miwifcditót No. 14. Woensdag 31 Januari 1894. 32Jte Jaargang. FEUI.LLET Gemengd Nieuws. uismusciii; iiiutvvr BUREAU: Kleine Markt I M°. 187. Prijs per drie maanden f 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk Co., te Parijs. de firms G. L. DAUBE Vermcliijnl Dinsdag-, Donde rdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Eng»- land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Binnenland. Vlissingen, 30 Januari. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, 2ijn tot voorzitter en plaatsvervangend voorzitter, herbenoemd de heeren 3. Verkuijl Quakkelaar en P. J. Siegers. Morgen (Woensdag) wordt alhier ter reede verwacht bet koninklijk Eng. jacht Victoria and Albertkomende van Ports mouth. Het zal Donderdag middag aan de gewone ligplaats in de haven komen, ter inscheping van Keizerin Friedrich, die 's avonds per mailtrein hier zal aan komen op reis naar Engeland. Op eene Woensdag te Londen gehou den vergadering van afgevaardigden der Nederl. Staats-, Noord-Brabant-Duitsche en Londen-Chatham-Dover Spoorweg maatschappijen en der Stoomvaartmaat schappij «Zeeland", is besloten in ver band met de opening van de Hoek-van Holland-route, de vrachtprijzen van de Vlissingsche route te beginnen met 1 April te verlagen. Daarenboven zal men binnenkort ook eene belangrijke snel- heidsvermeerdering invoeren voor goede renvervoer van en naar het rasteland. Heden avond houdt ds. A. S. Talma, in eene openbare vereeniging van Neder- landsche patroons Boaz", afd. Rotterdam, in de groote zaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar, eene rede over Christendom en Maatschappij. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen, gedurende de le helft der maand Januari H. Dattin, AlkmaarA. Westberen, Amsterdam M. Vagtsler, Middelburg J. Visser, Vlissingen (briefkaart). Verzonden geweest naar het buiten land (Duitscbland)E. Kinken, Aken. De St. Ct. (no. 24) bevat de statuten der Vlissingsche vereeniging Lotsver betering" alhier, erkend volgens de wet van 22 April 1855 Stblno. 32.) Bewerkt door A. M. O. 4.) «Dat moet een moord zijn!" riep de brigadier na eenig onderzoek uit. «Was het een zelfmoord, dan moest het wa pen iü de hand van den doode of althans in zijn onmiddellijke nabijheid te vinden zijn. Het schijnt, dat bet bloed uit den nek gestroomd is en dat is geen plaats om zich zeiven doodelijk te verwonden. Aha, daar komt de commissaris reeds die zal ons spoedig op het recht spoor brengen." Na eene korte begroeting liet de com missaris zich bij het lijk brengen en yroeg aan Binet en zijn knecht Bij de commissie tot inzameling van giften ter ondersteuning van de nagela ten betrekkingen van de verongelukte schepelingen van het stoomschip Amster' damis eene gift ingekomen van 100 van H. M. de Koningin en eene bijdrage van gelijk bedrag van H. M. de Konin gin-Regentes. In de zitting der Eerste Kamer op gis teren heeft de heer Geertsema zitting genomen Bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting klaagde de heer Van Zinnicq Bergraann sterk over de zwak heid der Regeering tegenover wanorde lijkheden Hij drong sterk aan op een krachtig optreden, desnoods op wetsvoor stellen tot beteugeling. De heer Godin de Beaufort kwam op tegen de optimis tische financieele opvatting der Regee- ring. De Minister van Jnstitie hield vol, dat de Regeering krachtig optreedt te gen strafbare misdrijven, waar zij de vrijheid der gedachten onaangeroerd wil laten. {Zie Laatste, berichten.) De Earste Kamer der Staten Generaal heeft aanvrage gedaan om door H M. de Koningin-Regentes in audiëntie te wor den ontvangen. (D.) Men leest in het Vaderland Ook ons wordt uit Paramaribo