Gemengd Nieuws. booten 240, alzoo samen aangekomen 335 en vertrokken 324 passagiers. Bij Kon. besl. van 1 dezer, is een pensi oen van f183 verleend aan P. W.Erkelens, gewezen machinist bij de visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Uit een door dr. Bijlsma opgemaakt overzicht blijkt dat in onze provincie 90 blinden en 70 doofstommen zijn en wel Op Walcheren 30 blinden en 24 doof stommen waarvan te Middelburg 21b en 9 d.Aagtekerke 1 b en ld; Ar- nemuiden 1 b. en 3 d Serooskerke 1 b. en ld.; Souburg 1 d.Westkapelle 2 b. en 2 d. en Vlissingen 4 b. en 7 d. Op Z. en N. Beveland 19 blinden en 19 doofstommen waarvan te Goes 5 b. en 6 d.Baarland 1 b en 1 d.'s Heer Arendskerke 1 b. en 1 d.s' Heerenhoek 1 b. en 1 d.Kapelle 3 b.Krabben- dijke 1 d.Kruiningen 2 d.Oudelande 4 d.Rilland-Bath 1 b. en 2 d.Wisse- kerke 5 b. en 1 d Wolfaartsdijk 1. b. en Ierseke 1 b. In Zeeuwsch-V laanderen (W. D.) 10 blinden en 5 doofstommen, waarvan te Aardenburg 2 b. en 1 d.Breskens 1 b Biervliet 1 d Eede 1 b. en 1 d Groede 1 b.Sluis 2 b.Schoondijke 1 d.IJzen- dijke 1 b. en 1 d. en Zuidzande 2 b. Iü Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) 12 blinden en 7 doofstommen en wel te Axel 1 b. en ld.; Hengstdijk ld; Hontenisse 1 b Hulst 1 b.Ossenisse 1 d.Stoppeldijk 1 d.Terneuzen 6 b. en 2 d.Zaamslag 2 b. en Zuiddorpe 1 b. en 1 d. Op Schouwen-Duiveland 11 blinden en 8 doofstommen, namelijk teBrou wershaven 1 d.Bruinisse 1 b.Drei- schor 1 d Nieuwerkerk 2 b.Noord- gouwe 1 d.Noodwelle 1 b.Ouwer kerk 1 d-Zonnemaire 1 b.Zierikzee 6 b. en 4 d. Op Tholen 8 blinden en 7 doofstom men, zijnde teSt, Annaland 3 b.; St. Maartensdijk 1 b. en 3 d. Oud-Vosmeer 1 b. en 1 d.Poortvliet 1 d.Scherpe- nisse 2 b. en 1 d.en Tholen 1 b. en 1 d. De Eerste Kamer, beeft in bare gisteren gehouden zitting de waterstaats- begrooting na breedvoerige discussiën aangenomen met 40 tegen 3 stemmen. (Zie Laatste berichten De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oct. 1894 als volontair kunnen worden toegelaten a. bij den artillerie-cursus te Delft9 jongelieden b. bij den voorbereidenden practischen cursus der militaire school te Haarlem 20 jongelieden. De Minister vestigt er de aandacht op, dat dit jaar voor het laatst jongelingen als volontair tot vorenbedoelde inrichtingen van militair onder wijs worden toegelaten. Naar de Telegraaj meldt, heeft de Mi- Dister van Binnenlandsche Zaken bet plan tot reorganisatie van het lager onderwijs te 's Plertogenbosch afgekeurd aan bet gemeentebestuur dier plaats teruggezon den. Z. E. wil niet, dat het aantal scholen voor lager onderwijs aldaar, toch al klein genoeg, alsnog worde verminderd. Men meende dat op vier te brengen. Naar gemeld wordt, heeft de Neer bosch-commissie gisteren hare taak ten einde gebracht en het rapport vastgesteld. Dit zal binnenkort verschijnen bij de firma M. Wijt en Zonen te Rotterdam. Door deD inspecteur der infanterie, den generaal Hennus, is het dragen van bui tenmodel kleeding ten strenkste verboden. Door den Minister van Oorlog was eene daaromtrent te nemen resolutie aan de inspecteurs overgelaten, Vad De algemeene vergadering van den centralen raad van den R.-K Volksbond zal dit jaar gehouden worden te Delft op Zondag 3 Juni. In gereedheid zijn o. a. de statuten voor den op te richten R -K. Boerenbond en een ontwerp-reglement voor een even tueel op te richten «Weduwen en R.