VLISSINGSCOE COI IIWT mie iie po kei No. 24. Vrijdag 23 Februari 1894. 323te Jaargang. BUEEAU: [leine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER; F. VAN DE VELDE Jr. to Vlisaingen. PRIJS DER ADVERTEttTIËN; Van 1 tot 4 ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot® letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Uit de pers. De Stand, wijst er op, dat ons volk zeer geduldig op de indiening der kies wet heeft gewacht, ook zelfs toen zij eerst een geheel jaar verschoven en sinds nog anderhalf jaar tobde om in staat van wijzen te komen. Nu de beslissing te komen staat, verwacht bet geen triomf van het conservatisme, maar de ontslui ting van een beter, een gelukkiger tijd perk in onze nationale historie. Het blad wijst op de nadeelige gevolgen, die het verwerpen der kieswet zou heb ben en dat het parlement een zware verantwoording op zich zou laden, zoo het de hand der verzoening, haar dooi de regeering toegestoken, afwees. In de hoogere standen, waar de belij ders van den Christus gedurig raioder worden, verwacht de Stand, niet veel steun voor zijne beginselen, maar des te meer onder onze landbouwende bevolking, waar het geloof nog altijd een krachtig verweer tegen de revolutie gebleven is Onder die lagere standen is misschien de meerderheid op veiliger paden te lokken. Men toeve echter niet te lang, want ook onder die standen dringt het onge- loof meer en meer door. En u zeiven, besluit de Stand., zoudt ge het te wijten hebben, zoo, door uw dralen en aarze len, ten slotte ook onder die standen uw invloed te loor ging. Kieswet. Dinsdag zijn de debatten aangevangen in de Tweede Kamer over het belang rijke wetsontwerp, regelende de kiesbe voegdheid voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, met art. 3, dat het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin als kenteeken van ge schiktheid en welstand beschouwt. Hierop werd ingediend het door de heeren Mackay en Van Alphen voorge stelde en door 'ons medegedeelde amen dement om aan gezinshoofden kiesrecht te geven. De heer Mackay lichtte uitvoerig zijn amendement toe, dat alleen verbetering beoogt, geen anti-revolutionaire strek king heeft en gelijkelijke uitbreiding van het kiesrecht zal teweegbrengen. Zij, die geen algemeen stemrecht willen, kunnen met het amendement meegaan. L L I Y 01. u Bewerkt door A. M. O. "14-> T Ga je nu reeds heen P vroeg zij mis moedig. »Ja, lieve, ik moet nog werken "voor mijn dagblad Je weet, dat ik hard moet aanpakken om door de wereld te komen. Vaarwel dus, tot weerziens, van avond bij het souper van den graaf d'Arfeuilles." Toen Maurice de woning van de zan geres verlaten had, richtte hij zijne schre den naar het hotel des Pays-bas, in de rue Grammont. Hij was over de aan knooping eener intieme betrekking tus- schen Octavia en den Russischen graaf Swoiloff eerder tevreden dan ontevreden. De heer Roëll ging met het amende ment mede. Hij achtte het eene verbe tering en gewijzigde aanneming verkie selijk boven verwerping. Daarentegen opperde de heer Reekers bezwaren tegen de uitsluiting door amendement van com mensalen en inwonende bedienden. Hij lichtte zijn stem tegen het art. toe door er op te wijzen dat de voorziening in eigen onderhoud geen kenteeken van welstand is en als zoodanig nooit door minister Heemskerk beschouwd is. Hij zou echter voor het amendement stem men, zonder zich te verbinden daarom vóór de wet te stemmen. De heer Levy bestreed het amende ment-Mackay, aangezien de qualiteit van gezinshoofd geen kenteeken is van ge schiktheid en welstand en de Grondwet eischt dat de aan te nemen kenteekenen zullen slaan op alle Nederlanders, wat met bet kenteeken gezinshoofden niet het geval is. In deze