VLISSINGSCUE COURANT. iiraijft foiiwfioii No. 18. Vrijdag 9 Februari 1894. 32rte Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS OER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L, DAUBE Co., te Parijs. VerMchijut iMnsdag-, l>ondcrdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Helgie, Duiisobland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden OPENBARE VERGADERING VAN DF.N GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 9 Febr. 1894. 's namiddags te 2 uren. Te behandelen zaken a. Mededeelingen. b. Overlegging. c. Benoemingen lo. Van een gemeente geneeskundige2o. van een onderwijze res aan school D; 3o. van le onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen. Voorstellen lo. Tot onderhandschen verkoop van eenige perceelen gemeentegrond 2o. Tot het geven van schadevergoe ding aan L. F. Cornellie voor uit den pacht genomen grond. 8o. Tot afwijzende beschikking op het adras van Jos. de Voogd cs, houdende bezwareDi tegen de door regenten Gast huis gehuwden aanbesteding van de le vering van melk. 4o. Tot het geven van vergunning aan G. van Meelen tot het plaatsen van een ververschiugstent op het strand. 5o. Tot het geven van vergunning aan de eigenaren der stoombarge tot het ge bruiken van een vaste aanlegplaats. 6o. Tot het geven van eene gratificatie aan den kweekeling Lagace. lo. Tot afwijzende beschikking op het adres van A Buskop, houdende verzoek om vergunning tot het maken van eene vaste privaatput bij zijn huis aan den 8o. Tot wijziging der instructie van den gemeente-geneeskundige. 9o. Tot het geven van vergunning aan P. L. Hornemann tot het uithangen van een reclamebord aan den voorgevel van perceel H 193. lOo. Inzake de verplaatsing van het standbeeld van M. A. de Ruijter. llo. Inzake het verplaatsen van een muur bij de kazerne Willem III. Binnenland. Vlissingen, 8 Februari. Over de door den Minister Tak in zijn kiesrechtontwerp aangebrachte wijzigin- FElItUITQfi. Bewerkt door A. M. O. 8.) «O, nu begrijp ik het!" riep deKadet uit. «Nu weet ik, waarom ik gearres teerd ben. Men dacht eerst, dat ik dezen ongelukkige vermoordde »Neen, of wel, dat dacht men al leen op het allereerste oogenblik, maar mijnheer Binet stond borg voor uw on schuld en ge staat goed ter naam en faam bekend in deze wijk. Ge moest echter zorgen, dat ge wat minder drinkt, daardoor hebt ge nu juist den moordenaar het werk gemakkelijk gemaakt. I'aaren boven is dronkenschap een groote fout." »U hebt gelijk, mijnheer. Ja, had de gen, is net oordeel der pers vrij algemeen dat de Minister door die aangebrachte wij zigingen getoond heeft de bezwaren der tegenstanders niet licht te achten. Het Centrum acht het zelfs eene zeer belangrijke verbetering dat het gevaar voor het verschijnen van bedelaars en landloopers aan de stembus definitief verdwenen is. Het behoud van de schrijfproef is ech ter voor Tijd en Centrum een grief. De Tijd is overigens niet tevreden over de aangebrachte wijzigingen en van gevoelen dat het aantal der voorstanders van het regeeriugsontwerp zal verminderd zijn. Het blad begrijpt niet dat huisvesting gedurende drie maanden in een zelfde woning, hoe ellendig die ook wezen moge, kan gelden als bewijs van welstand. De Standaard bekent dat Tak geen water in zijn wijn deed met de wijzigin gen in zijn ontwerp, maar daarin ten opzichte van achterstallige belastingbe talers zelfs iets te ver ging Overigens vindt hij het vreemd dat volgens het ont werp het schrijven en lezen niet alleen als kenteeken van geschiktheid dienst moet doen, maar ook als bewijs kan gel den, dat een persoon in het onderhoud van zich zeiven en zijn gezin voorziet. De Standaard, hoopt ten slotte dat de schrijfproef vervallen zal en het kentee ken zal zijneigen onderhoud