-K. halve weezen pensioenfonds» voor den geheelen Bond. Kerk- en Sehoolnieuws. Ned Herv Kerk. Beroepen te Hncdckenskerke ds. W Hulsbergen, te Geestoreu j te Grijpskerke (W.) de keer A. W. Voor», cand to lM^lc de heer J. Zwee- iyk, caud te Qad-Veimoer, RECHTSZAKEN Tegen Vau Emioenes, beschuldigd van opruiing tot diefstal en tot verzet legen het bevoegde gezag, welke zaak gistereu voor de Auisterdaui9elie rechtbank diende, werd door het O. M. eene gevangenisstraf van 2 iaren geéischt. Verkoopingen en Aanbestedingen Jl. Donderdag 1 Februari bad ten overstaan van den notaris W S. Bosch alhier de open bare verkooping plaats van de volgende goe deren allen -te ViiBsingen No. 1. Ben huis eD erf met plaats aan de Lange Walstraat, wijk I no. 163. Hoogste inschrijver de heer P. Kasteleijn voor f5151 Kooper de beer J. D. Jansen voor f5260. No. 2 Ben buis en erf met plaats aan de Joost de Moorstraat wijk M no. 171. Hoogste inschrijver de heer J. A. van Honte te Mid delburg voor f3687. Voorl. kooper de heer A. Quaars voor f 8887. No. 3. Ben hnis en erf aan de Bankertstraat wijk M. do. 181 Hoogste inschrjjver de beer A. Provoost voor f 507. Voorl. kooper dexelfde voor f 507. Combinatie van perceel 2 en 3. Beide perc. niet verhoogd en voor de geboden sommen niet toegewezen. Te Katscheveer heeft een treffend ongeluk plaatsgehad Terwijl de knecht van den jager J. B van Hurck van Philippine, genaamd Joh de Smit, een' geladen geweer van de hoogaars wilde nemen om aan van Hurck te geven, bleef de haan achter een touw haperen, waar door het schot afging en J. de Smit de volle lading in den buik kreeg, waar door hij zoo zwaar werd gewond dat hij kort daarop is overleden. De heer burgemeester, vergezeld van dr. Hage van Kolijnsplaat, was zeer spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Dr. Hage kon slechts den dood constateeren. Het lijk van den marechaussee Van Damme is thans in de kom der nieuwe sluis te Sas vaa Gent gevonden. De ver klaring van het raadsel, hoe de verdron kene bijna acht weken onder water kon blijveD, ligt hierin, dat een voet, blijkens afdruksels aan de laars, heeft vastge zeten aan een der voorwerpen, welke nabij de sluisdeuren in de muren worden aangetroffen. Ovengeus werden geeta sporen van geweld bespeurd en was de ontbinding van het lijk nog nauwelijks ingetreden. Op het lijk werd o.a. gevonden een zilveren horloge, dat op 10 u. 20 m. stond Men houdt het er voor, dat de man 's avonds het was ruw weer bezijden de sluisdeurleuning is gestapt en boven de deur in het water is gevallen. De N. M. Ct. ontving een schrijven van eenige passagiers van het ss Am sterdam., die getuigen waren van het schrikkelijk ongeluk in den Atl Oceaaa, waarbij zes lieden der bemanning het leven verloren in hunne poging tot red ding van de zich aan boord van het in nood verkeerende Amerik. visschersvaar- tuig Maggie E. Wells bevindende personen. Zondagmorgen 14 Jap., vin. 11 uren," zoo verhalen zij, «werd kapt. Stenger een Amerikaauseke schoener gewaar, welke, in nood verkeerende, de Ameri- kaansche vlag, omgekeerd, half stok ver toonde, en liet daarop onmiddellijk aan houden. In zijne nabijheid gekomen, bleek het de Maggie E Wells te zijn, bemand met 14 personen, van welke 2 aan de pomp, de overigen in bet want vastgebonden waren, om niet door de, het wrak bijkans verzwelgende golven, mede over boord gesleurd te worden. Haar zij geene zeewaardige sloep meer hadden, besloot kapt. Stenger eene red dingsboot neer te laten, teneinde de bijna bevrozene opvarenden te kunnen redden en over te nemen, tot welk doel zichde eerste stuurman J. Meijer, benevens ver scheidene minderen vrijwillig aanboden. Uit dezen werden gekozenbootmans- maat E. Regnart, timmerman A. J. Oudijn,tusscbeudeksmaat A. Bosch, kwar tiermeester J. G. Eichhorn, matroos A. van Vliet, matroos A. v d. Wilt, van welke slechts de laatste gered is. Kort nadat de reddingsboot neergelaten, en reeds tot op 100 meter afstand het zinkende vaartuig genaderd was, brak eene geweldige sneeuwbui los, gepaard met rukwinden en kruiszeeën, waarvan ééne de reddiugsboot deed omslaan Drie der bemanning verdwenen terstond in de diepte, den overigen vier gelukte het zich aan de kiel der boot vast te houdern doch slechts om linn lijden te verlengen- Aan boord van bet ss. Amsterdam ver zocht de overgebleven equipage kapt. Stenger, wiens