VIlSSIMiSCIIK Ol lSAM. «uwe! ke »öle-snion. No. 22. Maandag 19 Februari 1894. 32ite Jaargang. Gemeentebestuur. Badplaats Vlissingen. BUREAU: Klein© Markt I N°. 187. Prps per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Ga., te Parijs. Verschijnt WSonsdag», Douderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitacliland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Oproeping: Verlofgangers. De verlofgangers der Nationale Militie RAMMENS, Johannes HendriküS) GaRSTMAN, Leonardus. beiden van de lichting 1889, en ZWOLSMAN, Evert, run de lichting 1890, worden in hun belang aangemaand zich ten spoedigste ter Gemeente-Secretarie alhier aan te melden. Vlissingen, 14 Febröari 1894. De Burgemeester, TUTE1N NOLTH ENIUS. Onder bovenstaand opschrift ontvingen wij van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te dezer stede een artikel, dat wij niet twijfelen, of het zal door onze lezers met belang stelling gevolgd worden. 3>Met genoegen beeft de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer mogen vernemen, dat bet aantal vreemdelin gen, die verleden jaar gedurende de zomer maanden aan onze badplaats een bezoek brachten, beduidend meer is geweest dan bet jaar te voren. Moge dit toenemend bezoek verblijdend ge noemd worden en een bewijs zijn, dat onze badplaats meer bekend wordt, tocb mag niet stil gezeten, maar moeten pogingen gedaan worden om dat bezoek te trachten te ver meerderen. De Vereeniging beeft daarom besloten den reisgids, waarvan door baar bet vorige jaar een 3000 exemplaren in de Nederlandscbe taal zijn uitgegeven' en waarvan door ver scheidene vreemdelingen is gebruik gemaakt, dit jaar ook in de Franscbe en de Engelsche taal te doen drukken en in bet buitenland te ver spreiden. Bij de uitgave van eerstgenoemden gids ia gebleken, dat de opname van eenige gezich ten uit Vlissingen, Middelburg, Domburg en Veere, voor velen eene aansporing is geweest, die plaatsen te bezoeken en nader kennis te maken met bet scboone eiland Walcheren. Dit beeft de Vereeniging aanleiding gegeven F I tl L L I T U Bewerkt door A. M. O. 12.) Tot uitvoerder van mijn testament be noem ik hierbij mijn vriend Michael Ber- mont. Een jaar na mijn dood zal hij mijn vermogen als volgt verdeelen 1. Aan Marie Bressol, wettige dochter van mijn zuster en haar echtgenoot Louis Bressol, de som van vijf millioen francs. 2. Aan Felicitas Dharville, natuurlijke dochter van mijn zuster niet den ambte naar van justitie de Gibray, eveueeus vijf millioen francs 3. Tweehonderd duizend fraucs en mijn paleis te Londen, bestem ik voor jnrjn vriend Michael Bermont, dien ik laatstgenoemde uitgaven met nog meerdere pkotografische afbeeldingen te illustreeren. Ook door de opname van den reisgids in de verschillende zomernummers van Lissone's geïllustreerde uitgave »dv Nederlandsche Tou rist, et werden onze aantrekkelijke zeegezichten en boschrijke streken aan bet reizend publiek in berinnering gebracht. Wanneer wij echter nagaan wat andere badplaatsen doen om vreemdelingen tot zich te trekken, welke onkosten zij zien getroosten voor ad verteeren, voor bet verspreiden van geïllustreerde reisgidsen, kaarten, photogra- fiscke afbeeldingen, reclame-borden, etc., aan is, betgeen tot beden voor onze badplaats is gedaan, nog onbeduidend te noemen. Wat de oorzaak daarvan is, kan niet moei lijk zijn te radenbet geringe kapitaaltje, waarover de Vereeniging beeft te beschikken, was oorzaak, dat tot beden nog op te kleine schaal moest gearbeid worden. En werkelijk voor onze badplaats kan niet te veel worden gedaanimmers elk bezoeker brengt, betzij direct of indirect, den ingeze tenen voordeel aan. Dus boe meer wij des zomers onze stad kunnen bevolken, boe meer inkomsten de inwoners daarvan zullen kunnen En wanneer wij nu nagaan, boe weinig in- fezetenen ons bunnen financiëelen steun neb- en toegezegd, dan zou men bijna moedeloos worden op den ingeslagen weg voort te gaan. Doch hopende, dat bare pogingen zullen worden gewaardeerd, en met bet doel het weinige, waarover kan beschikt worden, nuttig te besteden, beeft de Vereeniging besloten in gemeenschap met die te Middelburg voor