en van gezin. Naar wij vernemen, zal het aan be woners van de beide villas, op de dui nen in aanbouw, niet ontbreken, daar zich reeds nu liefhebbers genoeg opdeden. Vele vreemdelingen echter verkiezen, naar het blijkt, pension boven het zelf bewonen van eene villa, waarvoor na tuurlijk vereischte is dat men zelf zijne bedienden medebrengt. Dit heeft den eigenaar doen besluiten een der villas be schikbaar te stellen voor hen, die genegen zijn pension voor vreemdelingen te hou den en op die wijze, evenals zoovelen te Blankenbergh, Ostende, Heijst en Knocke, iets te verdienen. De huur van deze villa moet echter vóór 15 Maart a. s. gesloten zijn, daar zij anders evenals de andere wordt ge meubileerd en alleen in haar geheel ver huurd kan worden. De teekening, die ons is toegezonden, drank mij niet verdoofd, dan moest ik wel iets bemerkt hebben van hetgeen er in het rijtuig voorviel. Het is voor mij een geduchte les, en bij dit lijk zweer ik dan ook, dat ik nooit meer zal drin ken dan noodig is om mijn dorst te lesschen." «Het verheugt me dit besluit te ver nemen," sprak de directeur van politie vriendelijk. «Voor het oogenblik zijt ge vrij ge kunt gaan om u door een stevig ontbijt te versterken. Over een uur wacht ik u echter aan het hoofd commissariaat van politie. Ge moet mij en den rechter van instructie naar de rue Montorgueil brengen." De Kadet beloofde daaraan te voldoen en daarop keerde de directeur van politie zich tot de beambten om bevelen te geven voor het overbrengen van het lijk naar de Morgue. Een oogenblik later trad de brigadier Lannoy door de poort en bracht een brief van den commissaris van politie, die op het kerkhof vertoefde. «Voorwaarts, mijne heeren," sprak de getuigt van goeden smaak en bekwaam heid van den ontwerper, de inrichting is practisch en geriefelijk. Beneden vin den wij ruime eetkamer, keuken, kleinen kelder en privaatdaarboven salon met open veranda naar de zee, tuinkamer, welke zoo noodig ook tot slaapkamer kan dienen, en privaat; boven deze ver dieping twee flinke slaapkamers met badkamer voor warme of koude baden, daarboven nogmaals twee slaapkamers. Het uitzicht voor en achter is verruk kelijk de gebouwen met hunne nette gevels zullen zeker tot sieraad van bou levard en duinen strekken. Wij voegen er den weusch bij dat de ondernemer in zijn pogen gelukkig zij en zijn goed voorbeeld navolging rinde bij Vlissing's ingezetenen. In sommige bladen doet het bericht de rondte dat de Harwichboot aan den Hoek van Holland gisteren ochtend te laat arriveerde, maar dat ook tevens de aansluiting te Vlissingen werd gemist. Volgens ons verstrekte inlichtingen hebben de mailbooten noch 's ochtends noch des namiddags de aansluiting met den trein gemist. Door de Exploitatie-maatschappij, lezen wij in een Hollandsch blad, is vastge steld het nieuw te bouwen station te Vlissingen electrisch te verlichten. Men weet dat de wijze van verlichting van het station langen tijd bij genoemde maatschappij in onderzoek is geweest. Zondagavond bood de muziek- en zangvereeniging »St Caecilia," onder- afdeeling van den Ned R. K. Volksbond, afdeeling Vlissingen, in de zaal van den heer Ivuijpers, den leden en eereleden der afdeeling met hunne dames, een al leszins goed geslaagd concert aan. Het daverend applaus, dat na het ein digen van elk nummer van het rijke programma volgde, was zeer verdiend, terwijl het Voorwaarts] Marsch 1" der zangvereeniging evenals het komisch kwartet «De proefdoende Zanger," zoo in den smaak der aanwezigen viel, dat dit gebisseerd moest worden. In nummer 5 van 't program «Fan- taisie Varieé sur un thème allemand, pour alto," bewees de heer André J. directeur van politie, «wij krijgen nog meer bezigheden. Wij worden naar Père- Lachaise