in alle opzichten kalm en vastberaden gedrag onze hoogste waar deering verdient, eene andere boot te mogen neerlatendoch deze mocht, de dreigende golven en het ruwe weder be trachtende, hen niet aan een gelijk lot blootstellen. Door eene behendige ma noeuvre gelukte het hem, het stoom schip vlak langzijde de omgeslagen boot, waaraan zich de vjer overgeblene zee lieden hadden vastgeklemd, te naderen. Touwen, boeien, planken enz. werden den drenkelingen toegeworpen, en of schoon verscheidene daarvan hen bereik ten, ontbrak hun, door de ijskoude tem peratuur van het water verkleumd, de kracht zich er aan vast te houden. Slechts Van der Wilt gelukte het een hem toe geworpen touw om zijn middel te beves tigen, bewusteloos werd bij op dek ge- heschen. De overige drie helden, uitge put, met den dood worstelende, zagen wij voor onze oogen wegzinken. Machte loos als wij allen waren, vermogen wij niet den indruk van dit hartverscheu rende schouwspel te beschrijven. Welke droefheid en neerslachtigheid er onder allen heerschte die van den treurigen afloop dezer heldhaftige poging tot red diDg van medemenscheo getuigen waren, laat zich slechts denken. Aan het Vad. wordt gemeld, dat bij een der korpsen van het leger een tekort in de kas moet zijn van eenige duizenden guldens. Dit is uitgekomen in Oct. 11., toen men den kwartiermeester wilde verplaatsen en deze de handen aan zichzelf sloeg. Sedert al dien tijd wordt te vergeefsch dag en nacht gewerkt om het kluwen vol van onregelmatigheden en ongerechtigheden te ontwarren. Het tekort in kas steeg voor een paar dagen naar men hardop fluistert reeds tot achttien duizend gulden. Niet lang geleden is er bij een ander korps ook een officier van administratie plotseling overleden, die een groot tekort naliet. Vermogende familieleden zuiverden dit aan. Te Voorschoten zijn van eenen boer Donderdag nacht 54 kippen ontvreemd Binnen acht dagen zijn thans in die ge meente ongeveer 200 hoenders gestolen Als eene merkwaardigheid op het gebied van levensverzekering verdient vermelding, dat een agent eener levens verzekering-maatschappij te Rozendaal eene verzekering heeft gesloten op het leven van Johanna Coppens te Osch, oud 101 jaar en 4 maanden. Men meldt nit Winschoten, dat de stationsklerk M aldaar gister op zijnen vader heeft geschoteu met een revolver en hem driemaal heeft getroffen. Er be staat echter geen levensgevaar. De daad is geschied met voorbedachten rade- De klerk moest juist naar zijne nieuwe standplaats, Zevenaar, vertrekken, en volvoerde zijn daad na een zeer kalm gesprek met den ouden man, op wien hij onverwachts zijn revolver afvuurde. Naar de Prov. Gron Crt. verneemt, vindt de treurige gebeurtenis haren grond in familie-aangelegenheden De gespan nen verhouding, die er bestond, en de dood der moeder hebben den jongeling zeker tot vertwijfeling gebracht. Ook meent men opgemerkt te hebben, dat in den laatsten tijd zijne geestvermogens in de war waren. De jongeling, thans 18 jaar oud, was vroeger aan het Staatsspoorstation aldaar werkzaam. Op de tram naar Heerenveen, kwam een milicien, die van verlof naar zijn regiment terugkeerde, en, op de reeds in beweging zijnde tram staande zijn vader nog een afscheidsgroet toewuifde, met zulk een kracht in aanraking met een boom dat hij van de tram afgeslin- gerd en zwaar gekwetst werd opgenomen Zijn toestand is zorgwekkend. Valsche Bankbiljetten. Ook de vervaardiger van de valsche bankbiljetten is ontdekt, van zijn bed gelicht en ingerekend, 't Is een Duitscher zekere Krau.se, vroeger chef der zinco- grafie bij de Amsterdamsche firma Roe- loffzen en Iliibner, Door de justitie werd zoowel in zijne woning (Heerengracht) als in zijn atelier (Heerenmarkt) huiszoeking gedaan. In de woning werd niets verdachts gevondenmaar in het atelier was de justitie gelukkiger. Hoewel goed weg gestopt, maar niet