Gemengd Nieuws. den gestraft, indien liet niet gelukt aan stonds de vacature vervuld te zien.Doch dit punt uitgezonderd schrijft de Stand. voegen we gaarne onzen dank bij dien van de heeren Mackay en Schaep- man voor de loyale en geheel correcte kouding der regeering ten deze. Het kabinet voert de wet-Mackay eerlijk uit." In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer zijn bij hoofdstuk Oorlog* verworpen de amendementen om de uitbreiding der marechaussee tegen te houden. Aangenomen is met 42 tegen 37 stem men een amendement om geen nieuwe genie-kazerne te Utrecht te bouwen, maar verworpeu met 43 tegen 23 stem men een amendement om de nieuwe kazerne te Groningen niet te bouwen. De vesting'-begrooting gaf aanleiding tot veel bestrijding. (Zie laatste berichten In eene 1.1. Maandag en Dinsdag te Keulen gehouden vergadering van ver tegenwoordigers der Continentale Stoom vaartmaatschap pijen HamburgAmeri- Jcanische Paeketfahrt Actiën Gesellschaft Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij, Norddeutscher Lloyd en Red Star Line) is opnieuw tot voortzet ting der tusschen die lijnen bestaande overeenkomsten betreffende het passagiers vervoer besloten. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, wordt door de Internationale vereeniging ter bevordering van de hy giëne te Brussel eene Internationale ten toonstelling van hygiënische en voedings producten georganiseerd, welke in April 1894, ter gelegenheid van het elfjarig Internationaal congres van geneeskunde, te Rome zal gehouden worden. Het reglement, programma en verdere inlichtingen worden op franco aanvrage gratis verstrekt door de administratie van bovengemelde vereeniging 3 Rue des Règnesses te Gent. Blijkens telegram van den Gouverneur Generaal, wordt de gouveroements-koffie- oogst op Java thans geraamd op 67,922 pikols, zijnde 3355 p. minder dan in No vember werd geraamd. In December 1892 was de raming 694.351 pikols, dus ruim tienmaal groo- ter dan nu. De Groothertogin van Saksen schonk 300 voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte Wieruraer visschers. Vermoedelijk zal in bet aanstaande voorjaar weder eene internationale cho- lera-conferentie worden gehouden, te Parijs. De Nederlandsche kunstcompagnie, ge vestigd te Amsterdam, van welke reeds verschillende tournées zijn uitgegaan, deelt ons mede, dat zij gedurende de maand Januari 1S94, onder leiding en met medewerking van den beer L. B. J. Moor, zal doen opvoeren bet tooneelspel van Emil Augier: «Gabrielle", .en wel door de damesmevr. MoorSchepers, mej. Josephine Spoor en de heeren L. B. J. Moor. C. H. Groote Woortman en A. G. Kremer. Als directeur dèrNederl. kunstcompagnie treedt voor deze tournée op de heer J. de Grootb, gérantOdeon", Amsterdam. Door den uitgever H. C. A. Tbierae te Nijmegen werd ons toegezonden bet proef nummer van het Weekblad voor Dro gisten", officieel orgaan van den Nederl. Drogistenbond. Met de uitgave van dit weekblad (re dacteur de heer Thijs Plet, te Nijmegen) wil men trachten een weg te openen, welke de Nederlandsche drogisten en allen die in ben beslang stellen, nader tot elkander zal brengen. Kerk- en Schoolnieuwg. Nsu HfRV Kf.RK. Beroepen te Biervliet de heer J. A. C. van Leeuwen caud te Utrecht. Men schrijft uit Middelburg aan de JV. R, CC.: Tu eeue vergadering van moderne leden der Nederl. Herv gemeente alhier is besloten vooralsnog niet nït dis Kerk te troden, doch eeu reservefonds te stichten om daaruit de kosten voor vrijzinnig godsdienstonder wijs te bestrijden moderne predikanten Van elders te doen optreden en zoo lioodlg een eincu kerkgebouw te stichten. De diaconieën der VVaalsclie eu I loop-gezinde gemeenten beiden vryzinuig - gaven evenwel de toe.Z'Pgibg dat bij evcntneele noodzakelijkheid hunne gebouwen, ook voor het catechisatie-onderwijs gratis beschikbaar zijn RECHTSZAKEN Poor het Kantongerecht t« Middelburg ziju il. Dins dag o in. Veroordeeld wegens het in het openbanr zingen van een voor do eerbaarheid naustootxlijk lied: C U„ tot f b. a, 2 d h het spelen