VLISSLXGSCUI I IH ItWT wmlbiiwi. No. 12. Vrijdag 26 Januari 1894. 32ste Jaargang. Binnenland. 1LLIT BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Vlissingen, 25 Januari. In stillen eenvoud werd heden Don derdag namiddag alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepens. Schout bij Nacht, Jhr. A. C. van Haeften. Op den doodenakker stonden rond de groeve, behalve eenige familieleden, nog onderscheidene vrienden en kennissen, benevens de bemanning van Hr. Ms. stoomkanonneerboot Dog met hun com mandant, den luit. t/zee Lle kl. H. VV. de Bruijne. De heer de Rmjter de Wildt, inspec teur van het loodswezen alhier, herdacht den overledene als zeeofficier en getuigde dat de ontslapene steeds met liefde, ijver en trouw het vaderland had gediend Hij was overtuigd, dat zijne woorden van hulde door het gansche korps marine officieren met instemming zou worden begroet. Hij had hem niet alleen leeren liefhebben als officier, maar ook leeren kennen als een minzaam en edel man. De heer Gewin, gepensionneerd majoor der infanterie van het O. L., alhier woonachtig, schetste de eervolle loopbaan van Jhr. van Haeften en zeide ongeveer het volgende Familie, vrienden en bekenden van den overledene. Het zij mij vergund een enkel woord van waardeering te spreken op dit graf. Het is eene hulde, die een oud militair aan den ontslapene Schout bij Nacht brengt. De schitterende loopbaan van dezen officier zal, naar ik vertrouw, u allen bekend, zijn. In Oost en West, zoowel in onze noor delijke streken, als in de heete keer kringslanden, diende hij met eere, hield hij de vlag, waaronder hij voer, hoog, toonde hij een uitstekend officier te zijn en na dat jaren lang te hebben gedaan en te zijn geweest, kon hij wijzen op een schoon verleden, vielen hem konink lijke onderscheidingen ten deel, bereikte hij een hoogen rang. Thans staan wij bij dit graf, het einde van diens schitterenden loopbaan. Rust thans in vrede, eenmaal zoo waardig representant van die strijdmacht, die Neerlandsch grootheid uit de zee heeft doen rijzen. Rust in vrede, waar- Bewerkt door A. M. O. 2.) «Ik heb wel het recht om het graf te laten openen om een onderzoek te doen, maar het schijnt mij raadzamer de komst van de politie af te wachten. Wij zullen echter niet lang behoeven te wach ten, want zoodra ik het verhaal van mijnheer Cabirol had, heb ik om een commissaris gezonden Pienot, intusschen kan je den ouden Ferrand hier ha len, want wij hebben geen sleutel van het graf, dus zal een slotenmaker de deur moeten openmaken. Maar spreekt met Ferrand geen woord over onze ont dekking, anders is het kerkhof binnen dige krijgsman, die altijd onder de banier hebt gestaan, waarop bet woord plichts betrachting stond geschreven. Rust zacht, braaf vader, humaan chef, edel mensch Op het graf legde hij een palmkrans neder onder deze woordenHet eere- teeken voor den overwinnaar, de vrede palm voor den glorievollen strijder, een blijk van hulde, sympathie en waardee ring. De schoonzoon van den ontslapene, de heer Tntein Noltheniusburgemeester van Vlissingen, bedankte in gevoelvolle bewoordingen voor de betoonde belang stelling en voor de laatste eer aan den overledene bewezen. In een uitvoerig schrijven aan den Leidschen gemeenteraad kwam mr Fockema Andre® dezer dagen op tegen de pogingen, die in den laatsten tijd van zoovele zijden gedaan wordenom in Nederland wettelijke iuvoering te ver krijgen van den Midden Europeeschen tijd. Het centraal-comité, dat met onver- moeiden ijver vóór dat volksbelang pleit, heeft daarop nu in het L. Dgbl. geant woord. De becijferingen van den heer Focke ma Andre® zijn verouderd, zegt het. Ruim een jaar geleden mogen zij nog dezen of genen houdbaar geschenen heb ben, tegen de uitkomst der proefneming in het groot, die sedert in België en Duitschland heeft plaats gehad, zijn zij geen oogenblik bestand. Overal waar de kunstmatige tijd werd ingevoerd, is het leven zich als