geroepen, waar men een vrouw in een grafkapel vermoord heeft gevon den. Mijn hemelhet schijnt vandaag de dag der bloedige raadsels te zijn I" V. De commissaris van politie, dieintus-' schen op het kantoor van den directeur van Père Lackaise het proces-verbaal van zijn bevinding had opgemaakt, zag eiudelijk de heeren van de justitie komen. Nadat hij hun het proces-verbaal over handigd had en zij hem in weinig woor den de gebeurtenis in de rue Ernestine hadden medegedeeld, voerde hij de hee ren naar het grafmonument, waar de vermoorde vrouw gevonden werd. De heeren stapten over het lijk heen en gingen naar binnen om eerst de kapel goed te bezien. De kapel was van grijs graniet gebouwd, aan de wanden hingen schilderijen uit de ltaliaauscbe school, welke veel van de vochtigheid geleden Geijsen dat hij niet alleen een flink di recteur is, maar tevens onberispelijk zijn instrument wist te bespelen. De dank door den voorzitter der af deeling na afloop van 't concert namens allen, aan den heer Geijsen, zoowel als aan de solisten in 't bijzonder en de muziek- en zangvereeniging in 't alge meen gebracht, was zeer zeker verdiend, en moge St. Caecilia aansporen voort te gaan op den ingeslagen weg om nog menigmaal de afdeeling zulk een ge noeglijken avond te bezorgen. Bij een door bet Bureau voor Chemisch en Microscopisch onderzoek, Spuistraat 146 te Amsterdam, gedaan onderzoek is gebleken dat het meel van de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke te Middelburg be vatte 14.75 tot 14 90 °/o water en 0 59 tot 0.60 minerale stoffen Dit aiin de normale cijfers Geenerlei abnormale be- standdeelen werden bij de herhaalde controle-onderzoekingen in de meelsoor ten geconstateerd. Dit onderzoek van het genoemde Bu reau geschiedt door aankoop van controle analyses in de depots. Het resultaat der onderzoekingen wordt vergeleken met dat der door de fabrieken afgeleverde waren en door afnemers aangeboden monsters. Het publiek is dus zeker van een onpartijdig onderzoek. Op het vroeger vermelde adres aan H. M. de Koningin Regentes om de rente in de spaarbankboekjes bij te schrij ven tot de maand, waarin de boekjes ge nomen zijn, is door den Minister van Waterstaat geantwoord, dat, hoewel de op 31 December van elk jaar verschul digde rente eerst het volgende jaar in de maand van uitgifte van het boekje daarin wordt bijgeschreven, het bedrag dier rente niettemin reeds te rekenen van 1 Januari van dat jaar, krachtens het be paalde bij het slot der 4e alinea van art. 12 der wet van 25 Mei 1880, Stbl. no 88, op de rekening van den inlegger aan het te goed wordt toegevoegd en rentegevend wordt, zoodat de meening, als zoude de latere beschrijving in het boekje renteverlies tengevolge hebben, onjuist is. hadden. Tegen den achtermuur stond een wit marmeren altaar met tabernakel en op het altaar stonden vier kandelaars en een kruisbeeld, alles van zilver. In de kandelaars stonden gele waskaarsen twee daarvan hadden nog niet gediend, de beide anderen waren tot op de helft verbrand. Erwarenverder zes notenhouten bidstoelen, waarvan twee omgeworpen lagen. Een oud verkleurd tapijt bedekte gedeeltelijk den vloer, die uit tegels van wit en zwart marmer bestond. Op de trappen van het altaar lagen verscheidene oude verdroogde bloemkransen en daarbij ook één van frisch klimop, die stellig pas kort geleden daar was neergelegd. Al deze bijzonderheden werden door den schrijver zorgvuldig op papier gebracht. De heeren wijdden nu hunne aandacht aan het lijk. De vermoorde scheen omstreeks veertig jaar oud te zijn. Geheel in den rouw, droeg zij een hoed van zwart krip met een langen sluier. De armen lagen uit gestrekt, de handen waren saamgeknepen

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1