met muntspe ciën in het opeubanr: P. r O, W V., tut f I b. s I d. h. het doorzoeken van den vuilnis, die bcBtemd is om te worden opgehaajji: J M, tot fO.trf) b s I d h. het watereu huiten de bakken P. J. v D toe f 1 b. s. 1 «1. h.; het als tapper niet zorgeu dai zijne voor het publiek toegankelijke iocalen te middernacht ontruimd ziju J V tot f 5 b s. 3 d. h Verder wegens 'dronkenschap N, J. V W. J. K B. de G., P. P.. huisvr. van G G. tot 1' I h. s. 1 d. h. N. L. v. A tot f 3 b s.H. h., P. IL, tot 3 d. h. A. Af. tot 5 cl. h G H. D„ tot 1 week li Allen alhier en tevens in de kosten, -- ln de zaak tegen den student in de medicijnen Ie Groningen. Jac Kalina, beklaagd vnn oprniing tegen de marechaussees in eene openbare vergadering vnn de aldeeling Assen van den sociaal democraiischnn bond. welke zaak Vrijdag a s. voor de rechtbank to Assen zal, worden behandeld en waarin 4 getuigen a charge eu 11 <1 décharge moeten zijn gedagvaard, zal als Verdedi ger optreden mt. P. J. Troelstra. Toen gisteren morgen een der pre dikanten uit Middelburg te St Laureps kwam om te catechiseeren, bleek hem dat door het inslaan van een ruit iemand zich toegang had verschaft tot de con sistorie. Een bus met f 20 aan kopergeld was met geweld opengebroken, evenals een busje met eenige centen, dat in een kast stond. De inhoud van heide was natuurlijk ontvreemd. Gisteren is de justitie van Middel burg naar Domburg vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar eene, in den nacht van 18 op 19 dezer in de wo ning van mej. de wed. T. aldaar, die als- toen afwezig was, gepleegde inbraak met vermoedelijken diefstal. In de zaak tegen den predikant M. te Heteren zijn weder zeven nieuwe ge tuigen, deels catechisanten voor den rech ter van instructie te Arnhem verschenen, die gedagvaard waren om getuigenis der waarheid af te leggen. De zaak wordt door het classicaal be stuur van Nijmegen ter plaatse geïnstru eerd. Een tal van personen, grootendeels meisjes, zijn opgeroepen, om door het bestuur in deze geruchtmakende zaak ge hoord te worden. Maandag avond heeft ten huize van .eene firma op de Geldersche Kade te Amsterdam een uiterst brutale dief stal plaats gebad. '-1 De kantoren der firma bevinden zich op de tweede verdieping; in het eene zit de patroon zelf, in bet andere de boekhouder eu het verdere kantoor-per soneel. Om kwart voor zessen ongeveer verliet de patroon zijn kantoor en om kwart over zessen vertrok de laatste der heeren van het andere kantoor. Toen de patroon omstreeks zeven uur in zijn kantoor terugkwam, om, zooals gewoon lijk, het geld dat hij in portefeuille had, in de brandkast te sluiten, vond hij, naar de Ainst. Gt. mededeelt, zijnen lessenaar opengebroken en uit de daarin geborgen portefeuille al het gereed geld ontvreemd de postwissels, kassiersbriefjes enz. had de dief er in laten zitten. Ook bet ge - munt geld, dat zich in den lessenaar bevond, was ontvreemd, zelfs de losse centen waren niet vergeten. De gebeele som bedraagt 1650. Men veronderstelt dat de dief zich in den loop van den dag heeft laten insluiten. Dinsdag ochtend wilden te Nieuwe Pekela eenige arbeiders tegen den zin van den eigenaar over een kamp land gaan. De eigenaar en diens zoons wilden dit beletten, doch de arbeiders drongen met geweld door, dreigende met hunne schoppen. Een der zoons, Albert Greven, lostte daarop een revolverschot en trof eenen arbeider in de borst. De arbeiders namen eene dreigende houding aan. Politie en marechaussees trachtten de orde te handhaven. I 'oor de politie te 's Gravenhage is proces-verbaal opgemaakt tegen een anarchist wegens het verspreiden van op. ruiende geschriften. Gedurende het bijna afgeloopen jaar werden in de groote steden van ons land. door middel van het «Leger des Heils" verstrekt 99.642 nachtverblijven, werden 91.258 personen van werk voor zien, werden 318 598 porties eten uitge reikt en 100 personen aan een betrekking geholpen. Gisteren nacht is te Leerdam hij den varkenslager W. S. een winkelruit uitgesneden en de worsten, die'voor het raam hingen, gestolenook is ruim f 6 uit de toonbanklade ontvreemd. Maandag is de commissie, afge vaardigd door de werkloozen in Schoter- land, bijna een uur bij den Minister van Bi nnenlandsche zaken, op buitengewone audiëntie geweest. Zij bestond uit drie arbeiders, die in verschillende dorpen van Schoterland wonen. Beurtelings heb- ben zij den Minister mededeelingen ge daan van den allertreurigsten toestand, waarin de werkloozen zich bevinden. Heden zou de commissie in eene verga dering van werkloozen te Heeren veen verslag uitbrengen. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van de coöperatieve brood- bakkerij en verbruiksvereeniging Werk- imans belang te Arnhem is definitief vast gesteld, dat met 31 dezer de nachtarbeid zal worden afgeschaft. Omtrent plannen tot uitbreiding van het ICurhaus te Sche veilingen ver neemt de N. R. Ct. Het ruime plein voor het ICurhaus aan de landzijde, dat tot dusver een vrij een- tonigen aanblik opleverde, zal in een uitgestrekten tuin worden herschapen, waarin, te midden van boomen en bloem perken, rlawn-tennis-courts" en gelegen heid voor andere spelen zullen worden gemaakt. Ten einde dezen tuin tegen weer en wind te beschutten, zal hij geheel worden omringd door eene breede overdekte promenade, in het midden waarvan een muziektempel zal worden aangebracht, zoodat ook in de ochtenduren gelegenheid zal bestaan tot het bijwonen van con certen, zooals dit in het buitenland bet geval is. In den tuin zullen een café- glacier, een bavaria en een kiosk voor minerale dranken worden opgericht, ter wijl er ruimte is voor verschillende sport inrichtingen, als: een «grand tir-5. pis tolet et carabine," eene kegelbaan, eene gymnastiekzaal en eene schermzaal, ter wijl in eene ruime zaal tijdelijke tentoon stellingen kunnen worden gehouden. Daarbij behooren ruime gelegenheden voor toiletverandering met behoorlijke bediening. Aan de zijde van het plein wordt die promenade omgeven door een gebouw, dat, in bevalligen rustieken villa-stijl ontworpen, ééne verdieping zal worden opgetrokken en op de hoeken eenige met koepels bekroonde paviljoens vertoont. Het benedengedeelte zal eene colonnade vormen, waaronder bet publiek gelegen heid zal hebben zich te verfrisschen in café en bierhuis, of, op de wijze van het Palais Royal te Parijs, zal kunnen be zichtigen de étalages van Haagsche en Nederlandsche firma's, die in ruime win kels gelegenheid zullen hebben hunne artikelen ten toon te stellen. Op de verdieping zullen eena an tal' logeerkamers worden gemaakt. Indien de medewerking niet ontbreekt, dan zal deze verfraaiing van de badplaats nog vóör de opening van het badseizoen 1894 kunnen worden voltooid De tegenwoordige directeur-generaal heeft ook het voornemen, binnenkort plannen in te dienen voor eenige nood zakelijke verbeteringen aan het strand. Namens verschillende werkmansver- eenigingen werd jl Zondag aan Cornells van Rheenen te Hilversum een kamer ameublement aangeboden als bewijs van waardeering voor zijn manmoedige daad op 8 en 9 October 1892, Eene oorkonde bevattende de namen der vereenigingen, die voor dat doel hebben bijgedragen, en van het comité is in bewerking en zal later, in eeue lijst vervat, aan het geschenk worden toegevoegd (Arnh. Ct) Dat de belangstelling in de brochure van Deth op sommige plaatsen laat, maar dan ook in buitengewone mate, gaat werken kan blijken uit eene aankondi ging in een van de Terneuzensche bla den, waarbij den gemeentenaren van Zaamslag werd kennis gegeven, dat daar ter plaatse Zaterdag in een aangewezen lokaal tegen vrij entrée bedoelde brochure zou worden «voorgelezen". De Duitsche Keizer beeft een aan tal hoofden van scholen uitgenoodigd op een concert, waar de oud-Nederlandsche liederen, die hij als volksliederen op de scholen ingevoerd wenscht te zien, zul len uitgevoerd worden. Charles Philippe de Bourbon, die als tweede luitenant bij het 3e regiment infanterie eenige maanden geleden hei melijk zijn garnizoen verliet en sedert niets meer van zich liet hooreD, heeft blijkens de