bet aanstaand badseizoen ook nog re clamekaartjes te doen vervaardigen en daarvan 12000 stuks in bet buitenland te verspreiden. Deze reclamekaartjes, die in de Franscbe taal worden gedrukt, zullen behelzeneene be knopte beschrijving van Vlissingen, Middel burg, Domburg, Veere en den West-Kapel- scben dijk, eene kaart door Walcheren en eenige boerinnen- en boerentypen. Doch niet alleen dat ons aoel is den vreem deling naar onze badplaats te lobken, wij wenschen ook bet verblijf alhier zoo gezellig en geriefelijk mogelijk te maken. Het Grand-Hotel wordt thans op een voet geëxploiteerd, die zeer zeker aan de heden- aaagscbe eischen van comfort en levenswijze ten volle voldoet, doch voor menigeen, die om gezondheids- of andere redenen een lang verblijf aan zee wenscht te genieten, zijn de kosten van een verblijf in een hotel dikwijle te bezwarend. In andere badplaatsen vindt een groot aan tal bezoekers logies bij ingezetenen, die ge durende bet seizoen kamers verburen, betzij gemeubileerd of ongemeubileerd. Voor dein- tevens belast met het opsporen van mijne nichten. 4. Marie Bressol, wettige dochter mijner zuster, zal zonder veel moeite te vinden zijn, ofschoon ik slechts kan aangeven, dat haar vader Louis Bressol heet, archi tect is en in 1858 te Parijs woonde. 5. Om Felicitas Dharville op te spo ren, zij hier gezegd, dat ik haar drie dagen na de geboorte aan haar moeder ontvoerde, daar ik reden had voor het leven van het kind te vreezen. Ik liet de kleine bij den burgerlijken stand in schrijven als de natuurlijke dochter van Valentine Dharville. Den 17 November 1855 vertrouwde ik het kind van vijt dagen oud aan de zorg van een min, Claudine Ckarvet, woonachtig te Vicsur- Braisnes, departement der Yonne, en over handigde genoemde vrouw dertig duizend francs ter vergoeding voor onderhoud en opvoeding van mijn nichtje. Sedert tien jaar heb ik zoowel Felicitas als mijn zuster en haar gezin uit het oog verloren. 6. Wanneer een mijner nichten mocht gjzetenen levert dit xu de zomermaanden een v.ordeel op, dat beduidend wordt als zij over genoegzame ruimte te beschikken bobben, terwijl verscheidene vreemdelingen de voor keur geven bij particulieren te wonen, omdat 't daar rustiger, vrijer, somtijds gezelliger en iri elk geval minder kostbaar is. Bij net lezen der dagbladen vinden wij tegen bet naderend seizoen daarin telkens advertentiën uit verschillende badplaatsen, waarin villas, woningen, kamers, gemeubi- leerd of ongemeubileerd, en met of zonder kost en bediening, te buur worden aangeboden. In Vlissingen beeft men zich op zulk eene gelegenheid tot verblijf nog niet toegelegd. Wel zijn thans twee villas in aanbouw, die den aanstaanden zomer gereed zullen zijn, en -wij twijfelen er niet aan ook ver huurd zullen worden, doch dit is slechts voor een beperkt aantal personen. Dat aantal kan ongetwijfeld vermeerderd worden, wanneer ook ingezetenen in de stad zich toeleggen de ruimte, die zij beschikbaar hebben, in de zomermaanden te verburen. Nu de winter nagenoeg achter den rug is en bet tijdstip nadert, dat men plannen gaat maken, waar en op welke wijze de zomer maanden door te brengen, beeft de Vereeniging gemeend de aandacht daarop te moeten ves tigen. Gaai-ne verklaart zij zich bereid bet wonen van badgasten bij ingezetenen bevorderlijk te zijn en stelt zij zich voor zulks te doen door b'fusschenpersoon op te treden van zulke ingezetenen, die kamers aan badgasten wen schen te verburen, en van den vreemdeling, die bij particulieren wensebt te wonen. Zij zal daarvoor een register aanleggen, waarin de verhuurders worden ingeschreven, alsmede de beschikbare kamers met den daar voor gevraagden huurprijs en bijkomende conditiën. Vervolgens zullen in de geschiktste binnen- en buitenlandscbe dagbladen advertentiën worden geplaatst, waarin niet alleen de aan dacht op onze badplaats wordt gevestigd, maar waarin ook tevens wordt vermeld, uat er gelegenheid bestaat tot bet bekomen van logies bij particulieren, waarvoor men zich tot de Vereeniging heeft te vervoegen. Verder belast zij zich met bet beantwoor den der aanvragen, bet verschaffen van in lichtingen en den vreemdeling met de ver huurders in kennis te brengen. De kosten zullen door de Vereeniging wor den gedragen, doch er zal, bijaldien kamers verhuurd zijn, van den verhuurder eene kleine tegemoetkoming worden gevraagd. -Teneinde bet den verhuurders gemakkelijk te maken, zal de Vereeniging bij hare be stuursleden inschrijvingsbiljetten disponibel stellen, waarin moet ingevuld worden le de naam van den verbuurder. 