VLISSINGSCHE COURANT VADER EN ZOON. No. 126. Vrijdag 27 October 1893. 31ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. F I L L i T 1 OPENBARE VERGADERING VA.U DRN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 27 October 1893. 's namiddags 2 uur. Te behandelen zaken a. Mededeelingen. b. Benoeming van een lid in de com missie op het middelbaar onderwijs. c. Voorstellen. 1. Voorstel tot eene wijziging van de verordening tot heffing van schoolgeld. 2. Idem tot goedkeuring der voor waarden voor de verpachting der tollen op den rijweg MiddelburgVlissingen. 3. Idem openbare verpachting bouw en weilanden. 4. Idem tot onderhandsche verpachting van enkele perceelen gemeentegrond. 5. Idem tot het verleenen van subsi- dien aan de instellingen van weldadig heid. 6. Idem idem van eene buitengewone toelage voor huishuur aan het hoofd van school C. 7. Idem tot vaststelling der gemeente- begrooting voor 1894 met sub- begroo tingen en adressen daartoe betrekkelijk. HOOFGELÜKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1893. De Burg. en Weth. tan Vlissingen, maken bekend dat het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1893, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland, by bun besluit vod 20 October 1893 no. 56 te zjjo goedgekeurd, op heden in afschrift, ge durende den tjjd van vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter Vlissingen, den 24 Oct. 1893. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Vlissingen, 26 October. Dezer dagen is van de pers versche nen een reisgids in de Engelsche en Duitsche taal, van den winterdienst der booten van de maatschappij Zeeland, 1893/94. Zij, die met dezen voor reizigers naai en van het buitenland onmisbaren reis gids wenschen bekend te geraken, kun nen die bij aanvrage steeds gratis van de directie der maatsch. Zeeland» verkrijgen. In de najaarszitting der Prov. Staten 41.1 BEWERKT DOOR A M O. TWEEDE DEEL. Daarover teleurgesteld, hoopte ze bij haar broeder Charles meer weerklank te vinden. De kalmte, waarmee bij het nieuws echter opnam, bracht haar bijna tot vertwijfeling. Daar begreep zij niets vanZij had twee goede oogen wat zij tusschen Charles en Bertha had. op gemerkt, was dat dan geen liefde Papa Stuart was de eenige, die door deze onverwachte tijding getroffen was. Hij had, evenals Beatrice, tamelijk ze ker op succes gerekend en nu deze nederlaag I Nadat hij zijn gevoelens op heftige wijze had lucht gegeven, wist van Zeeland komt o. a. ter tafel een voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van een subsidie aan eene Nederlandsche maatschappij voor den aanleg van eenen stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen. Het concept-besluit heeft de strekking aan eene Nederlandsche maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van eenen stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen in het leven te roepen, door bet aanvragend comité een subsidie te verleenen tot zoodanig bedrag als blij ken zal de aanleg van den stroomtram- weg, onder toezicht door of vanwege Gedeputeerde Staten, zal vorderen, ver minderd met een bedrag van 480,900; met dien verstande dat het subsidie niet meer zal bedragen dan 250,000, en niet in ééns, maar met bijrekening van enkelvoudige rente, in 20 jaarlijksche termijnen zal worden uitgekeerd; onder voorwaarde lo. dat de geheele onderneming uiter lijk 1 Juli 1897 in exploitatie kome en onafgebroken blijve 2o. dat door belanghebbende gemeen ten en polders subsïdiën worden versterkt tot een gezamenlijk bedrag van tenmin ste ƒ73,500 en de hun toebehoorende, voor den aanleg vau den tramweg noo - dige eigendommen kosteloos in gebruik worden afgestaan 3o. dat dagelijks ten minste 3 ritten heen en weder tot vervoer van personen worden volbracht 4o. dat niet hooger vracht van perso nen en van goederen worde gevorderd dan vermeld zal zijn in door Gedeputeer de Staten goedgekeurde tarieven 5o. dat de dienst van het personen vervoer worde uitgeoefend