VLISSÏNGSCDE COURANT. )e mnwelike Doitie-sÉii No. 11. "Woensdag 24 Januari 1894. 323te Jaargang. Binnenland. LIT Gemengd Nieuws. Vlissingen, 23 Januari. Gisteren overleed plotseling, ten huize van zijn schoonzoon, den heer Tutein Nolthenius, burgemeester alhier, bij wien hij inwoonde, de Hoog Welgeboren heer Jonkheer Adriaan Constant van Haeften, gepensionneerd Schout bij-Nacht, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier van de Eikenkroon. Hij werd den 11 .Tuni 1830 te Arnhem geboren en den 1 Oct. 1846 benoemd tot adelborst 2e kl. Den 1 Sept 1850 be vorderd tot le kl., vertrok hij in datzelfde jaar met Zr- Ms. fregat Prins Hendrik der Nederlanden, naar Oost-Indië. Oen 1 Oct. 1852 bevorderd tot luitenant t/zee 2e kl. Den 27 Juli 1853 met Zr. Ms. Bchoenerbrik Dolf ijn naar Nederland te ruggekeerd en den 7 Dec. te Vlissingen aangekomen en op nonactiviteit gesteld. In 1858 maakte hij de expeditie tegen Reteh mede, waarbij hij eervol vermeld werd. Pen 19 Febr. 1861 bevorderd tot luitenant t/zee le kl. Den 1 Aug. 1861 werd hij geplaatst als le officier op Zr. Ms. raderstoomschip Ardjoenoen vertrok daarmede den 16 Dec. 1861 naar Neder land en kwam den 6 April 1862 te Hellevoetsluis binnen. Den 1 Nov. 1865 werd hij benoemd tot adjudant bij den kapitein ter zee P. A. Matthijsen, directeur en commandant der Marine te Hellevoetsluis en den 1 Juli 1866 als zoodanig eervol ontslagen. Den 1 Sept. van dat jaar werd hij op nieuw in die betrekking benoemd bij den toen reeds tot schout-bij nacht bevorder den directeur commandant Matthijsen te Amsterdam. Den 30 April 1870 verkreeg hij als zoodanig zijn eervol ontslag. Den 24 Juni 1870 werd hij benoemd tot commandant van Zr. Ms. Dommel waarmede hij den 24 Juli naar West- Indië (Paramaribo) vertrok, doch keerde den 26 Oct. terug, omdat het schip niet zeewaardig was. Den 25 Nov. werd de Dqmmel dan ook buiten dienst gesteld en werd hij commandant van Zr Ms. schroefstoomschip 4e kl. Soestdijk waarmede hij den 26 Dec. 1870 naar West-Indie vertrok, alwaar hij den 21 Jan. 1871 te Paramaribo aankwam. Den 26 Juni 1872 keerde hij naar Nederland terug en kwam den 20 Aug. te Helle voetsluis binnen. Inmiddels was hij den 1 Aug. 1872 benoemd tot kapitein luit. ter zee. 25 Sept. nonactief. Den 1 Nov. 1874 werd hij benoemd tot onder-directeur op 's Rijkswerf te Amsterdam, alwaar hij den 19 Febr. 1876 benoemd werd tot officier van de Eikenkroon. Den 1 Mei 1877 werd hij als onder-directeur eervol ontslagen en 1 Aug. 1877 benoemd tot kapitein ter zee. Den 1 Nov. 1877 werd hij belast U Bewerkt door A. M. O. 1.) I. Den 20 December 1876, 's morgens ten acht uur, wees de thermometer zes graden ouder nul. Een hevige westen - wind joeg enkele zware wolken over het eentonige grauw van den hemel. De sneeuw, welke dien nacht gevallen was, had de daken der stad Parijs met een wit kleed bedekt en kraakte onder de voeten der weinige voorbijgangers. Vijf mannen, volgens hun kleeding metselaars, kwamen zoo pas op het kerk hof Père Lachaise door den ingang aan met de betrekking van chef der afdeeling materiëel bij het Ministerie van Marine- Den 4 April 1880 werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Den 16 Febr. 1884 eervol ont heven uit de betrekking van chef der afdeeling materieël en nonactief. Den 1 Juli 1884 werd hij op zijn ver zoek gepensionneerd met den titulairen rang van schout bij-nacht I >e overledene, die als een bekwaam of ficier bekend stond, en bij zijne vele vrien den en kennissen wegens zijn edel karak ter hoog stond aangeschreven, heeft van de welverdiende rust, na een zoo langdu rig en werkzaam leven niet lang mogen genieten. Naar wij vernemen, zal de teraarde bestelling te Vlissingen plaats hebben op Donderdag den 25 Jan. a. s. Naar wij vernemen is een verzoek, om alhier een voorstelling te doen plaats hebben van het sensatiestuk: »De ge heimen van Meerbosch," door het plaat selijk bestuur geweigerd. Naar men verneemt, zullen alhier met aanvang van den zomerdienst geen trei nen meer naar en van het lokaalstation rijden, maar zullen dan alle treinen ver trekken en aankomen aan het haven station. Door den Minister van Financiën zijn o. ui. de navolgende ontvangers belast met de waarneming der betrekking van adjunct controleur bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rozendaal W. J. P. R. van Ebben- horst Tengbergen, ontvanger te Vlissingen (inv. en acc), en te Utrecht G. den Hartogh, ontvanger te Veere. Uit IJzendijke wordt dd. 20 Januari aan de N. R. Ct. gemeld, dat in de ver gadering van ingelanden van den Clara- polder het vorige besluit ingetrokken en alzoo voldaan is aan de voorwaarden, door het domeinbestuur gesteld. Ook in de vergadering van den Magdalenapol- der werd de bijdrage, zonder beperking, verleend. Meer en meer wordt het zeker, dat de haven in den Braakman zal worden aangelegd. De oproepingsbrief voor de vergadering der Tweede Kamer, op 13 Februari om 2 uur, vermeldt als onderwerp voor deze bijeenkomst alleen het trekken van de afdeelingen, waaruit volgt dat eerst na hernieuwing der Centrale afdeeling de regeling der werkzaamheden kan worden vastgesteld, ook met betrekking tot het afdeelingsonderzoek, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking zou komen het wets ontwerp op de Personeele belasting. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging van enkele de rue Roquette, die »de groote poort" genoemd wordt. Voor den ingang hield een opzichter van het kerkhof toezicht op verscheidene arbeiders, die de sneeuw wegveegden en daarna zand op de straat- steenen strooiden. Hij klappertande van kou, ofschoon hij van den hals tot aan de enkels in een dikken mantel gehuld was, en stampte met de voeten, om het bloed weer in zijn gewonen gang te brengen. Wat kom jelui van daag werken, Cabirol riep hij vijf ambachtslieden toe. Is dat nu een weder om te werken, beste Cabirol Werken Bij zoo'n koude?" antwoord de de metselaarsbaas Cabirol lachend, de kalk zou aan den troffel vastvriezen Neen, neen, wij zijn alleen hier geko men om met stroo de muren te dekken van den grafkelder, dien wij bouwen Wij zullen wel gauw weer een flinke bui sneeuw krijgen, denk ik." «Datdenk ik ook, Cabirol!" sprak de opzichter. «Nu, adieu. Wat mij betreft, bepalingen der Personeele belasting. De strekking van het ontwerp is voornamelijk om aan allen, die woningen van betrek kelijk geringe huurwaarde bewonen, rui men aftrek voor kinderen toe te staan, en v/el bij groote gezinnen tot een maximum van 50 tot 60 pCt Tevens is ingediend een ontwerp tot wijziging van de wet op de successie. Dit strekt om de inkomsten der schatkist te vermeerderen door bij verervingen in de zijlinie een hooger -percentage te heffen can thans het geval is. Ook worden nog enkele andere wijzigingen en aanvullin gen van de successiebelasting voorgesteld. Midden-Europeesche tijd. De publieke opinie begint thans vrij algemeen partij te kiezen voor invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Het getal gemeenteraden, dat adhaesie- betuigingen aan de motie-Beelaerts naar Den Haag opzendt, neemt met den dag toe, en particuliere corporaties doen het zelfde. Toch hoort men ook nog tegenstanders. Prof. Fockema Andreae heeft o a. aan den Leidschen gemeenteraad een uitvoerig schrijven gericht ter bestrijding van het voorstel van B. en W. om ook adhaesie te betuigen aan de motie-Beelaerts. De wenschelijkheid, om den dag vroeger te beginnen en vroeger te eindigen, zegt Prof. Andreae in het midden te willen laten, maar dat men om dit doel te be reiken, de klokken wil gaan verzetteu, noemt hij «een plomp middel," waarmee een volk zich zelf een getuigschrift van volkomen gemis aan geestkracht zou uitreiken. In tweeërlei opzicht zou de hoogleeraar de invoering van den Midden Euro- ^oeschen tijd «bedenkelijk" vinden. Ten eerste, omdat men daardoor aan de spoorwegmaatschappijen te veel in vloed zou geven op de maatschappelijke naar Midden-Europeesche tijd ons even eens voeren in verkeerde richting. En in de tweede plaats zou de maat regel er naar alle waarschijnlijkheid toe leiden, dat onze dag 20 minuten werd verlaat, niet 40 minuten vervroegd. Men regelt zijn leefwijzen en zijn werkzaam heden liefst öp het uur, niet op het half uur of het kwartier, dit is in den laat stee tijd bij herhaling betoogd, en aan gevoerd als grond tegen invoering van den tijd van Greenwich. Worden de klok ken van 9 uren op 8 40 gezet, dan zal voortaan zoo redeneerde men met de werkzaamheden, die vroeger om 9 uren (A. tijd) aanvingen, niet