2e de straat, wijk en nummer. Se aanduiding der kamers en ligging. 4e het aantal beschikbare bedden, en 5e de huurprijs, met of zonder bediening en met of zonder kost. De Vereeniging, waarvan het bestuur is samengesteld uit de beerenJ. L, Gruber, president, de Vey Mestdagk, penningmeester, W. G. Beker, secretaris, J. Jansen A. J. J. Klijberg, A. E. Dudok van Heel, M Laer- noes, A. J. van Sluys en W. L. Winkelman, is gaarne bereid verdere inlichtingen te ver schaffen en hoopt ook op deze wijze bevor derlijk te kunnen zijn tot een toenemend ver- Terwijl wij der Vereeniging- alle suc ces met baar streven toewenscken, mee- nen wij hierbij de verzekering te moeten voegen dat zij rekenen kan op den steun der ingezetenen, indien zij op den thans ingeslagen weg voortgaat. Wil men den bloei der badplaats Vlis singen bevorderen, dan dient er natuur lijk niet stil gezeten te worden, maar kan de wijze, waarop de Belgische bad plaatsen, vooral zij, die pas beginnen, geëxploiteerd worden, naar ons gevoelen van veel nut zijn Gelukkig is de toekomst onzer badplaats geen zaak van twijfel of spot meer, daar de exploitatie in de beide laatste jaren, dank zij de flinke wijze, waarop zij aan gevat wordt, alle reden tot voldoening geeft. gestorven zijn, vervalt baar erfdeel aan haar zuster. Zijn beide nichten echter overleden op den dag der uitkeering, dan vervalt de gebeele erfeuis aan mijn vriend Michael Bermont, mits hij de akten van overlijden mijner beide nichten overlegt aan den notaris Richard Sangsly. 7. Om mijne zuster, als zij leeft, onaan genaamheden te besparen, zal mijn vriend Bermont de opsporing van Felicitas Dhar ville persoonlijk verrichten. Gedaan te Londen, den 20 Augustus 1876. Armand Dharville. Michael Rermont I Richard Sangsly getuigen. Henry Bil Maurice legde het testament hij de andere reeds overgeschreven stukken en nam een volgend document t,er hand «Aanmerking van V***** bij het tes- tameut. Armand Dharville stierf deu 6 Dec 1876. Het is van gewicht, dat het groote vermogen in handen van V***** Uit de pers. De Afnh. Ct. vindt dat het kieswets- ontwerp door de daarin aangebrachte wijzigingen aannemelijk is geworden. Vooral vindt zij eene verbetering in het niet langer gescheiden houden van de kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand, waarvoor nu in de plaats is gekomen één enkele eisch, namelijk het voorzien in eigen onder houd en dat van het huisgezin." Daarentegen beweert het Vad. dat het toegeven aan het onbegrijpelijke drijven om de kenteekenen van geschiktheid en welstand samen te smelten, tot onmoge lijke gevolgen heeft geleid. De schrijf proef, waartegen anti-liberale bladen zich verzetten en liberalen c aan mede doen, moge het Vad,. daarmede niet in. i onbegrijpelijkerwijs je vervallen, al stemt zou dooi dus zou verd wanneer de heide meisjes voor den dag der uitkeering, x 6n December 1887. V***** vermogen gelijk onder S ge ze te rechter tijd on- scüa >ndet maken." I eggen, als ge beide meisjes het .V.VCU irunt. ontnemen," dacht Maurice en hij glimlachte. »Och, het toeval heeft mij op een mooi spoor gebracht. Wie ge ook zijn moogt, mijne heeren van de vijf sterretjes, ge zult mij een vol aandeel van de tien millioen francs moeten uitkeeren, want ik ken uwe geheimen, ge zult mij niet ontkomen. De mensch heeft zelden meer dan eenmaal de gelegenheid om fortuin te maken, en wie de gelegenheid onge bruikt laat voorbijgaan, is een domkop. Maurice Vassetir is geen domkop, hij zal de goede gelegenheid niet laten glippen." Hij stak de opschriften van de docu menten in zijn borstzak, benevens een pakje bankbiljetten. De oorspronkelijke documenten bracht hij in zijn slaapka-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1