zitting waren met den heer Tak bijna al zijne ambfgenooten tegen woordig, zeer waarschijnlijk om door hunne aanwezigheid het bewijs te leve ren van homogeniteit met den minister, die het kiesontwerp ontwierp en indiende. In de zitting van Woensdag bestreed de minister Tak het amendement-Mackay als strijdig met het beginsel der regee ring, tegenhoudende de uitbreiding van het kiesrecht zoover mogelijk binnen de perken der grondwet en uitgaande van een beginsel zoDder rechtsgrond en lei dende tot willekeur. Na een uitvoerig debat trok daarop de heer Mackay zijn amendement in op de uitdrukkelijke ver klaring der regeering dat zij op de ba sis van dat amendement het debat niet zou kunnen voortzetten. De stemming over art. 3 werd verdaagd, daar er plan bestaat een nieuw amendement voor te stellen. (Zie Laatste berichten.) Binnenland. Vlissingen, 22 Februari. Naar wij vernemen zal de heer A. E. Sir.singh, arts, officier van g'ezondheid bij de Marine alhier, met den 1 April e.k. op nonactiviteit gesteld worden. Hij kreeg nu meer tijd voor ernstiger doeleinden. En eigenlijk had hij slechts een enkel gevoel, een enkelen wensch, namelijk de begeerte naar de millioenen van Armand Dharville. "VIII. De man met zijn pels, op wien de aanblik van de vermoorde vrouw in het Kurawieffsche graf zoo'n indruk maakte, had onder de toeschouwers gestaan tot aan de komst der politie. Toen het lijk naar de Morgue werd vervoerd, ging ook hij langzaam van het kerkhol en stapte in de rue Oberkampf in een huur rijtuig. «Naar de rue Béranger I" riep hij den koetsier toe. »Houd maar stil aan den hoek van den boulevard du Temple." In minder dan een kwartier stond het rijtuig op de aangewezen plaats stil. De passagier stapte uit, betaalde den koet sier en sloeg de rue Béranger in. Hij ging het huis no. 18 binnen. Op de derde verdieping daarvan haalde hij een sleu- 'Woensdag 28 Februari zal in de zaal vau den beer Xuijpers eene openbare uitvoering plaats hebben der Scherm en Tooneelvereeniging «Prinses Wilhel- miha" ten bate der kas van de vereeni- ging «Hulp in Nood." Wij verwachten dat velen die opvoe ring zullen bijwonen, niet alleen uit sym pathie voor het goede doel, dat de ver- eeniging beoogt, maar ook omdat «Prin ses Wilhelmina" reeds eene goede bekende voor velen geworden is. De advertentie in ons blad bevat de nadere bijzónderheden der uitvoering. Te Axel is eene vereeniging opgericht welke ten doel heeft den leden zooveel mogelijk ontwikkeling aan te brengen. Dit doel zal de vereeniging trachten te bereiken door het lezen van geschikte werken, voordrachten en onderlinge ge- dachtenwisseling. Men schrijft uit Schouwen Nu de stormen der laatste weken zijn bedaard, kan worden nagegaan welke schade aan de zeeweringen in Westelijk Schouwen is veroorzaakt. Aan de zee- werken van den Burgh- en Westland- polder zijn beschadigd 200 M3 steenglooi- un 150 M3. rijsbeslag, terwijl aan.den voet de Zuidduinen al de aanwezige rijs- schuttingen zijn weggeslagen, waardoor de aangewonnen duinvoet van ongemid deld 4 M. breedte verloren is gegaan. De dominale en particuliere duinen hebben geducht geleden. Tot lid van de Prov Staten is giste ren te Amsterdam bij herstemming ge kozen de heer N. J. C. Moltzer Ezn. (lib.t met 3228 stemmen. Op mr. Po vel (kath.) waren 2934 stemmen uitgebracht. Volgens raming wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java 310,650 picols De berichten, dat het verslag van de Zuiderzee-commissie" spoedig te ver wachten is, vinden geen steun in den stand der werkzaamheden van die Staats commissie, meldt de S. Gt. Wel zijn de le en 2e afdeelingen nagenoeg met hare taak gereed, maar de 3e nog nietdeze tel voor den dag en opende daarmede een