VLISSIiVGSCHE OI HAM VADER EN ZOON. No. 8. Woensdag 17 Januari 1894. 323U Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. FIEGILLST BUHAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Alzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels /Ö.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma Q. L. DAXTBE Co., te Partf». Verichljut Dlugdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsöbland, Enge land en Frankrijk f 1.86 per drie maanden Bij het openbaar lager onderwijs te Vlissingen worden gevraagd aan school B, (hoofd de heer van Ka mer) een Onderwijzer aan school D, (idem mej. Beijerman) eene Onderwijzeres, beide op eene jaar wedde, beneden den leeftijd van 21 jaren, van 500 en op dien leeftijd van 550, welke jaarwedde, telkens na tweejarigen dienst, kan worden verhoogd met 50, tot een maximum van 700 Bij het verkrijgen der hoofdacte wordt zij bovendien verhoogd met 100. Stukken franco in te dienen bij den Burgemeester, vóór of uiterlijk op den lsten Februari e. k. Vlissingen, 16 Januari. De beer W. Huijgens, te Londen, schrijft aan bet Hbld. het volgende «Met genoegen zie ik dat er in uw blad ruchtbaarheid wordt gegeven aan het ongeregeld vertrekken van en aan komen aan den Hoek van Holland, tijdens de stormachtige dagen in November en de mistige dagen in December der boo ten, welke dienst doen tusschen den Hoek van Holland en Harwich. «Maar nog in het geheel las ik niets in uw blad omtrent het ongeregeld aan komen dier booten aan dezen kant- «Zoo bv. kwam de boot, die Zaterdag 6 Jan. van den Hoek" vertrok eerst Maan cfa^ochtend d. a. v. te 3 nar in Harwich aan, aangezien zij, even buiten Harwich, 23 uur voor anker heeft gelegen wegens den mist. s Men denke evenwel vooral niet, dat men bij goed weer op tijd. in Londen aankomtde trein, die smorgens te 8.45 te Londen moet aankomen, arriveert ge woonlijk te 10 k 11 uur. «Geheel anders is de wijze, waarop de dienst der maatschappij Zeeland" wordt onderhouden. l>e booten dier maat schappij varen met een juistheid, een goed uurwerk waardig. Het spreekt van zelf dat, met dikken mist en hevige stormen, die booten ook vertraging ondervinden, maar met den storm van 19 Nov. kwam de «Zeeland"- BEWERKT DOOR A M O. 75.) De nacht, dien hij tot eiken prijs waken de had willen doorbrengen, was voorbij het was reeds dag Men had hem dus laten slapen en hij sliep, terwijl zij misschien stierf I Hij sprong op en snelde den gang door, naar de andere kamer. In den gang was niemand om het te zeggen, hoe het was, het huis scheen uitgestorven. Daar stond hij voor de deur. Zou hij die opendoen Zijn arm scheen verlamd, en toch wilde hij die deur wel met de oogen doorboren. Wat zou hij vinden? Dood of leven? Daar werd de deur zacht geopend en boot slechts 1 uur 55 min. en de Har- wichboot 6 uur 40 min. te laat aan en tijdens de mistige dagen van kortelings is de »Zeeland"-boot slechts 2 uur te laat aangekomen. »Aan een en ander behoort, dunkt mij, door de bladen zooveel mogelijk bekendheid gegeven te worden, opdat het tusschen Holland en Engeland reizend publiek wete dat, al moge de route via Hoek" volgens aanplakborden vlugger zijn, in werkelijkheid de snelste en meest vertrouwbare route nog steeds is via Vlissingen— Queenboro." Niet alleen dat Vlissingen in omtrek en bevolking toeneemt, maar ook het personeel aan liet Postkantoor is ver meerderd. Ruim 20 jaar geleden bestond het uit hoogstens 5 personen, thans be staat het uit 16, 5 ambtenaren en 1L bestellers. In November jl. is dat der ambtenaren met een vermeerderd, thans is nog een besteller benoemd, namelijk G Passenier alhier, gepasporteerd mili cien korporaal{Z De commandeur over den ijzeren scheepsbouw bij 's Rijks Marinewerf te Amsterdam, de