vanouds naar de klok blijven regelen. Duizenden hebben ran den overgang in dien kunst- matigen tijd zich slechts eenmaal reken schap gegeven, en wel op den dag dat zij hun uurwerk hebben moeten verzet ten. Al hunne verdere bezigheden en die hunner medeburgers bleven zich naar de klok regelen. Daarmede vervalt ook hetgeen de heer Fockema Andre® over de schooltijden opmerkt. Reeds van meer dan één be voegde zijde werd er de aandacht op gevestigd dat, nu ten onzent de scholen allerwegen vier uren na den middag eindigen en drie uren voor den middag aanvangen, eene kunstmatige verschui ving van het middaguur in de richting een kwartier overstroomd met nieuws gierigen. En niets is zoo lastig als nieuws gierigen Ze zijn eene ware last 1" Een der opzichters ging nu heen en bégaf zich naar de werkplaats van Fer rand, welke niet ver van daar in de rue Roquette te vinden was. Wat een leelijk geval," klaagde de directeur. «Het kerkhof kan niet beter bewaakt worden, dan ik het laat doen. Mijn ondergeschikten doen eiken nacht meermalen de ronde en toch toch.... Wij hebben ons niets te verwijten en toch zal men ons van nalatigheid beschuldigen?" «Wat is er eigenlijk gebeurd?" vroeg de man in zijn pels, die nu plotseling een besluit had genomen en bij den di recteur kwam staan. Oh, een nieuwsgierigeNu reeds?" mompelde deze verdrietig. Een tweede blik naar den onbekende of liever naar zijn kostbaren pels deed hem besluiten te antwoorden. Flier schijnt iets zeer treurigs voorgevallen te zijn, mijnheer zeide hij. »In dat graf is een misdaad van den morgen (zooals de Midden Euro peeschen tijd in Nederland zal bewerken) eene meer gelijkmatige verdeeling -van het beschikbare daglicht, juist in de wintermaanden, over die beide schooltij den zal ten gevolge hebben, hetgeen on getwijfeld aan de oogen der leerlingen slechts ten goede kan komen. De gemeentebesturen van Uithoorn, Oude Pekela en Olst, alsmede het be stuur der Handelssociëteit te Utrecht, de Kamer van koophandel te Nijmegen en een groot aantal ingezetenen uit Win terswijk en Loppersum, dieuden bij de Tweede Kamer adressen in tot onder steuning der motie van de heeren Bee- laerts van Hlokland e a tot wettelijke invoering van den Midden-Europeeschen tij d Den IGn Juli zal te 's Gravenhage een vergelijkend examen worden gehouden voor surnumerair der directe belastingen enz., eerste gedeelte. Er zijn 15 plaatsen. Aangifte uiterlijk 1 Juni. Het tweede gedeelte van 't surnumerairs examen zal worden afgenomen op 5 Maart en volgende dagen wanneer tevens een vergelijkend examen zal plaats hebben voor adspirant-verificateur (hoogstens vijf jWaatsen Aangifte uiterlijk 10 Februari. De St. Ct. no. 19 bevat bijzonderheden. Neerbosch. Wij lezen in het Vad. Met spanning wordt door velen bet rapport tegemoet gezien van de commissie, die benoemd is om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de bekende weesinricbting te Neerboscb. Wij hebben inlichtingen inge wonnen, waaraan bet te wijten is, dat bedoeld rapport zoo lang uitblijft, en daaruit is ons gebleken, dat bet gerucht, alsof de vertraging liet gevolg zou zijn van groote verdeeldheid in den boezem der commissie, onjuist is. Wel zijn de leden het niet over alle punten eens maar de samenwerking laat niets te wen- schen over. Het onderzoek was echter van grooten omvangvoor de verschillende hoofdpunten, als voor de financiën, de hy giënische inrichting, de paedagogische quaes- tie enz., werden sub-commissiën benoemd, en het spreekt vanzelf, dat die commissiën niet alle op denzelfden tijd gereed waren. Eerstdaags wordt echter een algemeene ver gadering van de geheele commissie gehouden, waarin men hoopt, geheel gereed te komen. gepleegddit is bijna met zekerheid te zeggen. Kijk eens hier hoe het bloed over den drempel gestroomd is en daar binnen ligt een vrouw dood op den steenen vloer." Een vrouw doodriep de vreemde ling uit. Hij klappertandde, terwijl hem een