Franscbe bladen dienst ge nomen bij het korps van het vreemde legioen in Algerie. Hij is een zoon van wijlen kapitein Adalbert de Bourbon eu kleinzoon van Naundorff, die, zooals men weet, zich voor den Franschen dauphin uitgaf. Uit Colorado wordt het volgende aan de Standaard berichtEene com missie om onze zaken te onderzoeken, adviseerde tot verplaatsing onzer kolo nisten naar eene betere streekwaarheen is nog niet zeker, wellicht naar Pella in Jowa. Deze commissie bestaat uit de pre dikanten Bos, Breen en Bode. In het Hamburger spoorwegkaartjes proces werden straffen geëischt van 6 maanden tot 5 jaren gevangenis en geld boeten van 400 tot 2500 mark. Opmerking verdient, dat de rechtbank weigerde, den politieagent Winter te be- eedigen, omdat deze hoewel met goede bedoelingen den conducteurs geld had geboden, om hen tot overtreding van hun ambstplicbt te verleiden. China gaat zijn postwezen verbe teren en naar EuropeescheD trant inrich ten. In elke provincie-hoofdstad zal een Europeaan als postdirecteur en in iedere stad, waar een prefect woont, eveneens een vreemde beambte worden aangesteld. Chineesche beambten, die de Engelsche taal spreken, zullen hun terzijde gesteld worden. In de districtssteden en andere belangrijke plaatsen zullen daarentegen uitsluitend Chineesche beambten ge plaatst worden. Ongeveer 200 buitenlan ders zullen bij de nieuwe administratie in dienst treden, in de niet verdragha vens en het inwendige van het laud. In de verdraghavens zal de postadministra tie met de douane-administratie in ver binding staan. De thans bestaande koerierdienst zal behouden blijvendaarentegen zullen de particuliere postondernemingen verval len, waarvan wen het personeel zooveel mogelijk bij de nieuwe administratie zal plaatsen. De veranderde inrichtingen zul len in de eerste plaats in de havenplaat sen ingevoerd worden, waarna de her vorming in het binnenland zal ingevoerd worden. Men hoopt dat het geheele Chineesche postwezen na vijf jaren op Europeeschen voet zal zijn ingericht. De politie te Moskon heeft een vergadering van nihilisten overvallen in een afgelegen huis Er waren er onge veer 80, waaronder 8 vrouwen. Vijf schoten zich voor het hoofd toen de politieagenten en kozakken kwamen, en 32 wisten te ontvluchten. De overigen werden gevangen genomen, maar eerst na heftigen tegenstand, waarbij 14 poli tieagenten gewond werden. Door gen tijger aangevallen. De heer Giat, directeur eener school te Baria, op honderd .en twintig kilometer van Saignon, is het slachtoffer geworden van een vreeselijk jachtavontuur. Onlangs had hij in de omstreken van Raria een tijger gedood en nu vernam hij weder, dat de inboorlingen een drijf jacht op touw hadden gezet, om zich van een dier onaangename gasten, die iederen nacht den omtrek onveiligmaakte, te ontdoen. Hij nam zijn geweer op en vergezeld van een Annamiet sloot hij zich bij de jagers aan. Nauwelijks was hij een half uur op 't pad, toen hij het ondier regelrecht op zich zag afkomen. Voor een schutter, als de heer Giat, was aanleggen, vuur geven en raakschieten slechts het werk van een oogenbiik. On gelukkigerwijze maakte de verwonding den tijger dol van woede in plaats van hem op de vlucht te jageu; het dier sprong' op den jager toe. die vreeselijk gewond achterover viel, met den tijger op het lichaam, zoodat hij zich niet kon ophef fen. Wel beproefde de heer Giat het dier van zich af te Werpen, doch het ge lukte hem niet, want de tijger vermor zelde hem de beenen met zijne geduch te tanden. Toen de inboorlingen, toege sneld op de angstkreten van den onge- lukkigen onderwijzer en den Annamiet, die hem niet had verlaten, ondanks zijn natuurlijke vrees, den tijger hadden af gemaakt, constateerden zij tot hun schrik, dat den ongelukkige het vleesch,letterlijk vau de beenen was gescheurd. De ampu tatie der beide beenen zal daardoor noo- dig zijn en dat is daar ginds zulk eene gevaarlijke operatie, dat de geneesheeren niet voor het leven van den ongelukkige

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 2