VLISSIMiSCIli; COURANT. No. 19. Maandag 12 Februari 1894. 32"te Jaargang. lil deze courant tóoort een npeisel, Gemeenteraad Zitting van Vrijdag 9 Februari 1893. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de heeren Wibaut, ran Raalte en le Sage van Hoeve, met kennisgeving. De Voorzitter opent de eerste zitiing in dit jaar met de volgende toespraak Mijne Hecrm Het was tot nu toe steeds mijne gewoonte om bij het openen der eerste zitting in het nieuwe jaar een enkel woord te spreken en daarbij een korten blik te werpen op hetgeen het afgeloopen jaar aan onze ge meente bracht. Ook thans wil ik daarvan niet afwijken en begin ik met TJ een hartelijk welkom te dezer plaatse toe te roepen. Het doet ons leed dat een uwer leden reeds sedert eenigen tijd door ongesteldheid verhin derd werd de Raadszittingen bij te wonen. Gelukkig echter mogen wij de hoop koesteren hem weidra weder in ons midden te zien. Voorts zagen wij in het afgeloopen jaar een uwer oude medeleden aftreden en werd in zijne plaats gekozen de heer Mr. F. N. van der Bilt, die al zoo, zij het dan ook in eene andere functie, de belangen der gemeente, die hij gedurende zoovele jaren heeft helpen behartigen, nog steeds zal blijven voorstaan. In zijne plaats kwam onze tegenwoordige secretaris, aien ik gaarne een woord van lof toebreng voor de wijze, waarop hij zich iu de gemeentezaken heeft ingewerkt en- jiDQ^'den ijver in zijne betrekking aan den.' tfttg gelegd. Wanneer wij een blik op het afgelt^jjjgn jaar slaan, dan kunnen wij zulks meteen gevoel van dankbaarheid doen. Liet de winter van 1892 op '93 zich eenigs- zins somber aanzien, de volgende tijden brach ten tot ons aller vreugde nieuw werk aan de fabriek van de Kon. Maatsch. »Du Schelde" en wij kunnen daarom wat de werkeloosheid betreft, niet dan met groote tevredenheid op 1893 terugzien, vooral ook wanneer men den toestand van onze gemeente met dien van zoovele andere vergelijkt. Uwe vergadering nam in het afgeloopen jaar belangrijke besluiten, waarvan voorzeker dat in zake de verlenging der concessie aan de Imperial-Gas-Association van veel gewicht was. Het besluit, tot het in eigen beheer nemen van den reinigingsdienst mag zeker mede niet vergeten worden. Tot nu toe, geloof ik, dat de gemeenteraad daarvan geen berouw behoeft te hebben. Ook Uwe besluiten tot wijziging der on derwijsverordeningen, alsmede aat tot uitbrei ding van school B met twee lokalen, kan ik niet nalaten te vermelden, aangezien daarmede zeer zeker in het belang van dien voornamen tak van gemeentezorg is gehandeld, en de wijze, waarop thans het onderwijs hier ter stede is ingericht, kan zeker alleszins vol doende geacht worden. Met vreugde zagen wij de toenemende wel vaart der gemeente. Vele nieuwe gebouweu verrezen, en tenge volge van den aanzienlijken grondverkoop konden nieuwe straten aangelegd en andere belangrijk verbeterd worden. De verkoop van een terrein tusschen het stedelijk badhuis en het bad-hotel tot het be bouwen met villa's, was eene groote scbrede vooruit voor onze badplaatswij hopen, dat daar ter plaatste spoedig meerdere gebouwen mogen gesticht worden. Ook ae scheepvaart bleef toenemen, al was het nog niet in die mate, als we zouden wen- schen, en zooals onze schoone havenwerken deden verwachten. Doch ook daaromtrent willen we goeden moed blijven houden en het ))Luctor et Emergo" niet vergeten. Dit is zeker: dat de stoomvaart-maatschappij »Zeeland," dank zij hare wakkere directie, steeds in alle opzichten haar ouden roem is blijven handhaven. Moge zij in het jaar 1894 ondervinden, dat eene echt Nederlandsche on derneming, tot stand