deur. Door een duistere voorkamer kwam hij in een goed gemeubileerde salon en verder in een slaapkamer, die niets bevatte dan een bed, een tafel en vier stoelen. Roode wollen gordijnen ver borgen zoowel de vensters als het hed. De onbekende sloot de deur van de slaap kamer, schoof het bed een weinig naar voren en drong tusschen het bed en den muur. Daar tastte hij naar een knop, drukte daarop en nu sprong een geheime deur open. Hij ging een tweede vertrek binnen en bevond zich niet langer in no. 18 van de rue Béranger, maar in het groote belastingpaleis van den boulevard du Temple, die in rechte lijn ligt met de rue Béranger. Deze tweede woning geleek veel op het magazijn van een verhuurder van maskers, want aan de wanden hing de kleeding voor allerlei nationaliteiten en standen, van de weel derige kleederdracht eens Poolschen edel- mans af, tot aan de dienstjas van een livreikuecht, ja, tot aan de lompen van zal in de eerste dagen van Maart nog vergaderen. Een en ander doet voerzien, dat er nog geruimen tijd zal moeten verloopen, al vorens het eindverslag aan de Regeering kan worden aangeboden. Natuurlijk kost een arbeid, die aan Nederland een nieuwe provincie moet schenken, veel tijd. Wij ontvingen heden van de Commis sie van onderzoek in zake de Weesin richting te Neerbosch het verslag van haar onderzoek. Wij hopen er later op neder te komen. Onder bescherming van H. M. de Koningin-Regentes zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt van 16 Juli 6 Augustus 1894 eene internationale bakkerij tentoonstelling worden gehouden. De aanvragen tot inzending moeten vóór den 15en April a. s aan het Bureel der tentoonstelling ingekomen zijn. De kosten van vervoer en opstellen zijn voor rekening van de inzenders. Het Uitvoerend Comité zal echter trachten vermindering van vrachtprijzen te bedin gen bij de verschillende spoorweg- en stoomboot-maatschappij en expediteurs. De jury zal worden beuoemd- voor de helft door het Uitvoerend Comité en voor de helft door de inzenders. De bekro ningen zullen bestaan in eerediploma's, diploma's voor gouden,zilveren en bronzen medalje en zoo mogelijk in eereprijzen. Groningen zal waarschijnlijk dezen zomer met een optocht de aansluiting van Groningen bij de Unie van Utrecht in 1594 herdenken. Voor de maskerade was reeds gekozen de intocht van prins Maurits binnen de stad, ter herdenking van de verovering der stad op de Span jaarden in 1594, doch de moeilijkheid om iemand te vinden, die prins Maurits zou voorstellen (eene kostbare liefheb berij) heeft het comité doen besluiten naar eeD ander onderwerp uit te zien. Waarschijnlijk zal men nu tot onderwerp kiezen: »de vijf Oranje-Nassau's. Te Hengeloo zijn Dinsdag vrij ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Vier of een bedelaar. De onbekende koos het kleed van een Franschen plattelands- geestelijke, met daarbij behoorende pruik. Toeu hij zoo onkenbaar was geworden, verliet hij het huis door de deur, die als no. 20 van den boulevard du Temple genummerd was. Hij nam weer een rij tuig en liet zich naar den hoek van de rue Grammont brengen. Daar stapte hij uit en ging te voet naar het hotel des Pays-Bas. Wilt ge zoo goéd zijn mij te zeggen, waar kamer no. 17 te vinden is?" ver zocht hij een kellner. Deze trap op, tweede verdieping links!" antwoordde de man en boog voor den vermeenden geestelijke, die spoedig daarna op de aangewezen deur aanklopte. Na eenig wachten werd de deur geopend door een man van omstreeks vijftig jaar, wiens haar echter sneeuwwit was. Eenigs- zins ontsteld deed hij een schrede ach terwaarts en zeide Ge hebt zeker aan een verkeerde deur aangeklopt, eerwaarde heer."

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1