VIJSSIM.SCIIE COURANT. VADER EN ZOON. No. 150. Yrij dag 22 December 1893. 31ste Jaargang Binnenland. 25 (allee •p wark- 11.45, Naue. 12.8S 6.—. 7-, 7.59, dienst 'g, Botterdam. plaatsen R. M iddclb ran Kettert. 8 80 vm 8 15 8 20 8 15 8 30 t 16 8 30 8 15 8 30 8 15 8 3( 8 15 8 30 8 16 ndenti* met de itetm- 38 7 50 24 7 0 25 7 50 26 7 50 8 25 i 8 40 9 10 11 56, nm 8 25 a 12 15, 8 45 mlO 10, 150 10 80, 2 10 BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzónderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER:; F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DE 11 ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. h. DAÏÏBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsehland, Enge land en Frankrijk f 1.85 per drie i Zij, die zich met hei volgend kwartaal, aanvangende 1° Jan. 1894, op dit blad abonneerenontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. II. Zoo evenwel zijn niet de tijden, waar van ik zeide, dat men ze ziet naderen evenals een dreigend onweder. Ze over vallen ons niet gelijk een windhoos, wier nadering men een uur te voren nog niet kon vermoeden. Integendeel, men weet, dat ze komen zullen. Toen eenige jaren geleden de tijding tot ons kwam van de woelingen der Ni hilisteu, sloeg men er weinig acht op. Vooreerst was het betrekkelijk nog te verre verwijderd en ten anderen, en dat was misschien nog wel de voornaamste reden, schreef men alles toe aan den ge heel bizonderen toestand, waarin dat groote Russische rijk zich bevond. Hoe veel kwam het nog niet ten achter bij vele landen van Europa Slaafsche onder werping en gehoorzaamheid werden daar als met de moedermelk ingezogen. Hoe zou men daar tot het doorzetten van andere plannen, tot het ingangdoen vin den van andere meeningen ooit kunnen geraken Men wist uit vele voorbeelden, hoe gestreng men elke uiting van nieuwe denkbeelden wist te onderdrukken, en hoe gevangenis en verbanning het lot waren van al die verkondigers van her vorming. Daarenboven waren die denkbeelden in andere landen van ons werelddeel niet zoo nieuw. Wij waren hen vele jaren vooruit en men begreep, dat evenals de vrijverklaring der qlaven eene vrucht was van onze beschaafde negentiende eeuw, diezelfde eeuw ook meerdere vrij heden en rechten mocht schenken aan hen, die evenals slaven werden behan deld. Met hoeveel instemming en toe juiching werd dan ook de opheffing der lijfeigenschap vernomen Zij, die gejuicht hadden over de emancipatie der slaven, waren wel wat bekoeld, toen men al de tooneelen vernam van woestheid en uit FF.ÜÏUETO PI, bewerkt door A M O. 65.) Zij boog zich neder over zijn uitge teerde handen en geheel tegen haar voornemen drukte zij daar een kus op. Je hebt ook veel geleden," vervolgde hij zacht, »en toch hoe weinig was het mijn bedoeling je leed te veroorza ken Ik was alleen bedacht op je ge luk en zie, hoe miste ik mijn doel Je leeft in nood en in nederigheid, terwijl mijn handelwijze alleen voortkwam uit de edelste beweegredenen ja, mijn rechtsgevoel eisebte het ran mij." Victor, kwel je zeiven nu niet met de Traag, wat recht of wat onrecht geweest spatting van die duizenden vrijen, die vroeger als dieren behande.ld werden, en nu op eens, losgelaten en bevrijd van hunne ketenen, in dien nieuwen zoo on- gewonen toestand maar niet dadelijk ge wone, alledaagsche menschen waren ge worden maar ze bleven toch in de vaste overtuiging, dat nu voor dat groote Rusland betere tijden zouden aanbreken, en de beschaving in een nieuw geslacht haren weldadigen, koesterenden invloed zou doen gevoelen, en de menschheid zich in eenen toestand van voortdurenden vrede, van rust en welvaart zou mogen verheugen. Groot was niet alleen de verbazing, maar veeleer de verontwaardiging, toen we vernamen, dat de man, die zijn volk zulk een groote weldaad had geschon ken, overleden was, niet op natuurlijke wijze, niet als een held op het bed van eer, maar gevallen als het slachtoffer van een afschuwelijken