UISSIUSCIII COURANT. VADER EN ZOON. ïrichten. No. 152. Vrijdag 29 December 1893. 31sle Jaargang. Gemeentebestuur. FEUILLETQ Ramp te Wierum. vard tjj ook om hare ids bleek bet dat de awe belastingen willen l der militaire uitga- civiele lijat het oenig andere zjjde werd te n bet tnini6teiie niet 11e voorstellen tot het belastingen zon be kering ingewjjd met locreale op SiciliU te 1 aan zyne collega's op teekening aaOi waarin naffing van bet leger, olksbeulen" bestond, gemeenteraad dadelpk irdeelen vau de groo- an de belastingen. H D G E N. innongckouieu Ir l'ak" va» Hull jvertrekt an kcdeu avond derwaarts. Ww", net Gjertsen vau lïddclbiirg rael eeue ladiug Alberta Tertrokkea 3 .Cynthia", kapt Cutliry pE. Ctissick, beide naar e Vlissingen. 0 43 Volle Maan. 1.39 Springtij ntn. 2.26 I 311 3 54 4.35 5 16 Laatste Kwart. I 6.03 g r a a f. Tweede Kamer met den aandrag der met 43 tegen 25 stem de heer Hintzen, om ;aangeslagenen, behal- amen alleen het cijfer islag te melden. De heiden. van Vlissingen Dec. 1893. J. van Breda jm. 28 Kesteloo jm. 24 j. en 21 j. Broens geb. Pelleman» van Son z. D. J. Wee z. J. Janisse M. vau Boven geb. Broeshart geb. Lee- J. C. Donkelaar geb. M. Heijdens geb. van lderman geb. Camme- :lioud geb. Lute d. Carmejoole d. M. Priem ongeh. d. ongeb. z. 44 j. J- •krijgen om mij je nken, dan zou alles veel overtuiging, dat Ïegesleept. De smarte- jwam weer op zijn poffering nutteloos! ik zoo zwaar onder Hiel hem vastberaden ing, Victor! Kom, rust wat uit, al die i kwaad. Als je den >r blijft, slaapt hy kan den slaap niet L bet haar ook eens, 1 woord luisteren liike taak voor hem, [toch ook, dat zijn Hij' had geen rust aan zijn leven ge - moest rust hebben. Wordt vervolgd.) B Si li 1 li T. Een EXTRA-NUMMER der Vlissinysche Courantinhouden de een Nieuwjaars artikel, de ALGE- MEENE ADVERTENTIE {zie hierachter) en andere Nieuwjaarswenschen, wordt, aangezien Nieuwjaarsdag op Maandag valt, 1 <X-A_TST- 1894, des morgens vroeg, aan de huizen der Abonné's bezorgd. Daar dit Extra-Nummer evenwel 'sZATERDAGS AVONDS gedrukt wordt, gelieve men de opgaven daarvouT dien dag op den gewonen tijd te bezorgen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend dat in eene bijeenkomst der leden van den Gemeenteraad, naar aanleiding eener circulaire van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, besloten is, dat door hen op Woensdag den 3 Januari 1894, des middags fcusscben 12 en 4 uren, eene COLLECTE aan de huizen der in gezetenen zal gehouden worden, tot le niging van de ramp,"die de bevolking van het visschers-dorpje Wierum bij de stor men van 1 Dec. j.l. getroffen heeft en noodigen de ingezetenen uit, om door milde bijdragen te bewijzen, dat niet te vergeefs een beroep op hun bekenden liéfdadigheidszin gedaan wordt,vooral ook omdat men elders meermalen getoond heeft, ook Vlissiugsche ingezeteneu, wan neer deze door de eene of andere ramp getroffen worden, ter hulp-- xc --willen komen. Vlissingen, 27 Dec. 1893. Burg. en Weth. voornoemd, T GTE IN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter kennisdat, op voordracht van het bestuur over de brand weer alhier lo eervol ontslag is verleend aan den heer H. GUILLAUMEals 2e brandspuit meester bij spuit A, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de brandweer bewezen 2o zijn aangesteld tot 2e brandspuit meester bij spuit A, de beer A C. LI- MONARD, thans le onder-brandspuit- meester bij spuit B le onder-brandspuitmeester bij spuit B, de heer D. M Krug, thans 2e onder brandspuitmeester bij die spuit BEWERKT DOOR A M O. 67.) Hij overwon dus zijn eigen verlangen en zei »Ja, ik moet bekennen, dat ik wat vermoeid benl Ga nu heen, Bertha I Morgen kunnen wij den geheelen dag bij elkaar zijnGa nu een paar uur ten minste rust nemen Nog tegenstribbelend stond Bertha op zij legde de kussens voor hem terecht en sprak: »Je wilt het zool Nu, goeden nacht dan, Victor! Tracht ook wat te slapen, opdat je morgen gesterkt bent." Toen kuste zij hem en verliet de ka 2e onder-brandspuitmeester bij spuit B, de heer A. IIUSON, mr. timmerman alhier. Een en ander met ingang van 1 Jan. 1894. Vlissingen, 16 Dec. 1893. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C- BUSING. VACCINATIE. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting- De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat, wekelijks, iederen Donderdagdes namiddags tusschen 12 en 1 uur, gele genheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting vaD de ingezetenen, die zich hiertoe aanmelden bij den gemeente- geneeskundige, dr. C. A. DUYVIS, in het gasthuis alhier. Vlissingen, den 28 Dec. 1893. De Burg. en Weth voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L.S. Binnenland. Vlissingen, 28 December. Reeds vroeger hebben wij melding gemaakt van de ramp, die het visschers- dorpje Wierum op den In December jl. getroffen heeft. Thans nu, blijkens de in dit nommer voorkomende bekendmaking van het Ge meentebestuur, de leden van onzen Ge meenteraad zich op uitnoodiging van het Dagelijksch Bestuur bereid verklaard hebben, om op Woensdag den 3n Januari e. k. aan de huizen der ingezetenen eene collecte te houden, willen wij daarop nog even nader de aandacht onzer lezers vestigen. Het dorpje Wierum, gelegen in het noorden van Friesland en behoorende tot de gemeente Westdongeradeel heeft eene bevolking van nog geen 900 zielen, die haar bestaan grootendeels in de visch- vangst vindt. Van de visschersvloot, bestaande uit 16 schuiten, die alle op 1 December in zee waren, zijn er slechts drie ongedeerd teruggekeerd. Vier zijn tengevolge van een plotse ling opgekomen sneeuwstorm met metn en muis vergaan. De opvarenden, ten getale van 22 man, zijn allen in de golven omgekomen. Dertien daarvan waren gehuwd en laten hunne weduwen met twee en dertig kin derenwaarvan de oudste 14 jaar is, ge heel onverzorgd, in diepe armoede achter. mer. Tante Elisabeth ging mee tot aan de deur. Bertha keek haar droevig aan en fluisterde «Ach, waarom verdroogt de levens ader, als de mensch het geluk bereikt heeft en slechts de hand behoeft uit te steken om het te grijpen? Wat kon den wij nu allen gelukkig zijn l" Lady Carley schudde het grijze hoofd en zei «Mijn kind, het leven is wel sehoon, maar als het leed te diep wortelt, dan is de dood een verlossing Voor hem is nog slechts geluk te wachten in de eeuwig heid, die hij weldra zal binnengaan." Die woorden bleven l'ertha dien nacht in den droom bij Zij sliep echter vast en de zon stond reeds aan den hemel, toen zij ontwaakte. Leeft hij nog was haar eerste ge dachte Zij kleedde zich en schelde. Blanca trad binnen. »Ik weet, welke vraag je niet durft uitspreken, arm kind," sprak zij 'en kuste Bertha, »Wees gerust, de slaap heeft De overige 9 schepen zijn alle op het eiland Ameland gestrand. De bemanning daarvan, ten getale van 47, heeft er wel is waar het leven afgebracht, doch heeft nagenoeg alles verloren en mist dienten gevolge hare kostwinning. Enkele schepen zullen wellicht nog af gebracht en weer voor .de vaart hersteld eu gereed gemaakt kunnen worden, doch niet dan ten koste van aanzienlijke som men gelds. De eigenaren en reeders dier ftfchepen, grootendeels de visschers zelf, zijn ten eenenmale buiten staat die kos ten te dragen. Dientengevolge is de geheele bevolking aan de diepste ellende ten prooi en dat ,wel bij den aanvang van deü winter. Eene commissie met den Commissaris der Koningin in Friesland aan het hoofd, heeft zich bereid verklaard, giften voor deze ongelukkige bevolking in ontvangst te nemen en de uitreiking daarvan iu overleg met het Gemeentebestuur van Westdongeradeel te regelen, evenals dit nu 10 jaren geleden plaats had voor de getroffenen bij de ramp van Moddergat. Veel zal er noodig zijn om deze ramp ook maar eenigszins te lenigen. En al moge het dan ook waar zijn, dat er in onze naaste omgeving zelve nog veel te doen over blijft, toch aarze len wij niet om onze mede-ingezetenen tot het geven van milde bijdragen aan te sporen. Meermalen, wanneer de hulp van elders voor Vlissingsche ingezetenen ingeroepen moest worden, werden die pogingen op de meest schitterende wijze bekroond. En ook, wauneer hulp voor anderen gevraagd werd, lieten zich de Vlissingers evenmin onbetuigd. Laat dan ook nu op as. Woensdag, wanneer de Burgemeester en de leden Jab onzen Raad persoonlijk aan de huizen der ingezetenen aankloppen, niemand ach ter blijven om een offer aan zoo groot getal weduwen en weezen te brengen, 'fi Wie wèl doet, wèl ontmoet. De scherm- en tooneelvereeniging «Prinses Wilhelmina" alhier gaf Dinsdag avond in de zaal van den heer Kuijpers eene in alle opzichten goed geslaagde uitvoering. Bleek bij het schermen, dat sedert de vorige uitvoering goede vorderingen zijn gemaakt, de opvoering van De sjaal van mevrouw," blijspel in een bedrijf, zoomede De dochter van den barbier", blijspel met zang in één bedrijf, voldeed uitstekend. De dames, die welwillend hunne krach ten ten beste gaven, verdienen bijzon deren lof