overeenkom stig de door Gedeputeerde Staten goed gekeurde dienstregeling 6o. dat de eerste jaarlijksche bijdrage invorderbaar zal zijn den achtsten dag na den aanvang der exploitatie en de volgende bijdragen telkens een jaar later 7o. dat voor eiken niet overeenkom stig de goedgekeurde dienstregeling vol brachten rit tot vervoer van personen en voor eiken rit minder dan het sub. 3o voorgeschreven minimum, 50 zal wor den gekort, tenzij overmacht hebbe be staan. Verder zal nog in behandeling komen een verzoek van een 120-tal landbouwers uit het land van Axel, tot afschaffing van het tolgeld op de provinciale wegen in Zeeland. VervolgensMededeeling of voorstel van Gedep. Staten omtrent het verzoek van de vergadering van ingelanden van het calamiteuse waterschap Nieuw-Bom- menede om vrijverklaring van dit water schap voorstel van Ged. Stateu om dil- ligent te worden verklaard ten aanzien hij niets beters te doen dan zichzelven en Beatrice te troosten met kapitein Hammond, de tweede onder hunne nieuwe adellijke kennissen. Beatrice volgde nauwkeurig den wij zen raad van haar papa en wijdde zich na het diner bij de samenkomst in het salon uitsluitend aan den jongen kapi tein. Lady Carley wendde hoofdpijn voor en ging spoedig naar haar kamer. Graaf Victor deed haar uitgeleide. Charles had nog geen gelegenheid gehad om Bertha te naderennu deed hij het. Plotseling stond hij naast haar en sprakHet was mij heden nog niet vergund mijn schoone nicht te naderen. (Bertha ging een rilling door de leden, toen zij zijn stem hoorde.) Beatrice heeft me het nieuws van je verloving medegedeeld. Het is wel overbodig je nog te verze keren, dat ik je van harte gelukwensch Zij sloeg haar oogen op en keek hem aan, maar zijn stem, zijn gelaat verried geenerlei gemoedsbeweging. Uit zijn blik van de adressen van J. Mulder c.s., amb tenaren bij den provinciale waterstaat, om bij overlijden aan hunne weduwen en weezen een pensioen toe te kennen, en het adres van het bestuur der afd. Zeeland van de Vereeniging het Neder- landsch Rundvee-stamboek om een jaar lij ksch crediet van ƒ1100, gedurende 3 jaren. De Exploitatie der gemeentelijke duin waterleiding te Middelburg levert voor lS93een nadeelig saldo op vau f 11,745,50. De liberale kiesvereeniging «Gemeen tebelang" vergaderde Dinsdagavond tot het stellen van voorloopige candidaten. voor den gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer J. H Snijders. Gesteld werden de heereu Snijders (aftr.), A. A. Mes Gz D. J. Mes, J. C. van der Broecke en jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije. Bij de rijks telegraaf zijn verplaatst de commiezen der telegrafie 2e kl. H. F- G Wildeman van Rozendaal naar Mid delburg, en G. J. Vrolijk van Ouden bosch naar Ierseke. Ook is overgeplaatst van het postkan toor te Eindhoven naar de inspectie te Zwolle de heer M. L. P Pleijte, en is benoemd tot klerk der posterijen en te legrafie 2e kl. de heer I. F. P. Janssen, te Amsterdam. Eervol ontslag is verleend aan den commies 2e klasse S. E. Heu- kers te Middelburg. De oefeningen in deu wapebauden in de provincie Zeeland bepalen zich tot de gemeenten Middelburg', Vlissingen, Axel, Terneuzen, Zierikzee, Bruinisse, Krui wagen, Ierseke, Rillend-Bath, Oostburg, Schooudijke en IJzendijke. Met de leiding daarvan zijn belast te Middelburg de luitenant adjudant H. J. BalfoortVlissingen de kapitein-adju dant I. Cochius; Terneuzen en Axel de tweede luitenant G. P. JanssenZierik zee en Kruiningen de tweede luitenant L. C. Wortman; Bruinisse en Ierseke de eerste luitenant R. G. H A. Vorsterman van OijenOostburg, Schooudijke, IJzen dijke de kapitein VV. Draaijer, en Ril- land-Bath de eerste luitenant P J. Geill. Het diploma A., acte voor de zuivere toepassing en vertrouwdheid met de stenographie (systeem Stolze-Wéry), is o. m. verleend aan roej. L. M. A. Pot- Meijer te Tholen en den heer P. v. d. Meulen, leeraar II. B. S- te Goes. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteur over de hierna te noemen hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1894VII B. (fi nanciën) de heeren Reekers, Van Alphen, sprak niets dan de hartelijkheid eens broe ders. Op dat oogenblik trad graaf Norton binnen. Charles Stuart ziende, kwam de jaloezie bij hem boven. Onwillekeurig besefte hij, dat die man sedert lang de liefde bezat, welke Bertha hem niet ge ven kon. Slechts met moeite verborg hij deze gedachte achter het masker van een vriendelijk gelaat. »Kom ik te vroeg met mijn geluk wenschen, graaf Norton vroeg Charles met vriendelijke openhartigheid. Als dat zoo is, dan verontschuldigt mijn bloedverwantschap met miss Darrell mijn al te grooten ijver. U is gelukkig, heer graaf. Het is zeker niet meer noodig u iets toe te wenschen, wat u reeds in ruime mate ten deel valt Graaf Victor's jaloezie verdween bij deze woorden als sneeuw voor de zon. Met open oog zag hij Charles aan en schudde hem de baud. Bijna onwillekeurig wendde Bertha het gelaat af. Dat alles zoo gekomen Rooijaards, Zijp en ZijlmaVIII (oorlog) en de vestingbegrooting, de heeren Van Vlijmen, Plate, Van Löben Seis, Rutgers en Van der VeldeIX (waterstaat) en de wet tot huitenwerking-stelling van de wet van 22 Dec. 1861 betreffende de spoorwegbegrooting, de heerenVan Beuningen, Van Gijn, T. Mackay, Con rad en Van VelzenX (koloniën), de heerenCremer, Geertsema, Bool, A. Mackay en Pyttersen. Naar men verneemt zal binnen kort een wetsontwerp op de rijksverzekerin gen bij de Staten-Generaal inkomen. In de kiesvereenigingBeneden Ooster- diep" is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam gekozen de heer Treub, met 18 stemmen De heer mr. P. J. G. Van Diggelen verkreeg 14 stemmen. Naar de Amsterdamm-er verneemt, zal de heer Treub bereid bevonden worden, eene eventueel hem aangeboden candi- datuur te aanvaarden. In de Zondag gehouden vergadering van de R. IC. kiesvereeniging Roermond is met 43 stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer Mgr. dr. W. Everts, oud-directeur van Rolduc. Een blanco biljet werd in de bus gevonden. Met uitzondering van den Limburger Koerier, toont de geheele Limburgsche pers zich met de caudidatuur van Mgr. Everts ten zeerste ingenomen. Hier te lande is bericht ontvangen dat de 23-jarige le luit. der infanterie J. J. P. Weijerman te ICotta-Radja is gesneu veld. Blijkens een telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indië van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 71.768 pikols, zijnde alweer 20.351 pikols minder dan een maand ge leden, toen men nog 92 119 pikols raamde, en dus nu al ruim 70 000 pikols beneden de verwachting in Januari. In Oct. 1892 was de raming 687.500 pikols, dus bijna tienmaal meer dan nu. Gelukkig belooft de oogst van het vol gend jaar weder zeer rijk te zullen worden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft overeenkomstig het praedvies van B. en W. zonder beraadslaging bij acclamatie afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeeling Leeuwarden van Patrimonium om maatregelen tegen de werkeloosheid te nemen. Ook in Groningen ziet de toestand van was, dat was haar eigen vrije wil geweest, maar dat Charles haar zoo vriendelijk geluk kon wenschen, terwijl hij nauwkeurig wist, hoe het met haar hart gesteld was, dat kon zij niet verdragen. Het overige van den avond wijdde Bertha geheel aan haar verloofde. Haar vrijmoedige vriendelijkheid, die de graaf nog nooit zoo in haar had opgemerkt, vervulde hem met de hoop, dat zijn liefde eenmaal beantwoord zou worden in zijn blikken was die hoop duide lijk te lezen. XXV. Den volgenden morgen was de lucht grauw en bewolkt. De zon bleef achter dichte nevelen verscholen. Bertha had zich wegens hoofdpijn aan het ontbijt laten verontschuldigen en daar stond nu graaf Norton aan het venster eu keek uaar het onprettige weer. Wat zou hij met den vervelenden mor gen aanvangen vroeg hij zichzelven af,

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1