moordaanslag. Voor velen was 't een raadsel, en men begreep niet, dat ook daar nieuwe toe standen geboren waren, en er vooreerst in dat uitgebreide rijk nog aan geen rust te denken viel Onder den opvolger van den vermoor den keizer verminderden de woelingen nog niet- Integendeel waren samenspan ning en komplotten aan de orde van den dag. Met geweld moest dit alles gekeerd en in bedwang gehouden worden. Nog altijd gaat dit in 't geheim voort. Toch schijnt het, dat ki meer dan éen opzicht eene betere stemming heeft plaats ge maakt voor de oproerige, die allerwegen al daar heersclite. Maar ik zeg »het schijnt," want veel is er niet noodig, om de smeulende vonk tot een vuur aan te wakkeren. Die dood van den keizer van Rusland had plaats in 1881. Wat was er al veel voorgevallen in Europa vóór dien tijd Wat waren er niet vele wolken aan den staatkundigen hemel opgekomenMen denke slechts aan het zoo hoogst be langrijke jaar 1848. Was het niet, alsof geheel Europa éen vreeselijken schok ge voelde? Was't niet, of eene aardbeving alle landeD deed schudden, zoodat de trooncn waggelden en meer dan een vorst van zijn troon afviel, om dien nooit weder te bestijgen? Was 't niet, alsof éene groote omwenteling gewichtige ver is," sprak zij op milden toon. «Laat het verledene nu maar rusten." Hij schudde het hoofd. »I(om dichter bij mij zitten en laat mijn hand los, Bertha," sprak hij opge wonden. «Hoe kan ik weten, of je mij vergiffenis schenkt, wanneer je alles weet, of je niet veeleer met afschuw me ontvlucht Ze nam plaats op een stoel dicht bij hem en zat onbeweeglijk in afwachting van het raadsel te vernemen, dat hen gescheiden had «Mijn ong'eluk heb ik te danken aan den nacht, waarin mijn vader stierf, drie weken voor ons huwelijk," vervolgde de graaf In dien nacht vernam ik de waar heid omtrent den dood van mijn onge lukkige moeder. Bertha, je herinnert je nog wel, wat je zei op den avond, voor dat je het slot van tante Elisabeth hei melijk verliet? Je zei: fat was niet Blanca Norton, dat was niet haar broe der Juan, het was graaf Norton zelf, die zijn vrouw vermoordde"Je hebt de abderingen in alle staten moest verocr zaken Waren niet velen genoodzaakt, ojn te erkennen, dat er groote gebreken in menige staatsregeling waren, die eene hervorming dringend eischten Bleef het toen evenals in 't laatst der vorige eeuw tot Frankrijk bepaald? Immers neen! Menige heilzame verbetering werd aan gebracht menige stem het zwijgen op gelegd, en zoo ging de loop der zaken andermaal zijnen gang en men verwachtte rustiger tijden en eene betere toekomst. Toen in IS70 de twee groote rijken, Duitsehland en Frankrijk, eenen verwoe den krijg voerden, werden de overige staten niet daarin meegesleeptzelfs de kleine staten wisten hunne neutraliteit te handhaven, en andermaal scheen de rust niet te zullen worden verstoord. We schrijven nu nog 1893. In al die jaren zijn we zonder oorlog. Genieten we daarom de zegeningen des vredes Mo gen we ons verheugen in rustige tijden van welvaart? Ons antwoord kan, helaasniet be vredigend zijn. Wordt vervolgd) Ca sac ara. Vlissingen, 21 December. Gisteren werd door den Commissaris der Koningin in deze provincie, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, een officieel bezoek gebracht aan onze gemeente. Na door het Dagelijksch Bestuur aan het Ilavenstationalwaar Z.H.Ed. Gestr. per rijtuig van Middelburg was aangekomen, te zijn verwelkomd, werd het eerst het nieuwe station aldaar be zichtigd, en daarna naar de stad gere den, waar o m. de bijzondere scholen, de openbare school B., het kath. weeshuis, de reinigingsdienst, de Kon. Maatscb. »De Schelde" en de Oudheidskamer in oogen- schouw werden genomen. Aan de aangekondigde audiëntie ten Raadhuize werd o.m. deelgenomen door den Burgemeester en de leden van den Baad, de officiereu der land- en zee macht en der d.d schutterij, den Inspec teur over het Ned. Loodswezen, en den Directeur der Kon fabriek