gebracht door een onzer geliefde Oranjevorsten, aan alle concurrentie op waardige wijze het hoofd kan blijven bie den.Dat is zeker ons aller welgemeende wensch. Alvorens te eindigen is het mij eene be hoefte U allen en in het bijzonder de beide heeren wethouders dank te zeggen voor de ondervonden medewerking in .net afgeloopen jaar en gaarne breng ik tevens een woord van hulde aan de hoofd- en andere ambtena ren dezer gemeente, die met ijver en toewij ding hun plicht deden en waarmede ik op aangename wijze werkzaam was. Ik vraag U, mijne Heerenook thans we der Uwe medewerking en hoop dat het ook nu ingetreden jaar in allen deele veel goeds aan onze gemeente moge brengen. Moge 1894 voor U en Uwe gezinnen in alle opzichten een gelukkig jaar en moge het ons gegeven zijn onder Hoogeren zegen en eendrachtige samenwerking de belangen van ons geliefd Vlissingen naar onze beste krach ten te behartigen." Met instemming werd het gesprokene door de leden van den raad begroet Als oudste lid van den raad betuigt hierop de heer van Uije Pieterse zijn ,dank voor de goede wenschen door den voorz. voor de leden vaD den raad uit gesproken. Wederkeerig acht hij zich de tolk van de leden van den raad te zijn. als hij zijne beste wenschen uit voor den Burgemeester en diens gezin in '94, dat ook voor hem en de zijnen zij een rijk gezegend jaar. Den gunstigen blik, dien de voorz. kon werpen op den verrichten arbeid iu het jaar, dat thans achter ods ligt, schrijft spr. in de eerste plaats toe aan Hoogeren zegen, doch voegt hier gaarne ook aan toe, dat de welvaart, waarin Vlissingen zich raag verheugen en de geregelde gang van zaken in hoofdzaak zijn toe te schrijven aan den onverdroten ijver en toewijding door den Burgemeester in het bevorderen van de belangen der gemeente aan den dag gelegd. Verder zijne beste wenschen voor Vlis singen uitende, geeft spr. de verzekering dat de wethouders en raadsleden hunne 'beste krachten hopen te wijden aan de belangen der gemeente en ten allentijde bereid zullen bevonden worden den Bur gemeester in zijne gewichtige en moeie- lijke taak te steunen. Nadat de leden van den raad hiermede blijken van instemming hadden gegeven betuigde de Voorz zijn hartelijken dank voor de uitgesproken wenschen en be val zich voor verdere medewerking in het bevorderen van de belangen der gemeen te aan. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede een schrijven van Ged. Staten, waarbij een afschrift van dat college aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, be treffende de Marinehaven alhier wijders dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de gemeenterekening van 1892, slui tende in ontvang met 226.783 55, in uitgaaf 221 2ö3.455, alzoo met een goed slot van 5520 095; de gemeentebegrooting voor 1894, tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 191373.11 de onderhandsche verkoop van gemeen tegrond de inkoop van stedelijk geves tigde schuld; de wijziging der gemeente begrooting 1893 het 2e suppletoir kohier van denhoofdelijken omslag; de verkoop van het legaat van de erven vau wijlen den heer W. van der Os, ten dienste van de oudheidskamereen schrijven van Ged. Staten, waarbij de aanslag van D. van Hoepen in den hoofdelijken omslag wordt teruggebracht van de 11e naar de 9e klasse en de aanslagen van H Wil lemse in de 4e, A. G. Stormezand in de 8e en J. G Krommuller in de 12e klasse worden gehandhaafdterwijl door dat college nog inlichtingen gevraagd worden omtrent de aanslagen van JWalrave, A. J Noordhoek en L Nathan de regeling van het lager onderwijseen schrijven van den Commissaris der Koningin, waarbij