heer J. J Willemse, laat stelijk belast met het toezicht op den bouw van H. M. Ramschip Evertsenin aanbouw aan de Kon. Maatscb. »de Schelde" is wegens steeds voortdurende ongesteldheid met ingang van den len April a. s. gepensioneerd. Onze stadgenoot, de heer F. Lafère, legde Zaterdag jl. te Oostende met uit stekend gevolg examen af als tweede stuurman op de groote vaart. Tengevolge van de belangrijke oever- afschuiving van den Thomaes-polder is ook een gedeelte van den zeedijk ter lengte van 80 M. in de diepte ver dwenen. Men schrijft aan de Tel. »De M. v. O. heeft bepaald, dat aan «lotelingen der lichting 1894, die met Maart a. s. bij de verschillende korpsen worden ingedeeld, en die vóór hunne in- lijving met voldoenden uitslag hebben deelgenomen aan een practischen en theo - «retischen cursus tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal, bij de «inlijving een verlof kan worden verleend »tot 17 April 1894." Stella's vermoeid gelaat zag hij voor zich. Zij scheen aan den grond vastge nageld en hij wankelde. Wat, wat zou hij hooren? XLII. Er vloog een zonnestraal der vreugde over haar gelaat en zij greep zijn handen met den uitroep «Charles 1" «Is het voorbij?" stamelde hij. »Ja," antwoordde zij met aandoening, «het is gedaan met alle zorg en angst De dokter geeft nieuwe hoop op haar herstel Charles had zich op het ergste voor bereid dit nieuws greep hem bijna even geweldig aan hij tuimelde bewusteloos tegen den grond. Tegen het aanbreken van den dag was Bertha uit haar sluimering ont waakt, die haar meer had verkwikt dan sedert weken het geval was geweest. Zij keek op en herkende Beatrice dadelijk. Zij lachte haar toe, sloot de oogen en Aldus lezen wij in de dagbladen en het ligt voor de hand dat de betrokken jongelui, in den regel al heel weinig gediend met het soldaten- en kazerne leven, gretig zullen gebruik maken van de gelegenheid om hun diensttijd 5 maanden met anderhalve maand te verkorten immers hun wordt verlof" verleend tot 17 April en daarom achten wij het van groot belaDg hen in te lich ten, dat het hun geboden «verlof" al leen maar verlof heet maar dat niet is. «Uit eigen ervaring weten wij dat de bovenbedoelde miliciens in elk geval vijf maanden moeten dienen; komen zij met Maart, dan gaan zij met Augustus komen zij 17 Aprildan gaan zij eerst 17 Septemberhet zoogenaamde verlof' is slechts eene versclmiving van dienst tijd. Ten einde hun voor teleurstelling en mogelijke schade te vrijwaren, worde hun dit gemeld, want bij de indeeling ia het bij lange na niet zeker, dat zij van een en ander worden ingelicht verleden jaar althans is dit niet door alle militie-commissarissen gedaan en zijn er jongelui door het woord verlof f dat ook nu weer gebruikt wordtinge- loopen." Deze mededeeling is onjuist wat de beschuldiging aan 't slot aangaat, zegt de H. Ct.want de militie-commissaris sen hebben met de indeeling der militie niets ter wereld te maken. En wat de hoofdzaak betreftArt. 5 van het Kon. besluit van 3 October 1893 zegt duidelijk, dat bedoeld verlof «als oefeningstijd wordt medegerekend" voor de lotelingen der infanterie, vesting artillerie, pontonniers, torpedisten en ge nietroepen, geen graad bekleedende, wier eerste-oefening wegens hunne voldoende voorbereiding op negen maanden wordt verminderd, doch dat het «niet strektin mindering van de vijf maanden eerste oefening," waartoe de dienst bij infanterie of vesting-artillerie volgens art. 3 van het besluit is verkort, voor hen, die toonen reeds vóór hunne inlijving bruikbaar te zijn voor korporaal. Niemand zal ontkenneni, dat de voor schriften, in het besluit van October 1893 gegeven, niet door duidelijkheid uitmun ten. Maar leest men de art 2, 3 en 5 goed.daa is er geen sprake van