. H. O. BUSING. BXXS&XSifö Afkondiging van, hel kohier 3e kwartaal der patenten over het dienstjaar 1893/ai- De Burgermeester van Vlisaiugeu, maakt bekend dat op heden by hem ontvaDgen en aan den rijksontvanger ter iovordering is gezonden, het executoir verklaarde kohier wegens het patentrecht, over het 3e kwartaal dienstjaar 1893/m en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschuldigen uit, om ter voorkoming van vervolging, hunne aanslagen op den daai bij bepaalden tijd aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 Februari 1894 De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Er zijn in Nederland onder de kleinere steden weinige te noemen, die zulk eene FEUILLETON, Bewerkt door A. M. O. 15.) b Ik telegrafeerde hem je adres, roor het geval je hem aan het station mis liep. Hij moest dus hier gekomen zijn. In mijn brief, die te gelijk met het geld gestolen werd, meldde ik je de komst van dien afgezant, het teeken, waaraan je hem zoudt herkennen en het parool, waaraan hij je zou herkennen als een der vijven. Als de moordenaar daarvan eens gebruik had gemaakt om Gustave Perrier op een dwaalspoor te brengen en hem daarna de bijzonderheden van ons geheim te ontlokken. Gustave Per rier zou ons gewichtige documenten bren groote gedaanteverwisseling hebben on dergaan als Vlissingen, dat eerst door de spoorwegverbinding met het vaste land en den daarmede gepaard gaanden aanleg der kanaal- en havenwerken, later door den aankoop der vestingwer ken door de gemeente, waardoor een aan zienlijk grondbezit verkregen werd, totaal van aanzien veranderde Het is dus geen wonder dat zij, die een souvenir van Vlissingen bewaard hebben, zooals het er vroeger uitzag, in zijne wallen geprest en op vele plaatsen nog de sporen van het bombardement door de Engelscben in 1809 vertoonende, bij het wederzien na lange jaren zich verbaasd afvragen of dit wel dezelfde stad is, waarop vroeger wel eens uit de hoogte nedergezien werd. Er is reden tot die verbazing. De be volking der gemeente groeide met eenig^ duizenden aan, de wallen verdwenen op een brokstuk na en, waar vroeger paar den en koeien rustig graasden, zijn breede, luchtige straten snel verrezen, en steeds breidt het stratennet zich uit tot ver buiten de kom der gemeente Op de ter reinen der vroegere Rijkswerf, waarvan de opheffing in der tijd zulk een-gevoe ligen slag aan de welvaart der gemeente toebracht, is eene inrichting van scheeps bouw en macbineriën ontstaan, de Kon. Maatschappij De Schelde", die ver bui ten ons land eene goede reputatie geniet en aan honderden brood verschaft. Ook de Maatschappij Zeeland", Kon. Nederl. Postvaart, werd in dien tusschen - tijd gesticht en verschafte met haar talrijk personeel eene uitnemende bron van in komsten. Haar dienst breidde zich uit tot dag- en nachtdienst, maar, helaas, de nimmer rustende geest van mededinging onzer dagen heeft ook deze instelling schade gedaan, doch ook tevens eene reeks van n^atregelen in het leven ge roepen, o. a. eene verkorting van de reis van Berlijn naar Londen met 4 uren en eene vermindering der reistarieven, die, als zij in uitvoering komen, naar wij ver trouwen, aan de' Maatschappij, wier dienst zoo verre boven die van andere concur renten uitmunt, den ouden, en naar wij hopen, ook tevens verhoogden bloei zul len teruggeven. Maar vooral springt het verschil tus schen voorheen en thans in het oog als gen betreffende een erfenis van verschei dene millioenen, die Bermont in handen der vijven wil spelen. Ik beef bij de ge dachte, dat een oningewijde deze papie ren heeft ingezien." »En als de politie den moordenaar van Jenny ontdekt en onze brieven bij hem vindt riep Lartige uit.In mijn laatsten brief heb ik mijn adres nog eens ver meld als de politie mij zocht!" »Je moet vandaag nog van naam en van woning veranderen," zeide Verdier. Overigens zal men je te Parijs wel ver geten hebben gedurende je twintigjarige afwezigheid Wie zoekt in den heer .lules Thermis uit Brussel den beruchten Pierre Lartige Neen, ik denk meer aan Gustave Perrier en aan Jeuuy's moordenaar." Misschien heeft Perrier je telegram niet ontvangen en weet hij nu mijn adres niet," merkte Lartige op »Wij moeten in alle couranten de lijst der nieuwaan- gekomen logeergasten der hotels nazien. Onder welken naam reisde Perrier?" »Zijn pas is te Londen afgegeven ten rt.en nagaat, wat er gedaan is van ge meentewege, welke duizenden het gekost heeft om van Vlissingen eene badplaats te maken. Menigeen zal zich nog wel den oudeu, slecht geplaveiden, kronke lenden weg heriuneren, die vroeger uit de stad naar de duinen geleidde, waar toen in plaats van de beide badhuizen zich een gebouwtje verhief, dat bij re genbuien geen behoorlijke schuilplaats aanbood Met den toegang langs de zeezijde was het even treurig gesteld. Me dijk, met haar heerlijk uitzicht op de zee, was dikwijls onbegaanbaar en werd ten over vloede op de helft afgebroken door het plompe gevaarte, in de wandeling ade toren der discipline7' genaamd. Deze dijk is nu geworden een schoone wandelplaats, die aan