gemeld (niet door onzen gewonen correspondent) dat de gouverneur per mail van 2 Jan. zijn eervol ontslag zon hebben gevraagd op grond van de behandeling, die de begrooting in Nederland ondervonden heeft, waarschijnlijk dus van de bewer king, die de minister haar heeft doen ondergaan. Daarop hebben de Koloniale Staten op 3 Januari eene geheime zitting gehouden, naar men zegt om te beraad slagen over het indienen van een adres aan den gouverneur of aan den minister, ten einde te verkrijgen, dat de gouver neur voor de koloniën behouden werd. Besloten moet zijn zich van eiken stap te onthouden, totdat de gouverneur den Staten officieel van zijn verzoek zou heb ben kennis gegeven, ten einde dan in openbare zitting leedwezen daarover uit te spreken Men wil beweren, dat ook oneeuigheden met den procureur generaal invloed op 's gouverneurs voornemen zouden hebben gehad. omtrent het vinden van den vermoorde. «Allereerst moet de koetsier in hechte nis genomen worden, die gisterenavond of heden nacht dit rijtuig bestuurde, zeide hij. Mijnheer Binet, wil u zoo goed zijn den brigadier Fontaine een knecht mee te geven, die hem de woning van dien koetsier aanwijst. En gij, Fontaine, neem twee agenten mee en breng den koetsier in stilte en zonder geweld hier, zonder hem de reden van zijn arrestatie te zeggen- Hij mag hier Diet op de bin nenplaats komen. Breng hem daarom in huis bij mijnheer Binet, daar zal ik op je wachten Zeer goed, mijnheer," antwoordde de brigadier, die na een militairen groet heenging. I 'aarop keerde de commissaris zich naar een ondergeschikt ambtenaar, die met hem hier gekomen was. «Never, ga zoo spoedig mogelijk naar het gerechtshof en vraag daar de noodige ambtenaren voor bet onderzoek, ik mag geen tijd verliezen met schrijven. Intusschen zal niettemin wordt ons opnieuw vanwege het Departement van Koloniën verzekerd, dat. eene aanvraag om ontslag niet ont vlogen is. Wellicht heeft men in Para maribo het voornemen voor de daad aan gezien. Aan het Vad. werd gisteren verzocht ro-.de te deelen, dat de verklaring, als zo i van wege het Departement van Ko loniën gezegd zijn, dat eene aanvraag orn ontslag 7an den gouverneur vau Suriname niets is ingekomen, op mis vatting moet berusten Het departement van koloniën aldus was de bedoeling was «niet in staat inlichtingen te verstrekken." Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. flotieljevaartuig Borneo onder bevel van den luit. t. zee le klasse H. Velthuyzen, den 26en dezer te Colombo aangekomen. Bij den commandant bestond bet voor nemen, den 29eu daaraanvolgende de reis naar Batavia voort te zetten. Aan boord was alles wel. Bij het Departement van Justitie zijn in* bewerking een wetsontwerp tot be- i,;*£dïgiii6 .-da de bei coining in straf-" zaken en een tot wijziging van eenige artikelen van het Strafwetboek, betrek kelijk opruiing. Ter kennis van belanghebbenden wordt door den Minister van Waterstaat enz. gebracht, dat, bij een eventueel in 1894 te houden examen voor klerk der posterijen en telegrafie, de vrouwelijke candidaten er op te rekenen hebben, dat in de behoefte aan klerken slechts voor ten hoogste één vierde door benoeming van vrouwen zal worden voorzien, Zij zullen, afgescheiden van de ge slaagde mannelijke candidaten, een af zonderlijk rangnummer verkrijgen en, naar volgorde van dat nummer, eerst dan benoemd worden, als op de kanto ren, waar vacatures ontstaan, plaatsing van vrouwelijke ambtenaren zonder be zwaar voor dén dienst kan geschieden. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg de sterkte van het wapen der kon. mare chaussee 15 officieren, 456 onder-officie- ik proces-verbaal opmaken van mijn be vinding." Ook Never ging been na een diepe buiging. «Eu nu moet ge uw beide poorten laten sluiten, mijnheer Binet." sprak de commissaris. Kijk, daar blijven reeds eenige nieuwsgierigen staan; bet is toch zonderling, dat op dit vroege morgenuur reeds menschen op de been zijn, die be- geerig zijn naar nieuwtjes, al zijn die nog zoo treurig." Binet liet door Francois de poorten sluiten en voerde toen den commissaris zijn woniDg binnen »Ilc begrijp er niets van, dat de koetsier niets bemerkt heeft van de misdaad, die in zijn rijtuig ge pleegd is," mompelde Binet hoofschnd- deud. El-ij moet stomdronken geweest zijn." »U gelooft dus niet, dat de koetsier zijn passagier vermoord en beroofd heeft?" vroeg de commissaris. «Houdt u dat voor onmogelijk Zonder een oogenblik te dralen, ant- ren en manschappen 'te paard en 185 te voet. In dit jaar wordt het korps vermeer derd met 2 officieren en 60 marechaussees te paard. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Heev. Keek Beroepen te Borsele de heer M. Zweédijk, cand. te Oud Vos meer; te Ingen (cl. Tiel) ds. E. M. van IJsendijk, te Kapelle. Mej C Risseeuw, onderwijzeres aan eene Christelijke school te Dinteloord, die onlangs eene benoeming aan de Christelijke school (Nieuwstraat) alhier aannam, heeft wegens ernstige gezond heidsredenen voor deze benoeming weder moeten bedauken. Z Te Maasland besloten de doleereadeu eu afge- scheidtuen een paar jaren geleden tot saineotverkiug. Iedere gemeente had een eigau predikant, maar men preekte iu elkaudcr* kerken Aan de gemeenten 15 van den kansel bekend gemaakt, dat ieder weer zijn eigen weg tal gaan. (jV. R. Ct.) Gisteren avond viel een 14 jarigen jongen P. van der S. genaamd, werkzaam aan de Kon. Maatschappij »de Schelde" alhier, terwijl n'.j liieL "tiaar hei iii üaii- bouw zijnde oorlogschip begaf, van de loopplank en kwam op zijn hoofd terecht. Naar wij vernemen heeft de ontboden geneesheer hersenschudding geconstateerd en moet zijn toestand hoogst ernstig zijn. Het is Zaterdag jl. de politie te Goes gelukt, een dievenbende, bestaande uit jongens van 13, 14 en 15 jaar, te ontdekken, die zich schuldig maakte aan diefstallen bij winkeliers en vrachtrijders Van dit veelbelovend jongelingschap zijn reeds eenigen vroeger in aanraking ge weest met de justitie. De vorige week werd bij P. de Dreu te Goes een zilveren horloge ontvreemd. Zaterdagavond werd het bewuste uur werk in een papieren zakje gewikkeld teruggevonden, en wel in de gang van het politie bureau. De krantanman D. N. schopte namelijk tegen een pakje, en maakte hierop den wachtdoenden agent attent, die bet opnam en den commissa ris ter hand stelde Aan het pakje was een briefje vast gehecht, dat o. m. de volgende woorden te lezen gafDe woordde Binet: Volstrekt onmogelijk Ik ken den KadetHij zal evenmin een moord doen als ik zelf!" HL Ondanks den vroegen morgen vond Never den kantoorchef van het hoofd commissariaat van politie reeds op zijn kantoor. Never zeide hem, dat de com missaris uit de rue de l'Ordre hem ge zonden had en verhaalde daarop kort en bondig, wat in de rue Ernestine was voorgevallen en wat zijn chef verlangde. «Wat een vreemde misdaad!" riep de kantoofebef uit, toen Never zijn verhaal geëindigd had Wees zoo goed voor twee rijtuigen te zorgen. Ik zal intus schen den directeur van politie waar schuwen en den rechter van instructie, mijnheer Paul de Gibray, laten ontbieden. Never ging onmiddellijk heen om de verlangde rijtuigen te halen. De kantoor chef zond dadelijk een beambte naar den heer de Gibray en ging daarop zelf naar den directeur van politie. Deze was een

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1