voor hun goed spel. Het zeer talrijk opgekomen publiek gaf dan ook door herhaald applaus blij ken van waardeering. Een recht geanimeerd bal besloot deze voorstelling. hem versterkt. Hij wacht je." Bertha snelde naar beneden. Zij vond graaf Norton half opgericht tusschen de kussens, die hem ondersteunden. Zijn trekken waren zoo bleek, zoo lijkachtig, dat zij een oogenblik verstomd stond. Had bij werkelijk geslapen Zijn gelaat stond zoo vermoeid. Hij was de eerste, die sprak. Bertha, hoe vreedzaam is het rondom me, nu je bij me bentl Maar ik wil niet over me zei ven spreken, zooals gis teren. Je moet me nu je levensloop ver tellen alles, alles, watje geleden hebt door mijn verkeerde handelswijze »Daar is niet veel aan te vertellen!" antwoordde zij. »Mijn leven was zeer alledaagsch. Ik ging uit om werk te zoeken en ik vond het Doe je daar nu maar geen verwijten over, Victor l Het viel werkelijk niet zoo zwaar. Ik geloof dat de spreuk Arbeid brengt zegen," waarheid bevat. Voor rustelooze, onte vreden menschen is onophoudelijk wer ken een zegenZij hebben geen tijd om Wij uiten den wensch, dat de veree- niging in bloei mag toenemen en velen zich aangetrokken zullen gevoelen, om lid of wel donateur van deze vereeniging te worden, daar zij toch alleszins onder steuning en belangstelling verdient. Van het 4e bataljon, 3de reg. infant, alhier, zal op 2 Januari a. s. een deta- chemént, sterk 22 onderofficieren en min deren, onder bevel van den eersten luit. Abresch, naar Terneuzen vertrekken, ten einde aldaar gedurende drie maanden garnizoen te houden. Aan het examen voor scheepsmeter der binnenvaartuigen hebben de navolgende commiezen bij 's Rijks belastingen vol daan B. Dorst te Terneuzen, J. P. Manni te Bruinisse, beiden commies 3e klasse A. G. Roozen te Vlissingen (haven), D. Visser te Sas van Gent en C- J. de Bruijne te Heiukenszand, allen 4e kl. Bij de posterijen zijn verplaatstde klerk 2e kl. Venema van het hoofdbe stuur naar het postkantoor te Vlissingen en de surnumerair Rambonnet, van Smil- de naar Zwolle. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in 1894 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Middelburg, ook voor St. Laurens, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 26, 30, 31 Januari1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 27, 28 Fe bruari en 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 23 Maart; Oost- en West-Souburg ook voor Ritthem, 2 April Vlissingen, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 April; Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland, 16 April ^Veere, ook voor Vrouwepolder, 23 April; Se- rooskerke (Walcheren), 24 April des voor middags Oostkapelle, ook voor Grijps- kerke, 24 April des namiddags; Dom burg, ook voor Aagtekerke, 25 April Westkapelle, ook voor Zoutelande, 26 AprilKoudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke, 27 AprilCortgene 22 MeiWissekerke, 23 en 24 MeiCo- lijnsplaat, ook voor Cats, 25 en 26 Mei Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Juni; Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 26 en 27 Juni; Zonnemaire, 28 Juni des voormiddags; Noordgouwe, 28 Juni des namiddags; Dreischor, 29 Juni; Ei kerzee, 30 Juni des voormiddags; Elle- meet, 30 Juni des namiddags; Renesse, 2 Juli des voormiddagsNoordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des namiddags Haamstede, ook voor Burgh, 3 Juli; Ouwerkerk, 4 Juli des voormid- dags Nieuwerkerk, 4 Juli des namid- zich ontevreden te gevoelenHét ging me daarbij zeer goed en mijn krachten kwamen me heel goed te pas Maar om mij te verschoonen, zwijg je van de uren, dat je niet werkte en van de gedachten, die dan bij je opkwa men," zeide hij treurig. »Ik heb geen oogenblik gedacht, dat je het slot Pow- sys zou verlaten; ik meende dat je bij tante Elisabeth zou blijvendat had ik beter moeten weten. Ik hield geen rekening met je trots," voegde hij er met een weemoedig glimlachje bij. «Met mijn trots? Neen, met mijn ongevoelig hart, Victor!" antwoordde zij deemoedig »Hoe kon ik zoo slecht voor je zijn!" »Je hebt niet anders kunnen hande len sprak hij met warmte, dat be - grijp ik nu, Bertha Mm ar als je nog eenmaal gelegenheid krijgt om gelukkig te wordeu, Bertha, laat je trots dau het geluk niet afwijzen. Ed dat geluk smeek ik voor je af, BerthaDaar hoop ik op voor je- Ik zou zachter rusten, als ik wist, dat je nog eens gelukkig zou wor denHordt verrolgd.)

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1