genoeg voor de arends- blikken van de mannen der gerechtig heid, zijn in de werkplaats al de noodige bewijzen voor de schuld van Krause gevonden. Hij heeft dan ook reeds een voldoende bekentenis afgelegd, evenals Rempt en van Liemt, voor wie 't trouwens al te moeilijk was, te ontkennen, dat zij de valsche bankbiljetten hebben helpen verspreiden. Het onderzoek is echter nog volstrekt niet afgeloopen. Alles wijst er op, dat er nog onderscheidene andere personen in het spel zijn, en vrij zeker mag reeds vastgesteld worden, dat de zaak eene uitgebreidheid zal krijgen, als nog zelden bij soortgelijke misdrijven bet geval was. De medeplichtigheid van K. werd ontdekt bij de huiszoeking bij van Liemt te Haarlem. Daar kwam de justitie nl. te weten, dat deze in Augustus van het vorig jaar duizend gulden had geleend, naar het heette, om die te gebruiken in zijne zaken. In werkelijkheid waren ze echter bestemd^ om door Krause in Duitschland de instrumenten, praeparaten, photografiestoestellen enz. te laten aan- koopen, die voor de vervaardiging van de valsche biljetten noodig waren. Er werd nl onder de papieren van v. L. eene schuldbekentenis van K. gevonden. Krause, zegt het E. v. d. D., is Duitscher en sedert eenige jaren hier te lande in de zincografie werkzaam. Hij was o. a. tot Februari van het vorig jaar chef van de zincografische afdeeling. In die betrekking tooDde hij een buitenge wone liefhebberij voor zijn vak, was goed op de hoogte van de nieuwste pro cédés en heeft ook zelf wel uitviudiDgen gedaan, die hij met tact wist toe te passen. Zooals gezegd, was hij bij zijn arres tatie niet meer aldaar werkzaam Sedert een half jaar dreef hij «eigen" zaken, en bezat dan ook een goed ingericht zincographisch atelier aan de Heeren markt. 't Schijnt evenwel, dat daar niet veel omgingbet gansche personeel be stond uit éen jongmenscb en Krause zelf was bijna nimmer in zijn werkplaats te vinden. Wel was hij, vooral in den laatsten tijd, veel op reis. Hoewel hij geen middelen bezat en dewerkzaambedén niet veel opleverden, leefde hij toch op tamelijk grooten voet.1 Van Liemt was ook van hem een «kennis" en kwam ook bij hem aan huis. Bij het verhoor van den thans gear resteerden Haarlemschen sigarenmaker T. van Liemt, werden zulke verplette rende bewijzen bijgebracht, dat aan zijne schuld bijna niet kan getwijfeld worden. Zoo bv. heeft hij te Amsterdam aan eene vrouw van verdachte zeden een valsch biljet van f300 in betaling ge geven zoo heeft hij f 1000 voorschot gegeven aan Krause en is hij, hoewel dit ontkennende, herhaalde malen in de woning in de Oude Brugsteeg gezien. Op hem werd gevonden een bedrag van p. ra. f275, terwijl in zijne fabriek pl. m. f 175 aanwezig was. Dit alles was echt geld. De f1000 had hij opgenomen bij eene bankinstelling, op haudteekenicg van twee borgen. Het is een ieder te Haarlem een raadsel hoe de man tot de misdaad is gekomen. Hij is van eene zeer respectabele familie en bad, ongehuwd zijnde, goed zijn brood en nog meer. Donderdag avond is in de garderobe van het station der Staatsspoorwegen te Utrecht, op last van den officier van justitie te Amsterdam, beslag gelegd op een zwarten, tamelijk grooten handkoffer die geheel bleek gevuld te zijn met valsche bankbiljetten van f 100, f200 en f300. Nader wordt uit Amsterdam gemeld, dat in de werkplaats van den gearres teerden zincograaf Krause door de poli tie de bewijsstukken zijn gevonden, dat hij inderdaad de vervaardiger is van de in omloop gebrachte valsche bankbiljet ten en dus de hoofdschuldige in het komplot. Men verneemt, dat de beide andere gearresteerden, Rempt en Van Liemt, reeds bekentenissen voor de justitie heb-^ ben afgelegd, en dat uit bet onderzoek gebleken zou zijn, dat er nog meer per sonen bij de zaak zijn betrokken. Krause was een in zijn vak zeer be-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 2