worden begonnen om 8 30 (Gr. tijd), maar om 9 uren (Gr. tijd), dus 20 minuten later dan vóór het verzetten der klokwant op halve uren wil men niet leven. «Welnu, is dit laatste juist en ik betwist het niet dan zal de rekening Ter voorbereiding van de heffing der bedrijfsbelasting moeten dezer dagen door de rijksontvangers opgaven worden verstrekt o. a. betrekkelijk de personen, die een beroep, ambt, waardigheid, be diening of betrekking uitoefenen of be- kleeden, vrij voor het patentrecht, maar onderworpen aan de bepalingen der wet op de bedrijfsbelasting, alsmede de per sonen, die wachtgeld of pensioen genieten. Tevens zijn gegevens ingezameld nopens commanditaire vennootschappen op aan- deelen, coöperatieve of andere vereeni- gingen en onderlinge verzekeringmaat schappijen, als bedoeld in art 1, letter Z>, van gemelde wet. Volgens den Haagschen correspondent der N. Gron. Ctis een der laatste da gen het gewijzigd kierrecht-voorstel van Minister Tak in den miuisterraad in be handeliug geweest, en wordt het in den loop van deze week bij de Tweede Ka mer tegemoet gezien. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bij het Departement van Financiën een nieuw formulier aangifte biljet voor de Vermo gensbelasting in bewerking. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Zoelmond door ds. E. M. van IJsendijk te Kapelle (nabij Goes.) Aangenomen het beroep naar Cadzand door den heer F. Breen, cand. te Nieu wer-A mstel. RECHTSZAKEN Ter zake van beleediging van den burgemeester van Ierseke, den heer G. H. Verboou, is J. K. van der Veer, re dacteur-uitgever van het socialistisch weekblad De Toekomst op nieuw naar de openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg verwezen. Ook door den heer Rarmsen te Goes is, hij de rechtbank aldaar, te dier zake een aanklacht ingediend tegen J. K. van der Veer. ik ga me in de kamer eens warmen. Verduiveld, deze winter schijnt het te meenen." De metselaars groetten den opzichter en gingen verder. Wie ooit te Parijs is geweest, heeft zeker ook het kerkhof Père Lachaise be zocht, dat tot de voornaamste merkwaar digheden van die beroemde wereldstad behoort Vierhoekige hekken van gegoten ijzer of eenvoudige houten staketsels ver- deelen het in ontelbare kleine vakken, die elk een graf bevatten. Een ontzag wekkend aantal treurmonumenten siert deze uitgestrekte rustplaats der dooden. Men ziet er pyramiden, kruisen, stand beelden, graftempels en urnen, van de schoone eenvoudigste tot de meest sma- kelooze en overledene. Door de sneeuw bood het kerkhof een bijzonder treurigen eu tegelijk zeer schilderachtigen aanblik. Een reusachtig tapijt van vlekkeloos witte kleur bedekte het golvende terrein. De hoornen staken hun kale, berijpte takken naar den donkeren hemel uit, terwijl de met sneeuw bedekte stand- Gisteren is van hier naar Middelburg gesleept het ss. Daivoe (ex-Zuid Holland) in reparatie zijnde bij de Koninklijke Maatschappij «de Schelde" alhier, om in het Prins Hendrikdok te worden gezet en alsdan verlengd te worden Het schip is in 1882 op eene Engelsche werf ge bouwd en zal, naar wij reeds meldden, ongeveer 36 voet laDger gemaakt worden en verder eenzelfde verandering onder gaan als het ss Batavia. De officieren die lid waren van de beelden der monumenten voorkwamen als lijken, die uit de graven opgestaan en door het daglicht verrast waren. Een diepe stilte heerschte op het kerkhof. Op dit vroege morgenuur wandelde nog geen bezoeker door de bladerlooze lanen, niemand kwam om bij het graf zijner geliefde dooden een hartgrondig gebed uit te storten. Maar neen één was er toch, een enkele. Het was een man van ODgeveer vijftig jaar, niet groot van gestalte. Een kostbare pels beschutte hem tegen de kou, waarvoor hij zeer gevoelig scheen te zijn, althans hij had een dikke wollen das om, waarin ook het onderste gedeelte van zijn gelaat verborgen was. Een lage hoed met breeden rand overschaduwde zijn voorhoofd en oogen. Met een krans van klimop in de hand stapte hij voort in de laan, die naar de kerkhofkapel voert. Van tijd tot tijd keek hij in het rond en ontdekte zoo de vijf ambachts lieden, die eveuals hij naar het einde van het kerkhof schenen te gaan. Hij

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1