zenuwachtige rilling door de leden voer. Niemand gaf bijzonder acht op deze blijken van ontroering, daar ze zeer goed toe te schrijven waien aan de ont steltenis over de ontvangen inlichting. «Weet gij aan welke familie dit graf toebehoort?" vroeg de directeur aan den secretaris. «Het is vooral gewichtig dat wij dit weten De beambte bekeek het monument aan alle zijden, doch vond nergens een naam of een inschrift, alleen was er boven den ingang een wapen in steen uitgehouwen. Neen," antwoordde de secretaris thans, doch ik behoef slechts het nummer te onthouden om in mijn boek den naam van den eigenaar te kunnen vinden." Reeds nu kan met zekerheid worden bericht, dat uit het rapport zal blijken lo. dat de beschuldigingen van den heer van Deth, meer in het bijzonder die, welke de zedelijkheid betreffen, bijna allen onwaar zijn 2o. dat het financieel beheer veel te wen- schen overlaat; 3o. dat bij de lichamelijke kastijdingen de grenzen der gematigdheid meermalen zijn overschreden 4o. dat men bij het onderzoek van de inrichting de medewerking van vrouwelijke hulp niet van gunstige zijde heeft leeren kennen. De Telegr. voegt aan dit bericht nog het volgende toe Van oneenigheid kan slechts in zooverre sprake zijn, als in de hygiënische commissie de eischen van de theoretici wel eens geheel strijdig waren met die van hen, die uit on dervinding wisten, hoe moeilijk de eischen der hygiëne in de praktijk zijn toe te passen. »Wat het financieel beheer betreft, gaven zij, die de inrichting met hunne liefdegaven steunen, bijna onbeperkte volmacht aan den heer v. 't L., om daaruit zooveel hij wensch- te ook zijne huishoudelijke uitgaven te bestrij den. Overigens werd er bv. nimmer eene be grooting opgemaaktdie was, meende de heer v. 't L. onnoodig voor een liefdewerk, dat van Gods goedheid afhankelijk was. Toch gaf hij, toen hem er op gewezen werd, hoe wenschelijk een begrooting voor'zijnen lateren opvolger zou zijn, toe, dat daarin verbetering moest gebracht worden. Het rapport der commissie zal dan ook de wenschelijkheid uitspreken, dat een meer algemeene com missie van toezicht over de Weesinrichting worde benoemd. »De heer van 't Lindenhout heeft erkend, dat hij zich bij lichamelijke kastijdingen, o. a. bij de beruchte scène in de kapel, wel eens door drift heeft laten vervoeren. Hij en anderen verklaarden overigens, dat in dat bijzondere geval de diefstal eerst ontdekt was, nadat ae weezen zich in de kapel bevonden. Blijk baar heeft ook zijn voorbeeld tengevolge gehad, dat de onderwijzers meer dan noodig was met een rotting rondliepen en daarvan gebruik maakten. Hierbij houde men in het oog, dat lichamelijke kastijding in het systeem van opvoeding, zooals dat in de Weesinrich ting wordt gevolgd, volkomen thuis hoort, en ook voor vele verpleegden zeer noodig mag genoemd worden. »Wat mevrouw v. 't L. betreft, was de commissie vol van lof over hare bekwaam heden als administratrice. Men betreurde het echter, dat bij haar weinig of geen sporen waren van de moederlijke zorg, die in de eerste plaats voor ouderlooze kinderen zoo Goed, doe datAh daar komt de commissaris van politie reeds." De directeur ging dien ambtenaar haas tig; eenige schreden te gemoet. «Een dringend geval dwong mij u reeds zoo vroeg lastig te vallen," sprak hij. «Er is hier waarschijnlijk een moord gepleegd! Een moord in een graf I Het is verschrik kelijk «Is de deur gesloten?" vroeg de com missaris. «Ja, maar ik heb reeds om een slotenmaker gezonden Daar komt hij reeds." «Ah, Ferrand!" sprak de commissaris vriendelijk. «Goeden morgen, Ferrand. Maak de deur vau dit grafmonument eens voor mij open I" Ferrand maakte zich gereed om te gehoorzamen, doch hij kon geen enkel van zijn sleutelsin het slot krijgen. «De sleutel moet van binnen in het slot zit ten," verklaarde hij. «Van binnenriep de commissaris uit. Dan hebben we zeker niet met een

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1