een uittreksel van Hr. Ms. besluit, houdende goedkeuring op de wijziging der heffing van schoolgelden van idem kennisgeving van bet onder dankbetuiging voor de bewezen diensten verleende eervol ontslag als leden van de commissie voor het ver voer van landverhuizers, aan de heeren F. C. Stewart Schultz en P. J. Siegers, en dat in hunne plaats tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren J. P. Vermaas en F. H. J. Wihant, lid van de Kamer van Koophandel en voorts tot leden dier commissie zijn herbenoemd de hee ren Jos. van Raalte, J. Wilkens en J. C. de Ruijter de Wildt; een schrijven van voornoemde commissie, houdende ken nisgeving, dat in hare jongste vergade ring zijn herbenoemd tot voorzitter der commissie de heer J. Verkuijl Quakke laar, tot onder-voorzittfer de heer Jos. vp'n Raalte en tot secretaris de heer J. C.-de Ruijter de Wildt, terwijl tot leden der sub-commissie C, naast het nieuw benoemd geneeskundig lid J. P. Vermaas, arts, werden benoem^ dé 'léden J. Wil kens en E. M. Chevaliefy,'terwijl het lid F H. J. Wibaut als secretaris dier com missie werd aangewezenvan de Kamer van Koophandel, dat tot haren voorzitter voor 1894 is herbenoemd de heer J Ver kuijl Quakkelaar en tot plaatsvervangend voorzitter de heer P. J. Siegersvan pakhuismeesteren de Monchy te Rotter dam, een afschrift van het door hen in gezonden adres, ter ondersteuning van het door den gemeenteraad aan de 2e Kamer ingediend adres in zake het leggen van een aarden dam in de voormalige Marinehaven eene kennisgeving van den gemeenteraad te Veere, dat hij mede het door den raad aan de 2e Kamer gezon den adres ondersteunteen schrijven van den heer C. H. de Nooijer, dat hij zijne benoeming als onderwijzer aan school C aanneemtidem een schrijven van den heer II. H. Plasmans, dat hij, wegens verhooging van zijne jaarwedde op zijne tegenwoordige standplaats, voor zijne benoeming als onderwijzer aan school B, bedanktdat de kas en de boeken Van den gemeente-ontvanger op 16 December j 1. zijn opgenomen en in orde bevonden, t tcu slotte dat in plaats van den naar Rotterdam vertrokken en eervol ontslagen stedelijk ambtenaar, de heer J. M K. Visser is benoemd de beer B. van der Beke Callenfels. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Wordt overgelegd het volgende door 27 bewoners der Slijkstraat onderteekende adres Aan de Heeren Rugemeesters en Wet houders der stad Vlissingen. «Mijne Heeren. De ondergeteekenden Eigenaren en «bewooners van de Slijkstraat dezer stad «nemen de vrijheid U te vragen van den «naam hunner straat te verandere. Die naam is verre van de moderne «gheest, en is bizonderlijk onaangenaam »in het fransch vertaalt. «Wij hoopeu, Mijnheeren in U wel- «willendheid en in afwachting van U «besluit. «Blijven wij Hoogachten." Volgen de namen der onderteekenaars. De Voorz. zegt dat Burg. en Weth. meenen in deze zaak geen bepaald voor stel te moeten doen, maar alvorens wen schen te vernemen, of de gemeenteraad al of niet eene verandering in dien naam wenscht te brengen. De heer Gewin geeft zijn wensch te kennen, verandering van naam dier straat aan te brengen. De heer Verkuijl Quakkelaar daaren tegen ziet de noodzakelijkheid hiervan niet in. Bij inwilliging van dit verzoek, zou den meer dergelijke aanvragen komen. Bovendien weoscht hij den naam van Slijkstraat, met het oog op de traditie, te behouden. Met 9 tegen 3 stemmen wordt hierop besloten afwijzend op het gedane verzoek te beschikken Voor naamsverandering stemden de heeren Kalbfleisch, Gewin en Van Uije Pieterse. De Voorzitter stelt alsnn aan de orde de behandeling van punt 1 der