vreemdelingen een jx\troep van bewondering ontlokt enden zeèroan in zijne sociëteiten in de gele genheid stelt veilig, zelfs bij storm, den dijk als observatorium te gebruiken. Om den toren slingert zich een brug, die het mogelijk maakt de wandeling langs den boulevard onafgebroken voort te zetten De stoffige, moeilijk begaanbare landweg naar de duinen is vervangeD door een rechten van een flink trottoir voorzieneu en omzoomd met .plantsoenen, die 's zomers aangename plekjes aanbieden. En als men dan, boven op het duin gekomen, den blik slaat op het schooue panorama van land, zee en duinen, een trio zelden geëvenaard, ziet men voor zich het in grootscben stijl opgetrokkeu Grand Hotel, dat vroeger eenzaam en ver laten stond en wel eens spottend »het monument op de duinen <r genaamd werd, maar thans geflankeerd wordt door een tweetal villas, die getuigenis afleggen van het verblijdende feit, dat men begint in te zien, dat men door eigen energie veel vermag en het leunen en steunen op vreemde krachten vaak tot niets anders dan tot teleurstelling leidt. De oude veste zelf is ook, zij het eenigszins schoorvoeteud, met den tijd medegegaan. De ledige erven aan de hoeken der straten ontsieren de stad niet meer en zijn roet huizen bebouwd, menig huis is vernieuwd of verfraaid, terwijl tal van nieuwe winkels een be drijvig voorkomen aan grachten en stra ten geven. name van Jordan Wild," antwoordde Verdier. Ik zal mij straks de voornaamste couranten laten brengen om te zien, of Jordan Wild in een of ander hotel is afgestapt," zeide Lartige. bNu wij Jenny Stall verloren hebben, moeten wij persoonlijk met elkaar in verbinding blijven," sprak Verdier. alk raad je een klein huis geheel te hur6w, onze samenkosten in een hotel zouden gevaarlijk zijn. Ook zal ik een nieuwen pas op een anderen naam voor je gereed maken. Morgen zal je in een rijken Hol lander veranderd zijn." Een krachtige ruk aan de schel on derbrak het gesprek der twee mannen. Wie zou dat zijn?" vroeg Lartige. »De vrees zit er bij mij in na dat onge lukkige nieuws." Verdier stond op Als het Gustave Perrier eens was zeide hij. Dit vermoeden bewoog Lartige om de deur te gaan openen. Een geheel en al onbekend jonkman Maurice Vasseur stond voor hem. Lartige keek hem En zoo konden wij voortgaan met licht te werpen op de toestanden van vroeger en lieden, wij meenen echter, voor ons doel, genoegzaam het verschil tusschen beiden aangetoond te hebben. Moge het allen, die belang stellen in de ontwikke ling van Vlissingen, aansporen alle krachten in te spannen om eene gemeente, aau welke de natuur en de kunst zoo veel voorrechten geschonken hebben, in bloei te doen toenemen Wat door de geestkracht van het vorige en dit ge meentebestuur werd tot stand gebracht, worde het door de ingezetenen verder tot volkomenheid gebracht Uit de pers. De Sta.no.oordeelt dat Neerbosch vrij wel ongedeerd uit den strijd gekomen is. Wie zich inbeeldde dat Neerbosch een soort van hemelsche inrichting was, ziet zich natuurlijk teleurgesteldalleen de dweper kon zulk een opvatting hebben. Men houde in 't oog dat te Neerbosch een kring van weezen verzameld zijn, die voor een gering deel uit de meest bedorven klassen der maatschappij komen, dat van 't Lindeuhuut niet op eens eene stichting van duizend kinderen schiep eu dus reeds een uitmuntend werk verricht te mët zulk eeu massale inrichting rede lijk wel te laten loopen. Misstanden zijn te Neerbosch als in elke inrichtingmisbruiken hebben zich ook daar voorgedaan. Van 't Lindenhout is niet altijd naar wensch door zijn onderhebbend personeel bijgestaan, de manier van tuch tigen was niet altijd de juiste, zijn vrouw stond verre achter hem in liefderijke be handeling de administratie was niet naar den eisch des tijds, hygiënisch zijn en kele dingen te verbeteren. Zonder vlek of rimpel was de inrich ting stellig niet. Dcch Neerbosch mag zich, nu het algemeen oordeel gunstig uitviel, weer oprichten, en als de verbete ringen aangebracht worden, zal het in nog hooger mate dan vroeger velen ten zegen zijn. De bedenkingen van de Stand, tegen het stelsel van zulk eene groote stichting vervallen daarmede echter niet. Aan zulke eene inrichting moeten noodzake lijk gebreken kleven en moet dus Van 't Lindenhout dank geweten worden dat een oogenblik aan en vroeg toen lang zaam Wien zoekt gij Mijnheer Jules Thermisantwoordde Maurice flink. a Zoo is mijn naam, maar ik begrijp niet...." »Ge zult mij spoedig genoeg begrijpen, mijnheer Thermis.Ik kom namens vijfvier, den afgezant uit Londen." Lartige was zichtbaar ontsteld en deed een schrede terug om den jonkman bin nen te laten. Met wien heb ik de eer te spreken vroeg hij, terwijl hij den bezoeker een stoel aanbood. i 'e aangelegenheid, die ik met u heb te behaudelen, is gewichtig en moet ge heim gehouden worden," zeide Maurice in plaats van te antwoorden. «Kan men hier vrij spreken zonder beluisterd te worden Laten wij dan maar in mijn slaap kamer gaan," spra^: Lartige. »Wees zoo goed mij te volgen."

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1