inloopen." sluimerde opnieuw in. De crisis was voorbijtegen alle verwachting in was de ziekte ten goede gekeerd. Bertha zou niet sterven Wel verliep nog ruim een week in bange zorg, maar eindelijk kwam de dag, dat Bertha met volle bewustzijn de oogen opende en zich herinnerde, wat met haar gebeurd was. Meermalen be merkte Beatrice, dat haar nicht in diepe gedachten verzonken lag en dat zij haar iets wilde vragen, en toch niet durfde Waar deuk je toch zoo over, Bertha vroeg ze eindelijk op zekeren dag. «Ik zie, dat je me wat vragen wilt Bertha keek haar droomerig aan. »Ja," antwoordde ze. «Hoe lang ben ik ziek geweest?" Bijna vijf weken, lieve Wat hebben we al zorgen en angst doorstaan Ben ik niet erg mager geworden Wat zal Hammond wel zeggen Rertka lachte er om, maar haar ge dachten schenen zich met iets anders bezig te houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft door tusschenkomst van de Com missarissen der Koningin aan de gemeente besturen medegedeeld, dat aan zijn de partement over het jaar 1893 eene sta tistiek zal bewerkt worden van het aan tal kinderen, die de gewone lagere school voor goed hebben verlaten, vóórdat zij kunnen geacht worden het gewoon lager onderwijs volledig genoten te hebben, in verband met de gemiddelde bevolking der scholen en met het aantal kinderen, die het gewoon lager onderwijs niet ten einde volgen, en tevens de redenen ver meldende, die het te vroeg verlaten van de school veroorzaakten. Ter verkrijging van dit overzicht worden voor openbare zoowel als bijzondere scholen tabellen ter invulling gezonden. Door de directie der Exploitatie-maat schappij is het besluit genomen, dat de klerken niet in hoogeren rang zullen worden bevorderd, zoolang zij niet ge durende twee jaren het maximum van bezoldiging, aan hunnen rang verbonden, zullen hebben genoten Tengevolge van dit besluit zullen bij die ambtenaren in de eerste jaren geen bevorderingen in rang plaats vinden. In een dezer dagen gehouden verga" dering van de afdeeling «Amsterdam' van het bestuur van de Christelijke Pa- troonsvereeniging Boaz en bet bestuur, de commissien voor propaganda en ar- beidsgegevens van Patrimonium" werden maatregelen beraamd om de heerschende werkeloosheid te bestrijden. Een voorstel om gelden te verzamelen ten einde in den oogenblikkelijken nood te voorzien werd niet aangenomen, om dat men meende daardoor op het gebied der diaconie te treden. Na langdurige discussie, waarin ook het eerste adres van de timmerliedenver- eeniging van «Patrimonium" aan den Raad, en dat van Wollring cs. bespro ken werden, heeft men ten slotte eene commissie gekozen uit «Boaz" en «Pa trimonium" die binnenkort in eene tweede vergadering rapport zal uitbrengen, waar bij zoo noodig uit andere werklieden verenigingen elk twee leden zullen worden genoodigd, om daarna dit rapport in eene groote vergadering te behandelen. «Zeg, Beatrice," begon ze weer te vragen, «heb ik veel gepraat, terwijl ik buiten kennis lag?" «Toen je buiten kennis lag? Ja, toen werd je voortdurend door allerlei ake lige droombeelden gekweld, maar daar moet je niet meer aan denken, dat is gelukkig voorbij «Ja, het is voorbij 1" zuchtte Bertha. «Ik wist het wel! Het is zeker niets dan verbeelding ADgstig keek Beatrice haar aan. «Wat bedoel je daarmee?" vroeg ze. «Och, Beatrice, lach er maar om. Ik droomde, dat Cbarles hier was «En waarom zon hij niet hier geweest zijn? Hij is nog hier!" Er ging een schok door Bertha's leden. Op haar bevende lippen scheen een nieuwe vraag te branden. En je wilt nog meer weten, niet waar, Bertha Spreek vrij uit, je behoeft niet te vreezen, dat ik er om zal lachen Met neergeslagen oogen stamelde Bertha toen;

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1