De Schelde." Na afloop daarvan keerde de Commis waarheid gesprokenMijn arme moeder stierf door de hand mijns vaders. Waarom heeft hij die euveldaad begaan Omdat hij sedert weken ontoereken baar was en zijn geestestoestand kende Hij alleen wist dat, maar met de sluw heid van een krankzinnige verborg hij zijn toestand voor iedereen Zelfs mijn moeder vermoedde nietsJe weet, dat krankzinnigheid in mijn familie erfelijk is I Met onweerstaanbare macht drong die kwaal hem om zijn vrouw te vermoorden. Hoe onbegrijpelijk zoo'n aandrang ook wezen mag, ze zat bij hem in het bloed. Nog voordat de wittebroods weken voorbij waren, gevoelde hij dien aandrang reeds, en telkens kwam ze weer op, als hij met mijn moeder alleen was. Met alle macht bood bij weerstand, lan ger dan een jaar, maar hij kon dieu drang niet overwinnen Misschien zou het hem toch gelukt zijn levenslang zich meester te blijven, want hij had mijn moeder innig lief I'och daar kwam Juan en eischte haar op. Toen deed de jaloezie saris der Koningin weder naar Middel burg terug. Van de openbare gebouwen, alsmede van de fabriek I >e Schelde," was te zijner eere de driekleur ontplooid. Gisteren ochtend kwamen per nacht boot Prins Hendrik der stoom v. maatsch. Zeeland"/kapt Bromelow) van Engeland alhier aan, Prins en Prinses Aribert van Anhalt, die met den aansluitenden mail- trein de reis naar Berlijn voortzetten. Door den Minister van Oorlog is, met ingang van den 16en Januari a. s., tot administrateur van het garnizoens-nacht- leger- en kleedingmagazijn alhier be noemd de gep. adjudant onderofficier A. Moerdijk te Bredaen zulks ter vervan ging van den tegenwoordigen adminis trateur den heer P. F. H. Harsvelt, die op gemelden datum in dezelfde functie wordt overgeplaatst naar Delft. Van het antwoord van den Minister van Binnenlandsche zaken op de vraag iu welken toestand de gesubsidieerd# scholen zouden geraken, welke tegen 1 Jan. a. s. haar onderwijzerspersoneel niet zullen aangevuld hebben overeenkomstig de eischen vastgesteld bij Kon. besluit van 18 April 1890, hebben de voorstan ders van bet bijzonder onderwijs met in genomenheid kennis genomen. De Tijd, die de plannen des Ministers even practisch als billijk noemt, acht het de plicht van schoolbesturen, om thans te doen wat mogelijk is om tegen 1 Jan. 1895 het voorgeschreven personeel in hun scholen aanwezig te hebben. Zoo wel het geldelijke belang der aan hun zorgen toevertrouwde inrichtingen, als het belang van het onderwijs zelf vor deren, naar de Tijd opmerkt, dat vol daan worde aan een wettelijke voorwaar de, «welke allerminst onredelijk of over dreven kan genoemd worden." De Stand, maakt een reserve ten aan zien van de voorwaarde, dat na 1 Jan. 1894 de school niet in personeel mag achteruitgaan, en vraagt of als een on derwijzer weggaat, het schoolbestuur met intrekking van subsidie moet wor- het overige. Hij had beiden in het park heimelijk gadegeslagen en wat hij zag, verwarde zijn zinnen. Nog dienzelfden avond werd hij naar het slot Powsys bij oom Godfried geroepen. Onderweg liet de jaloezie hem geen rust. Een stem in zijn binnenste riep aanhoudend«Je vrouw is bij hem, ga heen en overval ze Als een waanzinnige, bezield met een dierlijk verlangen om te dooden, keerde hij terug. Hij vond mijn moeder alleen, ingeslapen bij het open venster, waar hij haar kort te voren verlaten had. Een dolk, dien zij als vouwbeen gebruikte, lag op de tafel. Hij greep dien en stiet hem haar in de horst. Dat was bet werk van een oogenbliktoen hij den dolk terugtrok, lag zijn vrouw doodgestoken voor hem. Ontsteltenis greep hem aan niet voor de gevolgen, daar dacht hij niet om maar voor de stilte des doods. De waanzin dreef hem opnieuw voort. hij vluchtte, niemand zag hem. Aan den ingang van het park wierp hij den dolk in bet kreupelhout, sprong op zijn paard en jaagde in ijlende vaart verder." (Wordt vP.rrnlgt/,)

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1