agenda Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan de heeren G. P. Feij en W. Stroo Dz., van 225 M* gemeentegrond, gelegen aan de Clijverstraat, tegen den prijs van 4 50 de M!, alzoo tot een bedrag van 1012 50, met bijbetaling van 112.50 voor trottoirkosten idem aan den heerL. narpe, van 88.75 Ma gemeentegrond, aan dezelfde straat gelegen, ad 4.50 de M3, alzoo tot een bedrag van f 399 375, met bijbetaling van 46 voor trottoirkosten idem van den heer A. Braam,van 150.80 M2 gemeentegrond, gelegen op het „Eiland", ad 3 de M2, alzoo tot een bedrag van 452 40, met bijbetaling van 36 92 voor trottoirkosten idem aan den heer C- P. H. Pijl, van 105 M2 gemeentegrond, op het „Eiland," ad 3 de Ms, alzoo tot een bedrag van 315, met bijbetaling van 59.50 voor trottoirkosten, Op voorstel van den voorz. wordt nog besloten een deel van het z g. oostelijk Kogelpark te verhuren voor /45'sjaars. Door den verkoop van grond aan de Gravestraat, is het perceel XX (het Ooste lijk Kogelpark), pachter L. F. Cornellie, 150 M2 in oppervlakte, verminderd. Burg. en Weth. stellen mitsdien voor de pacht som van genoemd perceel te verminderen met drie galden. Alzoo wordt besloten. Op het adres van J. de Voogd c. s., houdende verzoek, om de geheele aanbe steding voor de levering vau melk aan het gasthuis te vernietigen en eene nieuwe aanbesteding te doen plaats hebben, wordt, in overweging nemende, dat er geene bepaliDg bestaat, welke voorschrijft dat de aannemers van leverantiën aan gemeentelijke instellingen alhier moeten woonachtig zijn, en gelet op het bericht van regenten van het gasthuis aan Burg. en Weth., besloten aan adressanten te kennen te geven, dat hun verzoek voor geene inwilliging vatbaar is. Naar aanleiding van het daartoe strek kende verzoek van G. van Meelen, wordt op voorstel van Burg. en Weth., na ge - boord te hebben de adviezen van de commissie van de badplaats en voor de financiën, besloten, aan adressant weder om voor het tijdvak van drie achtereen volgende jaren, in te gaan 23 Mei 1894 bij concessie, behoudens de rechten van derden, vergunning te verleenen tot het plaatsen op eigen kosten van een kiosk of ververschingstent op het strand der badplaats, op dezelfde plaats als hem bij raadsbesluit van 22 Mei 1891 is aange wezen en onder dezelfde voorwaarden en bepalingen als bij genoemd besluit zijn opgelegd. In beschikking op het adres van de heeren C. van der Bent en H. G. de Bruijn te Middelburg, houdende verzoek als concessionarissen van den stoombar- gedienst tusschen Middelburg en lis- singen, vergunning te hebben tot een aanleg-, los- en ladingsplaats aan den Peperdijk, in het voormalige marinedok, wordt, op voorstel van Burg. en Weth. besloten, die vergunning te verleenen op dezelfde voorwaarden als verbonden wa ren aan de daartoe vroeger verleende concessie van den heer C. van der Klooster met deze uitzonderingen a. dat in art 3 van genoemde voor waarden voor het woord marktmeester worde gelezen «gemeente ontvanger" b. dat de aanhef van artikel 4 worde gelezen, aldus De vergunning worde geacht verleend te zijn van af 1 Juli 1893 tot wederop- zeggens met dien verstande, enz. Naar aanleiding van een overgelegd schrijven van het hoofd van school B en het daarop uitgebrachte advies van de commissie van toezicht op het lager ouderwijs, stellen Burg en Weth. voor aan den kweekeling G. Lagace eene gratificatie toe te kenuen van 25 als belooning voor zijne bewezen diensten in de laagste klasse dier school gedu rende het jaar 1393. Alzoo wordt besloten. Ten aanzien van het adres van den

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1